Mokrá nebo suchá půda?



host - 211.30 (?) 
14.5.2015 20:23, zobrazeno: 6136x

Dobrý den. Máme 3rokem nový trávník a kolem obrubníku u zahradního domku a baračku ze dvou star u obrbníku se od začátku té trávě nedaří. Nevím jestli je to přemokřená nebo suchá půda. Foto je po zálivce. Kdykoliv přes den je to kolem obrubníku strašně vyschlé tak zalévám a zalévam ale nevím zda tomu více neškodím. Ta tráva na to že je tam rři roky tak nemá skoro žádné kořeny. Bylo to seto dost nahusto tak nevím jestli čekat nebo to vykopat a založit novou. Díky moc.


Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 248.7 (?), 14.5.2015 20:31

Nejsem "trávníkář", ale při pohledu na fotku mne napadlo, že ta zem je moc utužená a ta tráva nemůže dýchat. Spíš mi připadá přelitá. Trochu bych to hrabičkami nebo drápky projela, aby se to prokypřilo, vyhrábla suchou a dosela.        Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Neználek - (41) - 146.246 (?), 15.5.2015 13:18

Už se to tu řešilo Mrkněte sem

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 211.30 (?), 15.5.2015 14:59

no jo ale já nevím jestli to je suchem. Ta tráva je po třech letech málo zakořeněná a proto se ji zřejmě nedaří. Ale nevím proč. O 30cm od toho je to v pohodě

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 248.7 (?), 15.5.2015 21:49

Mně u betonového obrubníku roste víc, než kde jinde indecision, stejně, jako v uvedeném vlákně psal FM. Na té fotce mi fakt připadá mrtvá uňuhňaná zem, na které se začíná dělat zelený povlak, takže tráva a její kořínky nemají dost vzduchu. Takže bych to provedla, jak jsem psala výš, třeba to pomůže.  Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
MartinS - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (468) - 228.52 (?), 16.5.2015 7:22

Dobrý den,

již jsem zde tento problém rozebíra v jiném vlákně. Jde o to, beton jednak táhne vodu, na sluníčku se zahřívá a tím vysušuje půdu ještě více, dále pokud máte obrubník podbetonovaný tak je tam málo půdy a také většina má od domu spád. V prvé řadě je problém to sucho a ve Vašem případě asi i ne zcela vhodná půda, chce to lehkou zem (kompost, písek + substrát) tato půda nebude sice moc držet vláhu ( dá se dodat ), ale bude vzdušná a kořeny budou mít tak šanci se hlouběji zakořenit a to hodně pomůže.

Z výše uvedeného se u Vás projevil i druhý problém a to paradoxně přemokření vrchní vrstvy, jak to často a nejšpíš po troškách zaléváte tak tráva neměla vlastně ani snahu se zakořenit, měla málo vzduchu pak nic nevydrží. Je to kombinace více faktorů a bez toho aby jste obnovil v těchto místech z gruntu trávník si nepomůžete. Odkopal bych 30 cm široký pruh do hlouky cca 15 - 20 cm, dal tam vhodnou půdu, osel směsí do sucha (kostřavy), z počátku zaléval často a méně, později tak jak se má trávník zalévat, tedy hodně a méně často podle počasí a srážek. Také je potřeba hnojit, dělat vše aby měla tráva v tomto problematickém místě co nejlepší podmínky, jinak Vám tam nic obstojně neporoste.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 211.30 (?), 16.5.2015 20:38

Dekuji za rozsáhlou odpověď. Máte opravdu že tím jak jsem měl strach aby travník u obrubníku neměl málo vláhy tak jsem ho třeba i 4x zaleval denně a tím nejspíš způsobil jeho vzhled a nezakořenění. Nic jiného než vykopání se nenachází že? zemina je na celeém pozemnku téměř stehná. Pradoxně tam kde vice praží slunko a byla půda horší tak se trávě daří lépe. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
MartinS - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (468) - 228.52 (?), 17.5.2015 8:04

Zálevat 4x denně je opravu nesmysl, takto se zalévají jen nové výsevy prvních max 14 dní, jakmile je trávník zapojený a hustý tak zaléváme dle podmínek viz. můj nedávný příspěvek ve vláknu flekatý trávník. U obrubníku na jihu můžete častěji ve vedrech třeba od den velkou dávkou vody. Nezaléváme na slunci. Obnovit takto zničený trávník bude těžké, nevím kolik metrů toho máte, ale obměna dle mého návodu bude nejistější. Kvalitu a vhodsot půdy posuďte sám. Nicméně pokud máte u obrubníku menší výšku země jak 10 cm tak bych se na trávník v tomto místě vykašlal.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 211.30 (?), 24.5.2015 20:39

p. MartineS. takto vypada trávník pod skluzavkou. Přijde mi to jako stejný případ jako u tech obrubníku kde jsem to casto zalejval az to asi tedy uhnilo. Ale pod tou skluzavkou se to zalejvá jen to co naprší a občas zaleju hadicí. Ta tráva je taková málotrsá a do pulky je suchá a pak začíná zelenat. Není to klasicky rozrostlá jako jinde. Děkuji


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
MartinS - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (468) - 21.143 (?), 25.5.2015 11:01

Dobrý den,

identifikace příčin takto na dálku je vždy těžké. Nicméně opět komplikované místo, nejspíš trpící na nedostatek slunce, tedy trávník v těchto místěch většinou neprospívá, je slabý a často zahnívá. Zálivkou mu nyní nepomůžete. Máte jílovitou půdu?, pokud ano, tak udělejte airifikaci vidlemi, zapravte křemičitý písek, dosesjte a pohnojte. Odumřelou trávu vždy odstraňovat je to zdroj plísní. Hodně lidí problémy řeší zálivkou v domění, že trávník je suchý. Když si nejste jistý tak vemte rýč a nadzvyhnějte drn a uvidíte. Pokud bude půda do cca 10 cm vlhká tak to suchem není.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika