Lipnice roční v trávníku



fanatix - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (256) - 94.99 (?)
18.4.2015 18:05

Od minuleho roka sa mi v okrasnom travniku silne rozmohla Lipnica rocna. Kedze je travnik strihany na 2cm jediny problem su nevzhladne zltozelene flaky v travniku. Viem, ze proti lipnici nemozno pouzit ziadnu chemiu bez toho aby utrpela aj ostatna trava a manualna likvidacia a dosev ma vzhladom na silnu rozmnozovaciu schopnost lipnice len docasny efekt. Docital som sa, ze lipnica ma plytky korenovy system, myslite, ze bude stacit ubrat na zavlazovani (riadene cidlom vlhkosti) alebo mate aj ine rady a napady?

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2,  3,  4   
host - 190.65 (?), 23.2.2007 17:00, zobrazeno: 43221x
Dobrý den, měl bych na Vás jednu prosbu. Potřeboval bych nejaký selektivní graminicid, který by vyhovoval mé situaci. ...Mám velké trávníkové plochy okolo domu, tvořené kostřavou ovčí a kostřavou červenou (20% : 78%). Zbývající dvě procenta si pro sebe nechává lipnice roční, které se chci ovšem zbavit.Mechanické zásahy jsou nefunkční, proto Vás prosím o radu, který z graminicidů bych mohl použít, abych trávníku jinak neublížil. Byl bych rád kdyby jste mi napsali i název a firmu...
Děkuji za radu, doufám že se najde někdo kdo mi bude schopný pomoci... R.Učík
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 36.42 (?), 7.3.2007 0:24
pokud je to lipnice rocni tak se ji z travníku nezbavite v zadnem pripade gramicidem, aniz znicite ostetni travy. jedina cesta je postupnym zahoustnutim drnu a peci o travnik ji vytlacit. jinak 2 % neni az tak moc
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
fanatix - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (256) - 94.99 (?), 18.4.2015 18:05

Od minuleho roka sa mi v okrasnom travniku silne rozmohla Lipnica rocna. Kedze je travnik strihany na 2cm jediny problem su nevzhladne zltozelene flaky v travniku. Viem, ze proti lipnici nemozno pouzit ziadnu chemiu bez toho aby utrpela aj ostatna trava a manualna likvidacia a dosev ma vzhladom na silnu rozmnozovaciu schopnost lipnice len docasny efekt. Docital som sa, ze lipnica ma plytky korenovy system, myslite, ze bude stacit ubrat na zavlazovani (riadene cidlom vlhkosti) alebo mate aj ine rady a napady?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
MartinS - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (468) - 228.52 (?), 19.4.2015 6:55

Boj lipnicí roční je opravdu těžký, v minulosti jsem to konzultoval s lidmi co pěstují trávy na semeno a byly mne doporučeny různé gamicidy, ale z vlastní zkušenosti se mne ani použití gramicidů moc neosvědčilo. Ano, lipnice má velice mělký kořen, pokud potrápíte trávník suchem tak by měla začít ustoupovat. Osobně se jí snažím odstraňovat zatím mechanicky, jde o to, že lipnice velice rychle kvete a jakmile se nechá dozrát tak je to nekonečný kolotoč. Před nedávnem jsem četl, že v USA používají na golfových hřištích spec. herbicid, který ji dokáže elimonovat, nicméně v evropě není dosud povolený.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 142.48 (?), 19.4.2015 11:09

Dobrý den.V Trávníku po celé zahradě se mi rozrůstá tato rostlina.Můžete mi poradit co to je a jak se jí zbavit a čím?Děkuji za radu.Jirka


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
J.f.K - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (322) - 244.2 (?), 20.4.2015 9:39

stačí pravidelně a často sekat a vymizí sama.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
fanatix - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (256) - 94.99 (?), 19.4.2015 21:12

Este par foto z dnesneho kosenia. Na tom zavlazovani asi nieco bude. Mam 3 travniky. Prvy 100m2, osivo Aros Zahrada, automaticka zavlaha, ten je najviac postihnuty. Dalej 21m2, osivo Aros do sucha, bez znamok Lipnice, zavlazovany max. 1x tyzdenne po koseni. A v listopadu zalozeny novy cca 100m2, osivo Aros do tiena, automaticka zavlaha, dnes prve kosenie a uz vidiet objavujucu sa Lipnicu.

Lipnice roční v trávníku - Zdevastovany travnik Lipnicou
Lipnice roční v trávníku - Zdevastovany travnik Lipnicou
Lipnice roční v trávníku
Lipnice roční v trávníku
Lipnice roční v trávníku
Lipnice roční v trávníku
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
MartinS - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (468) - 122.122 (?), 20.4.2015 7:29

Každopádně závlaha má na lipnici jasný vliv, vyrýpněte ji a podívejte se jak hluboký má kořen, sám to tedy vidíte i když možná určitou roli zde bude sehrávat také stáří trávníku a schopnost lipnic vyklíčit. Bohužel často jsou lipnice do nového trávníku zataženy s navozenou ornicí nebo kompostem z kompostáren, kde se zkompostuje kde co. Každopádně časté třeba i denní zalévání trávníku je chybné (plísně, mělký kořenový systém), bohužel dělá to tak velká část těch co mají automatické závlahy. Trávník potřebuje určité množství vody cca týdně, pokud zalejete (podle počasí) např. 1x za týden dávkou cca 20 L / m2 tak to bohatě stačí, ve vedrech je možné o něco častěji.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
fanatix - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (256) - 94.99 (?), 20.4.2015 8:56

Znizil som citlivost na snimaci podnej vlhkosti z 50% na 25% tak uvidime co to urobi. Lipnica by mal byt jednorocny druh travy takže ak by sa ju podarilo do leta redukovat a zabezpecit podmienky aby nove semena uz nevyklicili bol by travnik zachraneny.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
J.f.K - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (322) - 244.2 (?), 20.4.2015 9:46

Taky můžete využít rozdílné citlivosti lipnic a kostřav na postřik Targou super. Při polovičním ředění/dávkování než je uvedeno v návodu a nepřekročení dávky postřikové kapaliny na jednotku plochy lipnice vymizí a kostřavy pouze retardují. Selektivní působení posílíte přihnojením na list 7 dní po postřiku herbicidem. Plošnou dávku a ředění doporučuji vyzkoušet na malé skryté ploše předem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika