Porblémy s trávnikom



solide - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (412) - 7.4 (?) 
28.7.2014 9:02, zobrazeno: 5935x

 ahoj, mám na Záhorí /piesčitá pôda/ trávnik. Trávnik je ale veľmi náchylný na choroby, plesne. Často mávam Kornatku a teraz sa mi začali na trávniku robiť hnedé fľaky. Neviem či to je snežná pleseň alebo v čom je problém. Hnojím pravidelne hnojivom Travcerit. Zavlažujem každú sekciu v noci, každý den po 20minút. Mám kopanú studňu a žiaľ dlhšie zavlažovanie teraz, keď je sucho studňa neutiahne, takže 6 sekcií zavlažujem, tak že dám každý deň vždy 2 sekcie, každú po 20 minút, potom pauza 2 hodiny, potom dalšie dve sekcie a po 2 hodinách posledné, dve sekcie..

Chcel by som poprosiť o zodpovedanie na tieto, moje otázky:

1/ V príspevku som našiel radu že treba zavlažovať menej často ale výdatnejšie. Platí to aj pre piesčitú pôdu? Mal by som teda za noc dať 1 sekciu 40 minút, potom 2.sekciu 40 minút druhý deň pokračovať s ďalšími dvomi sekciami.a tretí takisto keď mám silne piesčitú pôdu?  Trávnik prerezávam vždy na jar.

2/Neporadíte prosím čo mám s tými flakmi suchej trávy urobiť?  Ja som to prostriekal postrekom Qadris MAX.

3/treba tú suchú trávu odstrániť a znovu na suché miesta nasiať trávu, alebo sa tráva zregeneruje sama?

4/ako časo treba týmto hnojivom hnojiť trávnik?

5/dá sa nejakým spôsobom zvýšiť odolnosť trávnika proti pliesňam?

plesen v trave
plesen v trave
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
ivap - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (754) - 243.114 (?), 28.7.2014 10:16
Sněžná plíseň to bude asi těžko ;), ta se objevuje (už plodle jména) pod sněhem. Něco podobného nám dělala v trávníku špička (houba), hlavně ve vlhčích letech se v trávníku objevovaly skvrny a někdy i kruhy, jak se podhoubí rozrůstalo.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
solide - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (412) - 179.233 (?), 28.7.2014 11:33

ale v prispevku na tomto fore s nazvom "rezive fleky v travniku"  podla tych fotiek to vyzera na sneznu plesen. Chcem sa spytat, tu vyschlu travu treba odstranit a zasiat novu, ale sa sama zregeneruje?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 33.198 (?), 28.7.2014 11:48


Problém může být mnohem složitější. trávník může být poškozen i nějakým živočišným škůdcem - osenice, tiplice, nebo i nějaké mikroskopické organismy - nematoda. Je třeba hledat informaci na specializovaných serverech a třeba Vám někdo poradí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 28.7.2014 11:48

ad 5) vertikutací se vyčešou staré plstnaté zbytky, v kterých mimo saprofytních hub jsou i houby potenciálně polyfágní. Vertikutaci je podle množství plsti nutno provádět i vícekrát ročně.

ad3) určitě neuděláte chybu, když obnovení trávníku pomůžete, stařinu vyčešete a řídká místa dosijete...

ad1) při těchto vedrech zalévejte poze v noci. Při závlaze nad teplotním optimem pro růst trávníku často ještě navíc studenou vodou působíte porostu pouze šok. Je potřeba aby před zaléváním poklesla teplota vzduchu pod 25°C a ráno aby do vzestupu nad 25°C byl již povrch trávníku oschlý (např zálivka v 21 + 24 + 03 + 06 nemůžeteli jen jednou od 22 do 23 hodiny)..

zeptám se, jestli jste na daném místě neumýval sekačku. Mně to připadá jako "vypálené" v důsledku většího objemu mokrého mulče než na jiné části trávníku.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
solide - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (412) - 179.233 (?), 28.7.2014 15:57

dakujem za odpoved, nie, kosadku som na tych miestach neumyval. Travu som dnes celu postriekal Bumperom 5ml na 10L vody a cely travnik prerezal.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
fanatix - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (256) - 93.96 (?), 28.7.2014 22:57

Ja mám tiež na Záhorí (obec Jakubov) trávnik 100m2, rovnako piesočnatá pôda a nikdy som nemal problem s travnikom.

1. Zavlažovanie sa mi spusta iba ráno o 6:00 a iba keď to povolí čidlo pôdnej vlhkosti. V najväčších horúčavách je to 2x týždenne cca. 9-10L/1m2

2. Trávu prerezávam na jar a na jeseň.

3. Kosím 1x týždenne na 2cm, v lete na 3cm

4. Hnojím každý mesiac.

5. pH záhorackej pôdy je vysoké (7-7.5) pre trávnik nevhodné. Preto nepoužívam komerčné hnojivá ale miešam si vlastné kyslé hnojivo čím pôdu okyselujem, zbavujem sa buriny a v neposlednom rade aj podstatne ušetrím.

Osobne si myslím, že váš opakujúci sa problém s plesnami je zapríčinený skôr nedostatočnou výživou trávniku.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Ferda Mravenec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2064) - 247.50 (?), 28.7.2014 23:23
Nezalevam, nehnojim, nevertikutuji a nemam zadne problemy s travnikem.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
rosa - (4) - 188.233 (?), 1.8.2014 11:34

mám stejný problém, snad je to s velkého množství vody??já jsem ubral aut. závlahu jen na dvakrát týdně po 20 minutách všechny sekce,,jak vám prosím pomohl ten qvadris.. děkuji za info  z moravy R.   (v jakém poměru jste quadris namíchal)?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika