Ostřice v trávníku - co s ní?



Stránky: 1,  2   
merapi - (28) - 1.219 (?) 
25.7.2016 8:37, zobrazeno: 14623x

Pěkný den,

v trávníku se mi masově rozšířila nejspíš ostřice, je jí tolik, že ruční vydloubávání už není možné. Existuje na ní nějaký postřik? Na netu jsem našel několik selektivních herbicidů v USA (třeba Ortho Nutsedge Killer For Lawns), ale do Evropy se nejspíš nesmějí posílat. Účinná látka je Sulfentrazone 0.05%.

Nebo už jen uvažovat o totálním herbicidu a vysetí znovu?

Trávník má závlahu, objevilo se to až po jejím spuštění.

Moc děkuji

Richard





Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
MartinS - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (468) - 41.38 (?), 25.7.2016 11:40

Dobrý den,

chemická eliminace plevelných trav je v trávníku velice obtížná, neli-nemožná. Bohužel asi jste si její rozvoj způsobil sám, jelikož pokud je to opravdu ostřice obecná tak se jí právě daří na vlhkých loukách atd.. Tedy častá třeba denní zálivka, více stařiny v trávníku (tj. stále vhlká horní část) pak způsobuje vyklíčení jinak neaktivních travních druhů. Jaké tam máte druhové složení oseté směsi? S tou zálivkou je to těžké, chce to zalévat spíše hodně a v delším čas. intervalu. Samozřejmě v létě při teplotách kolem 30 st. je to jiné, tam se musí pro udržení svěžího trávníku zalévat často. Proto je dobré mít co nejvíce horní část propískovanou a průběžně vyčesávanou od stařiny.  Martin

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 1.219 (?), 25.7.2016 13:03

Celý pozemek je cca 8 cm substrátu na těžší jílovité půdě, poslední 2 roky každé jaro prořezáváno a pískováno, ale nedal jsem si pozor, když tam bylo pár rostlinek, které se tehdy nechali snadno mechanicky odstranit. Říkal jsem si právě, jako další pisatel, že mě nějaká jiná "travička" nechá v klidu. A teď to mám.

Zaseto a doséváno Barenburg Rapid, kde by mělo být 60% jílku, 20% lipnice a 20% kostřavy. Ale udržet to je těžké, ze dvou stran pole a ze dvou stran neudržované parcely s plevelem všeho druhu.

Myslíte, že mechanické udržování (opakovaná vertikutace) a pískování by pomohlo?

Díky

Richard

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 9.18 (?), 25.7.2016 13:39

Můžete doufat, že to není tahle "ostřice":

Hanča

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
merapi - (28) - 1.219 (?), 25.7.2016 13:58

Šáchoru jsem se polekal hned, jak jsem to začal blíže skoumat. Ale vyryl jsem celou větší rostlinu, zeminu rozplavil a hlízky jsem žádné nenašel. Jen oddenky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
MartinS - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (468) - 41.38 (?), 25.7.2016 13:40

Chemicky ve směsném trávníku opravdu těžko, pokud Vám chemie nevadí, tak lze zkusit stomp 330 E, ale moc tomu nedávám. Možná bude učinkovat na nové klíčí rostliny, ale na již vyspělé nikoliv. Stomp by neměl Vašemu porostu z JV, KČ a LL nijak ublížit. Lze pokud je to vůbec možné vyzkoušet likvidaci pomocí bodového nanesení tot. herbicidu třeba v podobě gelu aplikovaným malým stětečkem, ale je to piplačka s velkým rizikem. Já bych na to šel klasika, ručně jako to děláte doposud :-).

Další podpůrná mechanická cesta jak píšete určitě pomůže, v trávníku bude asi i lipice roční (je všude) ta koření mělce, tedy propískovaná a častěji prořezávaná horní část jí nebude moc vyhovovat. Na tu třeba Stomp 330 ve fázi klíčení celkem funguje.

PS : těch 8 cm substrátu na jílu Vám něko poradil a doporučil? Dát 8 cm substrátu na tuhou špatně propustnou půdu mne přijde hrozně málo, časem se to musí projevit. Navíc pokud se jedná o čistý trávníkový substrát bez písku tak ten časem docela tuhne a není pak moc vzdušný. Předem se omlouvám za názor mimo téma :-). Martin

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
merapi - (28) - 1.219 (?), 25.7.2016 14:02

Ta růčo práce bude pekelná, protože jsou to někde desítky až stovky rostlin na 1 m2.

Těch 8 cm mi tam dala firma, co zakládala zahradu. To, že za moc nestála, jsem přišel, bohužel, až pozdě.

Opravdu už uvažuju o totálce a novém založení. Jen nevím, nakolik je to složité při položených závlahách.

R

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
MartinS - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (468) - 41.38 (?), 25.7.2016 14:39

pokud se podle Vás jedná o tísíce rostlin, tak je mechanická cesta nesmysl. To není schopen dát snad nikdo. Pokud je to pro Vás velký estetický problém a chcete mít trávník i pro okrasu tak bude asi nutné jej založit znovu a udělat vše již pořádně tak aby jste měl na pár let pokoj. V tomto případě je to pak jen o pěnezích, co do toho dáte. Pokud Vám někdo rozhrnul 8 cm substrátu tak po slehnutí je tam sotva 5 cm, něco jste možná dodal pískováním, ale i tak je to špatně. Z pohledu do budoucna Vám asi toto bude dělat největší problém, odhlédnu-li od součaného problému s plevelnou travou. Trávník, který je zatěžován a současně má plnit estetickou funkci tak potřebuje min. 15 - 20 cm sourodého vzdušného substrátu postaveném hlavně na písku.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
pkovarik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1331) - 112.187 (?), 25.7.2016 11:57

Spíš bych se zamyslel, zda je nutné zaneřádit zahradu chemií, než si užívat trávníku složeného z různých trav a rostlin. Já takový mám, a nemůžu si na nic stěžovat. Zkuste to také, spíš než devastovat přírodu kvůli prkotinám...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 1.219 (?), 25.7.2016 12:53

Na svých 400 metrech trávníku nemám žádné morální trauma nasadit chemii zrovna proti ostřici nebo ježatce. Až mi tam poroste prstnatec májový, to bude jiné kafe.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů10:55
Nářadí pro průklest vysokých stromů9:50
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika