Dopravní výška čerpadla



host - 129.96 (?) 
20.4.2010 9:49, zobrazeno: 12275x

Prosím o zkušenosti s kalovými čerpadly na zalévání zahrady. Zajímá mne, jaká bude výstupní hodnota tlaku na konci hadice, jestliže je dosaženo udávané hodnoty dopravní výšky čerpadla. Konkrétně, jestli pro zalévání v dopravní výšce 5m (3m výška od hladiny + 20m hadice) bude možné dát na konec hadice ještě rozstřikovač a jestli k něčemu bude? Tedy o kolik je nutné mít větší dopravní výšku kalového čerpadla, než je skutečná, aby byl na konci hadice dostatečný tlak na rostřikování? Děkuji.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6490) - 147.108 (?), 20.4.2010 12:36

Výtlačná výška je výtlačná výška. Když hadici zdvihnete do 5,0001 metru, voda nepoteče. když ji snížíte na 4,9999, voda poteče. Poteče tím více, čím menší tlakovou ztrátu bude čerpadlo překonávat. Tlaková ztráta má dvě složky, výškovou a ztráty v potrubí. Ty jsou tím větší, čím je průměr hadice menší a stěny drsnější. Dále má vliv počet kolen, spojek a dalších fitinek. Spočítat by se to sice dalo, ale se znalostí všech prvků v rozvodu a se znalostí jejich ztrátových součinitelů. Což je vcelku nemožné.

Podle mne pro běžné postřikování zahrady je třeba čerpadlo s pracovním tlakem 2,5 - 3 bar.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 129.96 (?), 20.4.2010 14:06

Děkuji za reakci. Myslel jsem to tak, že jestli chci stříkat zahradu (přiměřeně-do 3m vzdálenosti) a překonávám ztrátu 5m (3m výšky od hladiny + 2m na hadici), tak jestli by stačilo čerpadlo s výtlačnou výškou třeba 8,5m? Nebo je potřeba 11m? Prostě zkušenost.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 162.2 (?), 20.4.2010 14:15

Kalová čerpadla na zalévání jsou většinou levné a HOBBY zařízení, navíc nejsou tlaková, tak že výtlačná výška přes 5 metrů je většinou jen sen zahrádkáře a stříkání záhonů tak do 3 metrů to snad s ucpáním hadice prstem - to tak pokropit - ne zalít...

Adam

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 129.96 (?), 20.4.2010 16:28

Mám levnou kalovku a zalévám s ní ze sudů, takže žádná ztráta výšková není. Pouze 2m na délku hadice. A v pohodě na 3m stříká s rozstřikovadlem. Hledám někoho, kdo má zkušenost s čerpáním z pod povrchu země.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6490) - 147.108 (?), 20.4.2010 16:01

Problém je, že kalová čerpadla dodávají velké množství vody při malém tlaku.

Jak už jsem jednou napsal a pak zas smazal, musíte mít přebytek výkonu, resp. tlaku, aby z hadice něco teklo, resp. aby se s tím dalo postřikovat.  Takhle to posoudit je trochu věštění.  Zanedbáme ztráty průtokem. Pokud budete mít 3 m ve studni a 2 m VÝŠKOVĚ na hadici, čerpadlo 0,5 bar je málo, stěží to bude cmrndat. Pokud to jsou 2 m DÉLKY hadice, pak by to mohlo téct slušně, ale jen téct, nepočítejte s pohonem nějakého kruhového postřikovače, zbyde pro něj tlak 0,2 bar a to je málo.

Čerpadlo s výškou 8,5 m je tlak 0,85 baru. Mínus 3 m ve studni dostnete na "poklopu" studně tlak 0,5 bar. Podle mne k postřikovači je potřeba dostat tlak alespoň 1 bar, aby to nějak šplouchalo. Fyzika je bestie.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 123.176 (?), 28.2.2014 19:14

Těžko říct jaký tlak je potřebný pro rozstřikovač, ale na dopravní výšku to jde lehce přepočítat - dopravní výška

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Beny2 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (759) - 150.232 (?), 28.2.2014 19:47

Jak jste na to přišel? Tlaky pro rozstřikovač jsou všeobecně uváděné. Podívejte se na katalog kteréhokoli prodejce.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika