Problém s PH, leze furt nahoru



vw_hujer - (3) - 234.179 (?) 
24.10.2013 13:03, zobrazeno: 7452x

Zdravím všechny, snažil jsem se hledat jak jsem mohl před tim než sem začnu psát přihlouplý dotazy. Ale nevim si rady. Jezírko mám cca 26m3, voda ze studně Ph 6,4, uhličitanová i celková tvrdost se shodně pohybuje mezi 5-7 stupni.

Jezírko jsem zakládal hned na jaře, jsou v něm tři lekníny, na okrajích nějaký orobinec a pár rostlin který už ani nevim co jsou. Mělčiny i přívodní potůček z filtrace vysypaný křemičitým štěrkem.

Měsíc po napuštění hodnoty furt v pořádku, tak jsem nasadil 90ks 10cm Sivenů. A protože voda čistá, rybám se dařilo, kytky rostly, tak jsem se o parametry vody nezajímal.

Po pár týdnech jsem ovšem začal pozorovat zaražený růst leknínů, tak jsem změřil Ph a naměřil 8,5. Tak jsem si začal pomáhat HCl, to je řešení na 3dni a zase to vyleze nad 8. Rašelina nepomáhá, zkoušel jsem vysadit krmení ryb jestli to bude mít vliv, nic nepomáhá..

Moje nedavný pozorování - štěrk v octu ani v HCl nešumí. vzal jsem na pokus dvě sklenice do jedný dal štěrk a zalil studniční vodou, a do jedný dal čistě jen vodu.. Po týdnu měla z původní 6,4 shodně 8,0 ať se štěrkem nebo bez.

Ta samá voda v 250l akváriu s jedním Sumcem velkým(25cm), ten samý štěrk na dně a filtrace přes bioakvacit 200l/h. Hodnota Ph naopak padá furt k  opačnému extrému 3,5.

Jsem z toho dost rozlazenej a zmatenej.

Po čem mám jít, v čem hledat příčinu, co s vodou udělat? Dokáže někdo poradit?

Sice mám za 4 měsíce nulovou úmrtnost a ryby jsou žravý a rostou jak blázen, ale kyselinu už jim tam lít nechci.

Předem díky za každý nápad

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
host - 248.33 (?), 24.10.2013 22:26

Asi plácnu blbost, ale nemůže být moc ryb na málo rostlin? Že by rostliny nestíhaly zpracovat detrit od ryb?    Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.186 (?), 24.10.2013 22:51

čím stanovujete pH?

Jestli nebude cyba v metodě stanovení.

V keždém případě nic nezkazíte, když posílíte vzduchování.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Martin Hrkal - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1463) - 73.81 (?), 25.10.2013 8:57

První, co mi napadá, je chyba měření.  Zkuste změřit svým měřákem třeba pH destliované vody - mělo by Vám vyjít 7.

Pokud Vám tam takhle rychle stoupá (a nebo v jiné nádrži padá) hodnota pH, zkusil bych se zaměřit na hodnoty alkality - pokud jí máte nízkou, je pufrační schopnost vody také nízká. Hledejte měřák, který Vám výsledek vyhodí v dKH

BTW - za slunečného dne máte rozdíl v hodnotě pH při měření brzy ráno a pozdě odpoledne ?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
vw_hujer - (3) - 234.179 (?), 25.10.2013 12:54

Zprvu jsem používal kapičkový test od sery, a když se mi podezřele dlouho zdálo že zelená tíhne spíš k modré(7,5-8) tak jsem pořídil takový kapesní digitál který měření kapkami potvrdil. V návodu je napsáno že do destilky se nemá sonda vůbec namáčet protože by jí to mohlo "chemicky poškodit" jestli jsem to správně pochopil.

 Lze přidat nějaký přípravek pro zvýšení alkality resp pufrační schopnosti a stabilizaci spíše do kysela?

Ještě můžu zkusit kamaráda chemika jestli by mi na vodu nekouknul co je s ní špatně. Zarazilo mě že i sama od sebe na vzduchu jde spíš do zásady.. že by ve studni obsahovala dostatek CO2 nebo jiný kyselino tvorný oxid který po čase vyprchá a převládnou jiné látky?

Přerybnění myslím nehrozí. Nějakou chvíli jsem choval v 300l akváriu 20ks podobně velikých sivenů a duháků naprosto bez rostlin a nebyl jediný problém ;) (filtrace stejná jako zmiňovaná u sumce, kostka bioakvacitu a průtok 200l/h). Jezírko jede zatím 7m3/h přes provizorní štěrbinový filtr a za ním následuje cca 150l provzdušňovaných plastových víček. Přes zimu chci udělat něco pořádného.

Děkuji Vám za každý názor, a vůbec že jste byli ochotni se mým příspěvkem zabývat :)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 25.10.2013 13:12

To je divný, většina digitálů se kalibruje právě na destilku. Ty ostatní pak mají možnost zakoupení speciální kalibrační kapaliny. Pufrační schopnost se prakticky zvětšuje z oživením a filtrací přes zapracovaný bioakvacit. Dostatečné vzduchování Vám zajistí odvětrání CO2 a NH4.

Měříte reakci vody (kyselost/zásaditost) nebo tvrdost (celkovou mineralizaci)?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Martin Hrkal - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1463) - 73.81 (?), 25.10.2013 16:14

K nějakému v praxi použitelnému řešení - píšete, že po testu jen ve sklenici Vám voda na štěrku nezávisle vyšplhala k hodnotě 8 - z toho vyvozuju, že zmíněný problém bude ve "vodě samotné". Asi nejsnazší řešení, které mě napadá (a podle mého bude i celkem levné) je dopuštění běžnou vodovodní vodou. V jakém poměru to udělat můžete zkusit podobně jako minule v pokusu se sklenicí vody.   Bral bych to tak, že jakákoli hodnota do 8 je uspokojivá.

Hodnotu pH ze studniční vody vzhůru Vám může ovlvinit spousta důvodů, počínaje redukcí železa nebo síranů a biologickou činností nádrže konče (třeba fotosyntéza řas, dusík redukující procesy ve filtru)

Alkalitu můžete zvýšit přidáním jedlé sody, ale jsa nechemik nevím, zda stabilizace pak bude "do kyslela" - spíš bych tipoval že ne. Nejsem ale zastánce dotování nádrže nějakými chemickými přípravky, takže bych to řešil spíš nějakou technologicky jednoduchou cestou, a pokud pomůže dopouštění vody z řadu, volil bych právě tu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 234.179 (?), 29.10.2013 12:58

Zapomněl jsem zmínit důležitou věc. Jelikož žiju tak nějak v lese, tak řád nemám, jinak už by byla voda vyměněna ;) No, do jara to budu hlídat aby to nepřelezlo 8, a uvidíme co to udělá na jaře až se všechno zase rozroste a rozběhne... Přinejhorším hodim do auta kubíkovou nádrž a každý den po práci kubík vody dovezu. Zatim děkuji

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Martin Hrkal - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1463) - 73.81 (?), 29.10.2013 17:38

Už víte hodnotu alkality?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
vw_hujer - (3) - 161.93 (?), 7.5.2014 22:23

Dobrý den, pane Hrkale omlouvám se že jsem už nereagoval, neznámená to že si nevážím Vašich rad. Měl jsem dost starostí před operací, tak jsem jen preventivně hlídal aby Ph nelezlo nahoru a víc jsem neřešil. Ph se drželo pořádna rovných 8.

Od konce února jsem začal krmit novýma granulema biomar efico enviro, ryby začly růst jak splašený, zřejmě už se i trochu rozběhla nově udělaná filtrace, začly růst kytky. Sice mam na muj vkus docela dost zelený řasy. Ale voda se stabilně drží už od té doby na Ph7,3, a uhličitanová i celková tvrdost vzrostla a je teď obojí kolem 15st. Ph se hýbe +-0,1.

Takže moc děkuji všem, pokud to vydrží tak už není co řešit ;)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika