Hadice průměr 1/2" nebo 3/4"



Stránky: 1,  2   
host - 39.19 (?) 
15.3.2015 22:43, zobrazeno: 38196x

Dobrý den,

mám čerpadlo karcher BP2. rozhoduji se, jestli koupit hadici gardena o průměru 1/2 nebo 3/4. délka hadice bude 35 metrů. zalevání z ibc kontejnerů (rovina) + občas přečerpání vody ze studny (hloubka 3m) do IBC.

Nerad bych koupil užší hadici a pak byl nemile překvapen (limitován) pomalým průtokem.

A druhá otázka. Je dobrá volba tento vozík?

Díky za Vaše typy T.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 248.9 (?), 15.3.2015 23:46

Vámi uvedené údaje posoudit neumím, ale pokud to bude za daných možností možné, volila bych spíše větší průměr. Hadicí 1/2'' toho moc nezalejete, ta i u nás v osadě (kde jsou společné rozvody vody a pořádný tlak) spíše cmrndá. 3/4'' ujde, ale i tak s ní zaléváte stejnou plochu minimálně o polovinu déle než s 1''.           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
ales_22 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (262) - 9.129 (?), 16.3.2015 0:03

Nepíšete, kolik těch IBC máte a jak velkou plochu chcete zalévat.

A) hadice D 12.7 mm, L 35 m, sání z výšky 0 m:

  1. při průtoku 1 m3/h je tlaková ztráta v hadici cca 1.9 bar, čerpadlo při tomto průtoku poskytuje 2.5 bar (viz Návod k použití), takže na konci hadice budete mít 0.6 bar - nic moc
  2. při průtoku 0.5 m3/h je tlaková ztráta v hadici cca 0.5 bar, čerpadlo poskytuje max. 3 bar, takže na konci hadice budete mít 2.5 bar - docela slušné

B) hadice D 19 mm, L 35 m, sání z výšky 0 m:

  1. při průtoku 2 m3/h je tlaková ztráta v hadici cca 0.9 bar, čerpadlo poskytuje 1.7 bar, takže na konci hadice budete mít 0.8 bar - nic moc
  2. při průtoku 1 m3/h je tlaková ztráta v hadici cca 0.3 bar, čerpadlo poskytuje 2.5 bar, takže na konci hadice budete mít 2.2 bar - taky docela slušné

Jak vidíte, zkrz hadici s průměrem větším o 6.3 mm lze protlačit zhruba dvounásobné množství vody při podobném výstupním tlaku (tlaku v postřikovači). To znamená, že můžete mít zalito dvakrát rychleji.

K výpočtu jsem použil tyto stránky a graf na straně 24 v Návodu k obsluze

Při použití jiného kalkulátoru http://irrigation.wsu.edu/Content/Calculators/General/Pipeline-Pressure-Loss.php mi vyšly trochu menší ztráty, ale raději jsem použil pesimističtější odhad. V reálu se tedy můžete dostat na mírně lepší hodnoty. Ale na celkovém výsledku to mnoho nezmění - prostě máte-li slabé čerpadlo, nemůžete si dovolit plýtvat energií ztrátami v hadici.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 6.7 (?), 16.3.2015 9:29

Ono to nebude take pesimisticke. Pokles tlaku bude postupny a prejavi sa hlavne poklesom prietoku. Cize A1 nikdy nebude 0.6 bar a zaroven 1 m3. Cez tuto hadicu nikdy nedostanete tak ohromny prietok pri tak malom tlaku! Prietok je rovnaky v celej dlzke hadice, ale tlak nie. Navyse prietok regulujete velmi efektivne aj odberom vody. Spravny vypocet by bol po najdeni rovnovahy. Cize pracovat s tlakovou krivkou cerpadla. Pokracovaim s A1, by ste pozreli, aky prietok da pri tlaku 0.6 bar. Uz by to nebolo 1 m3/h, ale menej, povedzme 0.6 m3/h. Znovu by ste prepocitali tlakove straty a zistili by ste, ze je to mozno len 1.5 bar. Vypocitali by ste konecny tlak. Opat by ste sa pozreli na tlakovu krivku.... Po nasobnom prepocte by ste sa mohli dostat do reality.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 16.3.2015 10:10

Nedělejte to složitější než to je. Hadice se používá v konstantní délce (i ta flexi natahovací) a tak pro velikost průtoku je rozhodující tlak na výstupní straně.

Prostě a jednoduše, pokud na konci bude sud a je jedno jak dlouho se mi napouští, tak použiji ekonomicky zajímavou 1/2" hadici. Na vše ostatní použiji 3/4" hadici.

Jinak on provoz 1/2" něco stojí formou příkonu čerpadla. Pak zjistíte, že se Vám rozdíl ceny mezi 1/2" a 3/4" zaplatí za 3 měsíce až 3 roky. Protože hadice vydrží déle než 6 let, mají 1/2" hadice opodstatnění v systémech, kde na nákladech na čerpání nezáleží (gravitační rozvod dešťové vody, voda z vodojemu, kapková závlaha o malém průtoku,...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 9.135 (?), 16.3.2015 15:18

No že byste to SfK nějak zjednodušil mi nepřipadne. Jednoduché pravidlo je, že větší ztráty způsobuje větší rychlost proudění a ta je v menší hadici. Tedy na základní rozvod vždy co největší průměr. Na konci můžou být kvůli manipulaci půlcoulky. Je úsměvné, že lidé koupí drahé čerpadlo a škudlí na hadici, nejradši by tam dali použité infůzní hadičky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 39.19 (?), 16.3.2015 19:31

Díky Standovi za jednoduché vysvětlení. Koupím si hadici o prumeru 3/4. hadice od Gardeny Comfort flex maji záruku 25 let, tak už by mohla nějaký ten pátek vydržet.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 11.219 (?), 16.3.2015 20:07

som pozeral, su velke zlavy v Mountfielde. Mozno aj po zlave je to drahe ako cert, ale pozrite, mozno sa oplati

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
ales_22 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (262) - 9.129 (?), 16.3.2015 22:16

V Mountfieldu platí "cena po slevě" = cena jinde obvyklá. Taky hadice jsou různé. To co je v Mountfieldu, jsou asi ty měkčí s vnitřní gumovou (černou) vrstvou. Já mám radši celé PVC (ty průsvitné). Jsou sice tvrdší a hůře se s nimi manipuluje (hlavně v chladnu), ale tím jsou zároveň tvarově pevnější a odolnější k zaškrcení, takže se mi s nimi zase lépe zalévá. Zrovna před pár dny jsem koupil 1" klubko 25 m (ne v Mtf). Chtěli za něj skoro 1100 Kčfrown S gumovou duší jde koupit o 150 Kč levněji.

K tomu vozíku na hadici: Vykašlete se na kupu předraženého plastu (typická Gardena), který stejně nebude o moc lepší než levný čínský naviják. Ten se nám pravidelně rozpadne, jakmile se z něj sundá hadice. Kupte radši poctivý kovový. Sice nebude tak lehký, ale má kolečka, tak by hmotnost nemusela být problém. JOBIprofi Vozík na hadici 60 m 1/2" s koly vypadá dobře (i když podle fotky těžko říct) a je za slušnou cenu. Bohužel s ním nemám osobní zkušenost, teď jsem ho objevil, ale asi ho zkusím a zahodím čínský plasťák.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 248.14 (?), 16.3.2015 22:36

Jo design je záludná věc. některé věci jsou praktické, jiné jen dobře vypadají. Já osobně mám nejlépe osvědčený nástěnný věšák na hadici. Na té zahradě, kde to má vypadat pěkně mám kupovaný za 30,- Kč 

wink

No a ve stodole, kde ukládám více hadic na zimu, prodlužovačky, lana aj. "žížaly" mám přišroubované plastové kyblíky dnem na zeď.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika