Závadný kompost? - Žloutnutí a chřadnutí listů



Poool - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (52) - 26.191 (?) 
24.7.2015 21:12, zobrazeno: 7598x

Nejdřív nově vysázená slivoň, pak rajče, nyní dýně. Scénář je vždy stejný. Zasadím rostlinu, prosperuje a jakmile je trochu vzrostlá začnou se dělat žluté skvrny na listech, případně se začnou kroutit listy, rostlina chřadne. Až dnes mi došlo, že všechny tyto případy mají jedno společné, jde o rostliny které jsem vysadil do půdy kam jsem přidal pořádnou porci mého kompostu. Přidávám obrázky dotčených rostlin. Dýně roste na čistokrevné hromadě kompostu, do jámy pro slivoň jsem ho přimíchal snad v 50 procentním poměru. Na dokreslení přidávám fotku páru azalek z podzimu. Ta vlevo byla vysazená do zeminy s kompostem, ta vpravo do kupovaného substrátu.

Kompost si dělám sám. Struktura: tráva, naštepkované větvičky (ptačí zob, vrba, slivoň), zbytky zeleninové zahrady. Kompost je plný života, velké ponravy, žížaly a jiný hmyz. Nevápním, přidávám urychlovač kompostu. Když jsem ho použil, obsahoval ještě dost nerozloženého materiálu, především kusy větviček. 

Napadá mě několik příčin, proč listy chřadnou
1. Kompostu něco chybí, případně není zralý, případně obsahuje zárodky nějaké choroby.
2. Jde o působení pozůstatku působení Bofixu. Jednou ročně, jsem trávu vždy ošetřil bofixem. Ta se následně dostala do kompostu. Naposledy jsem stříkal loni v květnu. O potenciálním nebezpečí jsem se dozvěděl až zde.
3. Úplně jiná choroba, nesouvisející s kompostem.

Poradí někdo?

Skvrny na dýni
Skvrny na dýni
Skvrny na slivoni
Skvrny na slivoni
Dýně na kompostu
Dýně na kompostu
Azalky
Azalky
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4458) - 38.136 (?), 24.7.2015 21:40

Na té slivoní je hálčivec nebo vlnovník, roztoč. Ty ostatní projevy jsou dost nespecifické. Klidně by to mohlo být i suchem. Rajčata jsou OK? Ta jsou velmi citlivá k Bofixu apod.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 131.10 (?), 24.7.2015 21:59

Dobrý večer. Javor je spálený od sluníčka. Říkáte čistokrevný kompost, tak potom je třeba vyloučit chamické fujtajblíky. Chybama se člověk učí.  Zdeněk

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 248.96 (?), 25.7.2015 0:34

Dýně mi nijak divná nepřipadá. Azalky potřebují přidat do zeminy hodně rašeliny nebo použít substrát pro vřesovištní rostliny, lépe jim vyhovuje polostín nebo aspoň přechodný stín přes dobu největšího úpalu (hlavně letos...)   Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 25.7.2015 10:56

Možné příčiny jsou uvedené. Na kompost bych to nesváděl.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Poool - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (52) - 26.191 (?), 25.7.2015 11:58

Dýni pěstuji poprvé, proto nemohu posoudit zdali jde o normální průběh. Před čtyřmi dny se na ní začali vytvářet žluté skvrny, pak žloutly okraje listů a postupně to zachvacuje celou rostlinu směrem od středu. Přidávám fotku z dneška.Je tam vidět rozdíl mezi nažloutlým středem a okraji rostliny které si zatím drží zelenou barvu.

Co se týče azalek, je to moje oblíbená květina a hodně jsem studoval jaké prostředí má ráda. jsem nicméně limitován možnostmi které mám, proto různě experimentuju a zkouším. Přidávám obrázek z jara - levá azalka - vysazená do míchanice původní zeminy a kompostu, pravá azalka do ideálního koupeného substrátu pro azalky.



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika