Nápady na levné fólie či materiály na jezírko



host - 6.52 (?)
10.6.2008 13:35

Zdravicko vsem...

Chystam se vytvorit jezirka prevazne svepomoci kamarad ma bagr :)... cca55 a 90m2 max hloubka cca 3,m k tomu potucek cca 25m delka 2-4m sirka a hloubka max cca 0,9-1,5 prevazne k chovu ryb no a nemam v planu zbytecne utracet... mame selske staveni se zahradkou 1300 m2 takze nejsem tlacen prostorem aby filtr byl mala uhledna krabicka atd... muze byt velka uhledna krabicka:)

Folie : patrne zvolim nejakou profi hydroizolacni + polozeni od firmy + svareni a testovanim svaru  ---- v tomto si hrat na kutila by byla hloupost + geotextilie radeji o vrstvu o dve vic to uz je par kacek v celkovem pohledu

co se tyce jezirkovek chtel jsem porovnat technicke listy a moc jsem jich nenasel tak zvitezil patrne junifol nebo neco podobneho na jezirka ty muzou byt tak trochu hranata a u potucku tam bych si chtel vynahradit clenitost jen uvidim jak se budou tvarit na napojeni junifol a jezirkovka... zvazoval jsem udelat stavidlo (pripadne nahrazene sitem kuli odeleni ryb) ale stavidlo a jezirkova z folie jem nic nenasel... videli jste vy nejake takove reseni? nebo je to blbost?  mohl bych pak vypustit jedno jezirko dle potreby a ryby na nutnou dobu natesnat v druhem...

UV lampa standartne prodavane jsou super ale pro me pouziti ne to prave, voda proteka prilis rychle osvit je prilis kratky musel bych svitit prilis W take to neni nejlevnejsi

UVC zarivka 30w 90cm sylvania cca 400kc + dph k tomu prumyslove teleso IP 65 s elekronickym predradnikem  (o 30% vetsi zivotnos zarivky)

Varianta 1. voda bude pomalu protekat vanou nad kterou bude viset zarivka vana napriklad 150 x 50x20 vyska hladiny 10 cm
Varianta2 voda proteka trubici z laboratorniho skla (simax) prumer 150 mm zarivka z jedne strany a z druhe refletor kuli svetelnym ztratam

v obou pripadech je doba osvitu vyrazne vyssi...

Nejaky typ samocisticiho fitru na mechanicke necistoty asi koupit tohle bastlit nevim nevim, rohodne ne koupim hned ale az podle ucinnosti biofiltru

Bio filtr je trivialni jako nadoby pouziji BIGBOX skladova plastova prepravka 120x80x80 ktere se muzou radit kaskadove za sebou aby pri prepadu dochazelo k samovolnemu okysliceni (voda z jezirka bude cerpana do nejvisiho boxu odkud protece vsemy boxi pod sebou a posleze do jezirka)

Box rozdelim prepazkamy na sypkou filtraci kterou umystim bud do sitovanech nebo pevnych kazet aby byla snadna vymena a cisteni...

na filtracni rohozemy pripevnim U profil na bocich a dnu pripadne napnu pletivo aby se zabranilo pruhybu. tak pujdou rohoze krasne vyndat a ocistit, mezi rohozemy nechat mezeru 2-4 cm aby v pripade zaneseni jedne voda pretekala a protekala dalsi rohozi

spodni cistici vypust, nouzouvy prepad, pripadne indikace zaneseni je samozrejma... pripadne prokyslicovani nektere casti filtru proste v lete az nebude filtr stihat zkusit v ktere casti filtru se projevy narust cisticich procesu pri prokysliceni... pokud se projevy?

prutok vody bude plochou 120x70cm +10cm rezerva na nouzovy prepad.- volny prostor

jestli bude stacit jedna kaskada o 2-4 boxech nebo vic se uvidi, je mne jasne ze ucinnost nebude takova jako u tovarne vyrabenych filtru ale tim ze jej proste predimenzuji dosanu pomalejsiho prutoku vody a delsimy rozestupy mezi cistenim a doufam i ciste vody

jednu kaskadu boxu umistim do drevniku aby bezela celorocne a tim predesel nekterym problemum se zimovanim ryb hlavne na jare.

vodu budu filtrovat ve dvou rezimech mensi mnozstvy celodenne a kdyz je nocni proud tak tolik abych to zvladnul profitrovat do cista docista takze fitry budou muset byt dimenzovany na vyssi nocni prutok...

co se tyce rostlin tak tam v prvni fazi dam co je tak bezne doporucovano a tak po roce az se trochu stabilizuje nejaka rovnovaha v jezirku tak uvidim zda upravit rostlinou vysadbu nebo filtracni slozky o zeolit ci jine prirodni ci sinteticke menice iontu ktere napomahaji odbouravani neceho konkretniho co nepotrebujes, pripadne aktivni uhli...

v pozdejsi budoucnosti to planiji doplnit o korenovku minimalne 4*8m a nejakou predfitraci kuli zanaseni... teda az podle kvality vody a jak bude vic ryb ale pres leto by to mohlo byt potreba nemam nutnou potrebu se tam koupat tak pokud fitrace nestihne kristalovou vodu ale ryby preziji tak no problem do dalsiho roku se to vyresi...

u korenovky pro jezirkove ucely bych pouzil alespon dvojnasobnou velikost vysipoveho materialu protoze bude vyssi prutok vody a bude vic mech necistot tak aby se tak nezanasela samozrejmne bude jeji ucinnost mensi mysleno oproti standartni korenovce na sedou vodu z domacnosti..

Uvitam konstruktivni debatu :) Vse je zatim v urovni planu a nakresu zahrady, ale proste setrit na folii nebo polozeni je setrenim na spatnem miste, zvlaste v pripade ze planujete na zahrade cca 200 m3 vody ale udelat si fitr, injektor vzduchu k prokysliceni vody (za cerpadlem), UVC osvit... automaticke krmitko pro leto kdy jses treba pric je jinna a pokud neco s prominutim po... tak vam spadne zarivka do vody nebo filtr nebude stihat, krmitko nebude krmit... ale mit na zahrade a u sousedu bazinu by fakt nebylo dobre...

(s)mejte se Karel

ka-rel@atlas.cz

ps: koukal jsem ze sem chodi nejaci prodejci pokud mate tech. listy k foliim tak mne je prosim poslete. dekuji

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
                     
host - 6.52 (?), 10.6.2008 13:35

Zdravicko vsem...

Chystam se vytvorit jezirka prevazne svepomoci kamarad ma bagr :)... cca55 a 90m2 max hloubka cca 3,m k tomu potucek cca 25m delka 2-4m sirka a hloubka max cca 0,9-1,5 prevazne k chovu ryb no a nemam v planu zbytecne utracet... mame selske staveni se zahradkou 1300 m2 takze nejsem tlacen prostorem aby filtr byl mala uhledna krabicka atd... muze byt velka uhledna krabicka:)

Folie : patrne zvolim nejakou profi hydroizolacni + polozeni od firmy + svareni a testovanim svaru  ---- v tomto si hrat na kutila by byla hloupost + geotextilie radeji o vrstvu o dve vic to uz je par kacek v celkovem pohledu

co se tyce jezirkovek chtel jsem porovnat technicke listy a moc jsem jich nenasel tak zvitezil patrne junifol nebo neco podobneho na jezirka ty muzou byt tak trochu hranata a u potucku tam bych si chtel vynahradit clenitost jen uvidim jak se budou tvarit na napojeni junifol a jezirkovka... zvazoval jsem udelat stavidlo (pripadne nahrazene sitem kuli odeleni ryb) ale stavidlo a jezirkova z folie jem nic nenasel... videli jste vy nejake takove reseni? nebo je to blbost?  mohl bych pak vypustit jedno jezirko dle potreby a ryby na nutnou dobu natesnat v druhem...

UV lampa standartne prodavane jsou super ale pro me pouziti ne to prave, voda proteka prilis rychle osvit je prilis kratky musel bych svitit prilis W take to neni nejlevnejsi

UVC zarivka 30w 90cm sylvania cca 400kc + dph k tomu prumyslove teleso IP 65 s elekronickym predradnikem  (o 30% vetsi zivotnos zarivky)

Varianta 1. voda bude pomalu protekat vanou nad kterou bude viset zarivka vana napriklad 150 x 50x20 vyska hladiny 10 cm
Varianta2 voda proteka trubici z laboratorniho skla (simax) prumer 150 mm zarivka z jedne strany a z druhe refletor kuli svetelnym ztratam

v obou pripadech je doba osvitu vyrazne vyssi...

Nejaky typ samocisticiho fitru na mechanicke necistoty asi koupit tohle bastlit nevim nevim, rohodne ne koupim hned ale az podle ucinnosti biofiltru

Bio filtr je trivialni jako nadoby pouziji BIGBOX skladova plastova prepravka 120x80x80 ktere se muzou radit kaskadove za sebou aby pri prepadu dochazelo k samovolnemu okysliceni (voda z jezirka bude cerpana do nejvisiho boxu odkud protece vsemy boxi pod sebou a posleze do jezirka)

Box rozdelim prepazkamy na sypkou filtraci kterou umystim bud do sitovanech nebo pevnych kazet aby byla snadna vymena a cisteni...

na filtracni rohozemy pripevnim U profil na bocich a dnu pripadne napnu pletivo aby se zabranilo pruhybu. tak pujdou rohoze krasne vyndat a ocistit, mezi rohozemy nechat mezeru 2-4 cm aby v pripade zaneseni jedne voda pretekala a protekala dalsi rohozi

spodni cistici vypust, nouzouvy prepad, pripadne indikace zaneseni je samozrejma... pripadne prokyslicovani nektere casti filtru proste v lete az nebude filtr stihat zkusit v ktere casti filtru se projevy narust cisticich procesu pri prokysliceni... pokud se projevy?

prutok vody bude plochou 120x70cm +10cm rezerva na nouzovy prepad.- volny prostor

jestli bude stacit jedna kaskada o 2-4 boxech nebo vic se uvidi, je mne jasne ze ucinnost nebude takova jako u tovarne vyrabenych filtru ale tim ze jej proste predimenzuji dosanu pomalejsiho prutoku vody a delsimy rozestupy mezi cistenim a doufam i ciste vody

jednu kaskadu boxu umistim do drevniku aby bezela celorocne a tim predesel nekterym problemum se zimovanim ryb hlavne na jare.

vodu budu filtrovat ve dvou rezimech mensi mnozstvy celodenne a kdyz je nocni proud tak tolik abych to zvladnul profitrovat do cista docista takze fitry budou muset byt dimenzovany na vyssi nocni prutok...

co se tyce rostlin tak tam v prvni fazi dam co je tak bezne doporucovano a tak po roce az se trochu stabilizuje nejaka rovnovaha v jezirku tak uvidim zda upravit rostlinou vysadbu nebo filtracni slozky o zeolit ci jine prirodni ci sinteticke menice iontu ktere napomahaji odbouravani neceho konkretniho co nepotrebujes, pripadne aktivni uhli...

v pozdejsi budoucnosti to planiji doplnit o korenovku minimalne 4*8m a nejakou predfitraci kuli zanaseni... teda az podle kvality vody a jak bude vic ryb ale pres leto by to mohlo byt potreba nemam nutnou potrebu se tam koupat tak pokud fitrace nestihne kristalovou vodu ale ryby preziji tak no problem do dalsiho roku se to vyresi...

u korenovky pro jezirkove ucely bych pouzil alespon dvojnasobnou velikost vysipoveho materialu protoze bude vyssi prutok vody a bude vic mech necistot tak aby se tak nezanasela samozrejmne bude jeji ucinnost mensi mysleno oproti standartni korenovce na sedou vodu z domacnosti..

Uvitam konstruktivni debatu :) Vse je zatim v urovni planu a nakresu zahrady, ale proste setrit na folii nebo polozeni je setrenim na spatnem miste, zvlaste v pripade ze planujete na zahrade cca 200 m3 vody ale udelat si fitr, injektor vzduchu k prokysliceni vody (za cerpadlem), UVC osvit... automaticke krmitko pro leto kdy jses treba pric je jinna a pokud neco s prominutim po... tak vam spadne zarivka do vody nebo filtr nebude stihat, krmitko nebude krmit... ale mit na zahrade a u sousedu bazinu by fakt nebylo dobre...

(s)mejte se Karel

ka-rel@atlas.cz

ps: koukal jsem ze sem chodi nejaci prodejci pokud mate tech. listy k foliim tak mne je prosim poslete. dekuji

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 235.12 (?), 11.7.2008 12:04

V baumaxu je k mání jezírková fólie 0,6 mm v rolích širokých 4m, 6m a 8m v ceně 55 Kč/m2 je maďarská, žádná Čína! Mě se hodila šíře 6m a délka 9m a nemusel jsem nic svařovat. Ještě doplním, že jako podklad stačí pár centimetrů písku a na něj starý koberec místo geotextílie.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 187.62 (?), 11.7.2008 13:50

0,6 mm se hodí tak na pítko pro ptáky :-/

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 235.12 (?), 15.7.2008 8:12

Fólii 0,6 mm do hloubky 1,2 metru doporučuje i výrobce fólii Fatra N.!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Chemický Alí - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1247) - 166.66 (?), 11.7.2008 14:51

pokud jste myslel mne tak nikoli, ale technické listy naleznete na Webu po chvíli surfování s definíc technologie pokládky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 165.35 (?), 14.7.2008 22:15

 Zrovna stavím jezírko cca 10x 10 m . Jezírkovou folii PVC 1mm jsem sehnal v Německu za 3,99 EUR/m2. Známí mi na základě vlastní zkušenosti poradili použít pod folii místo geotextilie staré koberce.

Ve sběrném dvoře jsem si jich mohl vzít, kolik jsem potřeboval.Zdarma.

Abychom se mohli v jezírku koupat a abych mohl jezírko čistit, položím na dno(na folii) beton cca 10 cm. Vstup do rybníka bude tvořit chodník z betonu a žuly. V lomu jsem nakoupil odseky, které vznikají při výrobě dlažebních kostek - cena100 Kč/ tuna. Zbytek stěn jezírka bude zatím z folie. V budoucnu však hodlám i stěny udělat ze žulových kamenů spojených betonem - proto jsem po obvodu stěn vyhloubil do dna příkop cca 4O cm široký a 50 cm hluboký tak, aby měly stěny pevný základ.

  Filtraci hodlám také řešit svépomocí. Protože mám velkou zahradu, budu ji řešit potůčkem (čerpání vody čerpadlem) - tak aby voda protékala zónami štěrku a písku a dále kaskádou 3 plastových nádob cca 2OO litrových. Určitě do jednoho použiji biomolitan -, do dalších jiné materiály . Můžete mi doporučit nějaký za rozumnou cenu ?  Na trhu je jich mnoho, ale jsou poměrně drahé (vzhledem k velikosti filtru, který potřebuji).

Může mi někdo poradit jak a z jakých rostlin vytvořit kořenovou čističku?

Zaujal mě rovněž nápad vyrobit si svépomocí UV lampu. Skutečně lze použít UV trubici do nějaké běžně vyráběné zářivky?

S pozdravem Pavel K.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Chemický Alí - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1247) - 166.66 (?), 18.7.2008 10:47

Zajímavý příspevek- jenom nějaké drobné poznámky. UV - pokud byste chtěl experimentovat, musel byste komorový UV zářič vyrobit například z germicidních zářivek používaných ve zdravotnictví - skoro bych se v takovém případě nehnal za chimérou a vytvořil bych komoru z akralátu, ve tvaru hranatého U o malém vnitřním průřezu, ve kterém by byla (nebo byly) zářivka (zářivky) vložené. Máte zajímavé nápady... Podotýkám, že akrylát bude působením UV degradovat a po nějaké době jej budete muset vyměnit, stejně tak budete muset myslet i na nutnost mechanického čištění vnitřních ploch..

Add. bazén.- ve vašem případě už nemůže být řeči o foliovém jezírku, vy se nyní snažíte o standardní stavbu, ve které použijete folii toliko jako hydroizolační vrstvu. V případě realizace nádrže o Vámi zmíněném objemu a velikosti bude bezpodmínečně nutné pracovat s železobetonem, jinak je desiluze nevyhnutelná. "Jezírko" bude po napuštění a vybetonování mít hmotnost   300 i více tun...  To už není situace, ve které se budeme přít o to, zda pod folii dát koberec, nebo geotextilii, protože nejlépe by jí bylo na podkladním loži ze železobetonu...

Pokud   nevytvoříte železobetonový skelet dojde s vysokou pravděpodobností k praskání konstrukce (ať již vlivem statického zatížení, či vnitřního pnutí konstrukce) a následně k porušení folie.  Ta odolává dobře zatížení, pokud je plošné a krycí vrstva plastická..

Doporučoval bych Vám konzultaci s projektantem. vybourávání festovně vytvořeného jezírka beton - kámen o půdorysu 100m2 není příjemná kratochvíle, stejně tak, jak prosakující jezírko..

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Martin Hrkal - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1463) - 158.206 (?), 15.7.2008 10:11

Tak obsáhlý příspěvek už tady dloho nebyl
CO se izolace takhle velkého jezírka týče, volil bych podle referencí od někoho, kdo podobnou nádrž má doma. Značka folie je zde podle mého druhotná, daleko větší roli bude jistě hrát pěčlivost toho, kdo ji pokládá a vaří. Jesli použijete alkor, Oasefol nebo nějaké jiné PVC by mi zas až tak netrápilo. Getoextilie je nezbytná, ale to myslím bude každý dobrý izolatér vědět :)
Pokud to myslíte s choevm ryb opravdu vážně, spodní výpusť je pro Vás ideální řešení, se stavidlem jsem se dosud u jezírka nesetkal :)
Co se UV lampy týče, nedovedu si představit, že si ji vyrobíte sám - a to mám myslím dost velkou míru představivosti :) Na Vaši námitku ohledně průtoku konstatuji, že na trhu existují UV lampy s regulovatelným průtokem podle výkonu UV zářiče uvnitř, což, když se nad tím zamyslíte, má logiku - vždyť ve finále má každý fakticky jiný reaálný průtok skrze lampu. Ten popis toho řešení, které uvádíte, se používá u komorové UV lampy - tam voda opravdu volně protéká kolem 10 55W zářivek - a tam je optimální průtok kolem 12 kubíků za hodinu

Píšete, že mechanickou část filtrace necháte na později - a já bych s ní naopak začal. Pojkud zachytíte vlanou část hrubé hmoty ještě před vstupem do aktivní části fitlru, zvýšíte jí výrazně učinnost, resp. snížíte její zátěž. Navíc Vám to usnadní čištění. Co se samotné konstrukce fitlru týče, existuje tolik řešení, že je těžké říct, které je lepší. Zkrátil bych to větou - do co nejmenší bedny nacpat co největší aktivní plochu - a to už se myslím rozebíralo v jedné z předchozích diskuzí. Pokud pak dál plánujete něco jako kořenovou čistírnu, zkuste do ní zavést vývod přímo z Vašeho fitlru - a nikoli přímo z nádrže

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Chemický Alí - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1247) - 166.66 (?), 18.7.2008 10:49

filtr - nebo co do největší bedny, kterou mohu skrýt, co největší aktivní plochu..

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 79.74 (?), 20.7.2008 19:17

Skusal uz niekto urobit kamienkovu foliu nalepenim, alebo napalenim? Ta by sla kvoli vzniknutym kazom na klasicku foliu. Mam nejake zbytky z okrajov a nad tymto spekulujem ako ich vyuzit. Kamene 4-8 mm mam.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika