jak změřit ph půdy lakmusovym papirkem



host - 4.66 (?) 
17.1.2008 19:39, zobrazeno: 22273x

Slyšel jsem že se má dát hlína do destilky a pak změřit po odstátí. Ale nejak se mi to opravdu nezdá - destilka neutrální, když bude mit puda třeba 7pH tak destilka pH sníži nebo né?

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 77.39 (?), 17.1.2008 20:11

V uvedeném případě se pH určitě nezmění. Neutrální destilka má taky 7.
 Jistě, kyselá a zásaditá půda naředěním vodou své pH změní. Vzhledem k tomu, že pH je obrácený dekadický logaritmus koncentrace vodíkových iontů, změní se naředěním jen minimálně. Jestli mě nepletou kupecké počty, ke snížení pH o 1 stupeň bychom museli půdní roztok naředit desetinásobně.
   K objektivnějšímu měření se ale doporučuje se odfiltrování kalů, příp. vysrážení půdních koloidů. Proto je lepší použít komerční soupravu na stanovení pH půdy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
tomast - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (572) - 228.179 (?), 18.1.2008 7:13

Destilka bude mít pH=7 pouze v případě, že bude prostá plynů. Za normálních podmínek však bude nasycena oxidem uhličitým, takže pH bude nižší (klidně  6,0)
Měření pH v půdě se  provádí tak, že se připraví "půdní výluh" - což znamená, že se definované množství půdy zaleje destilkou (ten poměr půda - kapalina je důležitý pro porovnatelnost výsledků), půda je po definovanou dobu v kontaktu s kapalinou (dost možná na třepačce), a po fitraci se provede měření v kapalině. 
Na přesný postup bude nějaký metodický pokyn ÚKZUSu,   existovaly i sbírky  analytických postupů pro zemědělce....
Měření pH papírkem bude velmi orientační, na výsledek má ale velký vliv i samotné vzorkování půdy, není to tak, že se vzorek "někde udloubne lžicí", u měření, které mají mít vypovídací hodnotu se na ploše odebere poměrně velký počet vpichů, ty se následně spojí, hogomenizují a suší.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 3.169 (?), 18.1.2008 8:21

Nemáte někdo kontakt v Praze na komerční měření živin, PH a pak v půdě?

Máte s zím zkušenosti? Je to včetně oporučení?

Díky Martin

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
tomast - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (572) - 228.179 (?), 18.1.2008 8:51

Nějak jsem nepochopil tu první větu. 

S rozbory půdy maj největší zkušenosti ÚKZUSáci - sedí i na spoustě výsledků, takže pak můžou (aspoň teoreticky) pomoci s interpretací výsledků. Hlavní laboratorní centrum je v Brně, pobočka je i v Praze (Za opravnou, P4), www.ukzuz.cz

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 85.27 (?), 18.1.2008 10:05

Souprava na měření pH v půdě se prodává v drogerii. Soupravu  na měření obasahu živin jsem kupoval před 25 lety taky, nyní jsem se po ní nedíval.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika