Šišky do kompostu?



Stránky: 1,  2   
Marie61 - (38) - 160.145 (?) 
24.6.2015 17:19, zobrazeno: 15693x

Dobrý den, máme u plotu zahrady 2 středně velké borovice (nic šlechtěného, jsou to nějaké "náletovky"), ale jsou asi 10m vysoké. Pod nimi je vždy množství šišek, které jsou sice menší (asi 5-6 cm), ale napadlo mě, dát je do kompostu... je to vhodné? Nebo je mám nechávat raději v zimě na zátop??

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 248.116 (?), 24.6.2015 17:49

Pokud máte kde s nimi topit, tak je lepší je dávat do kompostu jako dřevěný popel. Popel se sype na kupu po prvním přeházení, nikdy ne do čerstvého.

Není-li možnost spalovat se dřevem, pak je možnost prohnat předem namočené drtičem a kompostovat podrcené.  Pokud je namočíte (necháte nasát ze suchého stavu) do 10% roztoku močoviny, tak zetlejí rychleji a beze zbytku.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 248.111 (?), 24.6.2015 22:07

Celé borové šišky se v kompostu rozkládají řadu let, lepší je je spálit. Vlastní zkušenost - i když jsem šišky ze sousedovy borovice shrabovala, stejně se občas nějaká do kompostu dostala. Dodnes je vybírám, a to už borovici dva roky nemá indecision.         Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 248.116 (?), 24.6.2015 22:48

Ony i ty podrcené se rozkládají delší dobu a tak je s oblibou používám k míchání substrátu pro orchideje. Po podrcení to jemné dám do kompostu a to hrubé nasytím roztokem kapalného hnojiva na orchidky + 5% močoviny. Smíchám s vybranými hrubými částmi z baltské rašeliny a polovinou kupovaného substrátu. Nechám měsíc odležet a pak sázím o...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
alvav - (44) - 89.51 (?), 18.8.2015 9:51

Jak dlouho necháváte šišky máčet v tom hnojivu? A pro jaké orchideje je mícháte do substrátu? Děkuji. Alena

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 248.136 (?), 18.8.2015 18:25

Většinou je to tak, že do 15 l kýble dám 10 l suché hrubé drti (z borových a piniových šišek) a přiliji 5 l hnojivého roztoku. Po několika promícháních to ty šišky vypijí a zbytek se do týdne odpaří, takže to jak dlouho je skoro bezpředmětné

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 91.178 (?), 25.1.2016 19:38

Já tahám z lesa šiška na topení.Občas i na grilování.Do kompostu bych je prohnal šrotovníkem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 248.47 (?), 26.1.2016 10:05

Jaký šrotovník máte na mysli? Už jsem se pokoušel najít nějaký stroj, který by zvládl rozšrotovat všelijaké zelené i suché zbytky, drobné větve nebo šišky do kompostu, ale nic se mně nepodařilo objevit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 248.27 (?), 26.1.2016 16:40

Nejvhodnější je šrotovník kladívkový, použitelný je Kajman od Vari a pomaloběžné se stříhací frézou. V rychloběžných jako je Shark nebo Zodiak musíte přidat nějaké větvoví, jinak se šišky jen kutálejí (zejména pokud nejsou otevřené suchem).

Pro rozklad v kompostu je nutné, aby jste do hmoty dostali dusík. Nejlepší je to pomocí nasáknutí suchých šišek silnějším roztokem močoviny (10%). Čím více močoviny (dusíku) do vlákniny šišek nasákne, tím dříve se šišky rozloží. Pomalejší rozklad není na závadu u mulče pro kanasdké borůvky. Tam je možné místo močoviny nasáknout drť 5%ním síranem amonným.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 161.17 (?), 26.1.2016 11:21

Na grilování bych nedoporučoval. Ony ty šišky bývají dost smolnaté..

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů20:33
Nářadí pro průklest vysokých stromů19:15
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika