Zpenena hladina jazierka



host - 151.106 (?) 
19.3.2015 7:34, zobrazeno: 9235x

Zdravim Vas,

mam 4tym rokom zahradne jazierko 10m3, max hlbka 160cm. Okrem prveho roku, kedy som sa ucil na svojich chybach, som nemal ziadne problemy (vtedy bol problem s vlaknitou riasou, pomohlo az kompletne prebudovanie jazierka a hlavne potoka hned na zaciatku druheho roka, odvtedy neviem ako zelena riasa vyzera)

Ale k veci... v utorok som spustil filtraciu a hned na to som zacal mat problem so spenenou vodou na hladine jazierka. Potok mam spraveny tak, aby sa mi co najviac triestila voda a z poslednej kaskady do samotneho jazierka je spraveny asi 50cm vodopad. Samozrejme aj doteraz vznikali na hladine jazieka pri dopade vody bubliny (a ciastocne aj pena), ktore sa vsak do par sekund "rozpadli". Problem je ze teraz k ziadnemu rozpadu nedochadza a bubliny sa spajaju do celkov a zostavaju na hladine. Skimmer (aquaskim 40) sice vsetku tu penu taha, ale asi po 5 minutach je totalne preplneny a pena narasta do vysky aj 10cm nad hladinu. Cize pomoze iba manualne odstranenie zo skimera a 10 minut zas taha a tak dokola... 

Docital som sa, ze zpenenie moze byt sposobene zvysenym obsahom fosforu alebo bielkovin vo vode. Otazka teda je co stym? Samozrejme som nasiel kopec zarucene fungujucich pripravkov v cenach 20€ a viac, mate s niecim skusenost?

Vdaka za odpovede

Tomas

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
Martin Hrkal - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1463) - 73.81 (?), 19.3.2015 9:00

Nejlepší, a pro Vás zcela jistě nejlevnější řešení bude nezmatkovat a nekupovat žádné přípravky.  Nechte běžet filtraci, a odhaduji, že tvroba pěny Vám ve velmi krátkém čase ustane. Po zimě je to naprosto normální, a nijak bych se tím netrápil.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Ligor - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (66) - 25.177 (?), 19.3.2015 9:17

Naprosto běžný úkaz. Budtě v klidu a nic nekupujte. Toto "zpěnění" se běžně děje při zabíhání filtrace. Pokuď vám pěna vadí můžete ji vybírat ale je to naprosto zbytečné, jakmile si filtrace sedne tak pěna zmízí. Spíš naopak litím přípravků do jezírka můžete uškodit rybám. Pěna by měla zmizet do cca 14 dnů.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 151.106 (?), 19.3.2015 10:01

takto... UZ nepatrim k tym, co by leteli do obchodu a kupovali zazracne pripravky na vsetko. Za tie 3 roky co mam jazierko som sa naucil, ze vacsina problemov sa da odstranit skoro zadarmo, len treba trochu logicky uvazovat. Hlavne som sa to naucil pri boji s vlaknitou riasou. Ked zacala skusal som xy pripravkov a jediny vysledok bol ten, ze som problem na tyzden-dva naoko odstranil a potom ma dobehol s dvojnasobnou silou. 

Samozrejme mam v plane pockat minimalne tyzden ako sa bude situacia vyvijat (zatial sa zhorsuje). Hlavne ma zaujima co by mohlo byt pricinou toho spenenia. Kedze som sa docital, ze teoreticky zato mozu dve veci:

1) fosfaty → ak je to pravda tak sa moze opat vyskytnut vlaknita riasa. Rozbor budem mat buduci tyzden, minuly rok som to mal na hranici chyby merania.

2) bielkoviny vo vode → absolutne netusim ako sa daju zistit a hlavne ako ich odburat (ak neratam proteinove skimmre a nic take nemienim ani riesit)

Inak zatial hodnoty z testu vody pruzkami - NO3 cca 10mg/l, NO2 0mg/l, pH 6,8, GH zhruba 18, KH zhruba 10. Samozrejme tento test beriem iba velmi orientacne. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 6.7 (?), 19.3.2015 12:19

Tiez by som sa na to vykaslal.

Ano, penenie znamena, ze voda v jazierku ma znizene povrchove napatie, cize su tam velke koncentracie makromolekulovych latok s polarnymi aj nepolarnymi skupinami, pravdepodobne proteinov. Nejake saponaty nepredpokladam... Mozno skapala nejaka ryba, alebo vyhynuli rastliny a je toho tolko, ze sa to prejavi na povrchovom napati. Existuju zariadenia pre velke morske akvarka, kde odpenovanie sluzi primarne na odstranenie proteinov. Zariadenia su ucinne ale extremne drahe a neviem, ci sa predavaju pre bezneho spotrebitela. Zima branila, aby sa uvolnene proteiny dalej rozkladali. Ale treba byt pripraveny a pomoct, aby rozklad isiel tym spravnym smerom. Inak povedane spustit filtraciu. Hlavne biofiltraciu.

Jedna vec, co by sa dala spravit, by bol vlockovac. Je to nejaka hlinita sol, ktora okamzite vyzraza taketo latky z vody. Tie sadnu dole a daju sa povysavat. Pouziva sa aj v priemyslenom meritku na zachranu vody velkych jazier. Vlockovac beznejsie kupite pre udrzbu bazenu, ale je pouzitelny aj pre jazierko. Niekto tu na fore tvrdil, ze tymto vyriesil navzdy problem s riasami (vlockovace sa pouzivaju proti siniciam a na viazanie chemickych necistot), ale asi malokto uveril.smiley

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
fanatix - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (256) - 94.99 (?), 19.3.2015 13:59

V mladosti som mal chovnu akva. ryb tak o probleme co to viem.

Ako uz bolo pisane, vytvaranie peny na hladine je znakom, ze nitrifikacny proces prebieha pomalsie ako znecistovanie vody. Ak vylucime kontaminaciu saponatmi, su pricinou vzniku penenia rozkladajuce sa bielkoviny. S problemom sa najcastesie stretavame pri nastartovani filtracie, kedze pocet nitrifikacnych bakterii fo filtri a aj na stenach a vybavenii jazierka je nedostatocny. Nitrifikacne baktérie potrebuju k svojmu zivotu kyslik a teplo. Vyskum dokazal, ze najvacsie rozmnozovanie bakterii je pri teplote okolo 29 stupnov a dostatocnym prisunom kyslika. V takomto prostredi je nitrifikacny proces nastartovany a v 100% prevadzke za cca. 14 dni. Pre urychlenie nastartovania filtracie tak mozete:

1. zvysit teplotu vody (dost problematicke)

2. Zaviest aspon na 14 dni dodatocne vzduchovanie (nemusite pokial mate potocik)

3. Podporit namnozenie kolonie bakterii niektorym z komercnych pripravkov s oznacenim FilterStart

Rozhodne sa vyhnite krmeniu ryb aby ste este viac nezatazovali vodu.

K tym zariadeniam nazyvanym odpenovac. Pouzivaju sa takmer vyhradne v morskej akvaristike kde nie je mozne z nejakeho dovodu zabezpecit nepisane pravidlo Obsah nadrze=obsah fitracneho media a tym zabezpecit dokonalu cistotu vody, ktoru vyzaduju hlavne rozne bezstavovce. Rovnako aj ucinnost odpenovacov je mnohonasobne vyssia v slanej vode ako v sladkej. Ano je pravda, ze komercne odpenovace su drahe ale je to sposobene nizzsou produkciou. V minulom storoci si akvaristi odpenovace stavali bez problemov z odpadovych trubiek a boli pohanane vzduch. motorcekmi. Casom sa zistilo, ze lepsiu oxidaciu a tym aj penenie je dosiahnute pouzitim ozonu. Navod na stavbu takehoto jednoduchemo ozonizatoru najdete v knihe Akvaristická elektrotechnika.

Boli tu spomenute sinice. Vela ludi si mysli, ze sinica je riasa. Nie, je to baktétia! Je pritomna takmer v kazdej nadrzi a caka iba na vhodne podmienky pre svoj rozmach. Co sposobuje expanziu, o tom sa stale vedu dohady ale dnes vieme, ze kedze je to bakteria nezaberaju na nu bezne AntiAlgae pripravky, dokaže ziskavat atmosfericky dusik, takze cistota vody s nou nema co robit. Nema rada neustale narusanie svojho povrchu, avsak jedine co na nu spolahlivo zabera su antibiotika, konkrétne sa pouziva Erythromycin vo forme suspenzie, predpis vam da zverolekar ak ho ukecate.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 6.7 (?), 19.3.2015 16:32

Nitrifikacny proces nemusi byt podstatny v tejto faze. Skor proces odburania bielkovin, ten je pomaly a pritom je mozne, ze mnozstvo amoniaku je teraz vo vode velmi nizke (lebo bielkoviny sa v tej zime rozkladaju pomaly). Co je velmi vysoke, je pravdepodobne obsah biekovin, cize organicky viazaneho dusika. Rast obsahu amoniaku sa moze ocakavat s vyraznym oteplenim. To bude potom robota pre nitrifikacne bakterie, ktore su stvorene na anorganicky dusik vo forme amoniaku. Smola je, ze sinice su menej vyberave a bude sa im darit aj pri nulovom amoniaku a inych anorganickych formach dusika, postacia im aminokyseliny ci aminy.

Niektori riesia sinice antibiotikami. Zial aj sinice aj mnohe uzitocne bakterie, vratane nitrifikacnych, patria do tej istej skupiny Gram-negativnych bakterii. Cize selektivne antibiotikum je skoro nemozne. Zabijete sice sinice ale zabijete aj dobre bakterie a na cas bude jazierko bez zivota, ale ziviny vo vode si pockaju na svoju chvilu.

Mate pravdu, vela ludi si mysli, ze problem ich jazierka su riasy a vobec to nemusi byt pravda. Tie najhorie formy zozelenania jazierka su s vysokou pravdepodobnostou kolonie sinic -  cyanobakterii. V mensej miere su to menej priebojne mikroskopicke a makroskopicke riasy. Niektore sa predavaju v akvaristike a su to pekne dekoracne zelene rastlinky.

Aby sinica ziskala dusik zo vzduchu potrebuje vela slnka a energie a to aj vo forme organickych latok. Toto sa deje vynimocne. Napr. vo velmi spinavych redukcnych podmienkach v ktorych nejakym zazrakom chyba dusik. Pritomnost kyslika rozklada enzymy fixacie dusika.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 151.106 (?), 27.3.2015 7:47

Hlasenie ako sa situacia vyvija po 10 dnoch od spustenia filtracie:

Vsetko OK, spenenie postupne zacalo ustavat od 7meho dna, a vyskytovalo sa iba nad ranom (resp. pravdepodobne aj v noci, ale to som kontrolovat nechodil). 

Mimochodom dodatocne vzduchovanie mam, ale pustil som ho az 3 dni po filtracii, kedze som mal problemy s kompresorom.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika