Co na mech



Stránky: 1,  2,  3,  4,  5   
host - 77.130 (?) 
4.3.2014 10:01, zobrazeno: 34846x

Prosím, můžete mi poradit co sypat na trávník, aby se tam neuchytil mech? bohužel soused má zahradu porostlou mechem, stíní mu tam tůje od sousedů téměř celý pozemek a mě jde jen cca o 20 m2 terasy, kde bych se ho opravdu chtěla zbavit, takže třeba i pravidelně při hnojení něco sypat. Terasa byla už několikrát posypána dolomitickým vápencem, vertikutátor používám pravidelně, mech vyhrabu, dělám i pravidelné díry vidlema, abych trávník provzdušnila... Na terasu přes zimu moc slunce nejde, ale v létě tam přes poledne svítí... Chystám se za 14 dní na postřik bofixem, tak jestli k němu mohu něco přimíchat proti mechu... Díky za rady...

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
galloway pippin - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1408) - 179.38 (?), 4.3.2014 10:53

Na trhu lze koupit chemické přípravky, které se používají na odstraněni mechu z trávníku.Pokud nechcete kupovat tyto chem.příp.,použijte klasické nehašené vápno ze stavebnin.Pozor na vápnostřežné rostliny.Se zelenou skalicí zkušenosti nemám, ale i ta by se asi dala použít.Dolomitský vápenec je dobrý, ale asi slabý.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 77.130 (?), 4.3.2014 14:12

Chemii moc nechci, Bofix je jediná chemie, kterou použiji a jen na tu terasu, jinak se snažím plevat :-) Nehašené vápno? to mi nikdo neporadil, vápnostrežné rostliny nemám, je to zelená terasa, kde je jenom tráva a pod terasou je zase jen trávník, takže to je bezpečné... Jakou vrstvou asi tak posypat? Děkuji 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
galloway pippin - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1408) - 179.38 (?), 4.3.2014 14:28

přiměřeněwink.Já jsem před třemi roky použil na tři 25kg pytle vápna starý hlinikový cedník s rukojetí,který se používá na nudle .Procházel jsem rovnoměrně zahradou, a sypal jak cukrem buchty.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
ivan z okénka - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (800) - 239.107 (?), 4.3.2014 14:59

Příčinou toho, že se v zahradě uchytí a prosperuje mech není vždy nízké pH a stín, vlhko. Pokud se budete o trávník starat, vysejete ho v potřebné hustotě, budete ho udržovat, hnojit, provzdušňovat, sekat, dosívat, plít (či jinak čistit zejména od plazivých a oddenky se množících dvouděložných plevelů), bude i trávník v pohodě. Dost častou příčinou bývá silně utlačený povrch, nedohnojený a řídký trávník, který nemá žádnou vitalitu a není schopen z jmenovaných a i dalších příčin zaplnit volný prostor na ploše, kde má dominovat. Kdyby to byla záležitost jen pH a obsahu vápníku v půdě, mech a jemu podobné rostliny by se nevyskytovaly nikde na spraších, vápencovém podkladu.  Hodně dobrý nejspíše je Mogeton 25 WP, ten bere i játrovky. Nevím proč už teď chcete použít systémový či listový herbicid. To už máte dvouděložné plevele tak narostlé? Počkejte ještě nějaký čas, Další plevele budou teprve klíčit, budete muset ošetření opakovat. Stejné platí i o ošetření proti mechu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 77.130 (?), 4.3.2014 16:41

Děkuji za radu, my jsme měli travní koberce, o trávník se myslím docela staráme, mech se nám objevil na celém pozemku, ale na terase je hlína jiná než na zbytku pozemku, je tam speciálně přivezená. Mech se objevil až letos. Loni jsem provzdušňovala vidlemi, dělala jsem i vertikutaci... Tak nevím... Děkuji i za tip na posunutí aplikace herbicidu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 77.130 (?), 4.3.2014 16:45

Jinak mech tu opravdu mají na pozemcích všichni, takže si myslím, se šíří hlavně od sousedů :-/

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
ivan z okénka - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (800) - 239.107 (?), 6.3.2014 8:54

Já mám v jednom rohu zahrady taky nějaký mech, ale soused, který o trávník dbá – dalo by se říct příkladně – i ve stejných podmínkách má závidění hodný pažit. Mrkněte na přípravek, který se jmenuje Dicotex. Jestli by něco co se uvádí na etiketě nebránilo jeho užití ve Vaší zahradě, Nebere sice mech, ale má širší spektrum zasažených plevelů. Což by mohlo přinést nějaký bod v boji proti šíření mechu. Nejsem "mecholog", netroufnu si říct jak se šíří, do jaké míry jsou v šíření agresivní.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 77.130 (?), 6.3.2014 15:56

Ivane, agresivní bude asi hodně, protože když jsme dostavěli, tak než jsme stlihli začít dělat kolem domu terénky, byl mech všude, kde byla rovná plocha :-) děkuji za další tip.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 6.3.2014 16:23

"Agresivbní šíření mechu" - to je trochu silné tvrzení. Mech roste tam, kde je chudá, vyčerpaná, utužená půda, stín, vlhko, obvykle proto, že se tam trávě nedaří.  Že by se mech agresivně rozšířil na obdělávané nebo správně ošetřené zatravněné plochy, nelze čekat.   Na malé ploše na dvorku, před pergolou, tam je možné si pomoci chemií -  třeba Mogetonem. Vápnit zahradu je prospěšné, ale proti mechu je účinek jen dočasný. V užitkové zahradě - kolem stromů a záhonů. nepovažuji aplikaci herbicidů ani zelené skaslice za rozumné.   Řešením je provzdušňovat, přihnojovat, pískovat, vertikutat, sekat. Anebo se jednoduše s mechem smířit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika