Užvýkané konečky trávy



host - 204.89 (?)
28.7.2016 10:58

Dobrý den, tak jsem tu sekačku v pondělí koupila, ruční Brill, zatím jsme nadšeni. Serizena byla dobře, stříhá i ten papír. V neděli jsme ještě Posekali rotační a v pondělí jsme testovali vretenovkou. Nastavili jsme opatrně na vyšší výšku a museli jsme snižovat. Zatím seceme na 2,5 cm a výsledek je úžasný. Včera jsme sekali podruhé. Je to fakt jiný level. Ještě jsem priobjednavala sběrný koš, který zatím nemám. Snad bude v pondělí. Co se týče udrzby - můj skeptický manžel se sekačkou nadchl a už nastudoval co a jak. Takže já věřím, že to bude OK. Původně říkal, že on s tím nikdy sekat nebude a máte vidět jak s tím včera běhal. Musela jsem se fakt smát. Trávník je fakt super, a to teprve začínáme. V tom obchodě je i servis, prý sekačku seridi. Já jsem přesvědčená, že to zvládnem sami. Zatím to vypadá, že jsme koupili dobře. Moc vás zdravím a děkuji za rady. Katka P.S. trávník mám založený mou osobně už 19 let, ale pořád se něco učím, jak říká pan Martin

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
host - 211.30 (?), 23.7.2016 20:10

Dobrý večer. To jste psal že se stav nejspíše zhorší. Zalévám hadicí nebo postřikovači které umístím do prostřed zahrady a nebo spoléhám na pocasí. Během sprna chci dělat automatické zavlazování. Uz mame zpracovaný projekt a chcem se do toho pustit. Takže zalivka je u nás zatím slabší. Udělal jsem i vertikutaci. Takže ted cekam az bude prset(vypada to ze dneska) tak to tedy jeste pohnojim? A sekat vicekrát porad na tech 3,5cm?Vertikutaci muzu provádet kdykoliv nebo je lepsi po desti?Dekuji

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 235.65 (?), 23.7.2016 20:49
Jeste otazka. To ze to nema ziviny tak to ma vliv ze se to zvyka? Nebo je nejvetsi pricina je to ze to je prehisteni?dekuji
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
MartinS - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (468) - 228.52 (?), 24.7.2016 8:44

Dobrý den,

trochu v tom lítáte :-). Správnou seč, tedy nepodsekávat atd. je potřeba samozřejmě pořád, někdy to vychází na 2x týdně jindy stačí 1x do týdne podle toho jak trávník roste. Jinak často se seče na počátku a konci sezony jinak v plné sezoně. Není možné si myslet, že pár týdnů se budu starat a pak z toho budu těžit rok. Trávník je živá věc co se pořád mění, roste atd.

Zálivka a živiny jsou základ, bez toho se neposunete. Tedy zalévejte pravidelně s ohledem na srážky a roční období, pravidelně hnojte,  většinou je to v rozmezí cca 4 - 8 týdnů podle typu a výrobce hnojiva.

Nyní, jak jsem psal, tak podle stavu trávníku jsem doporučoval vertikutaci a hnojení, po hnojení by jste měl důkladě zálít. Vertikutaci vyloženě když je trávník morký tak moc nedoporučuji provádět. Lepší je když je trávník spíše "suchý". Na hnojení si kupte ruční rozmetadlo  (pokud jej nemáte), hnojit rukou moc nedoporučuji, jelikož na rovnoměrné rozhození to chce trochu praxe.

Vaše prolbémy s trávníkem jsou s největší pravděpodobností souhra mnoha faktorů, hnojení, množství stařiny a plsti má na kvalitu poměrně výrazný vliv, ale není to jen toto. Pro info stařina v trávníku a hnojení jsou docela spojené. Když máte trávník plný stařiny a plsti tak ke kořenům pořádně nemůže vzduch, voda a živiny. Vše souvisí se vším. Já např. před každým hnojením v sezoně provádím vertikutaci (až 6x ročně). Nicméně já mám osetou více-méně greenovou směs z kostřav a zastoupené druhy jsou poměrně hodně náchylné k plstnatění.

Zkuste do trávníku zabodnout rycí vidle, jak to půjde lehce, zkuste sondou zjistit jak je trávník provhlčený a jak silné a hluboké má kořeny. Z toho se bude jak funguje hodně odvíjet.

Martin

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 147.46 (?), 24.7.2016 14:29

Aby nebyly užvýkané konečky, je nejvhodnější používat dobře připravenou kosu, nebo dobrou cylindrovku. Jedině tyto dva nástroje dokážou trávu hladce uříznout. Každá sekačka trávu jej uráží a čím tupější nůž, tím horší výsledky. Zalévání trávníku je k ničemu, to je jen strašení trávy. Trávník a cokoliv jiného, je třeba v bezsrážkovém období zavlažovat. Výraz zalévat je velmi špatný. Něco zalít a něco zavlažit je setsakramenský rozdíl.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 45.254 (?), 23.7.2016 21:05

Zdravím,

já bych rád něco přidal k vřetenovým sekačkám.

Výše uváděnou Brill používám již 3 roky, s kvalitou sečení jsem spokojen, věškerá normální údržba se skládá s ostříkání hadicí a na podzim prostříkání konkorem, seřízení není nic moc složitého.Ale na co bych chtěl upozornit, tak to je broušení. Tato sekačka je tzv. bezdotyková a na její nabroušení musí být nějaké speciální stroje a ty bohužel v mém okolí (Kladensko) nejsou k dispozici. Objel jsem už skoro všechny servisy zahradní techniky i brusírny, ale nikde jsem neuspěl.Samozřejmě jsem to zkoušel i u dealera, kde jsem ji kupoval (při nákupu mě ujišťoval, že broušení není problém), v zimě jsem se tam zastavil a už tak ochotný nebyl (nekoukali z toho peníze, protože se sekačka musí někam poslat), prý to musí zjistit atd., prý zavolá. Neozval se, nějak mi to vypadlo z hlavy, no a najednou se potřebovalo sekat. Tak jsem koupil brusnou pastu, trochu to přebousil a zatím to je dobré, ale hlavne spodní lišta bude chtít po sezóne srovnat.Jestli budete mít zajištěné broušení, tak Brill doporučuji, jinak se koukněte po značce, která servis bude mít dostupný.

Brrouk

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 204.89 (?), 23.7.2016 22:21

Děkuji za informaci. Hned v pondělí ji chci koupit, tak to všechno zjistím. Zdravím Katka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
MartinS - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (468) - 228.52 (?), 24.7.2016 9:09

Dobrý den,

jenom k broušení a k té informaci o tzv. bezdotykovosti vřetene a nože. Všechny vřetenovky pracují na stejném principu, tedy mezi vřetenem a spodním nožem dochází ke střihu stébla trávy. Každá správně seřízená vřetenovka je tzv. "bezdotyková". To že to Brill pořád vytahuje ve své propagaci je k pousmání. Vřeteno musí být seřízeno tak, že se spodního nože "nedotýká", točí se lehce nicméně ten prostor mezi vřetenem a nožem je klidně na 1 desetinu mm. Musí stříhat papír pak je správně seřízená a nesmí o sebe vřeteno a nůž mlátit. To by také nefungovalo.

Ostření : Bohužel strojové ostření vřeten a spodních nožů v ČR provádí pouze pár firem, např. v Praze a okolí je to firma Ittec. Brousit strojově ruční vřetenovku je velice obtížné, jelikož ji musíte rozebrat, tj. demontovat vřeteno a spodní nůž. Z výroby na to není uzpůsobená. Pak když to např.do Ittecu poštete tak Vám to vřeteno (pokud jej půjde do brusky uchytit) za cca 1000 Kč nabrousí. Paradoxně pokud by jste např. do Ittecu přivezli ruční vřetenovku, nechali ji tam rozebrat, nabrousit a poté zase složit tak si kupte rovnou novou :-).  Prodejce, který toto nabízí při koupi ruční sekačky jako standart a že to není problém, tak asi ani neví o čem vůbec mluví.

U ručních vřetenovek se toto většinou nedělá a používá se k doostření brusná pasta nebo kdo je šikovný tak může např. spodní nůž doostřit brouskem co se používá na kosu apod.

Když se to dělá pastou tak se nanese pasta a točí se vřetenem na druhou stranu a třením mezi nožem a vřetenem dochází k dobrušování. Já takto dobrušuji každý měsíc.  Martin

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 204.89 (?), 28.7.2016 10:58

Dobrý den, tak jsem tu sekačku v pondělí koupila, ruční Brill, zatím jsme nadšeni. Serizena byla dobře, stříhá i ten papír. V neděli jsme ještě Posekali rotační a v pondělí jsme testovali vretenovkou. Nastavili jsme opatrně na vyšší výšku a museli jsme snižovat. Zatím seceme na 2,5 cm a výsledek je úžasný. Včera jsme sekali podruhé. Je to fakt jiný level. Ještě jsem priobjednavala sběrný koš, který zatím nemám. Snad bude v pondělí. Co se týče udrzby - můj skeptický manžel se sekačkou nadchl a už nastudoval co a jak. Takže já věřím, že to bude OK. Původně říkal, že on s tím nikdy sekat nebude a máte vidět jak s tím včera běhal. Musela jsem se fakt smát. Trávník je fakt super, a to teprve začínáme. V tom obchodě je i servis, prý sekačku seridi. Já jsem přesvědčená, že to zvládnem sami. Zatím to vypadá, že jsme koupili dobře. Moc vás zdravím a děkuji za rady. Katka P.S. trávník mám založený mou osobně už 19 let, ale pořád se něco učím, jak říká pan Martin

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 211.30 (?), 21.10.2016 17:15

Dobrý den. Tak trávník konečně začíná zelenat. Vertikutace, hnojení a závlaha pomohli:-). Sečení na výšku 35mm dobrý. Jen když to snížím na 25 - 30mm tak už vypada trávník žlutě to je normalná že nízká seč tomu nesvědčí? Děkuji

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
MartinS - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (468) - 228.52 (?), 21.10.2016 18:36

Dobrý den,

gratuluji :-), k té výšce : pokud delší dobu sečete na výšku třeba těch 35 mm a pak na zkoušku snížíte na cca 25 - 30 mm tak ano, trávník bude po jedné seči vypadat hůře. To je vesměs normální projev. Spodní část listů má často již jinou barvu (méně světla, stařina atd.) a vystoupí ta žlutá více na "oči". Vliv bude mít i travní druh a odrůda, ale většina by měla výšku seče pod 3 cm snášet normálně. Pokud se snižuje výška seče tak je to nutné dělat s odstupem max. 3 dny od předešlé a ne více jak o 1 cm. Poté je nutné u této výšky několik sečí zůstat, následně je možné dělat nějaký závěr. Nicméně já bych jej neděl dříve než po cca 3 týdnech. Pro rotační sekačku je většinou nejnižší konstrukční výška seče těch 2,5 cm. Pokud jste s výškou 3,5 cm spokojeni a trávníku to svědčí tak to neměňte.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika