Čím ošetřit zahradní lavici



Stránky: 1,  2   
host - 106.138 (?) 
10.4.2016 13:08, zobrazeno: 13213x

Dostal jsem od kamaráda truhláře úplně novou dřevenou lavici, kterou chci používat venku u ohniště. Je to surové dřevo, bez jakéhokoli ošetření.

Rád bych lavici ošetřil, byl mi doporučen lodní lak.

Můžu použít tento nejlevnější od Primalexu? Primalex LODNÍ LAK - BEZBARVÝ lesklý 0,75l.

Rád bych ho potom natřel nějakým jiným odstínem, ale nejdřív jsou potřeba tak 2 vrstvy tohoto laku?

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 10.4.2016 15:14

Na lakovaném dřevě se nesedí dobře. V chladnu studí, v teple pálí. Lepší je fermež nebo nějaký vysýchavý olej - třeba tungový. Nebo slabovrstvá lazura. 
   Pokud je na lavici vodorovná plocha a ona bude trvale venku, bude na ní stát voda, pak je každý nátěr z dlouhodobého hlediska neúčinný. Voda zateče do drobných spár, které zákonitě vzniknou a tam bude zdrojem destrukce dřeva.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 106.138 (?), 10.4.2016 19:03

Takže co mi doporučujete? Mám lavici nalakovat ještě než ji sestavím? Aby bylo nalakováno vše? I místa, která budou smontovaná?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6461) - 9.135 (?), 11.4.2016 9:29

Ještě se dělá tlaková impregnace jakýmisi solemi. Používá se to i na konstrukce dětských hřišť, takže to není nějak moc škodlivé a i bez nátěru to vydrží dlouho. Dřevo je pak trochu nazelenalé. Otázka je dostupnost a cena.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 67.66 (?), 11.4.2016 12:04

Tlakově naimpregnovat celou lavici by byl asi problém. Dala by se snad postavit ze dřeva již naimpregnovaného. Nicméně, že by to naimpregnované dřevo odolalo trvale styku s hlínou, tomu beztak nevěřím. Dokladem budiž ltakově naipregnované   telegrafní sloupy (a že se kdysi používaly setsakra účinné jedy), které se časem musely přišroubovat k zapuštěným betonovým hranolům.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6461) - 9.135 (?), 11.4.2016 18:38

Ona není sestavená, jak píše tazatel. A to co je na zemi nebo v zemi, nevydrží nikdy, jak píšete. Ale ty prvky na pískovištích drží docela slušně, i když jsou v zemi.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 106.138 (?), 10.4.2016 19:10

Takže lepší toto: http://www.nejlevnejsi-barvy-laky.cz/primalex-lazura-tenkovrstva?_Box[541][IdOpenedNode]=0&_Box[528][IdCat]=0

než lodní lak? http://www.nejlevnejsi-barvy-laky.cz/primalex-lak-lodni-leskly?_Box[541][IdOpenedNode]=0&_Box[528][IdCat]=0

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 208.157 (?), 10.4.2016 20:17

Každá lazura se musí po pár letech obnovit. A obrušování lavičky je za trest.

Já považuju za lepší olej, nebo olejové napouštěcí barvy. Asi šest let mám venku stůl a židle a tak zhruba ob rok je znovu natřu olejem. A dřevo nejeví známky degradace, na rozdíl od lavičky ošetřené lazurou, které po stejné době začaly uhnívat nohy.

David

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
ales_22 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (262) - 9.129 (?), 10.4.2016 23:20

Pokud je mi známo, tak jenkovrstvé lazury se nemusí obrušovat a jdou obnovit jen přetřením přes starý nátěr. Je to inzerováno jako jejich hlavní výhoda proti lakům, silnovrstvým lazurám a podobně. Naopak jejich nevýhoda je nutnost obnovovat častěji.

A pod lazuru by měla přijít ještě impregnace (Bofix a pod.), nejlépe ale tlaková, kterou si doma neuděláte. Ale alespoň stětcem natřít bude lepší než nic.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 106.138 (?), 10.4.2016 23:25
Tak jak tedy na to, abych navíc neprovetral peněženku?
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika