Modřínový zahradní stůl - čím ošetřit



Stránky: 1,  2   
SlavekPavlik - (44) - 249.134 (?) 
26.4.2010 12:13, zobrazeno: 15806x

Vyrobil jsem zahradní stůl z modřínu a teď řeším, čím jej ošetřit. Vůbec mi nevadí patina, přirozená barva dřeva a "starý" vzhled. Naopak nemusím barevné lazury, které úplně změní barvu dřeva, laky, silnovrstvé lazury atd. Nejradši bych aby stůl měl přirozenou barvu jako teď, ale je mi jasné, že na terase otočené na jih to není možné. Vrchní desky jsou tloušťky 45 mm a počítám s tím, že bych celý povrch po několika letech zbrousil.

Co byste mně poradili?

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
SlavekPavlik - (44) - 249.134 (?), 26.4.2010 12:36 Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 160.168 (?), 26.4.2010 13:36

Jemně břebrousit a požít venkovní bezbarvý Xyladecor.Mám zahradní nábytek se smrku a vše OK

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?), 26.4.2010 16:05

Máte-li stůl pod střechou pergoly (aspoň částečně ve stínu) a na zimu jej schováváte, dají se použít třeba konzervační vosky, které jinak neslouží pro exponované exteriéry. Můj favorit je Osmocolor transparent.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 249.134 (?), 26.4.2010 18:22

Zatím pergola není a stíní jen stromy, mezi 2 a 5 odpoledne je většinou na přímém slunku. Na zimu jej určitě schovám.

Mám zbytek tvrdého podlahového oleje Kreidezeit, tak uvažuju i o něm.

Ten Xyladecor, to je vodou ředitelná lazura? Má to UV filtr?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 160.168 (?), 26.4.2010 18:26

Je vodou ředitelná a má i UV filtr, a hlavně nedělá fleky jako voskové napouštědla(horký kafe, mokré skleničky)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?), 26.4.2010 21:03

Ty fleky se dělaly na klasických politurách jako třeba šelak. Moderní vosky už vytvoří neviditelný film, voda steče v kuličkách.
   Jinak všechny barevné venkovní lazury mají UV filtr. Bohužel skoro žádná bezbarvá.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 181.210 (?), 26.4.2010 22:39

Dobrý.Můžu doporučit olejový nátěr bezbarvý přímo na modřín od rakouské firmy PZN určený pro venkovní použití.Sám jej používám pro venkovní prostředí na dřevěná dubová koryta.V jejich nabídce je olejů celá řada jen si vybrat.Jde o velmi kvalitní produkty.Jinak Osmo color transparent patří také k mým oblíbeným favoritům, ale prímo na venek není určen, leč do koupelny- vlhké prostředí snáší velmi dobře.Já osobně bych šel do oleje- snadná údržba.Je nutno počítat s tím, že modřín stmavne do červena.A chválím hezky udělaný stůl.Až si vyberete a uděláte povrch úpravu dejte vědět jak to dopadlo.

MB

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
SlavekPavlik - (44) - 3.47 (?), 26.4.2010 23:15


Ten PNZ je přesně to, co jsem hledal - olej, bezbarvý, do exteriéru a ještě speciálně na modřín. Tak teď jenom vydržet, než budu mít cestu kolem prodejce.

Díky všem za rady.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
SlavekPavlik - (44) - 3.47 (?), 26.5.2010 22:03

Stůl je hotový, dvakrát (vrch třikrát) natřený Olejem na modřínové a cedrové dřevo od výrobce PNZ, bezbarvý s UV filtrem určený do exteriéru. Jsem zvědavý, co to bude dělat na jižní terase. Zatím vypadá pěkně :-)

Ještě jednou děkuju za rady. Foto zde a zde.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika