Aerifikace v srpnu? Ano nebo ne?



host - 183.62 (?) 
4.8.2016 8:33, zobrazeno: 4516x

Zdravím zkušené trávníkáře,

na větší zatravněnou plochu sportovního trávníku (golf. odpaliště) jsem si pořídil válec s plným hroty. Vertikutaci pérovým shrabovačem jsem provedl cca před třemi týdny. Teď mě láká provzdušnit to tím válcem. Je to špatně? Je to zbytečné? Nebo je to dobře udělat aerifikaci už teď v létě?

Díky za rady

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
MartinS - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (468) - 41.38 (?), 4.8.2016 10:29

Dobrý den,

s aerifikací v srpnu nemám problém, dokonce někteří vyloženě čekají s aerifikací právě na období konce léta, kdy je většinou trávník (pokud má zálivku) v dobrém stavu, nejsou již tak velká vedra, je dost slunce, které pomůže s proschnutím písku a do zimy má trávník ještě čas se zotavit. Nedporučuji ji dělat brzo z jara a ke konci sezóny, jinak je to téměř jedno, tedy s přihlédnutím k aktuálnímu počasí a stavu trávníku.  Aaerifikace je již určitý zásah a zotavení trvá vždy déle než po vertikutaci.

Ještě pár mých poznatků, ideální je používat duté hroty průměr 16 či 19 mm (do děr se dostane více písku než u tenkých), tedy pokud nemáte tvárník již založený čistě na substrátu s vysokým podílem písku v síle více jak 15 cm. Plné hroty půdu v místě vpichu utužují. Je dobré mít předem provedenou vertikutaci a střiženo na nízko. Písek je nejlepší když je dobře proschlý dostane se jej do děr daleko více než u vlhkého, byť časem na povrchu sám proschne, ale již to není ono. Poslední dobou to dělám tak, že za slunného dne nechám na betonu v malé vrstvě proschnout tak 2 kolečka písku, udělám aerifikaci a hned ten den zapískuji proschlým pískem, výsledek je o mnoho lepší než když jsem jen rozhrnul zavlhlý písek z hromady a čekal až proschne. Pro zapravení písku se mne osvědčilo silniční koště. Spotřebu písku mám při rastru cca 7x7 cm a 16 mm,  cca 15 kg/m2. Martin

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
dew - (4) - 209.158 (?), 10.9.2016 16:45

Dobrý den, chtěla bych poprosit o radu k aerifikaci, kterou právě tento víkend provádím. Je vhodné hned po aerifikaci přihnojit? Ptám se s ohledem na to, že na některých místech, nikoli na celém trávníku, provádím přesev, tak jestli přihnojovat i tato místa. Hnojení bude zálivkou Kristalonem trávník. Děkuji a přeji krásný den.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
MartinS - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (468) - 228.52 (?), 10.9.2016 17:37

Dobrý den,

ano určitě přihnojte, po aerifikaci se hnojí, jelikož se tím posiluje regenerace. Přihnojte celý trávník i ta dosévaná místa. Důležitá je poté i zálivka. Jenom mne nesedí Kristalon. Proč Kristalon?, doporučuji raději použít kvalitní granulované hnojivo. Nyní lze ještě hnojit sezoním (jaro / léto) hnojivem. Kristalon je hrozně krátkodobé hnojivo, sice rychle působí, ale jeho účinky jsou tak týden až 14 dní, nehnojí trávník jak by se mělo. Navíc při překročení dávky a sluníčku hrozí popálení listů, což k aktuálnímu počasí je docela možné. Pokud k tomu není vzláštní důvod, tak hnojit trávník čistě tekutým hnojivem není moc vhodné a nedoporučuje se. Opravdu je lepší hnojit pravidelně granulovaným hnojivem, trávník je tak plynuleji zásoben živinami což je důležité.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
dew - (4) - 209.158 (?), 10.9.2016 20:16

Děkuji za radu, určitě tedy přihnojím celý trávník. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 152.226 (?), 11.9.2016 0:43

..ale septembrovym hnojivom s viac draslikom a menej dusicnanov

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 103.250 (?), 19.9.2016 18:44

Dobrý den, podívejte se na nový druh ručního aerifikátoru. Použít lze jak plné, tak duté hroty a práce s nim lehká, rychlá a učinná.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika