Jaký mám druh půdy + co na příští rok zasázet?



host - 248.8 (?)
27.8.2016 21:07

Je to opravdu trošku těžší zem. Pokud tam budete přidávat kompost, případně hnůj, abyste doplnil organickou složku, poroste vám tam všechno, protože udrží živiny (v písku se rychle vyplavují do spodiny).To správné střídání plodin je důležité, pokud chcete používat zahrádku k pěstování déle než rok nebo dva. Některé rostliny vyžadují pro růst a dostatečnou plodnost více živin, některé méně. Více náročné se sází po vyhnojení půdy, méně náročné po nich. V sousedství na záhonech se některé druhy navzájem částečně chrání před škůdci, jiné si zas předávají choroby (pokud jsou blízko sebe nebo po sobě).          

O tom, co vám na zahradě bude "pěkně růst a plodit", rozhoduje péče o zeminu, kterou na zahradě máte.           Lída

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
host - 151.216 (?), 19.8.2016 17:53, zobrazeno: 5376x

Ahoj,
pěstitelská sezóna v tomto roce pomalu končí, tak bych potřeboval poradit s určením druhu půdy, abych si mohl objednat nová semínka na příští rok a něco mi vyrostlo. Tento rok jsem měl zasázené okurky nakládačky, ředkve kulaté, brambory, hrách, fazole, libeček, listový petržel, kadeřávek, rybíz, heřmánek, mátu i kopr a tyto uvedené rostliny mi rostly velmi pěkně (až na ty brambory, občas měla rostlina jen dva malé brambůrky). Naopak mi vůbec nerostl meloun, mrkev, nebo cibule, respektive vyhnalo to zelenou nať/listy, ale u melounu květy odpadávají a ostatní jsou miiatury. Chtěl bych tedy poradit, co bych mohl příští rok zasázet na tomto druhů půdy a v těchto podmínkách, aby mi to určitě hezky vyrostlo? Jsou ještě nějaké jiné rostliny (ať ovoce, zelenina, bylinky) které snášejí obdobné podmínky, co rostliny jmenovné na začátku? Jaký druh půdy asi mám (kyselou, zásaditou, vlhkou, suchou...) abych mohl případně hledat rostliny vhodné pro tuto půdu? Snažil jsem se zjistit co mám, jenomže v trávníku mám mech (tzn. kyselá půda) a v záhoně žluté tvrdé hroudy (zásaditá půda) - tak teď si mohu vybrat :-) Děkuji.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 248.8 (?), 19.8.2016 21:39

To, co vám rostlo letos, nemusí růst za rok - a nezáleží jen na druhu půdy, ale také na teple, světle a živinách, nadmořské výšce a situování zahrady - a počasí je každý rok jiné. Mech v trávníku může způsobovat nejen kyselá zem, ale také zastínění nebo malá zásoba živin. Třeba okurky a meloun mají nároky podobné - a jedno vám rostlo a druhé ne. Jestli máte zem suchou nebo vlhkou snad poznáte a ostatní se vše dá upravit, většina zeleniny roste všude. Rozhodně půdě v žádném případě neublížíte, když jí budete přidávat kompost. Prospěje jak půdě lehké a vysychavé tak těžké a jílovité.

Jinak jsem se musela usmát, když jsem četla - co mám nasít, aby mi to pěkně vyrostlo  :-)))  To bych chtěla také, jenže on to může člověk piplat, může to kráásně vyrůst, pak přijdou kroupy a je z toho siláž. Dokud není úroda sklizená, tak nejásám.  A jestli je půda trochu kyselejší nebo zásaditější, na konečnou úrodu vliv nemá (aspoň ne podstatný).

Zkuste sem dát aspoň fotku kusu záhonu, ať tu vaši zem vidíme.

Jinak přeji hodně elánu do zahradničení, protože na zahradě kromě plevele nic samo nevyroste.           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 248.8 (?), 19.8.2016 21:42

ps - přečtěte si také něco o střídání plodin na záhonech - co je to zeleninová trať  wink           L.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?), 20.8.2016 6:38
Z toho, co jste napsal, se dá skutečně konstatovat jen toto: výskyt jílu v povrchové vrstvě zeminy naznačuje, že jde o těžkou půdu. Toho se nelekejte. V takové půdě je mnohem více využitelných živin než např. v písčité zemině. Asi to však bude chtít vylehčení kompostem, jak už bylo doporučeno. Změřte si však pH nebo nechte změřit. Je to základní ukazatel. Zeminu zalijte destilovanou nebo demineralizovanou vodou a po vyluhování minerálů změříte pH aspoň nějakým akvaristickým indikátorem. Pokud odeberete vzorek zeminy a rozdrobíte na bílý papír, místní experti vám z dobré makro fotografie mohou říct aspoň o trochu více. Samozřejmě, že je nejvhodnější poslat půl kila zeminy do laboratoře a počkat si na rozbor.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 189.174 (?), 22.8.2016 17:50
Ahoj, díky za tipy. Já jsem prostě zahrádkář amatér, tak mi jde jenom o to, aby když tedy něco do země zapíchnu, aby mi cokoliv vyrostlo - pro parádu, nebo pro chuť, to je jedno. Žádné velké štráchy. Osevní systém používám jenom ten, když jednu sezónu roste něco pod zemí, tak příští rok sázím něco nad zemí (kedlubna/hrášek, okurka/česnek, atd.),kompost hážu různě, ale většinou ho mám málo, takže v záhoně skončí i zbytky jablek, trávy, atd., ono se to přes zimu někam ztratí, když se to přehodí hlínou. PH byl měřen nějakým tím čínským metrem - okolo 7, ale věřte tomu, že. Tu fotografii zeminy zkusím, už ze zvědavosti :-) Jinak kontrasty plodin (meloun/okurka) jsem uvedl záměrně, protože jsem myslel, že by z toho mohlo být zřejmé, že na pěstování okurky mi svítí sluníčko dost, na meloun už málo. Zatím díky a úrodě zdar.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 149.194 (?), 27.8.2016 16:00
Ahoj, zasílám upřesnění dotazu. Na obrázku je vidět detail půdy připravené na sázení hrášku (před zalitím), od jara zde byl brambor a v rohu je onen čínský metr, který ukazuje Ph 7. Co tedy myslíte, že mi v této půdě může pěkně růst? Díky.
půda detail
půda detail
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 248.8 (?), 27.8.2016 21:07

Je to opravdu trošku těžší zem. Pokud tam budete přidávat kompost, případně hnůj, abyste doplnil organickou složku, poroste vám tam všechno, protože udrží živiny (v písku se rychle vyplavují do spodiny).To správné střídání plodin je důležité, pokud chcete používat zahrádku k pěstování déle než rok nebo dva. Některé rostliny vyžadují pro růst a dostatečnou plodnost více živin, některé méně. Více náročné se sází po vyhnojení půdy, méně náročné po nich. V sousedství na záhonech se některé druhy navzájem částečně chrání před škůdci, jiné si zas předávají choroby (pokud jsou blízko sebe nebo po sobě).          

O tom, co vám na zahradě bude "pěkně růst a plodit", rozhoduje péče o zeminu, kterou na zahradě máte.           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika