Založení jezírka pro rybičky



PeterSida - (2) - 25.76 (?) 
25.7.2014 13:52, zobrazeno: 5620x

Dobrý den

Jsem amatér co se týče jezírkaření a proto žádám o rady se založením jezírka.

Chtěl bych chovat převážně pro plotice, karasy a jiné plevelné ryby z českých rybníků.

Jako samotné jezírko mám "škopek" o objemu cca 3 m3 ze svařeného nerez plechu s tloušťkou stěn 2,5 mm a o výšce 70 cm.

Co se sluníčka týče, svítí mi na místo asi dvě hodiny ráno z východu a tři večer od západu.

Filtraci bych si chtěl postavit sám, nenašel jsem žádné tabulky, podle kterých dohledat potřebné kapacity: čerpadlo (průtok množství vody), vzduchování a objem filtru, který bych asi stavěl na základě návodu od Markon Herona.

Co se rostlin týče, mám jeden leknín nespecifikovaného druhu, kvete růžovo-bíle. Mám dokoupit víc rostlin? Žádné bahenní druhy bych nepořizoval, protože je jezírko tvarem válec, tudíž nemá šikmé břehy.

Měl bych jezírko zakopávat zároveň, nebo nechat cca 10 cm nad terénem? Čím vyložit jámu? Stačí jen vykopat díru a vložit nádobu, nebo musím podložit pískem a nějakou tepelnou izolací?

Pro napouštění vody použiji vodu ze studny a průběžně bude dotékat voda z okapu, která by měla odtékat přepadem.

Předem díky za případné rady.

Petr

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
host - 30.50 (?), 25.7.2014 14:28

Postačí přečíst tuto diskusi, zde najdete odpověď na všechny Vaše otázky.

Zdeněk

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 126.122 (?), 25.7.2014 18:42

Přesně tak. Všechny vaše otázky jsou v tomto fóru detailně rozpitvané. Jen hledat. Já jsem strávil celou zimu pročítáním zainteresovaných fór a našel odpovědi na všechno...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 25.76 (?), 25.7.2014 20:02

Fórum jsem pročítal, ale jak výkonné čerpadlo a velký filtr jsem nenašel, kolik ryb na metr krychlový se doporučuje také nevím, Na filtraci jako takovou je tu mnoho názorů: někdo radí biologickou, někdo zase přes kamení, jiný zase jen pěnovou, nebo kombinace všech, tak jak mám zjistit, co se pro moje jezírko bude hodit?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
aleskoi - (49) - 111.236 (?), 26.7.2014 8:50

Nechci být škarohlíd ale "vanu" o obsahu 3 m3 bude těšké udržet v čistotě a nějaké biorovnováze. Především nádobu nechat trochu nad zemí kvůli splavéní zeminy do vody nebo zajistit aby se tak nedělo, za druhé voda s okapu byla snad dobrá před sto lety, dnešní kyselé deště vám sežerou i tu nádobu z nerezu :-), pod nádobu nemusíte dávat nic ale pískem by jste neurazil :-), a počet ryb bych volil umírněně jen aby lahodily oku takže maximálně tak 10 malých rybek. Filtrace je složitá u každého jezírka ale obecně platí pravidlo že voda (obsah jezírka) by měla projít filtrací dvakrát za hodinu a filtrace čím silnější tím lepší, držte se návodem na krabici krát tři nebo raději čtyři :-). Ovšem jsou to jen obecné rady protože každé jezírko je jiné.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 39.3 (?), 28.7.2014 20:50

Určitě aspoň zvětša zakopat, protože to bude teplotně stabilnější.

Jinak obecně radši doporučuji udělat klasické foliové jezírko, stačí i 2,5-3m3 objem, s hloubkou uprostřed 0,8m+. Takové jezírko se dá vykopat i ručně. Po 3 letech je obvykle takové jezírko defacto biologicky stabilní (yj. zmizí problém "zelené vody"), i když každý rok na jaře uděláte odlov a vyčištění. Jde o to, že už se mezi kameny udrží rozvinutější mikroflóra a a mikrofauna.

Viz. to moje.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 224.33 (?), 28.7.2014 22:19

Ja by som dnes robil inac... tavenim alebo lepenim folie by som spravil presnu kopiu terenu bez faldov. A jedno miesto s hlbkou 120 cm, z ktoreho by som efektne vysaval spinu vysavacom resp. mozno spravil aj spodnu vypust.  Vsetko vyspadovane do toho miesta aby vsetka spina sla gravitaciou do tohto miesta.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Ventilátor na krbová kamna12.4.2024
Motorova pila stihl 02812.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika