Proti zamrzání jezírka



Beny2 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (759) - 150.232 (?)
1.12.2016 7:52

Polystyrénový "plovák" není jen nějaký kus polystyrenu. Má to poměrně specifický tvar, aby to fungovalo, jak má. Originál stojí, tuším, do 200,-Kč...

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7   
            
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 238.231 (?), 1.12.2016 0:31

Děkuju oběma za reakce. Dnes jsem na hladinu dal polystyrénové "plováky" (krabice od mražených mořských ryb) apod. Zítra ještě nainstaluji vzduchování.

Jezírko není mé, ale dostal jsem se k tomu "jako slepý k hou)

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Beny2 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (759) - 150.232 (?), 1.12.2016 7:52

Polystyrénový "plovák" není jen nějaký kus polystyrenu. Má to poměrně specifický tvar, aby to fungovalo, jak má. Originál stojí, tuším, do 200,-Kč...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Martin Hrkal - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1463) - 73.81 (?), 8.12.2016 22:18

Máte pravdu, na druhou stranu se nedokonalost toho tvaru plováku nechá "urvat" výkonem kompresoru nebo čerpadla - podle toho co používáte. Což může být problém u malých nebo mělkých nádrží

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Beny2 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (759) - 150.232 (?), 9.12.2016 8:50

Jen doplním, že p. Hrkal to myslí tak, že pokud není v jezírku dostatečná zásoba "teplé" vody (hloubkou nebo plochou), může se velmi intenzivním probubláváním prochladit voda v celém jezírku a to může (v extrémním případě za silných mrazů) zamrznout celé. Já tam z toho důvodu mám, jako pojistku, již zmíněný topný kabel (je to ale spíše jen pro klidné spaní, 120W není žádná pecka. Při pokusech se po zapojení kabelu zvedla teplota vody o 1 stupeň - na hladině - až za několik dní).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Martin Hrkal - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1463) - 73.81 (?), 13.12.2016 16:27

Přesně tak jak to popisuje Beny - ty malé nádrže jdou opravdu "vymíchat a vychladit", což nemusí nutně znamenat úhyn ryb, spíš takovou komplikaci pro ně.  Pokud nejsou v úplně dobrém stavu, může právě tahle věc znamenat tu poslední kapku.
Kdybych si ale měl volit mezi možnostmi  - vzduchovat a vířit malou nádrž nebo jí nechat zamrznout, volím vždy to první.
Ale pro ideální stav v malém nádrži vidím topné těleso

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 212.65 (?), 9.12.2016 9:28

Zdravím, nevím co myslíte nedokonalostí tvaru, ale já mám totálne nedokonalý tvar a funguje spolehlivě. Asi myslíte, že na tlaky při zamrzání je lepší kulatý profil než obdelník. Já použil 20 cm styrodur a vyřízl uprostřed obdelník tak aby zůstal ke kraji asi 20 cm okraj. Jako víko druhý kousek 20 cm styroduru. Trochu jsem to vyprofiloval aby se vrchlík nesmýkal po základu. Uprostřed vrchlíku mám zasunutou 20mm plastovou trubku na odvětrání a pohoda. Když přijdou mrazy a hladina zamrzne, vyseknu díru a na ní na led posadím spodní díl plováku. Okolní voda ho pak přimrazí k ledu. Přiklopím vrchním dílem. Stalo se mi, že při mrazech víc jak -15 stupních se v prostoru plováku udělá lehká skořepinka, která když se oteplí zmizí. Někdy spustím přes odvětrávací trubku vzduchovací hadičku malého vzduchování a pak je to v poho. Jde to ale i bez nároku na elektřinu. Ještě jsem nepřišel o rybu v mrazech.

Jirka.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 17.210 (?), 9.12.2016 12:01

Ja by som sa premrzania nebal. Obavy zvacsa pramenia z toho, ze sa jazierko povazuje za izolovany system. To nie je pravda. Okolity teren, v ktorom je jazierko zasadene, je skoro nekonecny zdroj tepelnej energie. Aj preto premrzanie zeme je pomerne pomaly proces a do hlbky premrza po dlhej dobe a pri velkych mrazoch. Ked nasnezi este pomalsie. Vzduch pod ladom este prispieva k izolacii. Prebublanim vyzeniete teplu vodu z jazierka hore, ale jazierko sa na dne dohreje z okolia cez dno. Iba keby ste mali izolovane jazierko polystyrenom, mozno vtedy by nieco take hrozilo. Prebublavanie ma byt malo intenzivne na udrzanie nezamrzneho otvoru. Prudke miesanie vody by mohlo urychlit ochladzovanie. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 123.6 (?), 10.12.2016 19:26

Taky jsem se promrzání nebál, až do dneška. Mám jezírko (cca 5 m3, největší hloubka asi 1 m) od roku 2010 s asi pěti jeseny. Led jsem nikdy nesekal, nechával sníh, apod. Na jaře vždy vše OK, všechny ryby bez problémů. V roce 2014 se jeseni vytřeli a bylo tam spoustu potěru. Vloni taktéž komplet zamrzlé a žádný problém nebyl. Letos potěr trochu vyrostl, takže složení jezírka bylo 5 jesenů velkých asi 20 cm a spousta rybek do 5 cm. Bohužel dnes přišel šok, po týdnu jsem přijel na zahradu a všechny ryby až asi na dvě velké (dvě jsem zahlédl) chcíply. Na jezírku byl asi 8 cm led, takže se pravděpodobně udusily. Spočítal jsem 90 uhynulých rybek vč. 3 velkých. Pravděpodobně takovému množství ryb nestačil kyslík rozpuštěný ve vodě...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 9.231 (?), 10.12.2016 21:01

90 rybek na 5 m3 vody hloubky 1 m... Ani se nedivím, že to ryby nepřežily v tak přerybněné zamrzlé nádrži :-(

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 110.132 (?), 10.12.2016 23:51

v prispevkoch vyssie sa hovorilo o premrzaniu ako dosledku prebublavaniu, alebo premiesavania vody cerpadlom....ochladenim spodnej vody. Je samozrejme dobre, ak je jazierko odvetrane. No nemyslim si, ze sa ryby udusili. SKor hrozi, ze zamrznute a uzavrete jazierko nemoze odvetrat toxicke plyny. Ale to musi trvat dlhu dobu. Nebezpecenstvo hrozi po niekolkych tyzdnoch.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika