Zalozeni travniku



host - 237.233 (?)
28.8.2016 17:24

Dobrý den,

během cca 14 dnů se chystám na založení nového trávníku. Aktuálně jsem ve fázi přípravy půdy, do stávající zeminy přidávám písek k odlehčení. Jde to sice pomalu, zejména teď v těchto vedrech, ale jde tosmiley  Mám za sebou použití totálního herbicidu a vyčištění půdy od kamínků, uhnilých kořenů plevelů apod.

Můj dotaz zní, kdy do půdy přidat startovací hnojivo a jak ho zapravit?

K tomuto je řada názorů:

- dát startovací hnojivo do půdy 1 - 2 týdny před osetím travním semenem, hnojivo jemně zapravit do půdy,,

- další je jako předchozí varianta, jen hnojivo se má nechat nahoře bez zapravování do půdy,

- osít travním semenem a poté nahoru bez zapravování dát hnojivo.

Který postup (případně i jiný) mi prosím doporučíte? Děkuji.

S pozdravem,

Libor

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5   
            
host - 17.210 (?), 29.9.2016 16:50

Ked si objednate zeminu na travnik, v BA vam dovezu presne taku. Asi vedia odkial ju brat. Ked sme ju rozhadzovali, sypala sa z lopaty. hrudu by ste z nej nespravili. Perfektna pieskovita zemina. Nebolo treba nic miesat. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 237.233 (?), 28.8.2016 17:24

Dobrý den,

během cca 14 dnů se chystám na založení nového trávníku. Aktuálně jsem ve fázi přípravy půdy, do stávající zeminy přidávám písek k odlehčení. Jde to sice pomalu, zejména teď v těchto vedrech, ale jde tosmiley  Mám za sebou použití totálního herbicidu a vyčištění půdy od kamínků, uhnilých kořenů plevelů apod.

Můj dotaz zní, kdy do půdy přidat startovací hnojivo a jak ho zapravit?

K tomuto je řada názorů:

- dát startovací hnojivo do půdy 1 - 2 týdny před osetím travním semenem, hnojivo jemně zapravit do půdy,,

- další je jako předchozí varianta, jen hnojivo se má nechat nahoře bez zapravování do půdy,

- osít travním semenem a poté nahoru bez zapravování dát hnojivo.

Který postup (případně i jiný) mi prosím doporučíte? Děkuji.

S pozdravem,

Libor

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
MartinS - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (468) - 228.52 (?), 29.8.2016 8:05

Dobrý den,

pokud se bude jednat o standartní relativně rychle rozpustné trávníkové hnojivo tak zda jej necháte na povrchu nebo lehce zapravíte je dle mne prakticky jedno. Toto hnojivo se Vám rozpustí zálivkou za týden i dříve, tedy vodou se živiny stejně dostanou do půdy a již nebude hrozit možné popálení nově klíčí trávy od hnojiva. Spíše, pokud by bylo moc hluboko tak jeho účinky budou naopak minimální. Účinky hmojiva budou dle výrobce a typu od cca 14 dní do 2 měsíců. Z tohoto důvodu + co je běžně dostupné na trhu bych jej aplikoval až v době osevu. Spíše bych řešil otázku co tam dám za hnojivo (ideálně by mělo být dlouho působící) a jaké má mít složení tedy poměr NPK. Dle mne bude lepší, když bude mít vyšší poměr draslíku a fosforu (posílení kořenového systému, lepší zakořenění). V počátku je důležitější než růst tvorba kořenů, osivo navíc klíčí nerovnoměrně (podle travního druhu) a je potřeba aby vyklíčili i pomaleji klíčící druhy. Tedy, silné hlavně dusíkaté hnojivo v tomto případě moc nedoporučuji. Klidně bych v tuto dobu použil podzimní hnojivo nebo jej v poměru 3/2 namíchal s letním. Píšete o startovacím hnojivu, co přesně tím (typ, výrobce) máte na mysli?

Spec. hnojiva na zakládání trávníků má např. Agro a to Garden Boom - Pre-seed

Pokud by jste měl k dispozici hnojivo, které se bude opravdu velice pomalu uvolňovat, tak bych jej lehounce zapravil do půdy a pak osel.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 151.61 (?), 29.8.2016 12:40

Dobrý den,

děkuji za reakci. Mám již (bohužel) koupené hnojivo Forestina Expert plus (15% N + 5% P2O5 + 5% K2O + 2% MgO + 14% S + 0,5% Fe). Doporučujete vyšší poměr draslíku a fosforu, což toto hnojivo nesplňuje. Mám ho 10 kg na těch mých cca 350 m2. Mám k tomu nějaké hnojivo přikoupit a zkombinovat nebo použít jako startovací hnojivo to již zakoupené a cca měsíc po zasetí (polovina října max) to pohnojit jiným hnojivem?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 151.61 (?), 29.8.2016 12:47

Ještě jednou já... prsty rychlejší mozkusmiley

Co byste říkal na variantu to hnojivo Forestina Expert nechat na hnojení příští rok na jaře (využil bych ho, jen později) a namísto něj zakoupit hnojivo Forestina Cererit 10 kg (minerální NPK hnojivo 8% N + 13% P2O5+ 11% K2O + 2% MgO + mikroprvky)? Je zde vyšší zastoupení jak fosforu, tak draslíku, než v tom původním hnojivu.

Děkuji.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
MartinS - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (468) - 41.38 (?), 29.8.2016 13:51

Co se poměru NPK týče tak je to OK, jak dlouho působí Vám neřeknu, nemám zkušenosti, měl by to uváďet výrobce na obalu. Dle infa na internetu jsou to až dva měsíce. Aplikoval bych jej velice lehkým zapravením do povrchu půdy a koncem října bych poté ještě pohnojil podzimním hnojivem. Jinak není třeba zde hledat a očekávat od tohoto prvního hnojení nějaké super výsledky. To jak se bude trávníku v první fázi růstu dařit, (kořenit, odnožovat atd.) bude nejvíce odvislé o toho jakou má připravenou půdu, jak bude zaléván a později i sekán. Toto je dle mne nejvíce důležité. Hnojení určitě také, ale není tak zásadní jako to výše uvedené. Dle mne stačí první hnojení nového trávníku udělat až po cca 3 seči v tuto dobu právě již tím podzimním hnojivem. Nicméně pokud chcete pohnojit před osevem tak klidně pohnojte :-).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 151.61 (?), 29.8.2016 14:51

Půdu připravím, jak nejlépe budu moci. Původní hlínu kolem domu jsem zryl a odstranil, co tam nepatřilo. Na to přišlo dalších cca 10-15 cm kvalitní půdy, ale byla pro trávník příliš těžká (černozem s malým přídavkem humusu). Na stromy a keře super. Tak to ještě jednou přerývám a přidávám písek na odlehčení. Travní semeno mám ze ŠS Větrov.

Se zaléváním nebude problém, mám celkem vydatnou studnu. Rád bych pohnojil i před osevem, když se s tím tak dřu:) Ten Vámi zmíněný "OK poměr NPK" je předpokládám pro to druhé hnojivo Foresta Cererit 10 kg (minerální NPK hnojivo 8% N + 13% P2O5+ 11% K2O + 2% MgO + mikroprvky). Vybral jsem si ho pro dobrý poměr výkon/cena. 

Koncem října bych aplikoval podzimní hnojivo a na jaře bych použil to již koupené Foresta Expert, aby nepřišlo nazmar.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
MartinS - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (468) - 41.38 (?), 29.8.2016 15:17

Ano, cererit použít můžete. Pokud pískujete tak se nejvíce zaměřte na místa, kde se bude nejvíce chodit. Tam to má smyls o to větší. Písek bych doporučil používat frakce 0 - 2 mm a jeho poměr by měl být podle typu půdy min. 30 %, lépe je více. Ideál je křemičitý, ale nevím jak se Vám bude to něj chtít investovat. Na jaře můžete aplikovat to co již máte koupené. Hnojení aby mělo správný efekt je potřeba dělat pravidelně pak to funguje jak má. Vámi koupené hnojivo není špatné můžete v něm poté pokračovat, byť mám trochu obavu o tu deklarovanou dlouhodobost, u trávníkového hnojiva je účinnost více jak 2 měsíce většinou spíše marketing. Já používám, troufnu si říci kvalitní profi hnojiva, kde výrobce také připouští až 2 měsíce, nicméně po již cca 5 týdnech je vidět, že je potřeba hnojit. Trávníkovým hnojivům co se aplikují třeba jen 1x či 2x za sezonu osobně moc nevěřím. Extrémy jsou na nic, jako optimální frekvence mne přijde tak 4 - 6 týdnů, toto platí pro často kosené a zatěžované trávníky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 151.61 (?), 29.8.2016 15:26

Velmi děkuji za rady. Písek nemám křemičitý, i když vím, že je nejlepší. Jsem od Brna a lze zde sehnat jen pytlovaný. Cena křemičitého na zahradu by tak byla na mě moc vysoká, jsme čerstvě po dostavbě a je nutné zařizovat. Sehnal jsem žlutý ostrý betonářský s frakcí 0-2 mm. Nelepí se, je to dobrý kompromis. Poměr se snažím dělat 60 - 40 (půda - písek).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
MartinS - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (468) - 41.38 (?), 29.8.2016 15:46

rádo se stalo, to pískování musíte podle půdy vycítit sám. Já se dnes nebojím zakládat do směsi až 80 % písku, ale přidávám tam složky co více vážou vodu a živiny :-), když je to pořádná vrstva tak to funguje super, kořeny má pak trávník neskutečné. Nicméně když to bude kolem 50/50 a bude to vyšší vrstva tak tomu dáte hodně. V místech třeba kolem domu kde se více chodí pak ten poměr písku klidně zvyšte. Část trávníku mám založený také na podobném poměru kolem 40 % písku, 15 % rašeliny a zbytek kompost. V síle 15 cm a více to funguje, trávník nemá problémy, kořeny má slušné. Pokud bych toho písku dal více tak by mne to vůbec nevadilo.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Ventilátor na krbová kamna12.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika