Proti zamrzání jezírka



Beny2 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (759) - 150.232 (?)
30.11.2016 7:58

Vyzkoušel jsem všechno možné (kromě kuliček). V současné době již několik zim používám hlavně slabý vzduchovací kompresor (asi za 200,-Kč), kdy na hraně mělčiny a hloubky nechávám probublávat vzduch z dvou malých kamenů. Zapojeno přes spínací hodiny s občasnou půlhodinovou pauzou (hlavně přes den). Bez problémů do -15o C (víc jsem za poslední roky neměl). Jako pojistku proti podchlazení vody dávám na dno 120W topný kabel (mám jen 105 cm hloubku). Obvykle není nutné ho zapínat.

Polystyrénový plovák funguje zhruba do -10o C. Používám dva nad nádobami s lekníny (z nich jdou bublinky nejvíce). Musí se zatížit, nebo přivázat víčko, jinak ho odfoukne vítr.

Mám i topné tělísko, ale obvykle ho vůbec nezapínám. Probublávání stačí. Hloubka 150 cm je v pohodě. I u mě to jeseteři zvládají v pohodě...

Jo ještě při jedné straně jezírka dávám petky od piva do cca 1/3 zaplněné kačírkem 8/16 tak, aby byly zhruba 3/4 ponořené ve vodě. Petky jsou svázané za hrdla v cca 15 cm rozestupech (asi 20 kusů). Jak zasvítí slunce, vzduch v petkách se zahřeje a rozpustí led kolem stěn. Zmáčknutý štěrk se rozsype do volného prostoru a při opětovném zamrznutí se má zase kam stlačit. Kromě jiného to eleiminuje i tlak ledu na stěnu jezírka (v té části mám hladinu nad úrovní terénu).

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
      
host - 122.248 (?), 1.2.2011 23:11

Podívejte se zde. 20W čerpadlo stačí. Nebo i slabší. Chce to vyzkoušet. Snadněji se udržuje díra v ledu na velkém jezírku, protože je hlubší a je v něm celkově teplejší voda. Jarda Slatiňany.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 121.238 (?), 2.2.2011 8:35

Ano, ale nemusi byt extra velke. Ani si to neuvedomujeme, ale jazierko odobera teplo aj zo zeme ktora je pod nim. A to plati v opacnom garde cez leto. Preto dobry pohyb vody je zaklad ako mat v jazierku cez leto neprehriatu vodu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 238.49 (?), 8.2.2012 12:18

Vyřešil jsem zamrzání následovně. Vyhrabal jsem doma staré akvarijní čerpadýlko na molitan. Místo molitanu nasadil 1m dlouhou trubku (husí krk) a na vývod nasadil kolínko, aby voda proudila nad čerpadlo. Do ledu jsem vysekal díru, čerpadýlko pověsil asi 10 cm pod hladinu na laťce. Rybníček má asi 200m čtverečných, mrazy byly u nás i - 25 a přesto je otvor stále stejný a nezamrzá.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 88.1 (?), 11.2.2012 11:44

nejednoduši zpusob je kompresorek a položit nad diru kus polystyrenu a o nic se nemusite dal starat nezamrne ikdyz bude  -30.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 207.151 (?), 17.9.2013 17:29

Chtěl jsem se zeptat když nemám u jezírka nataženou elektriku tak tam natáhnu prodlužku a musím ji nějak zaizolovat nebo jak to máte.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 42.135 (?), 18.9.2013 22:00

Rozhodně můžu doporučit jeden jistý plovák. Je svařený z plastu a je dvouplášťový. Perfektně funguje i při velkých mrazech se vzduchováním.

Na následující fotografii je zobrazen plovák, který je ponořen ještě dalších cca 30 cm pod hladinou. V době pořízení byla tloušťka ledu něco málo přes 30 cm.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 102.21 (?), 25.9.2013 15:11

Před několika lety jsem někde četl o využití "klasického" solárního panelu (používají se na ohřev TUV, s nemrznoucí kapalinou uvnitř), trubkového výměníku potopeného do vody a slabého čerpadla spínaného při teplotách vody v panelu nad 10st.C. Prý to dokáže ohřát vodu v menším jezírku v zimě tak, že nezamrzá. Celému řešení jsem tehdy, s ohledem na cenu panelů, nevěnoval moc pozornost a teď to již nemohu nikde najít. Otázka je, jestli by to vůbec fungovalo...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 150.139 (?), 29.11.2016 21:07

Vzhledem k počasí aktualizuji toto téma: co používáte proti zamrzání jezírka?

- otepi slámy, rákosu apod.?

- polystyrénové desky?

- polystyrénové plováky sodvětráním (rourka)?

- ohřívátko? (topné těllísko)

- čerpadélko?

- vzduchovadlo?

Situace: jezírko s několika jesetery a koi-kapry, objem cca 30 m3, hloubka min. 1,5 m.

Prosím o doporučení jak na to, aby přežila celá osádka jezírka.

Předem děkuji za odpovědi, spěchá

Josef.

P.S.: Vlákno nyní pročítám.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Beny2 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (759) - 150.232 (?), 30.11.2016 7:58

Vyzkoušel jsem všechno možné (kromě kuliček). V současné době již několik zim používám hlavně slabý vzduchovací kompresor (asi za 200,-Kč), kdy na hraně mělčiny a hloubky nechávám probublávat vzduch z dvou malých kamenů. Zapojeno přes spínací hodiny s občasnou půlhodinovou pauzou (hlavně přes den). Bez problémů do -15o C (víc jsem za poslední roky neměl). Jako pojistku proti podchlazení vody dávám na dno 120W topný kabel (mám jen 105 cm hloubku). Obvykle není nutné ho zapínat.

Polystyrénový plovák funguje zhruba do -10o C. Používám dva nad nádobami s lekníny (z nich jdou bublinky nejvíce). Musí se zatížit, nebo přivázat víčko, jinak ho odfoukne vítr.

Mám i topné tělísko, ale obvykle ho vůbec nezapínám. Probublávání stačí. Hloubka 150 cm je v pohodě. I u mě to jeseteři zvládají v pohodě...

Jo ještě při jedné straně jezírka dávám petky od piva do cca 1/3 zaplněné kačírkem 8/16 tak, aby byly zhruba 3/4 ponořené ve vodě. Petky jsou svázané za hrdla v cca 15 cm rozestupech (asi 20 kusů). Jak zasvítí slunce, vzduch v petkách se zahřeje a rozpustí led kolem stěn. Zmáčknutý štěrk se rozsype do volného prostoru a při opětovném zamrznutí se má zase kam stlačit. Kromě jiného to eleiminuje i tlak ledu na stěnu jezírka (v té části mám hladinu nad úrovní terénu).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 82.192 (?), 30.11.2016 18:39
taky mam vyzkouseny ze nejlip funguje kompresurek, mam jen hadicku bez vzduchovaciho kamenu asi pet cm pod hladinou nad hlubokou casti, jeste se mi nestalo ze by to zamrzlo, ikdyz ted tech poslednich par let je to spis parodie na zimu, prikladam foto z dneska

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů10:55
Nářadí pro průklest vysokých stromů9:50
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika