Prumer otvoru pro kapkovou zavlahu



stefanos689 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (161) - 75.62 (?) 
8.5.2016 22:42, zobrazeno: 4915x

Zdravim vespolek. Chtel bych tech par desitek paprik a rajcat co mam na zahonu zavlazovat samospadem z 1000 l nadrze. Hadice mam 1/2 a celkova delka bude tak 60 metru. Nadrz mam 1.5 metru nad zahonem. Jaky prumer otvoru navrtat do hadice aby to prokapavalo k rostlinam tak akorat? A jak byste resili filtraci? Predem diky za pripominky.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
pepa kot - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (385) - 99.250 (?), 9.5.2016 8:58

Také i mne to zajímá. Při výšce 1,5m (dno nádrže?) to asi bude malá nepatrná dírečka, asi jako píchnutí špendlíkem, aby se záhon nepřemokřil! Poraďte!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
pkovarik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1331) - 112.187 (?), 9.5.2016 9:43

Pokud máte normální gumovou hadici, pochybuji, že dokážete udělat tak malou dírku, aby to jen kapalo, při tak malém tlaku. Když do hadice jen píchnete, guma je guma a při tak malém tlaku zataženou dírkou voda neproteče. Když dírky vyvrtáte/propálíte, to saze budou asi moc velké.

Já jsem použil 4 x 4m normální plastové trubky, co se používají na vodovodní rozvody, a do nich navrtal nejmenším vrtákem dírky, mají zhruba průměr přípínáčku. Nádrž mám také 1.5m vysoko nad nimi, teče to z otvorů čůrkem, ale při tom počtu dírek vyteče tak 1/4 nádrže za 1/2 hodiny. Takže dle potřeby na chvíli otevřu a zase zavřu (letos si udělám časové spínání elektroventilu). Ale i při tak velkých otvorech se po čase zanesou. Pokud chcete mít mikrodírky, a i kdyby to fungovalo, bojím se, že se okamžitě zanesou. A kdybyste měl nějaký velmi jemný filtr na výtoku z nádrže, tak se zanese zase ten.

Pokud máte možnost, doporučuji udělat větší dírky a pouštět vodu jen na chvíli denně.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 14.170 (?), 9.5.2016 9:54

Jen aby voda dotekla až na konec systému. Normální kapkovací hadice mají tlakovou kompenzaci. Kapkovač je složen z membrány a labirintu. Není to jen díra.

V.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
pkovarik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1331) - 112.187 (?), 9.5.2016 10:06

Ano. Jak říkám, já mám 4 paralelní větve po 4m, dírky v nich po 30cm, a funguje to dobře (ale ne kapkování, nýbrž čůrkování wink). Pokud by měla být jedna dlouhá hadice, bál bych se, ža tlak na konci bude výrazně menší (pokud vůbec nějaký) než na začátku a nebude to fungovat dobře.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 17.210 (?), 9.5.2016 16:05

Pri malom prietoku v dierach by mal byt tlak v celom systeme stabilny, a to aj v pripade dlhej hadice. Ja by som diery nevrtal, casom sa mozu zaniest riasami. Skor by som si zadovazil kvapkace, ktore sa daju dobre vycistit. Su aj take, ze sa da prietok nastavit.

Alebo by som sa vykaslal na to a urobil medzi radmi rastlin jarok, do ktoreho by som zavlazoval vydatne a menej casto (1-2 tyzdenne). Su kvapkace az niekolko 10 L / h, Stacilo by ich pri tomto vydatnom zavlazeni relativne malo.

Vydatne a menej caste zavlazovanie je dobre aj pre vyvoj hlbokeho korenoveho systemu, ale aj ako prevencia niektorych chorob. Denne zavlazovanie len podporuje plytke korene a rast rias a hubovych chorob. Zial, dosiel som na to az kym som si to nevyskusal na vlastnej kozi... vdaka zapchatej hadici. Docasne som rastliny polieval raz za cas a tieto boli v podstatne lepsiej kondicii. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika