Kompost - postup - vrstvenie



host - 20.194 (?)
3.3.2015 19:09

dakujem vam vsetkym velmi pekne ...

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
host - 20.194 (?), 3.3.2015 10:12, zobrazeno: 8399x

Pozdravujem vas vsetkych. rad by som vedel ako je to s kompostom ako co spravne premiesat aby to nehnilo, nejaky postup.. mam doma vela travy, nejaku pilinu, podu, nejake zbytky zelenina ovocie, mozno nejaky hnoj

Ako zacat od spodku, co s cim miesate, co pridavate, v akom pomere co zacat miesat ako prve co pridavat... atd

proste taky vas jednoduchy postup, opis ako spravne zmiesat suroviny a starat sa o to. nasiel som uz aj tu nejaku temu, ale nikde to nieje zhrnute jednoducho v celku. ake su vase skusenosti, zlepsovaky, za kazdu odpoved budem vdacny.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 3.3.2015 10:19

Mám speciální a zcela přesný postup mísení. Čeho se chci právě zbavit, to odhodím na kompost. Tím dojde k optimálnímu provrstvení materiálu. Po roce od posledního přidání hromadu přehážu. 
   Zrovna teď by se hodilo přidat něco posečené trávy a listí. Bohužel v zahradě žádná neroste a ze stromů nic nepadá.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 72.15 (?), 3.3.2015 10:24

Dobrý den, ja si s vrstvenim vubec hlavu nelamu - hazim na kompost vse tak, jak mi přijde pod ruku. Zraje rychle - prosivany se da použít za 6 měsíců.  Nejdůležitější je totiž přístup vzduchu, tzn. mít vhodný kompostér. Osvědčil se mi dřevěný od firmy Vladeko (mám jich celkem 6, jeden vždy prázdný pro pohodlné přehazování), nekupovala bych plastovou boudu.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Ferda Mravenec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2064) - 247.50 (?), 3.3.2015 10:41

Zraje rychle - prosivany se da použít za 6 měsíců....jenom jestli nekecáte, pochybuji, že když to tam dáte v září, že to v dubnu můžete použít. Tak prosím nelhat a navalit nám tu šrouby do hlavy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
ales_22 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (262) - 9.129 (?), 4.3.2015 12:26

Vypadá to, že se to každou chvíli rozpadne a sesype. Mám v plánu něco podobného, ale z recyklovaného plastu a konce prken budou v ocelových profilech.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
vjk - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (539) - 32.81 (?), 3.3.2015 10:35

Podobně jako pan Vysloužil i já již léta používám podobný naprosto přesný postup - prakticky veškerý "odpad" ze zahrady hodím do kompostu. Pokud je posekané trávy moc, prohodím ji pilinami, hoblinami či štěpkou z réví, keřů a stromů. Kompost neprosívám, na jaře a na podzim přehodím a za 1,5-2 roky použiju. Na rozdíl od xxx.xxx.72.15 víc než 10 let používám plastovou ohrádku, jež se zove Silo a nemohu si ho vynachválit.

Měřítko kvality kompostovacího procesu je pro mě jednoduché - odrhnu-li vrchní vrstvičku, musí to v něm vypadat jako v horovém filmu - zmítající se veleklubka poctivých českých žížal hnojních.

Nehledejte v kompostování vědu, i když to v nejhorším případě hodíte jen tak na hromadu, příroda si s tím dříve či později poradí. VJK

EDIT: Ještě dodatek - Trávu přednostně rovnou z koše sekačky sypu mezi řádky brambor, pod rajčata apod. Teprve přebytky dávám do kompostu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 248.9 (?), 3.3.2015 11:43

wink já zas trávu ze sekačky sypu jako mulč kolem stromků, poslední parná léta i kolem růží - svědčí jim to. Jediné, co dělám na začátku vrstvení kompostu je to, že dospodu dávám tvrdší stonky trvalek nebo travin kvůli lepšímu provzdušnění. Jinak také vrstvím, co dům a zahrada zrovna dá.  Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 6.7 (?), 3.3.2015 12:47

Pre mna je kompostovanie relax hlavne preto, ze nepotrebujem merat vrstvu, kolko ma cm, ani tvorit rozne teorie a metodiky, v akom poradi a v akom case kde co zamiesat. Ak verim, ze to kompost zvladne, ide to tam. Ked je material, tak ho tam pridam, ked nie je, tak nepridam. Ak je kompostu prilis vela, ide zarylovat aj taky nedozrety. Ked je malo, caka na kope.

Priroda vzdy zvitazi a cas pracuje pre kompost!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 20.194 (?), 3.3.2015 19:09

dakujem vam vsetkym velmi pekne ...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika