Rostlinka do jezírka



host - 160.145 (?) 
31.5.2015 19:13, zobrazeno: 6498x

Dobrý den, do našeho menšího jezírka jsem koupila tuto rostlinku v zahradnictví. Jelikož jsem začátečník a rostlinka neměla žádný popisek, tak nevím, co to vlastně je... Poznáte to prosím někdo? Kvete? Hledala jsem na internetu ale žádná se mi nezdá být stejná, abych dokázala určit, co jsem vlastně koupila. Děkuji za odpověď.

Rostlinka
Rostlinka
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
host - 67.240 (?), 31.5.2015 19:16

Vachta trojlistá?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 53.117 (?), 31.5.2015 20:25

Stopro vachta

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 160.145 (?), 31.5.2015 21:42

Děkuji za odpovědi, asi to bude ona..tak snad poroste...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 10.60 (?), 31.5.2015 21:58

v prirode dost vzacna mozno aj chranena, ale mne v jazierku rastie velmi dobre. Dokonca sa mi rozmnozila. Asi zo semien, ktore uz pomaly dozrievaju. Kvety ma skoro na jar (uz davno odkvitla).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 17.210 (?), 21.1.2016 18:45

Chcem nieco vymysliet, ako vyriesit hnojenie lekien a pritom minimalizovat zamorenie vody zivinami z hnojiva. Skusal som rohovinu, kompost. Boli prikryte pieskom, ktory by mal izolovat tieto ziviny. Navrch som dal aj trosku bentonitu, v druhom roku uz bentonit nie. Meratelne hodnoty amoniaku sice neboli, ale mam podozrenie ze nemeratelne organicke latky vznikali rozkladom - najma kompostu. Akoby ich uvolnovalo hnitie v substrate a bublinami sa dostavali ziviny von. Teraz chcem skusit hnojiva z ktorych su pomaly uvolnovane ziviny, typu osmocote, zahrabat v piesku. Mate s tym skusenosti? Rastliny ked tie gulicky korenmi objavia, mali by ich obrast korenmi a nemalo by sa to dostat von a svinit vodu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 188.68 (?), 22.1.2016 9:08

Bohužel leknín a oligotrofní podmínky nejdou dohormady... můžete kořenový bal hermeticky uzavřít,  zatavit do pastu ale osmotickými ději vždy se budou živyny uvolňovat do vody a to ať už stonkem, či listy... podívejte se na přirozený areál výskytu leknínu, nejsou to křišťálové tůňky... proto časem jezírko s lekníny je plné řaš pokud se tedy proti nim nezbrojí přípravky.

MH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 105.132 (?), 22.1.2016 17:28

OK, ale ak je hnojivo s pomalym uvolnovanim, tak by to mohlo dobre fungovat. Skor nez sa rozpustne ziviny rozplavia, tak sa spotrebuju korenmi. Difuzia cez jemny piesok nie je tak rychla. Ak je system uzavrety nadobou a bentonitom, bude este pomalsia. Niektori davaju pomaly rozpustne hnojivo do zelatinovych toboliek, este viac zabrzdit vyluhovanie. Kym sa tobolka rozpadne uz su na nej korene. Len neviem kde sa take tobolky daju kupit.  Ked to funguje v akvaristike, mohlo by aj v jazierku. Vid link.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Beny2 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (759) - 150.232 (?), 24.1.2016 19:38

Po mnoha letech zkušeností s lekníny si nemyslím, že by byl problém s louhováním hnojiv tak velký. Přesazuji lekníny každé tři roky (50 litrů kalfas). Na dno dávám zahradnický substrát silně promíchaný s granulovaným kravským hnojem, rohovinou a magnéziem. Jako třešničku na dortu ještě 12 až 15 tablet Silvamix Forte. Vrchní část zasypávám (na utěsnění) cca 5 cm vrstvou kupovaného substrátu na vodní rostliny a na povrch několik cm vrstvu kačírku 16 -22 mm (aby se rybám nevešel do huby). Přes to ještě, pro jistotu, několik plochých kamenů. Po třech letech při přesazování je skladba substrátu bez změny.

Problémy s kvalitou vody jsem měl jen s komerčnífi filtracemi. Po zbudování vlastní, se štěrbinovým sítem, je voda stále čirá (poslední sezónu jsem již ani nepouštěl UV lampu).

Co jse mě nikdy nepodařilo, je spolehlivé měření parametrů jezírkové vody všemi možnými testovacími sadami. Tvrdost vody se mě ani mnoha testovacími sadami nepodařilo změřit vůbec. Časem jsem si osvojil několik zásad (interval dopouštění vody, udržování teploty vody, dávkování bakterií, ukončení dávkování všech možných chemikálií) a řídím se jen tím, aby voda byla stále průzračná (a ryby nechcípali). Ze zkušenosti mohu říct, že za problémy s kvalitou jezírkové vody může v 95% nedostatečně dimenzovaná filtrace a málo výkonné čerpadlo (šetření na nesprávném místě).

Ještě bych snad zmínil množství rostlin v jezírku. Narozdíl od mnoha doporučení bych se držel názoru, že čím více rostlin, tím větší problémy s vodou (u menších jezírek závislých na filtraci). Platí to zejména u leknínů.  Jako optimální bych viděl jeden střední leknín na cca 8m2    plochy.

A k tomu pomalu rozpustnému hnojivu. Obvykle stačí na zásobování rostliny po dobu cca 6 měsíců při vyšší teplotě. Obávám se, že pro lekníny by to byl nedostatečný zdroj živin ( na tři roky, jak se obvykle přesazuje).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 144.136 (?), 24.1.2016 22:16

Beny, vdaka za skusenosti. Ja viem, ze filtracia dokaze divy, ale chcel by som optimalizovat hnojenie lekien. Po vzore niecoho co funguje medzi akvaristami, by som chcel aj pre lekna. Vychadzam z toho, ze budem vyuzivat pomaly sa uvolnujuce hnojivo z profesionalnej rady. Nie je pravda, ze sa hnojivo uvolnuje len 6 mesiacov. Su rozne z rady osmocote, niektore az s uvolnovanim 18 mesiacov. Ak su na fore aj nejaki akvaristi, co to takto robia, bolo by dobre ziskat nejake skusenosti.

Nerozumiem, preco sa Ti nikdy nepodarilo zmerat tvrdost vody. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika