Využití letních jablek



Stránky: 1,  2   
host - 130.237 (?) 
20.7.2013 8:29, zobrazeno: 17194x

Dobrý den můžete prosím poradit využití letních jablek, jsou sice letos menší, ale na rozdíl o jiného je jich hodně. Je možné z nich vyrobit nějakou marmeládu, džem? Budu mít asi 2kg rybízu a rád bych to nějak smíchal.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
Alkohol esence - vše pro domácí výrobu lihovin, piva i vína včetně kvasnic, aromat, filtrací, soudků.
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 102.201 (?), 20.7.2013 10:50

Marmeládu či džem z letních jablek jistě vyrobit lze. Chuťově to není ale žádná špička a tím, že zužitkujete 1,5 kg plodů, problém s nadbytkem letních jablek nevyřešíte.  Do marmelád se hodí spíš jablka nezralá jako přídavek k chuťově pestřejšímu, ale málo želírujícímu ovoci (jahody, borůvky, maliny). Smíchat jablka s rybízem je možné, ale výsledek není o mnoho lepší. Rybíz se totiž používá ke stejnému účelu jako nezralá jablka (nastaví objem a dodá pektiny).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 178.235 (?), 20.7.2013 12:28

Nadúrodu Průsvit.letního řeším sušením.Deficit kyselin nevadí a ochucená skořicí s hřebíčkem docela chutnají.Okyselit se(např. bylinami) rovněž dají.Steriluji je do sklenic za sucha v mikrotroubě.  AB

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 129.23 (?), 4.8.2013 21:35

Nakonec z nich děláme něco jako jablečná povidla, padne tam trochu cukru a trochu octu, nezavařje se to, tak uvidíme jestli vydrží. Jinak na chuť jsou perfektní.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 234.4 (?), 2.2.2017 5:19

Vydržali Vám?Tiež by som privítala nejaký receptík z letných jablk, odšťavujeme to, ale myslíte že nejaká výživa by ztoho bola dobrá?

N.K.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 117.245 (?), 2.2.2017 7:40

měl jsem stejný problém a řešení je prosté letní jablka téměř nestříkám kromě jarního postřiku proti přezimujícím škůdcům.Padlí řeším odlomením napadených výhonů, strupovitost vzhledem k okamžité spotřebě a absence uskladnění vůbec.Tím pádem jsou jablka téměř nestříkaná a tím skoro bio.A hlavněprvní jádrové ovoce do kterého kousnete a je plné šťávy a chutí.Ale abych odpověděl každý z mích sousedů rád ochutná mé jablka kterými je každoročně podělím a kolikrát, i když mám velký strom a několik odrůd na něm naštěpených je jich málo.A pokud vím až na vyjímky je všichni schroupou a ptají se kdy uzrají další.tepelně je také upravuju na štrůdl ale většinou je sníme hned ze stromu a ostatní rozdám.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 153.50 (?), 12.7.2018 9:53

Můžete prosím dát někdo návod na "povidlí" z letních jablek, poměr ovoce, cukru, octa? Kdysi jsme dělali ještě s maminkou, barva nebyla zvláštní, ale chuť vynikající i k nmazání na chleba s máslem i na palačinky. Jablek letních mám letos průměrně a jsou hodně malé. Jak píši v jiném dotazu děla ljsem marmeládu z letních jablek, špendlíků a rybízu 3/3/1/kg popasíroval pecky od špendlíků, 1,5kg cukru a želírovací přípravk na2kg ovoce. Děkuji

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 12.7.2018 10:26

Receptura je stejná jako u švestek, možná trochu víc cukru. Ovoce dodá jen hmotu, chuť povidel je dána karamelem.
1/4l octa na dno, 5kg odjádřincovaných jablek, 0,5 kg cukru,. Vařit na mírném plameni přes noc. Nemíchat. Hotové rozmixovat tyčákem. Nejsou-li dost hustá, dopéct na plechu v troubě při 160 st. I když jsou povidla trvanlivá, přeste je steriluju.
   Už roky je z jablek nedělám (mám dost švestek). Ale chuťově byly dobré a švestkovým překvapivě podobné (na rozdíl od hruškových).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 153.50 (?), 15.8.2020 9:51

Tak jsem to letos vyzkoušel ve 3 dávkách, vždy asi 5-6kg již odjádřincovaných letních jablek jsem rozvařil, trochu zahustil propasíroval přes hrubší cedník dal 0,1l octa a 60-80dkg cukru, asi tak o další 1/3 zahustit. Nalil do sklenic, menší se šroubovacími uzávěry na cca 5min obrátil, omniovky s víčky menší i 0,7 po předloňské zkušenosti s opařenou rukou neobracel, dál jsem nazavařoval. Tak uvidím jaká bude trvanlivost. Chuťově a hustotou zbytek co nevlezl do sklenic je po vychlazení velice dobrý, jen ta barva je nevýrazná... Používat chci jako marmeládu na chleba, plalačinky a koblihy, teď jsem někde četl také o vmíchání do pudinku. Jediné, co se nepovedlo, připálil jsem smaltovaný hrnec.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6460) - 9.144 (?), 15.8.2020 9:59

Když se letní urodí, děláme pyré typu dětské přesnídávky. Odjadřincovat, rozvařit, propasírovat. Pak se lehce zahustí, nepatrně okoření a podle potřeby přisladí. Do malých skleniček, krátce sterilovat. Má příjemnou světlou barvu, využít se dá rovnou pro děti, nebo do jogurutu, pudingu, musli a podobně. Z jiných než letních to není tak pěkné a jemné.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika