Užvýkané konečky trávy



host - 211.30 (?)
23.7.2016 14:38
A toto je travnik pred 3 roky. Sekany tou samou sekackou.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
host - 204.89 (?), 21.7.2016 22:04

Dobrý večer pane Martine. Váš trávník je opravdu krásný. Chtěla bych se zeptat jakou ruční vretenovkou secete. Mám malý trávník a chtěla bych si ruční vretenovkou pořídit. Můj manžel je k ruční sekačce velmi skeptický, že prý se moc nadru a že to bude špatně sbírat trávu. Taky nevím, jestli budeme zvládat seřízení těch nožů. Je to složité? Děkuji za radu. Katka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
MartinS - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (468) - 41.38 (?), 22.7.2016 11:08

Dobrý den Katko,

děkuji, aktuálně používám ruční vřetenovku Gardena Comfort vč. sběrného koše. Dříve jsem používal a stále ještě mám ruční Fiskars, nicméně tu již nepoužívám z důvodu toho, že nebyla schopna sekat na mou požadovanou výšku 2 cm a je docela těžká na manipulaci (přenášení apod).

Pokud mohu shrnout mé zkušenosti s ruční vřetenovkou, tak pokud se seče často, tedy každých cca 3 - 5 dní tak je sečení poměrně lehké a vůbec se nenadřete, naopak díky pomerně nízké hmotnosti je nanipulace velice snadná. Poprvé to asi nebude to co se očekává, chce to trochu praxe. I poměrně hustý trávník ruční zvládne velice dobře, nicméně nesmí se sekat 1x za 14 dní :-). Seřízení u Gardeny je jednoduché pomocí 2 šroubů se přitahuje vřeteno ke spodnímu noži. Vřeteno by nemělo o nůž drhnout, musí se točit lehce a stříhat proužky papíru (vzdálenost nože od vřetena je na desetiny mm). Já jsem měl tu Gardenu z výroby seřízenou velice dobře, v návodu je to vše docela dobře popsáno, doporučuji přečíst. U vřetenovky se občas může stát, že se Vám mezi vřeteno a spodní nůž dostane pevný předmět, drobný kamínek nebo kus kůry apod. U kůry je to v pohodě u kamínku je to horší, tam pak dojte k záseku na vřeteni a je nutné ten otřep odstranit brouskem a případně doseřídit. Nicméně pokud máte čistý travník tak se není čeho bát.

Sběr trávy je dle mne i u ruční slušný, rotační oproti ruční sbírá lépe, ale se sběrem osobně nemám problém. Nejde o to, že by trávu nesbírala, ale spíše občas jí trochu vyhazuje mimo koš. Když se koš správně nastaví (více zvedne) tak je to OK. Pro představu, můj trávník cca 280 m/2 seču tak 40 minut, nicméně mám jej docela členitý a není to jedna souvislá plocha. Jinak v rychlosti sečení nevidím oproti rotační žádný zásadní rozdíl. S ruční vřetenovkou si navíc i trochu zasportujete :-). Chce to chodit rychleji. Při seči 2x týdně vysypávám koš max. 3x.

Největší nevýhodou většiny ručních vřetenovek bude to, že nedosekává k okrajům (pokud máte vyšší obruvníky než trávník) tak od obrubníku je to cca 10 cm.

Určitě nedoporučuji ruční levné vřetenovky vyloženě hobymarketových značek, viděl jsem jednu pod privátní značkou Bauhausu a to byla tragédie, nedalo se to ani seřídit. Celkově z toho co je na trhu na mne velice dobrý dojem uděla právě Gardena. Dobré jsou i Husqvarna či Brill. Fiskars Momentum je dobrá, zpracovaní velice slušné, ale je primárně navržena pro sekání vyšší trávy od 3,5 cm a výše, na vyloženě malý trávník není dle moc vhodná. Martin

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 204.89 (?), 22.7.2016 13:13

Moc děkuji za vyčerpávající odpověď. Mám spadeno na tu Brill.  Ale ještě to zvazim. Moc vám děkuji a přeji krásný den a ještě krásnějš í trávníček. Katka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
MartinS - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (468) - 41.38 (?), 22.7.2016 13:26

Brill je zpracovaný také dobře, měl jsem jej prákrát v rukou. V diskuzích jsem četl, že pár lidí s ním mělo problémy co se seřízení týče, nicméně do jisté míry to bude i šikovností jednotlivce :-). Určitě se podívejte jak Vám bude u této sekačky vyhovovat především to seřízení, každý to má řešené trochu jinak a seřizovat to bude občas nutné. Kvalita seče záleží hlavně na seřízení a kvalitě naostření vřetene a spodního nože. Ruční vřetenovku pak doostřuji pomocí brusné pasty na ventily. Martin

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 204.89 (?), 22.7.2016 14:16

Moc díky. Všechno to prozkoumám. K té Brill se přikláníme proto, že mám ten obchod i servis asi 100 metrů od domu, ale půjčit mne to na vyzkoušení nechtějí. Bohužel. Tak jeste to zvazim. Zdravím Katka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
MartinS - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (468) - 228.52 (?), 22.7.2016 19:01

Klidně do té Brill jděte mne se také líbila, ale i díky tomu, že mám hodně věcí od Gardeny tak u mne Gardena vyhrála :-). Navíc mít servis vedle domu je určitá výhoda. Ještě taková malá rada, pokud do toho nakonec půjdete tak před prvním sečením vřetenovkou, nedříve tak 1 - 2 dny předem posekejte Vaší současnou rotační. Martin.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 211.30 (?), 23.7.2016 14:36
Dobry den Martine. Vas travnik je opravdu hezky. Tak jsem to po 3 dnech posekal na tech 3,5cm a vypada to pekne bile 😧 viz foto. Tak snad se za nejaky ten tyden zlepsi. Prvni foto je aktualni a jeste pridam foto jak to vypadalo cca pred 3roky. Jinak jak jsem sekal u tech sousedu tak ty to maj krasne zeleny. Tak nevim co se ten muj travnik zblaznil.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 211.30 (?), 23.7.2016 14:37
Dalsi foto

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 211.30 (?), 23.7.2016 14:38
A toto je travnik pred 3 roky. Sekany tou samou sekackou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
MartinS - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (468) - 228.52 (?), 23.7.2016 18:08

Dobrý den,

toto se dalo čekat, navíc je horko a to nikdy nepřidá. Jak zaléváte?. Nicméně doporučuji u této výšky sečení zůstat a sekat jak jsem psal. To, že před 3 roky to bylo jiné, bude nejspíše do jisté míry dáno i tím, že Váš trávník byl v té době nově založený, půda nebyla tak utužená jako nyní, kořeny měli vzduch atd. Samozřejmě já nevím do jaké půdy máte založený trávník, pouze se snažím z Vašich postřehů to co nejvíce pochopit, ale na dálku je to opravdu těžké. Pakliže máte trávník zakládaný do spíše těžké půdy tak se zátěží půda časem ještě více zhutňuje. Váš trávník může tedy trpět následky zhutnění půdy, poté tam bude již asi určité množství stařiny atd. To vše spolu s ne zcela správným sečením trávník oslabuje, chybí mu vitalita, pružnost a pak i s ostrou sekačkou to není to co čekáte. Navíc v těchto vedrech je nutné hodně i zalévat.

Trávník na současnou výšku seče samozřejmě není zvyklý, vše má svůj čast.  Jak jsem Vám již psal, chce to postupovat systematicky, tedy pokud máte zálivku, tak nyní hodně zalévejte. Pro představu při teplotách kolem 30 C potřebuje kolem cca 50 L na m/2 týdně. Doporučuji jak jsem již psal podle stavu i vertikutaci a hnojení. Pak by se to spolu s vhodnou sečí mělo začít srovnávat. Nebude to však hned. Nicméně nelze takto na dálku anichž bych viděl v čem to roste, jaké má kořeny atd.  zcela přesně poradit. Každopádně to co jsem Vám napsal tak vše pozitivně ovlivňuje kvalitu, jak si s tím naložíte je na Vás. Snažím se, aby jste pochopil jak to celé funguje, bez alespoň základní znalosti problematiky péče o trávník se to bude časem spíše zhoršovat. 

To, že má soused jiný stav po založení bude souviset s tím co jsem napsal výše. Nový trávník pokud se realitivně dobře oseje a vzklíčí tak dělá první rok většinou radost. Nicméně aby ji dělal i po mnoho dalších let, je již na jeho majiteli :-). Když tomu dáte tu správnou péči a bude Vás to aspoň trochu bavit tak se to časem podá. Přeji hodně zdaru, Martin

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika