Listy ořešáku do kompostu?



Stránky: 1,  2,  3   
host - 137.174 (?) 
31.10.2011 21:18, zobrazeno: 28456x

Dobrý den.

Slyšela jsem, že se nemá dávat listí ořešáku do kompostu, ale nikde jsem nezjistila proč. Prozradí mi to někdo?.Děkuji, Lenka

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 220.186 (?), 31.10.2011 21:39

Listy ořešáku obsahují látky brzdící růst. Ale mohou se dát do kompostu promíchané ve směsi s jiným odpadem (dělám to také tak).           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 25.2 (?), 1.11.2011 9:55

Ano to je pravda, a plně i souhlasim s tim, že zase neni třeba se použiti ořechoveho listi bat.Stale řikam je třeba si ujasnit na jaky tip kompostu toto listi použijeme.Rozklada se hodně pomalu, neni proto vhodne pro rychlokomposty.A u tohoto klasickeho použiti, v normalnim kompostu je dobre, pokud po podzimnim zakompostovani tento na jaře přehodit na novou kompostovou hromadu a k použiti užit až k podzimnimu poskliznovemu doplněni organicke hmoty do pudy.A to by mělo ty "škodlive" věci ořechoveho listi se spolehlivě vyplavi a zneutrlizuje. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
tatnda - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1196) - 164.4 (?), 1.11.2011 10:24

kdysi se říkalo, že listí ořechu je jedovaté a proto do kompostu se má dávat max.30%,ale to už padlo jako spousta mýtů a normálka co je rostl.původu, do kompostu patří, jestli to prosypete hlínou a vápnem, tak už vůbec není problém, všeho moc škodí, to je druhá věc, nejlepší je co rok, dva,kompost prohodit sítem a co zbude znova naložit a co prosejete je ok, popř.si to můžete smíchat s hlínou nebo kupným substrátem, na co právě máte chuť hlínu použít.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?), 1.11.2011 11:01

Zajímalo by mě, jakéže konkrétní škodlivé, resp. růst brzdící látky ořechové listí obsahuje. Předpokládám, že jako většina přirozených organických sloučenin budou biologicky rozložitelné.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 213.126 (?), 1.11.2011 12:47

Ořechové listí normálné kompostuji, rozklad trvá déle.Od předků vím že není vhodné např dubové listí(hořknutí okurek) a naopak nejlepší že je kompost z bukového a březového listí.Ale kde ho brát?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?), 1.11.2011 13:36

Kdysi dávno jsem si pochvaloval starému sousedovi, jak dobré je listí z jírovce - koňského kaštanu, že stačí jednou zapršet,  a zbudou jen řapíky. Naopak bukové listí je po týdnech stále celé, jen černé a lesklé. Zkušený soused opáčil, že je to přesně naopak - bukové listí dává nejlepší kompost a kaštan se vůbec nehodí. Proč ale, to neřekl.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 220.186 (?), 1.11.2011 13:16

Naftochinon juglon - brzdí růst a zabraňuje klíčení semen (nevím, jestli tam nepůsobí navíc ještě nějaké jiné látky).                                         Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 95.84 (?), 8.11.2011 20:56

Je to zajímavá informace. Možná, že na juglon jsou citlivé jen některé kulturní semenáčky a také věřím, že se tato látka rozkládá. Mám pod ořešákama každoročně spoustu plevelů (trávy, pěťour, pampelišky), ale i semenáčky ořechů, révy a jasanů. Současně tam úspěšně pěstuji některé kulturní rostliny jako angrešty, rybízy a cukety (z předpěstovaných sazenic), protože je tam dost bočního světla. Často jezdím ořechovými alejemi, podél kterých se pěstuje kukuřice, pšenice, řepka, slunečnice nebo cukrovka. Není tam vidět zóna zasažená ořechovým listím. Všechno klíčí jednotně. Asi by to chtělo otestovat mulčováním pomocí ořechového a třeba jabloňového listí. Zkoušel to někdo srovnat? Podobná inhibice je popisovaná u akátů. I tomu věřím, ale i pod akáty sekám plevel křoviňákem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 220.35 (?), 8.11.2011 21:16

Pod polovinou ořešáku mám záhon s okrasnými keři, spadlé listí tam přes zimu nechávám, na jaře ho shrábnu do kompostu. Říkala jsem si, že pokud to zbrzdí růst u tavoly nebo brslenu, nevadí. Plevele moc neposoudím, pod keři mám podrost z trvalek, plevel nemá kde růst.  Užitkové plodiny pod ořešákem nemám.           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů10:55
Nářadí pro průklest vysokých stromů9:50
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika