Návrh filtrácie v jazierku - váš názor



Stránky: 1,  2   
Ivooo - (19) - 18.112 (?) 
28.4.2012 13:54, zobrazeno: 19567x

Zdravím vás,

chcel by som sa poradiť ohľadom jazierkovej filtrácie, rád si vypočujem všetky pripomienky a rady predtým ako budem realizovať stavbu filtra. Filter som navrhol podľa rád na internete. Objem jazierka je 35-40000 L, objem filtra by bol cca 3500L. Jazierko je v šúčastnosti poddimenzované, slabý filter na cca 7000L jazierko. v jazierku je cca 30 karasov.

Nová filtrácia bude zapojená na gravitačnom princípe(princíp dvoch nádob). Bude mať vortex, a 5 komôr. 1komora-filtračné kefy, 2-3 komora biomolitán, 4. zeolit v bedničkách, lávové kamene, filtračné médiá, 5. čerpadlo, Uv lampa, filtračné média(bioguličky napr). V 2-4 komore bude prúdiť vzduch zo vzduchového čerpadla. Pridávam fotky návrhu filtra a dopredu dakujem za všetky rady. Dopredu sa ospravedlnujem za amatérsky návrh, niesom až tak dobrý v týchto programoch.

tvar jazierka
tvar jazierka
tvar jazierka a odtok do filtra
tvar jazierka a odtok do filtra
popis filtra
popis filtra
návrh uloženia rastlín
návrh uloženia rastlín
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
Martin Hrkal - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1463) - 73.81 (?), 1.5.2012 13:04

Tak návrh není vůbec amatérský, dokonce bych řekl co by za něj mnozí dali :). Pokud se Vám to takhle podaří vybudovat, tak to bude super - mám jen jednu připomínku - přijde mi škoda, že zapomínáte na skimmer. U takhle pěkně navrženého (a sympaticky velkého) filtru je to myslím škoda.
Rozumím tomu, že jako první mechanický "předfiltr" používáte vortex, a v domácích výrobních podmínkách je to asi fakt nejlepší volba.
Výhradu mám jen k zeolithu - přijdem mi to jako plýtvání místem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Ivooo - (19) - 18.112 (?), 6.5.2012 15:53

dakujem za reakciu :) Skimer som chcel zakomponovať do filtrácie, len bohužial som nevidel ako to majú spravené na živo ostatní "jazierkári". cez leto pri velkých teplotách hladina klesne aj o 5-10 cm, a ak by bol skimmer zapojený tiež gravitačne, prestala by do neho natekať voda, tým pádom by stratil zmysel.(mimochodom ma napadá, že pri gravitačnom zapojení filtra budem aj tak musieť dopúšťať vodu, inak by sa mi v poslednej komore voda mohla vyčerpať a čerpadlo by zhorelo).dalšia vec s ktorou som si nevedel poradiť pri skimmri je to, aké hrubé potrubie by som dal do filtrácie, aby mi čerpadlo bralo napr kal zo spodu jazierka, a zároven aj do skimmra lístie atd.teda ako by som nastavil regulovanie. nakoniec zvolým asi samostatný skimmer. a o zeolite som čítal tiež na internete, že je to vhodné mať vo filtri.ak nie tak tam samozrejme nemusí byť :)

a ešte je tu jedna vec. po približnej kalkulácii nákladov na filtráciu sa rozhodujem či mám jazierko zmenšiť na cca 20000 litrov. povedal by som že "obal filtra" ako sú tvárnice, cement štrk sú relatívne lacné, oproti tomu čím mám ten filter naplniť. biomolitán, kefy a biogiličky by ma vyšli cca 850 € čo sa mi zdá naozaj dosť(pre študenta určite a to niesom nejaký hobby záhradkár, len by som chcel nech to je poriadne spravené a hlavne aby to bolo estetické, nie zelená nepriesvitná voda) len ako odhadnem aby malo 20 000 litrov je už asi nad moje sily..

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Martin Hrkal - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1463) - 73.81 (?), 7.5.2012 18:24

Ke skimmeru - pokud tam máte kombinaci sání ze dna a z hladiny, je tam vždy nutnost nějaké regulace - šoupětem, ventilem, prostě něčím. Ten poměr zkrátka musíte mít možnost plynule měnit.
Pracovní výška skimmeru by měla výkyv 5-10cm zvládnout,  stejně jako se Vám plynule mění hladina v nádrži (odpar, déšť), musí se měnit i výška skimmeru.
Jezírko udělejte takové, jaké jste původně plánoval. Filtr můžete vždycky vhodným filtračním mediem doplnit, až došetříte. Třeba napřesrok. Nic horšího, než že Vám prázdnou kmorou filtru poteče voda, se stát nemůže :)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Ivooo - (19) - 18.112 (?), 7.5.2012 23:24

asi to tak aj spravím.naraz sa to nedá čo sa týka financií.aspon budem vidieť účinnosť materiálov keď ich budem postupne pridávať. prestavba by bola náročná, potreboval by som tam naviesť aspon tatrovku hliny aby som ho zmenšil, len pre tatrovku nieje prístup a ručne to tam navoziť by bol boj na dlhé trate..neskôr pridám foto jazierka aby ste boli v obraze.. a ten skimer musím nejako domyslieť. vlastne dal by sa spraviť tak, že by som ho dal na zvyslé kolaje a pod ním by bol plavák. skimmer by sa teda mohol pohybovať po kolajách a mohol by sa teda prispôsobovať hladine. ale myšlienka je myšlienka, konkrétny návrh ešte nemám. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
sitky - (8) - 241.67 (?), 8.5.2012 7:49

Ja používam skimmer od oase, ktorý sa dá vyhotoviť aj doma s pvc rúr a kolien.

Ako filtračné médium sa mi osvedčil zeolit a infralampa. Mám 40m3 biobazén.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Martin Hrkal - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1463) - 73.81 (?), 8.5.2012 10:23

Ke skimmeru - na tom videu je zapojení na čerpadlem podporovanou verzi filtru - Vy by jste to musel zapojit trochu jinak - ke skimmeru by nevedla hadice jako na videu, ale trubka velkého průměru - stejná jako ke spodní výpusti. Nezapomeňte, kde máte v systému umístěné čerpadlo.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivooo - (19) - 18.112 (?), 8.5.2012 22:20

hej hej čerpadlo má byť v poslednej komore. ten skimmer na videu by sa dal spraviť doma (Roman Sitkey dakujem za reakciu) niečo také budem riešiť aj v mojej filtrácií. stačí priemer trubky 110 mm? aj na dnovú vpusť aj na skimmer.

dalšia vec-teoreticky ak mám čerpadlo 13000l /h - to bude odsávať vodu s poslednej komory, tak musí sa tá voda takým istým prítokom aj pritekať cez skimmer a vpusť do filtra(samozrejme nebude to presne 13000l, budú tam nejaké strati kvôli výškovým rozdielom, alebo kvôli dlžke hadice). ak by som rozdelil teda tých 13000 l na skimmer a vpusť, bude ten prietok dostatočný? teda aby vpusť brala kal a skimmer bral lístie atd... ten prietok by mohol byť cez postrubie do filtra cca 6000L(môj odhad).ja viem že sú to niekedy blbé otázky ale ak sa pustím do filtra musí byť tip-top :) 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Martin Hrkal - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1463) - 73.81 (?), 9.5.2012 9:23

Ano, 110-ka trubka Vám při udaném průtoku bude stačit.

K tomu průtoku - těžko říct. Pokud nepotlačíte vodu nějak extra do výšky, bude ta ztráta patrně menší - i když to záleží i na typu čerpadla.  Ztrátu v hadici dovedete do jisté míry ovlivnit jejím průměrem.  Okometricky dokážete dobře zhodnotit sání na hladině, na dně je to hůře patrné. Hladině po mém soudu budete muset věnovat výkonu trochu více - a právě proto musíte mít nějakou formu plynulé regulace na přívodním potrubí, aby jste to sladil

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivooo - (19) - 110.158 (?), 28.4.2014 19:18

po dvoch rokoch od založenia témy sa filter nerealizoval, fungoval len pôvodný.

pri napúšťaní jazierka som odmeral objem - nieje 35-40 000 litrov ale cca 25000 l.  navrhovaná filtrácia by bola drahá, pracná.

v téme Zajímavé ceny čerpadel, UV lamp a filtrů som našiel zaujímavé ceny filtrov a pýtal som sa na gravitačné zapojenie, ktoré už viem že nieje možné na tomto druhu filtra.

moja otázky smeruje k zapojeniu čerpadla. čerpadlo teda bude tlačiť vodu do filtra, aj skimer so samostatným čerpadlom.

1. myslíte že čerpadlo v najhlbšom mieste jazierka vie dostatočne brať kal ako napr dnová vpusť?

2. myslíte že by bolo vhodné zapojiť pred filtráciu tohto typu (CBF350c-trojkomorová dimenzovaná vraj na 90000 l bez rýb) vortex filter s touto nadstavbou? Video zde.

Ďakujem za odpovede.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika