rašelina do jezírka



host - 114.253 (?)
25.8.2016 11:16
Tak se podělím o druhé reakce, Po čtyřech dnech jsem přidal trochu dřevěného uhlí -lopatu-do pytle s rašelinou a asi deset litrů nové rašeliny. Nechci dávat dalších sto litrů rašeliny, když voda vypadá s pH dobře, ráno někde kolem 7,1-7,4. Večer zase trochu více. Mám dotaz, zda mi voda bude s pH stoupat, pokud je voda napuštěná železo-vápenatá nebo už zůstane pH vyrovnané-nebudu brát v potaz reakci s rybama a výkaly, rostliny. Detrit zvyšuje pH, že? Nebo mám vodu obměňovat z povrchové šachty, kde je pH nízké. Další dotaz mám, co se zákalem z rašeliny, filtr to zvládne, sedne to nebo to zůstene tak?
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

Stránky: 1,  2   
host - 113.184 (?), 27.5.2008 14:43, zobrazeno: 13336x

Jak poznám jakou rašelinu mám dát do jezírka na snížení pH?Někde jsem se tady dočetl, že má nějaká rašelina upravené pH.Může někdo poradit laikovi prostě a jednoduše jakou rašelinu, jaké asi množství a na jak dlouho ji tam mohu nechat.Velikost jezírka 6000 litrů, pH kolem 8,5.Díky za odpověď...

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 37.171 (?), 27.5.2008 15:10

Rekl bych tak zhruba jednu plnou damskou puncochu, umistit k vyvodu z filtrace. Neni spatne smichat cistou raselinu s drevenym uhlim.  Ovsem delat to jen proto, ze jste se neco docetl je - s prominutim - hloupost. Nevyhybejte se mereni pH, protoze tim ziskate informace o tom, zda-li ta jedna puncocha staci za urcitou dobu pH zmenit a o kolik.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 79.90 (?), 27.5.2008 18:14

Rašelinu zkoušíme též, ph též 8,2 -8,5. Velilkost jezírka 200 kubíků. Použili jsme dva menší bramborové pytle a zatím po 48 hodinách se ph ani nehnulo. di.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Martin Hrkal - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1463) - 158.206 (?), 27.5.2008 20:59

Na uvedený objem bych si to troufl odhadnout tak na 500 - 1000 litů, aby to mělo nějaký efekt. Nějaká biotická kyselina (jakkoli to zní šíleně) by v tomto případě asi byla nejsnazším řešením, i když možná dočasným

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 114.253 (?), 19.8.2016 18:02
Pěkný den, vracím se ke staršímu tématu. Bojuji s vysokým pH v jezírku. Napustil jsem ho studniční vodou a mělo vysoké pH. Už mám v jezírku nějaké kytky, nějakou vodu jsem upustil a dolil vodou s nižším pH. Dnes jsem dal do dvou pytlů rašelinu a ponořil so vody v protilehlých koncích jezírka. Dal jsem zatím 120 litrů rašeliny na asi 50-60m3 vody, je to dost? Za jakou dobu můžu sledovat změny? Když jsem měřil zakalenou vodu dohněda, ta byla beze změn, to nejspíš nereaguje okamžeitě... Díky za odpovědi.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
tweety_one - (16) - 3.241 (?), 23.8.2016 13:43

zdravím, mám stejný problém, voda taky napuštěná ze studny jezírko teda jen cca 11m3, sice už minulý rok, ale pochopitelně musím dopouštět zase vodou ze studny... PH mě se mi drží kolem 8,5-9. Zkoušel jsem to jednu dobu snižovat kyselinou chlorovodíkovou nebo i sírovou na nějakou dobu to možná nějaký efekt mělo, ale teď už jsou bohužel ryby zvyklé když přijdu k jezírku tak plavou pořád za mnou a lejt jim před nos kyselinu se mi moc nechce... 2x za tuhle sezonu se mi stala zvláštní anomálie - PH začalo postupně samo klesat až na hodnoty 7-7,5 max. 8 a voda se začala projasňovat, cca za týden byla úplně čirá. Ten stav vydržel cca 14 dní i přes velká horka a postupně se zhoršoval spolu se stoupajícím PH - nevím co to způsobilo. Také bych ho rád snížil ale bohužel nevím jak... Rašelinu jsem sice nezkoušel, ale nechce se mi věřit že by pár litrů rašeliny změnilo PH v tak velikém objemu vody... Když jsem bádal na internetu zjistil jsem, že voda ze studny má většinou velikou alkalitu (uhličitanovou tvrdost - rezistenci vůči změně PH) tuto uhličitanovou tvrdost je nutné ze začátku snížit a jestli jsem to pochopil správně tak nejúčinější je v tomhle kyselina sírová - při neutlalizaci by snad měli uhličitany odcházet ve formě oxidu uhličitého... Nejsem chemik ani chemii nehovím a nerozumím, jsou to jen informace z fór, která jsem prolejzal a snažil se zjisti jak snížit efektivně a dlouhobě PH. Někde jsem se i dočetl že zvyšování PH způsobují výkali ryb amoniak atd. Zkoušel jsem vše vyčistit a snížit PH ale marně... Jen pro představu filtr somo-domo - fortex, 3x sudy 200l s biomolitanem, čerpadlo real. vykon cca 6000l/h, bez vzduchování a bez UV

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 17.210 (?), 23.8.2016 15:10

Oxid uhlicity je kysly, uhlicitany su alkalicke, spolu mozu dat viacmenej pH-neutralny hydrogenuhlicitan (nieco ako soda bicarbona) - idealny stav v jazierku. Riasy maju extremne efektivnu schopnost viazat oxid uhlicity z vody, a to aj pri vyssom pH, (ked vyssie vodne rastliny koncia pri pH okolo 8). Vyplienenie CO2 ma dosledok - Porusi sa rovnovaha. Ak ubudne CO2, strati sa aj hydrogenuhlicitan a relativne pribudne uhlicitan. Dosledok je enormne zvysenie pH, hlavne v jazierkach plnych rias a na konci slnecnych dni. Moze na hodnotu 9 zriedka aj viac. Skuste pre zaujimavost zmerat pH k veceru a skoro rano.

Raselina je v podstate polysacharid. Oxidaciou nevznika nic ine len kyseliny,...bud su viazane na povrchu raseliny, alebo ako huminove, ktore su uvolnene ako tmavy roztok do vody jazierka. Dalsim rozkladom vznikaju mensie karboxylove kyseliny, az nakoniec sa mozu premenit na oxid uhlicity. Raselina je tak zdroj kyselin, alebo potencialne obrovsky zdroj CO2, ktore vznikaju viacmenej bio rozkladom tejto latky. Postupnym rozkladom kg raseliny moze vzniknut slusne mnozstvo kyselin a CO2 a co je dolezite, ide o postupny proces (co sa o nalievani mineralnej kyseliny neda povedat) 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 114.253 (?), 23.8.2016 20:09

Tak se podělím o první reakce a 100 litrů rašeliny v cca 50-60 m3 vody po čtyřech dnech začalo doufám reagovat a pH se snižuje. Bohužel nevím z jaké hodnoty, mám kapátkový měřič a končí na 7,4. Před 4 dny měrka nebyla zelaná, ale téměř černá.Teď bych to odhadoval, na 7,2-7,4. Je možné, že ráno je nižší pH? Dolévám vodu s nižším pH, ale jezírko se plní, tak budu asi vodu i měnit, je to dobrá volba nebo nechat starší vodu, aby se zajela?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 114.253 (?), 25.8.2016 11:16
Tak se podělím o druhé reakce, Po čtyřech dnech jsem přidal trochu dřevěného uhlí -lopatu-do pytle s rašelinou a asi deset litrů nové rašeliny. Nechci dávat dalších sto litrů rašeliny, když voda vypadá s pH dobře, ráno někde kolem 7,1-7,4. Večer zase trochu více. Mám dotaz, zda mi voda bude s pH stoupat, pokud je voda napuštěná železo-vápenatá nebo už zůstane pH vyrovnané-nebudu brát v potaz reakci s rybama a výkaly, rostliny. Detrit zvyšuje pH, že? Nebo mám vodu obměňovat z povrchové šachty, kde je pH nízké. Další dotaz mám, co se zákalem z rašeliny, filtr to zvládne, sedne to nebo to zůstene tak?
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 114.253 (?), 26.8.2016 21:01
Tak se dělím o třetí reakce. Snad někomu pomůžou. Přišel mi digi pH metr. Voda ráno 7,3 večer 7,5. Jeden pytel s rašelinou jsem vyndal. Mám ještě v přítoku od filtru jeden, ale ten mi připadá pěkně procezený. A jeden ponořený na kraji jezírka, přes něho jsem napouštěl vodu s nižším pH, asi taky pěkně procezený. Podle hodnot zítra asi taky vytáhnu. Voda se začíná pročišťovat od rašelinové hnědé barvy. Jde vidět už tak 70 cm na rozdíl od deseti cm. Filtraci jsem pročistil, ručně vyždímal nastříhané houbičky, byly hnědé až až. Když to shrnu, sto litrů rašeliny, lopata dřevěného uhlí, na 50-60 m3 vody za čtyři dny měřitelné změny. Škoda, že nešlo změřit původní pH. Tak čisté vodě zdar.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika