Jak zpřírodnit břeh foliovaného jezírka



Stránky: 1,  2   
host - 90.203 (?) 
11.9.2014 22:05, zobrazeno: 18320x

Prosím radu. Vybudoval jsem rybník, těsněný pomocí folie. Funguje a vypadá skvěle. Jediná potíž je v tom že břeh nad hladinou je nepřírodní nepřirozená černá folie. Jak tento detail cca 25 cm na výšku dovytvořit. Samozřejmně lacino? Děkuji za nápady.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
host - 248.95 (?), 11.9.2014 22:14

Pokud by vám nevadilo vlhké okolí, stačí koupit (nebo jestli vám zbyla) geotextilii, která se dává pod folii a břehy jí pokrýt. Když nasázíte okolo nějakou plazivku (třeba vrbinu penízkovou) nebo nějakou nižší pobřežní vegetaci, za chvíli textilii poroste a úplně ji zakryje. Kromě toho se na ní uchytí i různé (asi) mechy, které dotvářejí přírodní vzhled. Mám to takto udělané u laminátového jezírka.           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 126.122 (?), 11.9.2014 22:35

Přitom je ale nutné dát pozor na to, aby geotextílie nezasahovala zároveň k okolní zemině, protože vzlínáním se vám bude ztrácet voda. Ideální je vytvořit po obvodu mělčinu a tu zakrýt kameny s kačírkem. Na fólii nesmí svitit slunce neboť časem zdegraduje a popraská.

george

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 248.95 (?), 11.9.2014 23:17

No já jsem místy tu geotextilii schválně přetáhla ven a ještě podložila fólií, abych tam měla i mokřinku  wink. Pokud se okolí normálně zalévá, tak té vody ani v malém jezírku moc neubývá, ale nemám to po celém obvodu.   Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 102.197 (?), 12.9.2014 6:54

A nebyla by fotečka? 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Beny2 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (759) - 150.232 (?), 12.9.2014 7:29

Obvykle se doporučuje ukončovat jezírko cca 20 x 20 cm schodem po celém obvodu (fólie končí na úrovni povrchu, tj cca 18 cm nad hladinou). Hladina vody by měla tento schod zaktývat jen několik cm. Tento prostor se vyskládá placáky (na geotextílii). Vnitřní stěnu (do jezírka) se snažit udělat co nejvíce kolmou. Výsledkem je kamenný břeh, který zcela zakrývá fólii a ještě kočky nedosáhnou k hladině a nemohou tak lovit ryby.

To jsem se, samozřejmě dozvěděl až po dokončení svého jezírka, takže budu také předělávat...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 216.89 (?), 12.9.2014 10:54

Ano - "obvykle se doporučuje... obvykle se ukončuje atd." Problém je v tom, že né všichni máme stejné podmínky při zakládání jezírka. Bohužel mám stejný případ ukončení jako zadavatel otázky! Mé důvody pro zvýšení břehu (hrázky) cca o 25-30cm jsou jasné...1) v baráku máme čtyři kočky (nepočítám smečku ze sousedství :-)) a ty dokážou z nízkého (obvyklého ukončení jezírka) zcela zdecimovat, jen tak pro radost, rybí osádku. a za 2) máme pozemek na zaveženém rybníku (před sto lety) a za zahradou v mírném svahu louku. Každé teplejší jaro, když přes zimu hodně napadne sníh, funguje jílové podloží starého rybníká jako hydroizolace a voda se hrne přes zahrady jako by jí nic nestálo v cestě! Za těch patnáct let co tu bydlíme, jsme měli třikrát na zahradě povodeň která dosahovala k oňem dvaceti cm vody. Proto jsem, ikdyž to rychlé tání po zimě není časté, raději zvýšil břehy mého jezírka. 

Takže i já se připojuji k zadavateli a ptám se jak nejpřirozeněji zakrýt vysoké břehy.

Děkuji.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Beny2 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (759) - 150.232 (?), 12.9.2014 11:22

Nepochopil jsem, jestli vysoké břehy zakrýt ze strany jezírka nebo z venkovní strany. Já budu k současnému jezírku přizdívat cca 2 řady ztraceného bednění, aby vznikl schod, o kterém jsem psal v minulém příspěvku. Z vnitřní strany budou skládané placáky, které budou tvořit i horní plochu "hráze". V venkovní strany bude část dosypaná do svahu a osázená bohyškami a část přiznaná ze štípaného bednění (mám jezírko v mírném svahu). Ve vhodném místě bude ve vrchní řadě zazděna odtoková roura (průstup přes fólii), která bude určovat maximální výšku hladiny.

V současné době mám proti kočkám natažený kolem jezírka el. ohradník, což není žádná paráda, ale dá se na to zvyknout...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 72.73 (?), 12.9.2014 12:15

Také jsem stavěl rychleji než přemýšlel a hlavně dovymýšlel :-) a okraje jezírka "hyzdila" fólie, abych jí zakryl koupil jsem metr širokou bambusovou rohož, kterou jsem položil na folii tak, že přesahuje jak na břeh tak i do vody. Pro začátek jsem rozdělil několik trsů pobřežních rostli a uchytil na rohoži. Teď jsem spokojen jak se vzhledem tak i funkčností. Rohož nevypadá vůbez špatně, voda přes ní nevzlíná a pomalu obrůstá rostlinami.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 222.17 (?), 12.9.2014 17:56

S bambusovou rohoží bych problém neměl. Nezní to jako špatný nápad, navíc v kombinaci s osázením rostlin. Jediný "problém" vidím v životnosti rohože. Máme bamb. rohože kolem balkóu a terasy třetím rokem, bohužel je ale třetí rok ten jejich poslední! Ale dovedu si výměnu jednou za tři roky představit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika