UV lampa a život v jezírku



- ()
0.0. 0:
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

Stránky: 1,  2,  3,  4,  5   
host - 33.27 (?), 31.5.2015 21:05, zobrazeno: 25148x

Chtěl bych se zeptat na zkušenost s použitím UVC lampy při filtraci vody v jezírku. Vloni jsem založil jezírko, myslím že správně podle různých návodů na netu a literatuře. Zóny, rostliny, vodopádek, zatím žádné ryby (ani nejsou nějak v plánu), objem cca 15 kubíků, max. hloubka cca 1,3m. Vodu jsem napustil z vrtu a doposud si udržuje celkem slušnou čistotu. Žijí tu čolci, všemožný vodní hmyz a nově také pulci ropuchy zelené. Včera jsem zapojil filtraci (když už jí mám), jejíž součástí je UVC lampa Vitronic 18W. Tu jsem tam ale z obavy o život v jezírku neinstaloval. Mám strach, abych likvidací sinic a řas nezničil začátek potravního řetězce a nepřišel tak o působivou faunu a flóru jezírka. Netoužím po sterilní křišťálové vodě, ale živé součásti ekosystému zahrady. Jaká je vaše zkušenost? Děkuji.

Krátce po založení
Krátce po založení
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 248.12 (?), 31.5.2015 21:19

... ale to by jste měl vypnout i tu filtraci.

Usmrcením invazivních sinic vytvoříte živiny pro biofilm na filtru a do jezírka Vám přijde voda vhodná například pro ty čolky. A co je čistě selektivnější než ta UVC lampa? Myslíte si, že modrá skalice či chlorové preparáty? Nikoliv, vliv UVC končí tam kam už světlo nedosvítí - dál už to jsou zase jen a jen přírodní procesy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 102.197 (?), 31.5.2015 21:34

Takové jezírko bez ryb je hřích...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 135.212 (?), 31.5.2015 21:57

Naopak. Dát do takovéhoto jezírka s čolky (a žábami) ryby, to by teprve byl hřích.

(Navíc bez ryb bude daleko čistší.)

Ohledně UV lampy souhlasím se Standou.

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 33.27 (?), 31.5.2015 22:22

Šlo mi spíš o to, zda-li by nestačilo jen mechanické čištění vody filtrací, samozřejmě s nitrifikačními bakteriemi ve filtru (tohle znám z akvaristiky), bez použití čehokoli jiného. O chemii jsem rozhodně nic nepsal. Zbytek by obstaralo okysličení vody průtokem vodopádem a rostliny. Problém spatřuji v celodenní expozici na slunci, což může v parných dnech zvýšit teplotu vody a snížit objem kyslíku. Proto mě zajímaly ty zkušenosti...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Martin Hrkal - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1463) - 73.81 (?), 1.6.2015 9:55

Nemusíte mít obavu, ke "sterilizaci jezírka " 18W lampou určitě nedojde.  Nikde není psáno, že lampa musí běžet neustále. Použít jí třeba můžete jen při zhoršené průhlednosti vody.
Obecně otázka stojí, jak lampu vlastně používat. Odhaduji, že většina majitelů lamp ji prostě na jaře zapne, a na podzim vypne. Přitom by při troše experimentování možná zjistili, že provoz lampy by stačil na několik málo týdnů v roce.
Trochu odlišné je to pak u silněji zarybněných nádrží, tam je UV lampa opravdu užitečný pomocník

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 10.60 (?), 31.5.2015 22:05

s vasou uv lampou mozete malicko zmenit ekosystem, ale urcite neznicite, ani negativne neovplyvnite zivot vo vasom jazierku. Mala sinica, co ju nezachyti filter bude mozno oziarenim sterilizovana, ale preziju dobre bakterie ktore su uchytene v jazierku a filtry.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Ligor - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (66) - 25.177 (?), 1.6.2015 9:46

Určitě takovému jezírku se správnou filtrací ryby neublíží. V jezírku mám slušnou osádku ryb a úplně bez problémů se mi žáby namnožily a i další živočichové (vážky, atd..). A vodu mám s UV lampou jako křišťál.

Určitě UV lampou nezničíte ekosystém, na to existují mnohem horší výrobky (savo, atd..) A za další UV lampou nemusíte svítit 24 hodin denně, svítim cca 2-4 hodiny a voda stále průzračná.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 114.253 (?), 19.11.2015 17:36

UV lampu stačí používat na jaře nebo kdykoliv, kdy pocítíte, že voda se zabarvuje. Nemusí jet celý rok. Mám ale dotaz, jaký máte názor na Oase Filtral 2500 UVC? Připravuji stavbu jezírka, tak asi 40 kubíků. Vodu bych hnal přes svůj filtr a fontánku s UV lampou nechal non stop celý rok, stačilo by 7watů lampy "přičišťovat" spolu s velkým filtrem??

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Martin Hrkal - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1463) - 73.81 (?), 25.11.2015 11:27

To ne, jste úplně mimo výkon na uvedený objem. Sedm wattů na výkonu lampy s tím nic neudělá. Čmíž nechci říct, že voda musí být špatná, jen myslím, že 7W bude mít neměřitelný přínos

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Ventilátor na krbová kamna12.4.2024
Motorova pila stihl 02812.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika