Travni smes na sluna mista



MartinS - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (468) - 228.52 (?)
6.7.2015 12:27

Barva trávníku je hodně ovlivněna světlem a úhlem při kterém byl trávník focen a světovou stranou. Nemyslím si, že je to nějak extra světlá směs. Samozřejmě v kontrastu např. s lipnicí luční, která je nejtmavší je rozdíl patrný. Např. ve směsi VV-2 pokud je více zatěžovaná tak právě lipnice luční vytváří hodně tmavé místo a je to pak znát. Pokud bych Vám to vyfotil večer při jiném světle tak to bude vypadat jinak. Na severní a východní straně je trávník daleko tmavší. Lipnice roční je pořád o dost světlejší než tyto kostřavy :-).

Pokud zvolíte VV14 tak pozor na plstňatění psinečku, potřebuje nízkou seč, méně než 2.5 cm a hodně často pročesávat a vertikutovat. Jinak VV3/3 má v názvu sice rekreační, ale složením druhů je defeckto shodná s okrasnými luxusními směsmi i jiných výrobců. Zde ten název rekreační je hodně zavádějící.

Níže přikládám fotku východního pásu kde je původní VV-2, která byla 2x přesévána VV-13/4. Tím, že je to foceno více z výšky a je to východní strana tak je to tmavší. Foceno dnes v poledne.

Oseva VV-2 s VV-13/4
Oseva VV-2 s VV-13/4
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8   
                     
host - 244.118 (?), 6.7.2015 11:50

Dekuji za foto. Myslel jsem, ze je travni smes vice tmave zelena, takze asi zvolim nejakou jinou. V nabidce sice maji tmavou smes, ale ta je rekreacni a ja bych chtel spis okrasnou. Tak ted nevim jakou, mozna VV-14 nebo tu VV3/3. Momentalne mam travnik kde byla cca pred 10 lety vyseta hristni smes a kterou jsem jednou loni doseval smesi pro obnovu rekreacnich travniku. Nicmene se mi v travniku rozsirila lipnice rocni, ktera je na jare svetle zelena a v lete zloutne i kdyz je travnik zavlazovan. Takze planuji cely travnik zrusit a zalozit novy. Prikladam aktualni foto strihano na 2,5cm


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
MartinS - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (468) - 228.52 (?), 6.7.2015 12:27

Barva trávníku je hodně ovlivněna světlem a úhlem při kterém byl trávník focen a světovou stranou. Nemyslím si, že je to nějak extra světlá směs. Samozřejmě v kontrastu např. s lipnicí luční, která je nejtmavší je rozdíl patrný. Např. ve směsi VV-2 pokud je více zatěžovaná tak právě lipnice luční vytváří hodně tmavé místo a je to pak znát. Pokud bych Vám to vyfotil večer při jiném světle tak to bude vypadat jinak. Na severní a východní straně je trávník daleko tmavší. Lipnice roční je pořád o dost světlejší než tyto kostřavy :-).

Pokud zvolíte VV14 tak pozor na plstňatění psinečku, potřebuje nízkou seč, méně než 2.5 cm a hodně často pročesávat a vertikutovat. Jinak VV3/3 má v názvu sice rekreační, ale složením druhů je defeckto shodná s okrasnými luxusními směsmi i jiných výrobců. Zde ten název rekreační je hodně zavádějící.

Níže přikládám fotku východního pásu kde je původní VV-2, která byla 2x přesévána VV-13/4. Tím, že je to foceno více z výšky a je to východní strana tak je to tmavší. Foceno dnes v poledne.

Oseva VV-2 s VV-13/4
Oseva VV-2 s VV-13/4
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 244.118 (?), 7.7.2015 11:47
Psinecek ve smesi Vv14 jsem prehledl, takze tuto smes ne. Asi zkusim tu VV-3/3 snad to bude dobra volba. Jeste rozmyslim zda pockat do jara pristiho roku nebo to udelat jeste v zari. S podzimnim vysevem ale nemam zadne zkusenosti, takze se bojim co to s travnikem udela pres zimu.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 244.118 (?), 19.7.2015 23:24

Tak stále přemýšlím nad travní směsí a nemohu se rozhodnout :(Myslel jsem, že objednám VV-3/3 ale po detailním prostudování, jednotlivých druhů obsažených ve směsi jsem zjistil, že je tato směs téměř totožná se směsí VV-16/1 pro krajiné trávníky (parková směs) takže se bojím, že trávník nebude dost reprezentativní (když už to dělám, tak chci aby to vapadalo :) navíc je tato směs skoro nejlevnější, takže asi ani nebude obsahovat ty nejkvalitnější odrůdy. Takže mi asi zbývá jen směs 13/4 kterou máte vy, ale abych řekl pravdu, tak podle fotek, které jste sem zaslal se mi tato směs moc nelíbí (asi jsem náročný) ale chtěl bych dokonalý jemný travní koberec pokud možno tmavší barvy, ale to není podmínkou. Trávník chci stříhat na výšku 2-2,5cm.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
MartinS - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (468) - 228.52 (?), 20.7.2015 8:12

Dobrý den,

v čem se Vám VV-13/4 nelíbí v jemnosti?, v barvě?. Pokud jde o jemnost tak 13/4 je složena převážně z kostřav červených krátce výběžkatých, tedy podle mne nic tenčího a "jemnolistého" neexistuje a je skoro jedno co je to za odrůdy, výsledek bude vždy podobný. Barvu trávníku ovlivňuje kromě travních druhů i výška kosení, umístění, způsob hnojení a hnojivo samotné, samozřejmě i světlo a úhel při jakém se fotí :-). Nejtmavší což sám víte jsou lipnice luční a jílky (lipnice jsou však hodně širokolisté a tvrdší, jílky podle odrůdy), kostřavy červené pokud se kosí na výšku 2.5 cm a méně tak budou vždy světlejší. Stačí se podívat na golfové hriště, kde jsou většinou na greenech s malým % psinečku, nicméně to je extrém. Vhodným hnojivem se tomu dá pomoci, ale toto já moc neřeším. Já hnojím sice pravidelně, ale ne nějak silným hnojivem (12-5-5 + 2mg). Na "zelenejěší" barvu lze přihnojovat chelátem železa :-) nebo používat hnojivo více bohaté horčík.

Udělal jsem Vám dnes nové foto, trávník je focen 3 dny po seči na výšku 2 cm, jedno foto je záměrně směs VV-2/2, která však již byla 2x přesévána 13/4 (východní strana, foceno z výšky a ve stínu) barva je na fotce podle mne daleko tmavší než u ostatních snímků, přitom složení je velice podobné (lipnice luční je tam v reálu do 10 %) nicméně barva při stejném oslunění je však prakticky totožná. Ostatní snímky jsou opět detail směsi VV-13/4.

Pokud by jste chtěl tmavší barvu tak je u 13/4  bude potřeba zvýšit výšku - osobně vyzkoušeno, při výšce nastavení nad 3 cm je barva daleko sytejší. Jelikož to seču vřetenovkou bez válce tak je to také rozdíl, při sečení s válcem je trávník uhlazenější, ale jelikož mám s válcem jen elektrické Atco tak kvůli kabelu dávám přednost ruční, která však neudělá takovou "rovinu". Z Vašich fotek vidím, že máte vřetenovku s válcem. Martin

VV-2/2
VV-2/2
VV-13/4
VV-13/4
VV-13/4
VV-13/4
VV-13/4
VV-13/4
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 244.118 (?), 20.7.2015 11:30

Dobrý den,

děkuji za další fotky. Přesně takový nebo podobný trávník, jak je na fotce VV-2/2 bych si představoval, ale bez lipnice :) Nevím jestli je to úhlem focení ale u dalších fotek, kde je směs VV-13/4 mi přijde trávník dost vysoký (mnohem vyšší než u fotky směsi 2/2) a tím pádem mi přijde nevzhledný (trávník máte krásný to neberte nějak zle) asi jak používám vřetenovku s válcem, tak už mi přijdou trávníky sečené bez válce nějaké divné :) V jemnosti problém není, vím že nic jemnějšího než kostřavy neni, ale asi je to tím, že mi přijde trávník vysocce střižen i když říkáte že stříháte na 2 cm, asi to bude opravdu tím válcem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
MartinS - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (468) - 21.143 (?), 20.7.2015 12:51

Přesně tak pokud bych sekal s válcem tak bude vypadat jinak, upraveněji a při jstejné výšce seče i nižší, jelikož válec trávu pokládá, zkuste ji prohdábnout jak bude vypadat. Navíc u ruční vřetenovky při hustším porostu se projevuje efekt manžestru a to také nepřidá. I když mne to nějak nevadí. Výška střihu je u fota VV-2/2 a 13/4 stejná a barva v reálu také prakticky stejná. U mne hodně dělá to, že na trávník svítí celý den slunce a jižní trávník nenafotím takto kolmo z výšky jako ten malý pruh u domu.  VV-2/2 je pěkná směs, působící kompaktním dojmem a je i poměrně odolná na sešlap, ale díky lipnici luční se tam projevuje flekatost v místech kde se více chodí. Měl jsem místa, kde mne lipnice vylačila kostřavy a na barvě to pak bylo hodně vidět. Pokud po trávníku moc nechodíte, chcete něco hodně jemného bez lipnice a psinečku tak 13/4 je vhodná volba.

Nicméně pokud to takto řešíte tak najít ideál nebude lehké, jelikož vše má svá pro a proti.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 38.166 (?), 23.7.2015 20:22
Zkusím tu VV-3/3 snad to bude dobra volba :)
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 244.118 (?), 5.8.2015 9:10

STOMP:

Já jsem v návodu našel, že v travách se provádí výhradně postemergentní aplikace na dobře vyvinuté trávy (od 4. listu BBCH 14). 

Vy jste aplikoval do půdy a už za 4 dny vyséval travní osivo (jestli dobře čtu)

chtěl jsem to udělat taky tak, ale teď nevím jestli je to dobrá volba, když v návodu je něco jiného. Nemáte problémy s trávníkem a nezničilo to klíčící semínka trávy? Děkuji za info

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
MartinS - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (468) - 21.143 (?), 5.8.2015 12:13

Dobrý den,

nevím zda je dotaz mířen na pana Malého, který ze v tomto vláknu takto zakládal trávník ze směsi na slunná místa, tedy ze směsi z čistých kostřav nebo na mne, jelikož jsem mu radil :-). Použití stompu před výsevem mu bylo pokud se nepletu také nezávisle doporučeno i pěstitelem trav od kterého nakupoval. Z informací co mám tak je možné toto použití právě na kostřavové směsi. Ano, v návodu např. na agromanualu kde je jeho použití velice dobře popsáno se uvádí, že, v travách na semeno se používá výhradně postemergentně. Tato aplikace nevadí většině trav jako jílek vytrvalý, kostřava a lipnice. Zda by aplikace do půdy byla pro jílky a lipnice luční problém to upřímně nevím, (je možné, že bude)  vycházím z doporučení co mám. Jelikož jsem jak já tak pan Malý aplikoval stomp před výsevem kostřav tak jsme neměli žádný problém, viz. jeho foto vzešlého trávníku. Jak moc to bylo u něj účinné či nikoliv nevím.

Upřímně říkám, že nejsem odborník na chemii jako jsou herbicidy či graminicidy, pokud se nejedná o běžné přípravky typu (Bofix atd.) tak jednám vždy na základě doporučení odborníků a experimentuji jen minimálně. Doporučuji se obrátit na výrobce Vašeho osiva či oné chemie ať se vyjádří. Nepíšete co checete vysévat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika