Mulčování s použitím kartonu účinnost na plevele



Stránky: 1,  2,  3,  4,  5   
host - 44.15 (?) 
10.4.2008 13:47, zobrazeno: 51721x
Dobrý den, mám dotaz ohledně mulčování a to s použitím kartonu a na něj vrstva slámy.Jde toto použít i na pozemek kde je doposud mnoho let louka?Může tato metoda zahubit i vytrvalé plevele pod mulčem?Vysvětlete správný postup a napište vaše zkušenosti.Děkuji
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 21.34 (?), 10.4.2008 14:12

Dobrý den, tento postup jsem použil při sázení živého plotu na původní neobdělávané louce. Trávu v pruhu na šířku kartonu jsem trochu pošlapal, položil kartony (silné, pětivrstvé, 1,5 x 2m), na spojích přesah cca 30 cm. Na to silnou vrstvu staré slámy (30 cm). Když sláma po dešti trochu slehla, tak jsem vysazoval sazenice keřů tak, že jsem udělal co nejmenší otvor v kartonu a sazenici zasadil. To jsem dělal na jaře. První rok dobrý. Druhý rok už vesele rostla bršlice, bodlák a hlavně nezničitelný pýr. Ale rozhodně ne v takovém množství jako bez mulče! Snažil jsem se mulč doplňovat (posekaná tráva, drcené větve), ale moc to nepomohlo. Karton vpodstatě "zmizel" již v průběhu prvního roku.

Vloni jsem použil kartony trochu jinak. Tam, kde jsem plánoval na podzim zrýt louku na nový záhon, tak jsem položil při prvním sečení trávy vrstvu kartonů, na ně tu posekanou trávu a všechno nechal do podzimu "uzrát". Tráva na kartonech uschla, kartony téměř "zmizely" a na podzim po odstranění vrstvy sena a zbytků kartonů byla půda prakticky bez vegetace a krásně nakypřená a pěkně se rýpala.

s pozdravem

Sam

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 75.136 (?), 10.4.2008 15:00

No já nevím... V kartonu je spousta přidaných plnidel, vláken z umělé hmoty atd. Žádná krása to taky nebude.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Ferda Mravenec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2064) - 153.130 (?), 10.4.2008 15:03

A jaká vlákna z umělé hmoty jsou v kartonu? Můžete být konkrétní?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 75.136 (?), 10.4.2008 17:02

No, co je to za hmotu chemicky, to nevím. Ale některé kartony mají zalisovanou nebo nalepenou vláknitou hmotu, pro zvýšení pevnosti. Takže ho neroztrháte tak snadno.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 85.27 (?), 10.4.2008 16:43

Nebál bych se kartonů. Koneckonců se do něj balí i potraviny. Protože jde v podstatě o celulózu, je potřeba dbát na přísun dusíku, jehož se v ní nedostává a naopak je ho při rozkladu celulózy třeba.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Lenka U. - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (71) - 114.199 (?), 10.4.2008 20:54

Tímto způsobem vytvářím nové záhony (nikoli sice na louce, ale na zahradě, na kterou přede mnou dvacet let nikdo nesáhl) už několik let a velice se mi to osvědčilo, jen doporučuji nesázet do kartonů hned prvním rokem nic vytrvalého - druhý rok zjara je totiž potřeba vytahat oddenky pýru, bršlice atd. (rycími vidlemi to jde celkem snadno), jinak to zase zaroste, i když mulč doplňujete, alespoň mně se to tak zpočátku dělo. Pokud tedy oddenky vytrvalých plevelů druhým rokem zjara vytaháte, vysadíte, co potřebujete, a teprve potom znovu namulčujete a mulč budete průběžně doplňovat (používám trávu, slámu, zeleninové natě, listí nebo nevyzrálý kompost, podle toho, co na daném místě pěstuji), záhonek už by měl zůstat víceméně bez plevele. Jenom pozor, mulčujte raděj vždy větší souvislou plochu, menší kousky země zarostou ze stran jako nic.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 44.15 (?), 11.4.2008 7:18
Díky za rady. tuto problematiku jsem uz studoval na jiných serverech jestě před tím než jsem dal dotaz sem. Chtěl bych se zeptat na ekologičnost kartonů??? Papírny produkují docela dost znečištění (voda při zpracování) samozřejmě že mají čističky ale... Karton je vlastně recyklovaný papír různě tvarovaný a lepený lepidly pro získání potřebné pevnosti. Já bych rád věděl nakolik je ten papír čistýa ekologický??? Odpoví mi někdo?
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 85.27 (?), 11.4.2008 12:39

Myslím, že kdyby se do řek sypala průmyslová hnojiva, taky by je znečistila. Papíru a lepence důvěřuji, víc než popílku, který padá shůry.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 199.110 (?), 11.4.2008 20:01
ano to mate pravdu dnes neni cisteho nic... ale to neznamena ze si tam musim pridavat dalsi "bordel" tak proto bych se chtel dozvedet jak "cista"ta lepenka /karton je
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů19:01
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Cesta z litého betonu18.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika