Vláknitá řasa



Juro - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (345) - 121.238 (?)
3.6.2010 15:04
Myslim, ze problem s tou vasou metodou je, ze nebude preukazatelny rozdiel medzi tym, co ide do filtra a tym co ide von z filtra....aky je cas, za ktory prebehne voda cez filter? Pisete, ze je to jazierko bez ryb a s cistou vodou. Uz to vela hovori, ze nie je co filtrovat :-) Ak by sa testovala filtracia "rovnako zasvinenej vody" v dvoch nezavislych sudoch pomocou dvoch rovnakych cerpadiel a filtrov, a v rovnakych podmienkach, mohli by sa zmeny vyhodnocovat povedzme po tyzdni a nie po 10 minutach!!! cistenia vody vo filtry. Po tyzdni, zmena v zlozeni vody je takmer garantovana. Uz len zistit ten rozdiel. V takomto pokuse by bola cenna informacia takmer garantovana. Co takto sa porozpravat s firmou co Vam dodavaju tento a iny material, ci by vedeli zasponzorovat tento vyskum. Vysledky, pre sebavedomu firmu, co si veri vopred v uspech v tomto teste, by boli len skvelou reklamou.... a dalo by sa to aj prezentovat, prinajmensom na web stranke predajcu. :-)
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
exn - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (165) - 38.65 (?), 3.6.2010 12:35

/Reakce na příspěvek pana Hrkala/

Myslím, že nejsem sám, kdo bude velmi zvědav na výsledky Vašich měření. Zkuste prosím popsat sestavu filtru (zda máte nějaký předfiltr, screenex...?) zda budete Siporax provzdušňovat. Na webu jsem u komerčního popisu Siporaxu objevil následující: "uvnitř pórovitých struktur panují podmínky chudé na kyslík, čímž jsou bakterie podněcovány ke stěpení nitrátu, aby získaly dostatek kyslíku. Kontinuálně odbourávají nitrát, který se tak nehromadí ve vodě." Mám to chápat snad tak, že v tomto případě čím méně kyslíku, tím lepší denitrifikace? U Kaldnesu je to naopak, dostatek kyslíku je důležitý pro růst bakterií. Začíná to být docela alchymie.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Martin Hrkal - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1463) - 73.81 (?), 3.6.2010 12:56

Zapojení je zcela primitivní, žádný předfiltr. Neprovzdušňuji, důvodem je to, že u filtrační houby by se mi to nepovedlo stejně jako u siporaxu, a rád bych měl podmínky v obou sudech co nejpodobnější. Další důvod je právě ten (ne) přístup kyslíku, a redukce NO3. I když jak mne minule chemici z VŠCHT uvedli do reality, netroufnul bych si to už tak zjednodušovat.
Rád bych to měřil na nějaké extra špinavé nádrži, ale žádnou takovou nemám po ruce. Tam by byl rozdíl výstup výstup určitě větší, a zatížený menší chybou měření.
Ještě jsem zvědav, co na ta měření řekne Chemický Alí

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Chemický Alí - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1247) - 4.78 (?), 3.6.2010 13:38

Zajímavé, jednoduché a myslím účinné pro posouzení v amatérských podmínkách. Asi nemá smysl vytvářet testování "DOUBLE BLIND, CROSS OVER" :-))

Jen bych se pane Hrkale přimlouval za předfiltr, jinak hrozí zaplácnutí siporaxu hrubou frakcí kalů. co tkhle vřadit jeden společný předfiltr, abychom eliminovali jeho vliv jako substrátu pro bakterie?

Na výsledky Vašich experimentů jsem zvědavý jako opice.

Držím palce!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Martin Hrkal - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1463) - 73.81 (?), 3.6.2010 13:55

O tom předfiltru jsem přemýšlel, jediné co bych do toho dovedl teď vložit bez nějakých větších potíží, je tlakový Filtocloear 15000. Ale moc se mi nechce, jednak odepíšu další filtr (už teď ta legrace docela dost stála), druhak ta nádrž je čistá (koupací jezíko 80m3 objem, prakticky bez ryb, vidím pohodlně do 180cm hloubky), a tak si myslím, že s tím zanášením to nebude tak horké.
Jak to vidíte s měřením těch hodnot při tak nízkých koncentracích?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Juro - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (345) - 121.238 (?), 3.6.2010 15:04
Myslim, ze problem s tou vasou metodou je, ze nebude preukazatelny rozdiel medzi tym, co ide do filtra a tym co ide von z filtra....aky je cas, za ktory prebehne voda cez filter? Pisete, ze je to jazierko bez ryb a s cistou vodou. Uz to vela hovori, ze nie je co filtrovat :-) Ak by sa testovala filtracia "rovnako zasvinenej vody" v dvoch nezavislych sudoch pomocou dvoch rovnakych cerpadiel a filtrov, a v rovnakych podmienkach, mohli by sa zmeny vyhodnocovat povedzme po tyzdni a nie po 10 minutach!!! cistenia vody vo filtry. Po tyzdni, zmena v zlozeni vody je takmer garantovana. Uz len zistit ten rozdiel. V takomto pokuse by bola cenna informacia takmer garantovana. Co takto sa porozpravat s firmou co Vam dodavaju tento a iny material, ci by vedeli zasponzorovat tento vyskum. Vysledky, pre sebavedomu firmu, co si veri vopred v uspech v tomto teste, by boli len skvelou reklamou.... a dalo by sa to aj prezentovat, prinajmensom na web stranke predajcu. :-)
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Martin Hrkal - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1463) - 73.81 (?), 3.6.2010 15:39

Rozumím, jak to myslíte.  Vycházím ale z toho, že doba zdržení vody v sudu bude natolik dlouhá, že odoborníci z VŠCHT naměří rozdíl, zvlášť, když ho naměří už teď u jiného fitlru - vstupu i výstupu.
Dalším faktorem by měl být výrazný rozdíl v aktivní ploše - pokud použiju údaje výrobců, tak v jednom sudu mám stovky metru čtverečních plochy, a v druhém desetitisíce metrů. Pokud je to pravda, o to spíše bychom měl rozdíl naměřit.

Ideální postup by samozřejmě byl mít dvě nádrže vedle sebe, u každé jiné medium, a testovat to tam.  Ale to já nemám, a navíc jsme si téměř jistý, že bych nedokázal nádrže dostat do výchozího stejného stavu

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Chemický Alí - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1247) - 4.78 (?), 3.6.2010 15:53

Díky za důvěru, nejsem si jistý, zda jsem Vám v této oblasti důstojným partnerem :-))

1.  jako předfiltr jsem myslel hulvátský molitan

2. Otázka se má jinak - jaké jsou stávající hodnoty?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Martin Hrkal - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1463) - 73.81 (?), 3.6.2010 16:22

Buďte v klidu, jsem nechemik :)
ad 1) přemýšlím o tom,  kouknu se, jestli nemám někde nějaký starší filtr. Nerad bych zneužíval tolerenace zaměstnavatele...
ad 2) N-NO3 8mg/l, N-NO2 menší než 0,01 mg/l,  P-PO4 0,02 mg/l, celkový fosfor 0,06 mg/l. Mám nádrže, kde jsem na tom o polovinu níže, i lepší

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Juro - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (345) - 121.238 (?), 3.6.2010 16:48
OK. Nie som si 100 % ci sme sa pochopili. Myslel som pouzitie 2 sudov namiesto dvoch nadrzi. Malo vody v sudoch, povedzme 200 l by preslo filtrami aj 100x za den (podla vykonu filtra). Asi by na skusku bol vhodny tlakovy filter, aby sa to jednoducho vracalo spat do suda. Ale ak vo vasom pokuse dokazete namerat rozdiely medzi vstupom a vystupom, tak to je skvele. Uz vase meranie nieco povie. Z toho vyplyva, ze prietok je velmi pomaly, kedze dost pomaly metabolizmus bakterii dokaze detegovatelne znizit niektore zo zivin. Nechcem vase merania spochybnovat, ale voda pri rozumnom malinkom prietoku a predpokladanom velkom objeme filtra (myslim hlavne mrtvy objem) moze prejst cez fiter nie dlhsie ako 10-15...30 minut? Aky je prietok a aky objem vody vo filtry? Za tento cas dokaze filter meratelne odburat ziviny. Ja som si vzdy myslel, ze to je proces na dlhe trate a ze ak sa nieco potento, ze to trva dni ci tyzdne.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Chemický Alí - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1247) - 4.78 (?), 4.6.2010 23:46

Vy jste ďábel pane Hrkale, nechtěl byste se věnovat problematice mořských akvárií?

Myslím to jako poklonu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika