Založení nového trávníku na ploše zanedbané trávy



host - 128.34 (?) 
8.2.2011 19:12, zobrazeno: 11835x
Ahoj milí zahradníci a zahrádkáři, právě jsem se přidal mezi vás, protože jsem si splnil jedno svoje přání a koupil jsem si zahradu - bydlím v paneláku :-) Vždycky se mi líbil krásný sytě zeleňoučký trávník a tak bych se chtěl o něco podobného taky pokusit. Pročetl jsem si zdejší diskuzi a dozvěděl jsem se moc zajímavých věcí - jak vybrat vhodný typ travní směsi, jak o trávník pečovat, jak ho ošetřovat a za tyto rady vám mnohokrát děkuji. Je teprve začátek února, takže mám ještě spoustu času na přípravu, a proto bych se vás chtěl zeptat, jak vlastně vůbec začít. O plochu zahrady se několik let nikdo asi moc nestaral. Povrch půdy je sice celkem rovný, ale tvoří ho převážně pampeliškové mlíčí, malé dřeviny, šťavel a zbytek hlavně velké kulaté vyčnívající trsy jakési ostré tvrdé tmavě zelené trávy. Rád bych se tedy zeptal, co mám udělat ze začátku na jaře jako první. Bylo by nejlepší vytrhat a vykořenit náletové byliny a celý povrch té škaredé trávy zrýt a urovnat nebo zahradu posekat a rovnou na to zasét nebo ještě neco úplně jiného? Moc vám děkuji za odpověď, postupem doby se tady budu ptát asi na víc věcí :-) Michal. Jo a velikost zatravněné plochy bude asi 150 - 200 m2.
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 152.34 (?), 8.2.2011 19:36

Doporučuji mít trpělivost, počkat až se vše pěkně zazelená a pak použít nějaký totální herbicid, třeba glyfosát (Roundup, Dominátor..), pečlivě podle návodu. Po dvou týdnech se uschlé rostliny dají zarýt a s odplevelenou půdou se dá dál pracovat. Fakt se to vyplatí (hlavně kvůli pcháčům a pampeliškám). Ať se Vám na zahradě daří!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 235.249 (?), 8.2.2011 22:50

Stačí sekat, vono se to srovná.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Marvella - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (820) - 23.66 (?), 8.2.2011 23:18

Dobrý večer Michale, záleží jak moc chcete mít pěkný a dokonalý trávník a případně jestli Vám tam nebude běhat hafan. Buď bych trávu jen sekala, případné nerovnosti srovnala a na prázdná místa trávu dosela. Nebo bych to komplet zryla, srovnala, vybrala drny atd. a zasela trávník zcela nový. Plocha není velká, takže se to dá v pohodě zvládnout. Přeji Vám hodně elánu a pěstitelských úspěchů. Marcela

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Kytule - (22) - 51.27 (?), 9.2.2011 11:00

Dobrý den, jak už psali přede mnou záleží na tom, jak moc kvalitní trávník chcete. Po vyrašení stávajícího porostu použijte totální herbicid, bylo již zmíněno výše. Potom odplevelenou plochu projeďte rotavátorem, někdy bývá snazší na povrch doplnit trochu prokatrované ornice, půjdou líp zarovnat nerovnosti, já jsem dávala i prokatrovaný kompost, mám ho velké množství, je možné na povrch použít i trávníkový substrát, to už záleží spíš na financích. Na povrch rozhodit plavený říční písek (používá se na zasypání zámkové dlažby). Velmi kvalitní trávníky rostou v substrátu s více jak 70% písku, tak se nebojte dát písku víc, záleží to na kvalitě půdy. Písek zapracujte do horní vrstvy zeminy hráběmi. Vše důkladně zarovnejte a zaválcujte. Na povrch vysejte travní osivo, velmi kvalitní je tady v jiných diskuzích hodně probíraný Barenbrug Gazon,  ten i dost vydrží, nám na něm řádí dva malí raraši na všech možných odrážedlech a pořád zůstává pěkný, je pravda, že se o něj musíme dost starat. Setí vám půjde snáz se sypacím vozíkem a využijete ho i potom na pravidelné hnojení. Osivo je možné zapracovat do vrchní vrstvičky půdy opačnou stranou hrábí, dejte přitom pozor, aby bylo stále rovnoměrně rozmístěné, není to nutné, protože osivo klíčí na světle, ale umožní to jeho lepší kontakt s půdou. Pak už zbývá jen zalívat, zalívat a znova zalívat. Zdravím a přeju úspěšné "trávníkaření". Dana

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 218.170 (?), 19.9.2012 14:10

Dobrý den,

chtěl bych se zeptat, když postříkám stávající trávník roundapem a mám poblíž tůje, nemůže se totální herbicid dostat i ke kořenům tůjí?Nevím kam až sahají kořeny, ale určitě budou i pod trávníkem

Můj názor je, že by se to nemělo dostat do kořenů, jen kdyby se zasáhla přímo tůje.Zdeněk

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Michal. - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (711) - 8.42 (?), 19.9.2012 14:25

Je to tak, vstřebává se jen zelenou plochou rostlin. Ale pozor na zanášení větrem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 218.170 (?), 19.9.2012 16:51

Díky zauklidnění :-)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 218.170 (?), 20.9.2012 19:29

Má někdo doma travní směs od Oseva Uni z Chocně, popř.foto?


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika