Povidla nejen ze švestek



host - 9.2 (?)
7.8.2013 14:34

Nedělám klasická povidla, ale přesnídávky z čehokoli, podle receptu získaného tady na fóru. Pracnost minimální, přidává se tam ale vanilkový pudink. V původním receptu je cukr, ale když se předloni přemnožily srpnové hrušky, které už nikdo nechtěl, protože z nich byly hniličky, zkusila jsem udělat metodou pokusu a omylu přesnídávku z nich a zjistila jsem, že tam není třeba cukr dávat vůbec. Teď je používám s velkým úspěchem do buchet nebo na koláče. Hanča  

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

Alkohol esence - vše pro domácí výrobu lihovin, piva i vína včetně kvasnic, aromat, filtrací, soudků.
Stránky: 1,  2   
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6461) - 14.199 (?), 7.8.2013 12:26, zobrazeno: 15015x

Zdravím vespolek.

Vyrábí někdo nějaká jiná povidla než ze švestek (případně jablek). Jde mi o postup podobný, nebo stejný jako u švestek, tedy s minimální pracností a pokud možno žádným přídavkem cukru, nebo čehokoliv.  Aby se to dělalo jako povidla, vypadalo jako povidla, používalo jako povidla ale bylo to z něčeho jiného, nebo ze směsi (ryngle a podobně). Nejde mi o náhradu švestkových, jen o alternativu chuti.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 7.8.2013 13:01

Ono teoreticky lze povidla vyrobit z čehokoli. Třebaže miluju všechno s povidlama, musím přiznat, že jejich hlavní chuť není dána ovocem, nýbrž karamelizovaným cukrem. Když jsem míval málo švestek, vařil jsem povidla z jablek. Výsledek byl k mému překvapení stěží rozeznatelný od těch švestkových. Tedy rozdíl ta byl, ale malý. Podobala se povidlům z obchodu. Od té doby si nedělám iluze o surovině prodávaných povidel. Kupodivu hrušková povidla v chuti surovinu nezapřela.
   Problém vidím jiný, resp. několik.
1. I ty nejméně pracné postupy výroby povidel přeci jen docela pracné a časově náročné jsou j
2. Podstatou přípravy povidel je odpaření velké části  (snad 70%) vody. Většina ovoce je ještě šťavnatější než švestky či jablka, což přípravu prodlouží
3 Karamelizace cukrů částečně sníží sladkost produktu. Nedoslazená povidla i z hodně sladkých švestek jsou pro běžného konzumenta málo sladká a v kuchyni vyžadují přislazení. Nevím o ovoci, které by se švestkám v tomto vyrovnalo. Možná hrozny, ale z nich těžko povidla půjde uvařit. Měl jsem recepty na borůvková a bezová povidla (samozřejmě s velkým množstvím přidaného cukru), ale vařit jsem je nezkoušel. Z ostatního ovoce mě napadají (vzhledem ke sladkosti a možné velké sklizni) moruše.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 9.2 (?), 7.8.2013 14:34

Nedělám klasická povidla, ale přesnídávky z čehokoli, podle receptu získaného tady na fóru. Pracnost minimální, přidává se tam ale vanilkový pudink. V původním receptu je cukr, ale když se předloni přemnožily srpnové hrušky, které už nikdo nechtěl, protože z nich byly hniličky, zkusila jsem udělat metodou pokusu a omylu přesnídávku z nich a zjistila jsem, že tam není třeba cukr dávat vůbec. Teď je používám s velkým úspěchem do buchet nebo na koláče. Hanča  

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
PeterNR - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (306) - 17.125 (?), 7.8.2013 14:46

Dobrý deň. Som veľký fanúšik lekvárov. Skúšam ich pripravovať z rôznych druhov ovocia. Veľmi záleží na chuti samotného ovocia. Napr. hruškový lekvár mi chutil najviac z letných hrušiek, williamsoviek. Z iných, napr. jesenných nebol až taký dobrý. 

V posledných rokoch používam na prípravu výlučne el. pec. Odkôstkované a nakrájané, resp. pomleté ovocie pomaly pečiem v peci. Prípadne pridám veľmi malé množstvo cukru, podľa chute.

"Pečiem" v 2-3 hlbokých plechoch naraz pri takej teplote, aby hmota mierne bublinkovala. Väčšinou to je okolo 110 °C = na hranici pečenia a sušenia.

Počas pečenia raz za čas pomiešam, pritom aj vyvetrám pec a utriem zarosené sklo na dvierkach. Doba pečenia sa pohybuje od 6 hodín, podľa druhu a šťavnatosti ovocia, a podľa toho, aký hustý má byť výsledný produkt. Tie najhustejšie lekváre (konzistenciou blízke asfaltu) robím až 18 hodín, kvôli buchtám na pare, redšie môžu ísť do pečených buchiet, pirohov, na frgál.

Klasika je slivkový lekvár. Samozrejme z jesenných sliviek, bez pridania cukru. Veľmi chutný variant je s pridaním šťavy z bazy čiernej. 

Čerešňový, višňový, hruškový, marhuľový lekvár. Jahodový lekvár. Broskyňovo-banánový lekvár. Rebarborovo-zázvorovo-mätový lekvár. Lekvár z myrobalánu. Paradajkový lekvár (lepidlo na zuby :) Lekvár z bazy čiernej so škoricou a ďalším voňavým korením, bez pasírovania! Figový lekvár, pripravený z napoly usušených fíg priamo zo stromu... 

Chuťovo najlahodnejší bol pre mňa však lekvár z drobného voňavého hrozna muškátovej chute. Raz som bol doma sám, manželka s deťmi bola už neviem kde, a tak som to využil. Kúpil som ráno o siedmej na tržnici za pár grošov asi 20 kg prezretého hrozna a celý deň som ho odkôstkovával, a to tak, že som každú boboľu stlačil medzi prstami, jadierka s dužinou šli do hrnca, šupky do misky. Dužinu od jadierok som oddelil prepasírovaním, spojil so šupkami, pomixoval, a piekol od večera do rána. Natiahol som si vždy minútky, a tak som vstával v presne 60 min. intervaloch. Keby to dakto videl, asi by si o mne dačo pomyslel. Výsledok však stál za tú námahu. Vznikla sladučká hmota so zrniečkami skaramelizovaného cukru, vrchol maškrtníckeho blaha! 

Peter

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4458) - 38.136 (?), 7.8.2013 15:00

Já mám zažito, že povidla ze švestek jsou tmavomodrá. Naše jsou vždy hnědá??? Čím to?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 230.167 (?), 7.8.2013 17:13

Maminka měla švestkové povidli vžd tmavohnědé. Ještě jsem se nesetkal tmavomodrým povidlim

(u nás se říkalo ne "povidla" - pomnožné číslo, ale to "povidli").

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 54.27 (?), 7.8.2013 23:13

Pane Josefe, u nás se taky říkalo "povidlí". Pane PP, ne jako náhradu švestkového nebo švestkových, ale právě pro změnu chuti, dělávám z hrušek (když je jich dost). Vykrájet, pomlet i se slupkami, přidá se ocet, trochu cukru (rcp. dohledám bude-li zájem), promíchá, nechá 12 hod. stát. potom na tři plechy s vyšším okrajem (dávám současně do trouby), "peču" na 180 s občasným promícháním cca 3 hod. (podle požadované hustoty). Pekla jsem i ze směsky broskve, ryngle, jablka, taky dobré.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6461) - 14.199 (?), 8.8.2013 6:29

Spekulace. Domácí jsou hnědá, co jsem viděl. Buď je to přibarvením, nebo technologií výroby. Průmyslově se asi dělají na odparkách ve velkém množství a hmota nemá čas zhnědnout. Možná se síří?

Jinak dík všem za tipy, snad zkusím směs z letních jablek a hrušek, jestli se potkají.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 57.250 (?), 8.8.2013 12:21

Pro PP:

1. Barva povidel je dána mírou karamelizace. Ze švestek lze vyrobit růžovohnědá (to je ještě málo, spíš upečená marmeláda), tmavě hnědá nebo černá. Při pečení v troubě bývají černá při kraji, kde jsou v kontaktu s horkým plechem, proto je dobré je občas promíchat a zhomogenizovat barvy.
  2. Myslím, že povidla se (na rozdíl od sušeného ovoce) nesíří. Ale tvrdit to nebudu.
3. Na Vašem místě bych vyrobil povidla buď z jablek nebo hrušek. V lepším případě z obojího.  ta chuťová pestrost za to stojí. Já se zhruba za týden chystám na katinková povidla.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6461) - 14.199 (?), 8.8.2013 12:33

MV. Tak asi dám na Vás a zkusím to odděleně. Jestli ty hrušky nesežerou vosy. Problém je, že zrají potvory jaksi přes zrno, strom je malý a je potíž jich mít dost akorát zralých, protže hned hniličatí. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika