Jetel v trávníku



host - 106.157 (?)
5.6.2012 10:45

Agrofit

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2,  3   
host - 34.217 (?), 2.5.2010 14:23, zobrazeno: 83579x

Dobrý den, chtěla bych poprosit o radu, či váš názor, protože já jsem na vážkách a fakt nevím :)

Máme trávník 4 roky starý. Minulý rok se objevil jetel, ale byly to jen snad 3-4 ostrůvky, takže jsem s tím nic nedělala, častěji jsme sekali, aby jsme se zbavili květů - v létě naboso, malé dítě - včely,  či sem květy otrhala a bylo to. Ale letos už bych řekla, že máme jetel na víc jak čtvrtině trávníku (plocha asi 200 m2), co s tím? mám to vyhubit nějakým postřikem čo Travinem (ale po pravdě do chemie se mi moc nechce), nebo to nechat být, ale to by asi vypadalo, že příští rok už by jsme měli místo trávníku jeteloviště? jaký na to máte prosím, názor?

děkuji moc Simona

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 61.106 (?), 2.5.2010 15:10
Často sekaný zatěžovaný a v mnoha případech nedostatečně hnojený a prohrabováním neprovzdušněný trávník, zároveň s odstraňováním odnoží při hrabání je pro růst plazivého jetele přímo ideální. Chtělo to hned po objevení se prvních rostlin rýčkem odstranit centrální mateční zdroje. Pak nezbývá než plochu zrýt a znovu založit, nebo použít chemii proti dvouděložným druhům flóry, ale s tím zkušenost osobní nemám, protože na jetelíčku pasu králíky a při květu jej navštěvují moje včelky. Chodit se po něm dá dobře a květy lze posekat. Je na Vás jak se rozhodnete, jestli s jetelem tvrdě bojovat, nebo s ním žít v symbióze.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
f.rozkosny - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (120) - 51.120 (?), 3.5.2010 0:59

Zrovna jeden známý po mě chce, ať mu někde seženu semeno jetele plazivého a mnoha lidem zase tento jetel bílý v trávníku vadí (většinou v okrasném).

Pokud se ho opravdu potřebujete zbavit, tak asi jen chemicky, pomocí herbicidů (např. s účinnou látkou MCPA) proti dvouděložným plevelům v trávnících nebo v obilovinách. V zahrádkářských prodejnách se prodává např. i kombinace přípravků Lontrel + Starane, ale momentálně si nevzpomenu na obchodní název tohoto přípravku. Má široký záběr účinku proti širokolistým plevelům (v trávnících např.rozšířenou smetánku, sedmikrásku, svízel ap.)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
SlavekPavlik - (44) - 249.134 (?), 5.5.2010 9:48
Mám podobný problém, taky se mi z počátečních několika míst s jetelem staly ostrůvky a pak ostrovy. Nevadí mi v trávníku sedmikrásky, pampelišky ani další rostliny, naopak jej pěkně oživují, ale jetel mě štve, protože dělá na poměrně homogenní zelené ploše výrazné fleky. Zatím to řeším psychologicky - snažím se přesvědčit se, že mi to nevadí :-) Pokud to nezabere, tak příští týden zkusím pohnojit kompostem a doset trávou. Chemické zbraně si nechávám až jako poslední, spíše teoretickou možnost.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
f.rozkosny - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (120) - 51.120 (?), 6.5.2010 2:13

Ten jetel trávou nezahlušíte, spíše naopak jetel bílý zahluší trávu a bude se čím dál více rozšiřovat. Herbicidní ochrana bude asi nutná (Aminex, Agritox, Aniten, Kantor, Mustang, Sekator - dle návodu k obsluze).  Kombinace Lontrel+Starane má široký záběr a je to dlohodobě praxí prověřeno.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
f.rozkosny - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (120) - 51.120 (?), 7.5.2010 1:25

Trávník zesíct 5 - 7 dnů před předpokládanou aplikací herbicidů a další sečení zase asi 5 - 7 dnů po aplikaci herbicidu (nezkrmovat). Zase jsem začal přemýšlet o obchodním názvu herbicidu, jenž obsahuje účinné látky Lontrelu (clopyralid) a Starane (fluroxypyr). Nejmenuje se to náhodou Bofix? Kombinace herbicidů Starane 250 EC + Lontrel 300  (Bofix?) řeší snad všechny běžně se vyskytující plevele v trávnících.

Sedmikráska chudobka, jetel bílý spíše rostou na málo živených půdách, takže doplnit živiny, aby se problém zase časem neopakoval.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Chalupář - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (303) - 231.98 (?), 7.5.2010 7:40

Ne, v Bofixu je ještě MCPA.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
f.rozkosny - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (120) - 51.120 (?), 8.5.2010 0:55

Máte pravdu pane "Chalupář", mrknul jsem na google a je to tak. Tím pádem to snad bere vše mimo lipnicovitých. Ale kdysi před pár lety se mě do ruky dostal herbicidní přípravek (kombinace Lontrel + Starane), ale za boha se nemohu vzpomenout na jeho obchodní název.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 106.157 (?), 5.6.2012 10:45

Agrofit

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Ferda Mravenec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2064) - 250.138 (?), 8.5.2010 11:35

Tráva může jetel zahlušit, ale nesmíte ji sekat víc jak dvakrát do roka.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika