Travni smes na sluna mista



MartinS - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (468) - 228.52 (?)
27.3.2015 18:51

Dobrý den,

co se hnojiv týče, tak samozřejmě dobrého výsledku docílíte i s běžnými hnojivy. Pouze je dobré si pohlídat dávku a hnojit rovnoměrně + poté např. zalít nebo hnojit před deštěm. Minerální hnojiva fungují většinou rychleji, tj. po hnojení tráva poměrně rychle roste, tvoří hmotu.  Profi dlouhodobá hnojiva jsou jiná především v tom, že dusík je ve formě rychle a dlouhodobě působícího, tj. tráva neroste tak rychle + jejich výrobci mají většinou hnojiva pro specifické podmínky a použití. Pokud to někoho baví tak může hnojit i "obyč" hnojivy menší dávkou a častěji, výsledek může být podobný.

Osobně jsem začal omezovat chemii a hnojit jinak. Hnojiva Pure jsou z pohledu poměr hodnot NPK / cena, drahá, ale také neznamená čím více NPK tím lépe. Nicméně jsou z větší části organická což je mne sympatické a trávník po delším používání roste a funguje jinak. Nejde mne o rychlost růstu, ale to aby trávník byl silný, hustý a zdravý. Myslím si, že trávník (nejen) by měl být hnojen i jinak než NPK. Je potřeba do půdy stále dodávat organické látky. Např. kvalitní vermikompost dokáze také poměrně slušné výsledky i když jeho cena je brutální.

Čím hnojit je na každém, pokud Vám někde prodají hnojivo Pure na váhu a poštovné bude přiměřené tak to vyzkoušejte. Já kupuji hnojivo Pure ve standartním balení, dnes jeho dva největší prodejci v ČR jej dovávají s dopravou zdarma. Ve Vašem případě při tak malé ploše je rozdíl v ceně hnojiva dle mne zanedbatelný. Pro Vás je problém v tom., že 25 kg máte na hrozně dlouho. Pokud uvažujete hnojit tu plochu co máte na fotce tak ročně budete potřebovat celkem cca 3 kg hnojiva (jaro-léto  - 5x hnojení) a 1 kg hnojiva na podzim + zimu (2x)

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
MartinS - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (468) - 21.143 (?), 27.3.2015 13:56

Jasně, nicméně šlápnuto tam bylo, trávník normálně zatěžuji i když v zimě je ta zátěž daleko menší než na jaře a v létě.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
srcmaly - (25) - 81.14 (?), 27.3.2015 14:33

Dobry den,

Večer jsem si říkal, čím já tu zahradu přes léto budu hnojit. Vy-jste se zmínil o hnojivu PURE, tak mě to nedalo a začal hledat-výhody v biologickém hnojivu. A nejsou zanedbatelné. Měl jsem zájem o Lovogreen NPK.

Začal jsem se bát že bych trávník mohl i spálit. Tady na fóru je dost případu co měli smůlu. A sledovat trávník,jak schne (to nechce nikdo). Cenově je to ale horší (pří větším balení). Na mou zahradu by postačilo 10 kg balení na celou  sezonu (jaro, léto) Na zimu bych dokoupil zimní.
V internetovém obchodu prodávají i na váhu,,,, PURE Golf and Sport 25kg 1395 Kč  (možno i menší vážené množství) NPK 12-5-5
To by mě vyhovovalo.
Co říkáte je to dobrý nápad. Něž si házet naftu pod nohy. A zkoušet hnojiva, která nemam ani odzkoušené.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
MartinS - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (468) - 228.52 (?), 27.3.2015 18:51

Dobrý den,

co se hnojiv týče, tak samozřejmě dobrého výsledku docílíte i s běžnými hnojivy. Pouze je dobré si pohlídat dávku a hnojit rovnoměrně + poté např. zalít nebo hnojit před deštěm. Minerální hnojiva fungují většinou rychleji, tj. po hnojení tráva poměrně rychle roste, tvoří hmotu.  Profi dlouhodobá hnojiva jsou jiná především v tom, že dusík je ve formě rychle a dlouhodobě působícího, tj. tráva neroste tak rychle + jejich výrobci mají většinou hnojiva pro specifické podmínky a použití. Pokud to někoho baví tak může hnojit i "obyč" hnojivy menší dávkou a častěji, výsledek může být podobný.

Osobně jsem začal omezovat chemii a hnojit jinak. Hnojiva Pure jsou z pohledu poměr hodnot NPK / cena, drahá, ale také neznamená čím více NPK tím lépe. Nicméně jsou z větší části organická což je mne sympatické a trávník po delším používání roste a funguje jinak. Nejde mne o rychlost růstu, ale to aby trávník byl silný, hustý a zdravý. Myslím si, že trávník (nejen) by měl být hnojen i jinak než NPK. Je potřeba do půdy stále dodávat organické látky. Např. kvalitní vermikompost dokáze také poměrně slušné výsledky i když jeho cena je brutální.

Čím hnojit je na každém, pokud Vám někde prodají hnojivo Pure na váhu a poštovné bude přiměřené tak to vyzkoušejte. Já kupuji hnojivo Pure ve standartním balení, dnes jeho dva největší prodejci v ČR jej dovávají s dopravou zdarma. Ve Vašem případě při tak malé ploše je rozdíl v ceně hnojiva dle mne zanedbatelný. Pro Vás je problém v tom., že 25 kg máte na hrozně dlouho. Pokud uvažujete hnojit tu plochu co máte na fotce tak ročně budete potřebovat celkem cca 3 kg hnojiva (jaro-léto  - 5x hnojení) a 1 kg hnojiva na podzim + zimu (2x)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
srcmaly - (25) - 81.14 (?), 27.3.2015 20:32

Stále jsem hnojivo od Lovogreen nezavrhl, ale kombinace s Pure by nebyl k zahození. Vím, že bych nechtěl zůstat jen u jedné značky a hnojit 3 roky stou samou chemií. Moc by to nebylo dlouhodobě prospěšné, vy jste tak trochu i má inspirace, jak co dělat co nejlíp.(jako zahradník jsem Laj/k) A od zakládání, až po dobře ošetření půdy před samotným výsevem jsem zhola nevěděl nic. Naštěstí se učím rychle, když je vše dobře vysvětleno.

Dnes jsem kontroloval půdu, jak moc je po dvou de-ním spláchnutí promoklá a k mému údivu jen povrch. Když vše půjde jak má, tak zítra jdu na to. Bohužel pro mne nemám žádný sypací vozík, tak jsem vzal umělou misku od květináče a vytvořil si něco jako cedník. Ruční rozhoz by dopad, jak armagedon :-))a dokoupil jsem na vrch další travní substrát.
Počasí mě prozatím přeje, když budou tak slabé srážky. Výsledek se pokusím nafotit, jak se daří.(at máte také přehled)

Kdy bych snad potřeboval s něčím poradit, tak vím aspoň na koho se obrátit.(díky za vše)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
srcmaly - (25) - 81.14 (?), 1.4.2015 21:22

Dobry den,

Tak jsem zasel (DV.28.3) už jen čekat. Takovou péčí k rovnoměrnému výsevu, která mi trvala skoro cely den plus přestávky na zahřátí doma. A to mám jen 20m/2 by se člověk zasmál(sousedi mě musí mít za blázna).
Postup jsem zvolil, nakypřil hrabě-my a rovnoměrně znovu urovnal. Byla tam vrstva 10kg slepičího hnoje, které se po dešti rozpadlo a tvořilo lepkavou hmotu.

Pak už jen mísu od květináče, která byla do půlky provrtaná otvoramy jsem naplnil menším množstvím osiva, později zasekával hrabě-my. Znovu pocukroval a opět zázračné hrabě. Vše do maximální hloubky 0,5 až 1cm.
Ke konci jsem na vrchní vrstvu přidal trávníkový substrát, (0,3 mm) a vše zarovnal válcem plus startovací hnojivo. Osivo je, dobře schované rovnoměrně a po dešti žádná známka vyplavení. Spotřeba (VV3/2) byla na  1kg na celou plochu. Klíčení bude určite delší díky vrstvě a uložení, ale to mě v takovém počasí vůbec nevadí.
Aspon nasákne dobře vodu, jak se trochu oteplí, tak už poroste.

Pro vřetenovou sekačku jsem se rozhodl, pro Husqvarna NovoCut 64.Po zdejších diskuzí jsem se ujistil že je to velmi dobrá ruční sekačka. S kterou nejsou skoro žádné problémy. Mrkl jsem i na BRILL, ale po předčení negativních ohlasů jsem ji vyřadil ze seznamu. Určitě to není zly výrobek,  ale může se stát cokoliv. Popraskaní plastu až velmi brzo k tupými žacími nožům následnému hluku a reklamovat, radši ne.

Trochu obavy ze zimy ale snad to dobře dopadne.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
MartinS - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (468) - 21.143 (?), 2.4.2015 11:37

Dobrý den,

tak ať to jen roste. Jinak u vřetenovky je hodně podstatné jak jde dobře a přesně seřídit vřeteno vůči spodnímu noži a z jak kvalitní oceli jsou tyto dva komponenty vyrobené. Také je dobré když sekačka dobře sbírá do koše. Ostatní není dle mne až zas tak důležité, jelikož ruční vřetenovka je dost jednoduchý stroj a nemá se tam moc co pokazit. Určitě je dobré ji kupovat tam kde Vám i seřídí vřetono a ukáží jak se to dělá. Musí jít lehce točit vřetem s tím, že po celé délce bude stříhat papír. Tedy má tam mít minimální vůli, pokud bude stříhat až když vřeteno mlátí do nože tak je to špatně. "Bezkontaktně" se seřizují i profi vřetenovky, jsou tam vůle v setinách mm. Něco je možné také nalézt na youtube. Pokud by jste dokázal využít elektrickou tak budu mít na prodej anglické Atco Windsor 14 E.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
srcmaly - (25) - 81.14 (?), 16.5.2015 7:30

Dobry den MartineS

Co by jste me řekl na LOVOGREEN NPK 20-5-8 +2MgO a Granulovaný dolomitický vápenec který Zlepšuje využitelnost půdní zásoby fosforu a molybdenu, podporuje lepší využití jiných aplikovaných hnojiv, stabilizuje půdní strukturu a příznivě ovlivňuje množství půdních mikroorganismů.

Napadlo mě že bych od každého vzal 150g a nechal rozpustit ve vodě a pak aplikoval konvicí na trávník beru to jako male přihnojení v jedenkrát v měsíci které odebírá živiny po sečení trávníku. Tím je ještě dodat v rozředěném stavu na trávník klasickou konvicí.

Dolomitický Vápenec beru aji z důvodu protože na tom betonovém základě co má soused roste mech a nechci aby se příliš rozšířil po zahradě a dol.vap napomáhá trochu proti mechu tak proto ta dávka.

Trávník nádherně roste fotky pokud se mě podaří tak nafotím dnes snad zítra a pochlubím se s výsledkem. Sekacku jsem na konec vzal HECHT 514 PROFI a spokojenost je těší ale to mě nepřekáží zkoušel jsem kolem 7 sekaček a přišly mě moc lehké tak mě to odradilo. Zatím seká dobře je nastavena po celé délce na papírové proužky na jejích přesný střih.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 177.23 (?), 16.5.2015 8:11

s tym dolomitickym vapencom opatrne. mach nie je dobrim ukazovatelom pH pody, skor sa vyskytuje na trvale vlhkych miestach. Travnik oblubuje kysle pody s pH 5.5-6.5, takze ak mate tvrdu vodu, pripadne neutralne pH pody, vapencom prijem zivin nepodporite ale naopak blokujete. Ja som cely min. rok hnojil siranom amonnym 1x mesacne, na jar a senen rozhodil davku superfosfatu a siranu draselneho a napriek tomu som nikdy nedostal pH pody pod 6 a to som na meranie pouzival destilovanu vodu a kalibrovany digitalny pH meter. Boris

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
srcmaly - (25) - 81.14 (?), 16.5.2015 9:51

Ahoj Boris

Pravě že mam doma zbytek dol.Vap a dlouhodobe hnojivo od LOVOGREEN NPK tak mě to tak napadlo. A mech nemám v trávníku ale na betonovem základě kde se mu daří který je hned u travníku jinak trávník mám nový necele dva měsíce. Sice přesně nevím jak váš postup pomáhá vašemu trávníku (a jak vypadá) ale já jsem to bral tak že když budu odebírat hmotu tím pádem živiny z trávníku tak když už to mám nakoupené tak at to nák využiji v malých dávkách. Jde přeci o malou dávku (řekněme 150gramů Dolomitický. Vap plus 150gramů lovogreen npk)na 20m/2 Které se naředí třeba do 5L vody a to ještě 0,5L namíchané vodního roztoku do dalších 5L vody tím pádem dávka je velmi slabá tak si říkám že by to nemělo nák rapidně kazit půdu PH ale jen dopomáhat k stálému PH. Prozatím zalévám z městské vody ale přejdu na studnu. A opravdu nevím jestli je voda tvradá tam či tam.
Ale pro doplnění hnojím prozatím jen ve velké dávce s lovogreen npk jednou za tři možná dva měsíce. A mezitím ještě s hnojivem PURE na střídačku. A přeci mě trosku pří-de ta prodleva tří měsíců dlouhá abych nepohnojil.

travnik 1
travnik 1
travnik 2
travnik 2
travnik 3
travnik 3
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
MartinS - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (468) - 228.52 (?), 17.5.2015 7:55

Dobrý den pane Malý,

trávník vypadá dobře, hezky se Vám zahustil. Nyní to chce pravidelně sekat, výšku nechám na Vás, ale ideál je v nastavení sekačky na cca 3 - 4 cm. S tím hnojením, moc si to komplikujete :-). Mechu bych se pokud bude mít trávník živiny a bude zdravý nebál. Máte trávník na jihu, řešil jste sucho. Mechu se daří ve vlhkých částech na severní straně, pokud má trávník i tam sílu a je zdravý tak nemá moc velkou šanci. To, že je na zdi je něco jiného. Pokud Vám tam vadí tak jej můžete chemicky odstranit, Případně si kupte PH půdní tester (stojí do 100 Kč) a změřte si PH a pak jej případně řešte. Hnojivo používejte tak jak se má a dodžujte správnou dávku a frekvenci. Přehnojení je spíše na škodu. Upřímně pokud máte dva druhy hnojiv tak používejte jedn druh a pak když dojte tak vemte druhý. Výsledky u hnojiva Pure se dostavují až po delší době a pro trávník není dobré když dostane jednou silnější dávku pak zase slabší, jelikož hnojiva co máte mají dost rozdílný poměr dusíku. Hnojivo Pure používám každých 6 týdnů, plán hnojení lze najít u prodejců. Pokud chcete kombinovat Lovogreen NPK a Pure spring/summer, tak použijte Lovogreen na jaře (má hodně dusíku pro nastartování) a pak používejte Pure. Na podzim podzimní hnojivo a to 2 x.

Hnojení zálivkou - pozor na popálení, já když potřebuji rychle posílit nějaké poškozené místo, nebo jinak rychle neastartovat růst, tak použiji Kristalon Trávník a spíše v poloviční dávce, jelikož u průběžně hnojeného trávníku to bohatě stačí. Více neznamá lépe. Pokud Vás to baví a chcete se s trávníkem zabavit, tak snižte dávku o 1/3 a hnojte každé 4 týdny, ale pokud budete mít kvalitní dlouhodobá hnojiva tak frekvence 5 - 6 týdnů je plně dostačující. Delší frekvence než 2 měsíce zase není vhodná i u drahých profi hnojiv, existuje na trhu jen opravdu malé % hnojiv co dokáží uvolňovat dusík déle jak 2 měsíce, ale ty Vy nemáte.

Snažte se správně zalévat a sekat, již jsem o zálivce něco v mých posledních příspěvcích psal tak si je můžete dohledat. Sečení a správná zálivka je základ. Hodně zdaru. Martin

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika