Poznej půdu



Stránky: 1,  2   
host - 156.2 (?) 
7.5.2015 16:17, zobrazeno: 10706x

Chtěl bych si tuto sezónu něco pěkného zasázet, ale mám k dispozici pouze půdu na obrázku. Poradili byste mi rostlinky (ideálně zeleninu) kterým taková půda nevadí, či jim dokonce prospívá? Zkusil jsem tam píchnout hrášek a ten docela leze. Měřeno půdním měřičem to ukazuje alkalickou půdu (8 z 9 dílků) - druhá otázka tedy zní, jak tuto půdu vylepšit, ideálně způsobem "co zahrádka dá"(vozit tuny rašeliny se mi nechce)? Díky.


Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 248.12 (?), 7.5.2015 16:50

struktura je přijatelná. Pokud seženete hnůj, slepičáky a posekanou trávu od sousedů, tak z toho vyrobený kompost upraví určitě pH na nějakých 6,7-7,3,

Jinak hrách a ostatní luštěniny můžete sázet (sít) jak pro sklizeň, tak na zelené hnojení. Taky letos vše co se pěstuje v tvz "druhé trati".

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 140.4 (?), 7.5.2015 18:09

No, já už tuto půdu v obdobném stavu měl minulý rok, na podzim jsem tam dal trávu z celého trávníku a po zimě mám zase "toto" - mezi plodiny druhé tratě patří cibule a ta mi tam například vůbec nešla - ani nevzešla. Bohužel když naprší, stane se z této půdy nehostinná homogenní měsíční krajina - vyrýpával jsem chudinku ředkvičku a ohnul jsem přesazovací kolík (sice z OBI, ale přeci ze železa) :-(K "rytí" záhonu používám krumpáč...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 248.12 (?), 7.5.2015 18:26

Tu trávu tam musíte dávat opakovaně a z větší plochy než je ta obdělávaná, proto říkám, že je dobré brát trávu klidně i od sousedů. Jen tu s plevelem radši prohnat přes zařízení zvané kompost. V počátku bych nedával kořenovou zeleninu. A cibuli jste měl pro první rok radši dát ze sazečky, pór pědpěstovat a sázet do rýh vyplněných kupovaným substrátem (8-10 litrů na metr řádku).

A pořídit si vhodný rotavátor s kopinatými noži.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 190.45 (?), 7.5.2015 20:41

Asi to tak provedu(kupovaný substrát), jinak mi tam prostě nic nevyroste, ale je to takový "švindl", no :-) Tu trávu opakovaně myslíte dávat například po každém sekání trávníku i teď v sezóně? Chtěl bych zase alespoň ty ředkvičky, takže když mi třeba vzejdou, nebude jim dodatečně na povrch vhazovaný trávník vadit(škůdci, choroby)?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 248.12 (?), 8.5.2015 9:00

opakovaně se přihazuje během vegetace například do brambor (viz jiná vlákna).

U jiných širikořádkových je to také možné, ale nejlepší je to dávat tam, kde máte právě po sklizni a před posklizňovou přípravou půdy.

To co je seté plošně (ředkvičky) nebo oblíbené slimáky není dobré mulčovat průběžně jak travní hmota vzniká a tady pak nastupuje akumulace zvaná KOMPOST.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 14.77 (?), 16.8.2015 7:02

Dobrý den,

nevíte jaké PH má kompost z trávy?

                                             Děkuji

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 248.136 (?), 16.8.2015 9:28

Většina kompostů má pH mírně kyselé tak kolem 6. Mladší jsou kyselejší, staré pak postupně neutralizuje vydýchání dusíku. Neutrální je při přídavku popela v poměru 1 litr popela na 70 litrové kolečko kompostu. Popel může být jak ze dřeva, tak i ze spáleného sena. Neutralizovat můžete i jinak, například starou vápennou omítkou, mletým vápencem či dolomitem,

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 99.204 (?), 16.8.2015 15:09

Bramborám mírně kyselé nevadí. V každém případě bych jednu a třeba i dvě sezony oželel. Během pěstební sezony bych dvakrát otočil něco na zeleno, abych do půdy dodal co nejvíce zelené organické hmoty, v době sucha, takového, jaké je letos, dostatečně zavlažovat. Na zlehčení bych přidal až 70kg/m čtvereční elektrárenského popílku, v případě obav z kontaminace těžkými kovy provést na ně rozbor. Které stavební kolečko má 70l?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 248.136 (?), 16.8.2015 22:40
no, já bych tam elektrárenský popílek necpal. Ani čerstvý ani vyhašený a zvětralý. Čerstvý elektrárenský popílek má vlastnosti méně pevného cementu anebo silněji pojícího vápenného hydrátu. A 70 l/m2 je vrstva tlustá 7 cm! Pokud to smícháte s ornicí nebo čímkoliv co na povrchu záhonku máte v tloušťce cca 25 cm, dostanete po prvním vydatném dešti (nebo důkladné zálivce) cosi podobné strukturou i pevností jádrové cementovápenné omítce. Takže ten "betonový" dvoreček pak stačí natřít na zeleno a...
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika