Výběr průměru hadice na výtlaku z čerpadla?



Stránky: 1,  2,  3   
host - 47.30 (?) 
31.7.2015 19:25, zobrazeno: 14993x

Zdravím měl bych takový dotaz jestli lze vypočíst objemový průtok podle průměru hadice. Mám čerpadlo které má dopr. výšku 18m a průtok 480 l/min. Chci se zeptat zda někdo neví jak by se dal spočítat průtok ve výtlačné hadici pokud na výtlak připojím např. 1/2" nebo 1" a nebo 2"? jedná se mi o to jak moc ten průtok snížím, když použiji hadici s menším průřezem.

Děkuji

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6460) - 9.135 (?), 31.7.2015 20:26

Dá se spočítat rychlost proudění, na níž jsou hlavně ztráty závislé. Pak na vnitřním povrchu hadice a ztráty v armaturách. Někde na to asi nějaké tabulky budou, ale zdali. Obecně platí, že čím větší průměr, tím menší ztráta, ale to víte.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 47.30 (?), 1.8.2015 9:36

To mi je všechno jasné, ale vzorečky nebo nějaký tipový příklad podle kterého bych to mohl vypočíst jsem zatím nenašel :(

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 157.128 (?), 1.8.2015 10:35

Není to úplně jednoduché. Průtok v soustavě rozvod a čerpadlo je dán průsečíkem hydraulické charekteristiky rozvodu a charakteristiky čerpadla. Charakteristika čerpadla je dána typem čerpadla. Charakristika rozvodu (hadice) je parabola, takže se dá spočítat jeden bod a parabolu zkonstruovat. ten jeden bod se dá spočítat pomocí běžné teorie, kde se sečtou tlakové ztráty třením a vřazenými odpory (kolena, ventily ale také hubice na konci hadice. To je vše, je to přece tak jednoduché.

FO

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 47.30 (?), 1.8.2015 10:54

Samozřejmě to všechno tak nějak chápu. Jde mi o to jestli lze spočítat nebo někde zjisti kolik mi daná hadice pustí max. průtok, za předpokladu že mám stejné čerpadlo a hadice ze stejných materiálu a i celý hydraulický rozvod je stejný jen vyměním hadici s jiným průřezem. Přece čím větší průřez hadice mám tím větší průtok dostanu je jen otázkou kolik... Děkuji snad jsem to teď vysvětlil srozumitelněji.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 250.122 (?), 1.8.2015 11:19

Co to je za čerpadlo, co má takové divné parametry. To by mi moc zajímalo

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 47.30 (?), 1.8.2015 11:26

Tady se o čerpadlo vůbec nejedná... jde mi o to jaký maximální průtok mi hadice pustí... jestli tohle lze spočíst... Jde o to že když budu mít např. čerpadlo typu flygt které dává nějaké 3m3/min a na výtlak bych dal např. hadici 2" kolik mi ta hadice pustí... TEORIE... děkuji 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 250.122 (?), 1.8.2015 11:37

Uz chapu, akademicka debata o lejnu.

Mimochodem typový příklad se píše s měkkým i, když jsme u těch akademikůsurprise

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 47.30 (?), 1.8.2015 11:47

často odpovídám na mobilu tak to sem tam hodí chybu, ale i tak se omlouvám. Každopádně to není o lejnu.  Je mi jasné, že když na čerpadlo připojím hadici s menším průměrem než je výstup z čerpadla tak ho budu dusit a nedostanu max. průtok, který mi je schopno dát. Jde mi, ale o to o kolik...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 250.122 (?), 1.8.2015 12:11

Tomu co hledáte říká objemový průtok. Stačí pohledat na internetu. Ale spíš tipuju (s malým a měkkým), že vypočítáte kulový

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika