Ochrana dřevěné nádoby



Stránky: 1,  2   
host - 77.50 (?) 
6.5.2009 18:26, zobrazeno: 19825x

Nevíte, čím natřít vnitřek dřevěné nádoby, aby nepropouštěl vodu? Např. necky /troky na prase? Kolikrát jsem na tím přemýšlel, čím to bylo natřený, aby to nepropouštělo ve spojích? Myslíte, že nasypat nadrcenou kalafunu do vroucí vody a tím spáry zalít, je řešení?

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6450) - 128.44 (?), 6.5.2009 18:37

Ničím, jednak se na pár kapek nehledělo. Druhak to bylo sesazený natěsno a nalitím vody se troky zatáhly. Dužiny sudu na pivo se těsnily rákosem a sud se smolil vařící smolou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 77.50 (?), 6.5.2009 18:58

takže do vřící vody drcenou smolu a mohlo by to jít?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6450) - 128.44 (?), 6.5.2009 21:02

Kdepak, sud se zahříval nad ohněm, pak se do roztavené smoly strčilo žhavé železo až chytla, sud se přiklopil víkem a koulel po lyžinách do vychladnutí. Nechte ty necky naplněné vodou, zatáhnou se. Když ne, nedá se nic dělat.

Ale napadá mě trochu šílenost, občas se někde doporučuje těsnit dřevo stavebním silikonem, třeba by to pomohlo.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 213.150 (?), 6.5.2009 21:33

Řekl bych, že dřevěná nádoba nějak jednoduše a dostupně utěsnit nejde. Různou vlhkostí dřeva se mění i jeho rozměry, čímž vznikají spáry. Takový troky a sudy se odjakživa před použitím musely nechat ve vodě zatáhnout.

Pokud vám tato vlastnost nevyhovuje, bude lepší investovat do plastových nádob, než se to pokoušet  "na sucho" utěsnit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
tomast - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (572) - 244.4 (?), 7.5.2009 7:30

Jak už tady několikrát zaznělo, ve vodě by se spáry měl zatáhnout. Tak to funguje třeba u zdravého sudu. Pokud jsou části dřeva nahnilé, nebo nějaké mechanické kazy, je to jiná. 
Několik let jsem udržoval při životě starší sud tak, že jsem zevnitř do větších spár cpal koudel trochu nacucanou lepenkou v kýblu (tedy PVA s cementem). Stejně jsem usazoval i ztracené dřevěné zátky (vytočil jsem si nové). Fungovalo to, sud ale nebyl určen pro styk s potravinami.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6450) - 70.100 (?), 7.5.2009 8:30

Ještě mě napadá, že v dobách před laminátem se třebas pramice opravovaly rozehřátým asfaltem a koudelí - snad.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 51.123 (?), 17.5.2009 22:07

Zdravím přátelé,

ideální řešení je pivovarská smola. kalafuna sama o sobě krakluje, tedy popraská. Její další nevýhoda je že ve vodě nepracuje stejnoměrně jako dřevo a tak se časem odlupuje.  Pivovarskou smolu lze zjískat kalafunou a za horka zamíchat včelí vosk 20%. nikoliv parafín!!! po nalití za horka a do suchého sudu a hlavně venku!!! zapálit. Po vzplanutí jde černý kouř a smola se při hoření začne vařit. Potom se sud uzavře, ohýnek chcípne a otáčením se zalije ze vnitř vše. Pozor bude černý, ale to nevadí.bacha na popálení od smoly, jde to i z kůží :-( berounak@tiscali.cz.

Přeji krásný den.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 36.21 (?), 25.2.2020 20:21

dobrý den 

chci jen vědět jak zatěsnit dřevěnou nádobu ve tvaru půllitru tak aby držela vodu a dala se používat jako transparentní výtobek 

děkuji za odpověď 

ps:  každý radí jiné fígle tak hledám ten nejrozumnější 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 248.29 (?), 25.2.2020 22:02

Dřevěná nádoba nikdy transparentní (= průhledná) nebude...wink

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika