Hlína z cukrovaru Litovel



Stránky: 1,  2   
romca77 - (34) - 97.177 (?) 
5.3.2014 12:23, zobrazeno: 14408x

Nemáte někdo prosím zkušnost z hlínou z cukrovaru. Měla by to být hlína, co leží někde v nějaké vodě a prý je vhodná do zahrádky. Díky moc.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 5.3.2014 12:25

Cukrovarnické kaly - šáma - výborná věc, zejména do kyselých půd

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
romca77 - (34) - 97.177 (?), 5.3.2014 12:36

Jo to bude ono :o) Jde totiž o to, že máme opravdu velmi špatnou hlínu na zahradě a já prostě zeleninu pěstovat chci. Tak s manželem odrýváme a odrýváme a chceme tam nechat navézt toto. Tak děkuji za názor.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 5.3.2014 12:58

Abychom si rozuměli. Ty cukrovarnické kaly jsou dobré k přidání do půdy jako vápenaté hnojivo s trochou dalších prvků a kalových částic. Mají špinavě šedobílou či šedožlutou barvu, černé či hnědé jako hlína. Nemůžete tím ale nahradit půdu -  zeminu - samotnou. Před použitím šámy si ale zjistěte, jakou půdní reakci na zahradě máte. Alespoň orientačně, podle toho co Vám tam roste za plevel, jestli půda šumí při zalití octem, atd. 
   Jestli se hlínou z cukrovaru rozumí něco jiného, to nevím.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 248.6 (?), 5.3.2014 13:02

Šáma z cukrovaru je ideální do písčitých kyselejších půd, zem pak lépe váže vodu (jakoby to tu zem stmeluje) a tlumí kyselost, u nás se po vzniku zahr.osady také navážela.           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 213.126 (?), 5.3.2014 13:12

Z cukrovaru jsou dva produkty, šáma což je hnojivo a potom kal z kalových polí krerý je z praní řepy nebo-li velmi jemná zem z polí kde řepa vyrostla.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 5.3.2014 13:08

Jsou dvě věci, odpadní opraná ornice z prvotního plavení bulev cukrovky a druhé je odpad zvaný šáma, což je kal vzniklý při čiření melasy vápnem.

První je vhodné použít při potřebě doplnit prachovou a jílovitou složku do velmi lehkých (tedy písčitých aj. skeletových) půd. Vždy je potřeba přidat dost organické složky a kvalitní zpracování (podmítka, orba, rotavátor).

Druhý případ je vhodné použít na základě rozboru půdy.  Množství je odvislé od potřeby vápnění. Při přebytku Ca a nedostatku Mg například není vůbec vhodné.

V obou případech počítejte na každé 2 tuny (1-1,5 m3) dovezené "hlíny" s nákupem 1/2 tuny (1 m3) čerstvého kompostu nebo kompostovaného hnoje. V prvním roce po aplikaci je dobré pěstovat brambory.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 160.210 (?), 10.7.2014 23:05

Dobrý den všem.Jsem ráda, že jsem našla tuhle diskuzi. taky jsem slyšela, že šáma, je výborná věc na zahrádku. Pracuji v areálu bývalého cukrovaru. Cukr se tady už nevyrábí asi 15-20 let. Budovy se rozprodali a v každé sídlí nějaká firma. Od bývalých zaměstnanců tehdejšího cukrovaru, jsem zjistila kam to přibližně vyváželi a šla jsem hledat. Včera jsem to místo úspěšně našla - dnes aktivně jsem naložila do kufru auta co se vešlo a zítra to odvezu na chatičku, kde se snažím něco pěstovat. A když to tak, nosím po kýblech k autu jako blbec, tak vlastně nevím, jak to použít? a vlastně jestli je to vůbec - to pravé co na zahradu potřebuji? Jsme kousek od Jílového u Phy a je to tam fakt samý jíl, asi tak 10 cenťáků jakž - tak zeminy a zbytek jíl až snad do nitra země -ještě musím dodat, že jíl je fakt kvalitní (krásně modrý). Ale na pěstování nic moc. Když něco nového sázím jíl vykopu a dám tam hlínu z kompostu. A každý rok z kompostu dosypávám všude, kde už je zasazeno a docela za ty roky to jde, ale kompostu zas tolik nemám a tak jsem si myslela, že s tou šámou tam udělám díru do světa?!...Můžu to tam vlastně dát, když nepotřebuji doplnit jílovou složku (tý tam mám opravdu dost)?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 105.132 (?), 11.7.2014 9:37

Ako to rastlo (burina) na tomto zazraku na mieste, kde ste to zobrali?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 160.210 (?), 11.7.2014 10:04
To vůbec není vtipný-víte jakou mi to dalo práci, ale je fakt, že za ty léta jsem trochu tý dobrý půdy udělala. Sousedi mají na zahradě obrovský dub a tak mám hodně listí + trávu, popel a vše ze zahrady a protože jsme poslední chata(pod námi už les, tak mám venku 3 a na zahradě 1 kompost a tak stále vrstvím a vrstvím dobrou půdou.Co ta šáma nevíte?
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů10:55
Nářadí pro průklest vysokých stromů9:50
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika