Přemnožení žab v jezírku



host - 175.245 (?) 
7.6.2014 15:36, zobrazeno: 10388x

Dobrý den,

při procházení diskusí na tomto i jiných fórech jsem opakovaně narazil na dotazy, jak nalákat do zahradního jezírka žáby, jak je tam udržet, jak jim pomoci přes zimu apod. Já řeším problém spíše opačný. Na zahradě máme nově zbudované jezírko (biotop) o ploše necelých 100 m2, max. hloubka "plavecké části" 230 cm, celkový objem vody odhaduji něco pod 100 m3, cirkulaci vody zajišťují dvě čerpadla. V plném provozu je vlastně až od tohoto jara. Čištění funguje zatím bezvadně, voda je krásně čirá, je jasně vidět až na dno. Žáby se k nám stáhly velmi rychle, hlavně skokani, jejichž noční koncerty jsou někdy až nepříjemné (hlavně pro sousedy). S postupem času počet žab mírně roste, ale hlavně se teď vylíhly stovky pulců, jsou opravdu všude. Mám obavu, že bez přirozeného nepřítele můžeme mít v jezírku za chvíli žab několik stovek a to už jejich skřehotání bude neúnosné. Napadlo mne, že by možností mohlo být nasadit do vody alespoň na čas nějakou dravou rybu, která by pulce vyžrala. Sám jsem tam původně nějaké dvě ryby chtěl dát, jako potěšení pro oko. Slyšel jsem ale, že zase např. pstruh může požírat dafnie nebo jiné drobné živočichy, čístící vodu. Určitě nechci do jezírka větší množství ryb, nechci je ani výrazně dokrmovat (kvůli čistotě vody). Ještě mě napadlo, že voda v našem jezírku se při slunečných a teplých dnech rychle prohřeje (před dvěma týdny už měla 21), naopak při ochlazení teplota rychle spadne (před pár dny měla 16, dneska už zase 20). Předpokládám, že pro některé druhy ryb by vyšší teplota voda mohla být problém. Můžete mi někdo prosím poradit, jakou rybu (dvě, tři) nebo jestli vůbec do jezírka nasadit? Děkuji. Ondřej.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
host - 137.169 (?), 7.6.2014 16:19

Štika. Skokani to pochopí raz dva. Štika je krásná, ale to blbec. Nebo sumec. Je zajímavý, chytrý a učenlivý. Může žít desítky let.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 126.122 (?), 7.6.2014 16:20

Zkuste pár okounů na půlce a prý žáby vychytají také želvy nádherné. Na léto bych si jich pár půjčil od někoho známého...

george

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 126.122 (?), 7.6.2014 16:22

oprava:...na pulce... :-)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
aleskoi - (49) - 142.203 (?), 7.6.2014 18:52

Dobrý den, mám jezírko (16 m3) již 10 let a měl jsem na začátku stejný problém. Přemnožené žáby a neustálé kvákání. Trvalo to asi dva až tři roky a jezírko si našlo samo přirozeného dravce, již asi 7 let nemám problém se žábami. Dřív nebo později jejich kvákot natáhne hady a kočky. nasadit si sumce do koupacího jezírka by u nás nebylo možné protože by mi manželka do té vody nevlezla o štice ani nemluvě. :-)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Bajeza - (8) - 77.72 (?), 7.6.2014 19:23

Dobrý den, Souhlasím s komentářem níže. Přírodní biotop si dříve či později najde svou biologickou rovnováhu a potažmo tedy žáby přilákají dravce. Pokus máte jezírko nově založeno, nemějte strach. Pokud máte přírodně laděnou celou zahradu, pořiďte si kachny běžce indické. Budete mít po problému se slimáky a když je občas (občas!) pustíte k jezírku, pak budou ubývat i malé žabky. Jinak takový okoun je také výborná volba.

David Veselý

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
ospaly - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (97) - 224.42 (?), 9.6.2014 10:56
Kacky urcite nie. Ostala by spinava voda.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Bajeza - (8) - 217.192 (?), 11.6.2014 17:25

Ano, proto píšu "občas (občas!)"

Pak mám také velmi dobrou zkušenost s kachničkami mandarinskými, které na dostatečně velké vodní ploše vodu nezašpiní.

David Veselý

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 178.12 (?), 10.6.2014 11:21

Stejny problem tisicu pulcu na stenach letos vyresily zavojnatky i jeseteri. Je pravdou, ze vyssi teplota/ malo kysliku muze byt u vaseho jezirka pro jesetery problem. Je legrace, ze je ryby nejprve nechaly narust do vetsi beznohe velikosti a pak je teprve vyzraly. Zbylo jen par jedincu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika