Založení kompostu - trava, hnuj, hlína, sláma



host - 152.34 (?)
22.11.2010 12:55

Já přidávám močovinu, pokud se mi zdá, že je poměr dusíku a uhlíku vychýlen moc ve prospěch uhlíku, tj. když je v kompostu "moc dřeva", nebo při přehazování, když vidím, že kompost není tak zralý, jak už by měl být. NPK bude fungovat podobně a navíc se tak obohatí půdy s nízkým obsahem fosforu a draslíku. Zdraví Umtata

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4   
                     
host - 42.212 (?), 21.11.2010 22:46
NPK do kompostu nepřidávám, ale osvědčily se mi piliny po řezání dřeva. A co je super urychlovač? Obyčejné králikářské pletivo, které stočené do postaveného válce slouží jako prvotní kompostér. Po celý rok do něj můžete odhazovat posekanou trávu, listí i to z ořešáku, zbytky z kuchyně - slupky, košťály, skořápky od vajec. Je vzdušný a tráva v něm zavadne rychleji než v nějaké vybetonované díře. Dvakrát do roka jej můžete vyprázdnit a napolovic rozložený kompost šoupnout do té vaší vybetonované díry. A jak jsem psala už jinde Ke slimákům s láskou a ne s klacekem, dávám tam i všechny, na zahradě posbírané slimáky, kteří tak mají pletivový panelák, nikam nezdrhnou, protože tam mají háfo krmení. Teplota uvnitř válce dosahuje až 55 supňů, což v zemi dosáhnete jen velice stěží. Potěšíte tím teplým stanovištěm i ještěrky, které se tam určitě i u vás budou rády chodit hřát a pomáhat vám s likvidací slimáků.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?), 21.11.2010 23:09

NPK do kompostu nepřidávám, ale určitě mu neublíží.Piliny mají přesně opačný účinek jako NPK. Dusík nepřidávají, nýbrž ubírají.
   Myšlenka, že slimáci nebudou žrát zeleninu, když mají krmení v kompostu je bláhová. Stejně jako ta, že s jejich likvidací pomáhají ještěrky. Nicméně souhlasím, že čím víc vzduchu do kompostu, tím lépe.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 121.238 (?), 22.11.2010 9:06

...kralikove pletivo a valec z neho je super na travu a listie. Inak je to dobre vo vseobecnosti na jemne veci, ktore v komposte maju problemy s pristupom vzduchu. Inak klasicky kompost v takomto pletive by mohol mat problemy s vysychanim, najma v lete. Zaklad je miesat rozne materialy. Ked zberam kosackou listie to je trochu zmiesane s posekanou travou, i ked jej prirastok teraz je minimalny. I ked je jej malo, hreje ako diva a urychluje tlenie aj listia... i napriek tejto zime co je teraz vonku.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 152.34 (?), 22.11.2010 12:55

Já přidávám močovinu, pokud se mi zdá, že je poměr dusíku a uhlíku vychýlen moc ve prospěch uhlíku, tj. když je v kompostu "moc dřeva", nebo při přehazování, když vidím, že kompost není tak zralý, jak už by měl být. NPK bude fungovat podobně a navíc se tak obohatí půdy s nízkým obsahem fosforu a draslíku. Zdraví Umtata

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Karel196 - (25) - 32.80 (?), 24.11.2010 18:50

Spadané listí bych prohodil zeminou, trochu hnoje a postupně kuchynský odpad. Tolik listí jako je v tomto videu, jistě nemáte.

Listí do kompostu
Listí do kompostu
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
pepa kot - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (385) - 53.112 (?), 20.8.2018 15:23

Nevím, zda Karel 196 mi odpoví,  proč má ty kůly uprostřed kompostu, jak na svém snímku! 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 147.130 (?), 15.1.2020 21:42

Po 8 letech už je Karel v trapu a Pepo nevím jestli ty taky, ale podle mě je to na provzdušnění, s listím mě ale připadne mnohem lepší ho nadrtit sekačkou a promíchat s dalším materiálem (hnůj, tráva, piliny, sláma, půda, biouhel) a pak na vysoké hromadě rychle zkompostovat.

Roman

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.238 (?), 16.1.2020 12:13

listí promíchat s dalším materiálem (hnůj, tráva, piliny, sláma, půda, biouhel) a pak na vysoké hromadě rychle zkompostovat.

1. Kde berete v době hrabání listí trávu?
2. Proč rychle?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3225) - 135.247 (?), 16.1.2020 12:50

Co je na tom divného? Já na podzim sekám trávu až je listí spadlé. V koši sekačky se to promíchá.

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z H - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (690) - 189.109 (?), 16.1.2020 13:26

Samozřejmě, to já také. Nikoli však v zimě. Přečtěte si vlákno o bokashi, je to tam rozvedené více... wink

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika