Komposter



host - 249.198 (?) 
10.6.2012 12:52, zobrazeno: 10973x

Dobrý den

chci se zeptat zda proléváte vodou kompostér, třeba trávu atd koupil jsem urychlovač kompostu a tam je psané, že se má prolít vodou, aby nevyschl není tam psané zda mají na mysli přírodní kompost nebo kompost v kompostéru.Mám obavy aby to nezahnívalo.

Děkuji

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 178.235 (?), 10.6.2012 20:29

Je doporučeno nejen prostřídat bylinný travní odpad hlínou, ale také prolévat obsah vodou.Pokud je deštivé počasí velmi pomůže otevření horního víka.Objem odpadu pak výrazně klesá a je možné ho rychleji např.při kosení trávy doplňovat(bez urychlovače).V kompostu je pak také hodně larev (patrně chroustů) ,které jsou pak vydatnou posilou při výživě mladých ptákú(např.kosů).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5576) - 242.167 (?), 17.6.2012 7:10

Já mám dotaz technického rázu. Uvolnil jsem místo na zahradě a dal se do sestrojení kompostéru s využitím dřevěných palet. Jak velké mezery mohou být mezi jednotlivými deskami aby budoucí kompost nevypadával ven? Ty stávající mezery odhaduji tak na 8 cm a to se mi zdá hodně, ale když se dívám na obrázky kompostérů tak...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 70.237 (?), 17.6.2012 9:47

Vnitřek kompostéru - stěny - vždy vyložím (černým) igelitem (již dříve použitým, třeba i částečně děravým a potrhaným...), případně bych použil tkanou mulčovací textilii.

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5576) - 242.167 (?), 17.6.2012 13:11

Černá folie není problém, nezabrání však přístupu vzduchu přestože by byla "propíchaná"?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
horys - (15) - 174.206 (?), 28.9.2014 23:05

Četl jsem, že vnitřek kompostéru z palet dávají králičí pletivo právě kvuli těm dírám.tak snad vám to pomůže

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 234.145 (?), 29.9.2014 8:22

By som to tam nedaval. Ked za lopatu prepadne, hodite to naspat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
mhi - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (194) - 62.154 (?), 10.7.2013 13:10

Kompostar amater by take mel otazku - mam kompost, ktery je slozenim zbytku jeste nerozlozeneho minuleho kompostu, posekane travy a domaciho bio odpadu. To vse v plastovem komposteru, ktery jsem bohuzel k memu prekvapeni cely naplnil.

Kompost jsem nekolikrat zalil, aby nebyl suchy. Dnes jsem odkopal kousek a uvnitr je takova az mazlava hmota, smrdi kysele. Neni to uplne hniloba, i kdyz to vypada podobne jako shnila trava. Jako laik bych rekl, ze tam probihaji anaerobni procesy, coz by asi nemelo. Nebo se pletu? Na druhou stranu kompost je pomerne teply, tak nevim.

Mohl by nejaky expert kompostar popsat jak maji probihat jednotlive faze (jak to vypada) a pripadne jak bez chemie napravit problem, kdy kompost spis hnije a netli? Muj minuly (prvni) "kompost" mel take tuto smrdutou matlavou fazi (krome toho jeste v casti jen hnil a v jine casti zustala mumifikovana sucha trava), ale ve finale z toho vznikl pekny, jiz nesmrdici kompost.

Dekuji, Martin

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 49.39 (?), 10.7.2013 16:09

Kompostér bych sundal/rozebral, postavil bych jej vedle a současný obsah kompostéru bych do něj přeházel. Tím se hmota jednak provzdušní, jednak promíchá a kompostování může vesele probíhat dále.

Jen musíte počítat s tím, že budete potřebovat ještě jeden kompostér: při překopání, přeházení a nakypření se objem kompostované hmoty podstatně navýší.

A pak bych doporučil následující postup: obsah prvního kompostéru (s již rozloženou hmotou - hotovým kompostem) spotřebujte na zahradu. Tím se Vám uvolní kompostér. Do něj přeházejte obsah druhého kompostéru - mladší až čerstvá, ještě nerozložená hmota - prokypří se, promíchá, provzdušní a bude lépe vyzrávat... No a jeden kompostér tak budete mít zase prázdný; sem budete dávat čerstvou hmotu, trávu, listí, kuchyňské odpady - a až ho budete mít zase skoro plný, zopakujete si výše naznačený cyklus...

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
mhi - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (194) - 62.154 (?), 10.7.2013 16:46

Kompostery mam 2, presne to jsem udelal. Jeden jsem rozebral, kompost pouzil, to co bylo nerozlozene jsem odlozil stranou. Potom jsem slozil a komposter naplnil novou travou michanou s tim nerozlozenym + castecne obsahem toho druheho komposteru.

Vysledek: mam jeden poloprazdny komposter, neprohazeny (ten ale vypada uz docela slusne) a druhy, kde jsou nove veci a tam vznikla ta smrdici matlanina. Matlaninu neni nyni realne nikam prehazet :-(.

Chapu tedy podle tonu odpovedi, ze smrduta matlanina je spatne a te vody je zrejme moc. Ano/ne?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika