Zalozeni travniku



MartinS - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (468) - 228.52 (?)
28.9.2016 18:48

Dobrý den Ondreji,

nejlepší je to míchat v míchačce a pak rozvážet po pozemku již hotovou směs. To asi nebude již Váš případ, zem tam máte a novou navážet asi neplánujete. Tedy navozíte potřebné množstí písku, rozhrnete a důkladně promícháte rotovátorem, a pak urovnáte hraběmi, válcem. Tento vysoký poměr aby fungoval, tak musí být min. 15 cm a zahrada by měl mít ideálně automatickou závlahu nebo musí jít jednoduše zavažovat třeba postřikovači. Nicméně já pokud si dobře vzpomínám tak jsem tento vysoký poměr zmiňoval v kombinaci nikoliv s běžnou hlínou, ale s jinými složkami (rašelina, trávníkový substrát, kompost, zeolit). Minimálně prvních pár měsíců je v takto lehkém mixu důležitá zálivka, než si trávník udělá kořenový bal. Pak pokud bude kořenový bal hluboký a hustý tak to bude fungovat výborně a zálivky nebude již tolik potřeba. Ideální poměr písku a hlíny je těžký, musí se vycházet z toho jakou tam máte půdu. Pokud je to hodně písčitá půda, což je spíše výjímečná situace tak toho písku bude logicky méně, nebo vůbec.

Martin

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5   
                     
host - 237.233 (?), 29.10.2016 15:37

Další foto.

Trávník podél domu
Trávník podél domu
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
fefe30 - (2) - 191.151 (?), 28.9.2016 13:19

Dobrý deň Martin,

môžem sa Vás spýtať, ako zapracovať piesok do pôdy pri založení nového trávnika v pomere ako uvádzate 70% piesok a 30% zemina do hĺbky 10 cm - 15 cm.  Máte nato nejaký osvedčený postup. To stačí len fúrikovať a hrabať hrablami.  Na jar sa chystám založiť nový trávnik, ale pôdy by som chcel pripraviť už teraz. Lebo pri mojej ploche 250m2 to nebude jednoduché.

Ďakujem Ondrej

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
MartinS - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (468) - 228.52 (?), 28.9.2016 18:48

Dobrý den Ondreji,

nejlepší je to míchat v míchačce a pak rozvážet po pozemku již hotovou směs. To asi nebude již Váš případ, zem tam máte a novou navážet asi neplánujete. Tedy navozíte potřebné množstí písku, rozhrnete a důkladně promícháte rotovátorem, a pak urovnáte hraběmi, válcem. Tento vysoký poměr aby fungoval, tak musí být min. 15 cm a zahrada by měl mít ideálně automatickou závlahu nebo musí jít jednoduše zavažovat třeba postřikovači. Nicméně já pokud si dobře vzpomínám tak jsem tento vysoký poměr zmiňoval v kombinaci nikoliv s běžnou hlínou, ale s jinými složkami (rašelina, trávníkový substrát, kompost, zeolit). Minimálně prvních pár měsíců je v takto lehkém mixu důležitá zálivka, než si trávník udělá kořenový bal. Pak pokud bude kořenový bal hluboký a hustý tak to bude fungovat výborně a zálivky nebude již tolik potřeba. Ideální poměr písku a hlíny je těžký, musí se vycházet z toho jakou tam máte půdu. Pokud je to hodně písčitá půda, což je spíše výjímečná situace tak toho písku bude logicky méně, nebo vůbec.

Martin

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 103.236 (?), 17.10.2016 15:26

Dobrý den,

za jak dlouho v tomto sice vlhkém, ale chladném počasí vyklíčí tráva? Je vůbec šance?
Travní směs je složená z kostřav, jílku, lipnice(Oseto 15.10.)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 44.2 (?), 17.10.2016 15:55

Já jsem sel trávník 2.10. první "vlaštovky" jsem viděl 12.10. Nyní je už vidět zelená plocha. Zdenek

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
MartinS - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (468) - 41.38 (?), 18.10.2016 8:15

Dobrý den,

nyní ještě ano, klíčivost bude ovlivněna jednak kvalitou osetí, travním druhem a stálou vlhkostí horní cca 5 cm vrstvy půdy. Pokud jen osivo neleží na povrchu a je hezky přikryté slabounkou vrstvou do 1 cm tak by do cca 10 dní měl začít klíčit jílek, pak kostřava a možná ještě letos i ta lipnice luční. Pokud bude přes den kolem 10 st tak tráva klíčit bude. Určitě poté co začně klíčit neopomíjejte zálivku, pokud tedy nebude pršet.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 44.2 (?), 31.10.2016 9:45

Dobrý den pane Martine,

měl bych také dotaz. Trávník jsem zakládal začátkem října. Nyní je vysoký cca 4 - 5 cm. Zdá se žu už moc neporoste. Mám ho posekat (konečky), nebo ještě počkat, pokud tedy povyroste? Nebo to nechat až na jaro?  Díky Zdenek

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
MartinS - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (468) - 41.38 (?), 31.10.2016 10:37

Dobrý den,

záleží především na stavu a jeho síle. Je to hodně individuelní.  Trávník co posílal pán na posledních fotkách tak vypadá velice dobře, vitálně, proto jsem mu jej vzhledem k počasí atd. doporučil již lehce posekat. Pokud je Váš trávník hustý a silný tak opravdu ostrou sekačkou můžete srovnat výšku (konečky) i když není moc vysoký. Nyní již trávníky rychle do výšky nerostou, ale rostou a ještě nějaký týden porostou. Pokud je Váš trávník spíše slabý, řídký tak bych ještě počkal. Hodně bude záležet na sekačce (pakliže nemáte vřetenovku), pokud by měla tendenci trávník spíše "mlátit" tak to odložte, jelikož na regeneraci nebude mít již zcela ideální podmínky. Martin

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 44.2 (?), 31.10.2016 11:57

Děkuji za reakci. Ač jsem sel semeno "strojkem" tak není zcela kompaktní. Někde je hustá, jinde zase řidší. Vyfotím to a vložím sem (asi zítra). Sekačku mám klasickou Stigu, s ostrým nožem. Díky Zdenek

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 44.2 (?), 2.11.2016 10:06

Posílám foto trávníku. Foto ze "dřepu" vypadá docela dobře, ale na fotce "z vrchu" je vidět hodně fleků. Travní směs je VV 4/1 universální rekreační. Posekat, nebo nechat na později, nebo na jaro?


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu8:34
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika