Připojit reakci
Text příspěvku, ke kterému připojujete reakci:

Dobrý deň. Som veľký fanúšik lekvárov. Skúšam ich pripravovať z rôznych druhov ovocia. Veľmi záleží na chuti samotného ovocia. Napr. hruškový lekvár mi chutil najviac z letných hrušiek, williamsoviek. Z iných, napr. jesenných nebol až taký dobrý. 

V posledných rokoch používam na prípravu výlučne el. pec. Odkôstkované a nakrájané, resp. pomleté ovocie pomaly pečiem v peci. Prípadne pridám veľmi malé množstvo cukru, podľa chute.

"Pečiem" v 2-3 hlbokých plechoch naraz pri takej teplote, aby hmota mierne bublinkovala. Väčšinou to je okolo 110 °C = na hranici pečenia a sušenia.

Počas pečenia raz za čas pomiešam, pritom aj vyvetrám pec a utriem zarosené sklo na dvierkach. Doba pečenia sa pohybuje od 6 hodín, podľa druhu a šťavnatosti ovocia, a podľa toho, aký hustý má byť výsledný produkt. Tie najhustejšie lekváre (konzistenciou blízke asfaltu) robím až 18 hodín, kvôli buchtám na pare, redšie môžu ísť do pečených buchiet, pirohov, na frgál.

Klasika je slivkový lekvár. Samozrejme z jesenných sliviek, bez pridania cukru. Veľmi chutný variant je s pridaním šťavy z bazy čiernej. 

Čerešňový, višňový, hruškový, marhuľový lekvár. Jahodový lekvár. Broskyňovo-banánový lekvár. Rebarborovo-zázvorovo-mätový lekvár. Lekvár z myrobalánu. Paradajkový lekvár (lepidlo na zuby :) Lekvár z bazy čiernej so škoricou a ďalším voňavým korením, bez pasírovania! Figový lekvár, pripravený z napoly usušených fíg priamo zo stromu... 

Chuťovo najlahodnejší bol pre mňa však lekvár z drobného voňavého hrozna muškátovej chute. Raz som bol doma sám, manželka s deťmi bola už neviem kde, a tak som to využil. Kúpil som ráno o siedmej na tržnici za pár grošov asi 20 kg prezretého hrozna a celý deň som ho odkôstkovával, a to tak, že som každú boboľu stlačil medzi prstami, jadierka s dužinou šli do hrnca, šupky do misky. Dužinu od jadierok som oddelil prepasírovaním, spojil so šupkami, pomixoval, a piekol od večera do rána. Natiahol som si vždy minútky, a tak som vstával v presne 60 min. intervaloch. Keby to dakto videl, asi by si o mne dačo pomyslel. Výsledok však stál za tú námahu. Vznikla sladučká hmota so zrniečkami skaramelizovaného cukru, vrchol maškrtníckeho blaha! 

Peter

Text příspěvku:*
Při psaní textu neukončujte jednotlivé řádky, text se v odstavci zalamuje automaticky.
Obrázek:
Vybrat soubor:
Název:
Popis:
Vkládat lze pouze obrázky typu JPEG a PNG. Maximální rozlišení obrázku je 12 megapixelů (4920x3218 obrazových bodů). Maximální možná velikost obrázku je 10 MB.
Kontrolní řetězec:*Sečtěte prosím číslo 14 a číslo 11.
Výsledek vložte do následujícího políčka:
* Bez vyplnění políček zvýrazněných tučným písmem nebude možné formulář odeslat.
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika