Ú v o d n í   s t r á n k a  |  Reklama   
Zahradní domky.cz
Chaty, zahradní domky a domky na nářadí, dodání po celé ČR
Nábytek Vladeko
Dřevěný zahradní nábytek, doprava po ČR zdarma
Držáky nářadí
Jednoduché držáky pro snadné uskladnění zahradního nářadí atp.

Zahradní jezírka > Nápady na levné fólie či materiály na jezírko

Partnerem sekce je Oase - koupací a zahradní jezírka

Nápady na levné fólie či materiály na jezírko

host - xxx.xxx.180.133 (?)
7.3.2008 13:50

Tak už jsem dlouho nerozveselil pana Hrkala.

Jen mě napadl další materiál na kanálky a potůčky mezi jednotlivými vodními plochami.

U nás v oblasti uhelných pánví je mezi zahrádkáři běžně k vidění všemožné využití gumových pásů z dopravníků. Někteří to používají i místo střešní krytiny. Myslím, že pro drobné vodní stavby by byl tento materiál také použitelný.

Vítek

Ukázat polohu příspěvku v diskuzi >
Připojit reakci

Nejnovější příspěvky v tomto vláknu:
ano zaplatite nakladak a bager, vsetko za hu..., host, 13.4.2014
Takovych penez!!! A kus plastu na zahrade to..., host, 13.4.2014
Tak já bych zrovna na fólii nešetřila, je to..., host, 25.2.2014
Tak nevím jak na Slovensku, ale u nás se běž..., host, 28.1.2014
Taky jde těsnit tím, že na dno dáte ty staré..., Standa von Königgrätz, 28.1.2014

host - xxx.xxx.105.97 (?)
6.1.2008 15:58, počet návštěv: 125976
Přejít na: tento příspěvek (zjistit adresu)

Dobrý den,

podobné téma jsem našel na některém ze zahraničních fór, jeden z přispěvatelů mluvil o materiálu, který nazývají "silo cap". Po mém pátrání po českém překlad jsem došel k tomu, že se zřejmě jedná o silážní folii, ta se ale u nás prodává pouze v tloušťce 0,12 nebo 0,15 mm, což je jasně nedostačující.

Přesto ale ve zmiňované diskuzi kdosi tvrdil, že "silo cap" má tloušťku několik mm... Má někdo nějaký nápad, co tedy silo cap česky znamená? Tento materiál jsem totiž našel k prodeji na amazon.com v rozměru 4x4 metry přibližně za 200kč (což je super!!!).

Plánuji výstavbu už druhého jezírka (konečně většího a hlubšího), přesto se mi ale investice do značkové folie zdá příliš vysoká a tak hledám alternativy (možná ale stejně skončím jako minule u Gardeny). Nějaké nápady?

Berte prosím tento příspěvek ne jen jako radu pro mě konkrétně, ale i jako možnost podělit se o kreativní nápad jakou folii použít.

Díky :)

Připojit reakci   

host - xxx.xxx.133.199 (?)
6.1.2008 17:27
Přejít na: předchozí příspěvek | tento příspěvek (zjistit adresu)

Ja osobne chystam stavbu noveho jezirka, kde jako izolaci pouziju bentonitove rohoze  - sice nevim o nikom, kdo by to zatim udelal - ale nekdo musi byt prvni :-) Jednak maji vyhodu, ze jsou takrka "na vecne casy"  a jednak mam moznost je ziskat za vicemene symbolickou cenu - az bude hotovo, napisu sem podrobny postup. A pokud chcete jezirko postavit opravdu levne, tak staci pouzit pouze cisty bentonit - do nejakych folii z Hornbachu bych nikdy nesel, drahe a zivotnost ve hvezdach.

Připojit reakci

9.1.2008 20:06

přeji hodně štěstí, osobně to ale zatím stále vidím spíš na folie, co jsem našel bentonitové rohože tak je cena kolem 500 za m2

Připojit reakci

host - xxx.xxx.216.103 (?)
25.1.2011 20:08
he mam folii z hornbachu je to plachta na 8mx15 metru je to 0,5mm a drží už 8 rokem "" je opravda že jsem pod plachtu dal staré koberce a pak geotextílii ale drží super -- "je zaplacéná 50 kč za metr no neber to ""
Připojit reakci

host - xxx.xxx.184.1 (?)
24.1.2014 18:45

Nechápu tuhle debatu. Opravdu kvalitní folie je ta,  která nepodléhá fotodegradaci, plast jako takový má enormní životnost, ale dochází k fotodegradaci tudíž narušení struktury plastu. Výrobcům dá hodně práce při zpracovatelském postupu dodržet strukturu molekul plastu (proto cena kolem 200 kč/m2). Jednoznačně UV odolnost udává délku života folie. p.Hruby

Obrázky:

Připojit reakci

host - xxx.xxx.107.243 (?)
25.2.2014 12:14

Tak já bych zrovna na fólii nešetřila, je to to hlavní, co dostává nejvíc zabrat. Vloni jsme zakládali trochu větší jezírko na zahradě a dali tam EPDM fólii Firestone. I když nebyly letos žádné mrazy, drží dobře.

Připojit reakci

Jaroslav Németh (2) - xxx.xxx.13.171 (?)
15.1.2008 21:07

Zdravím Vás zo Slovenska. Ja osobne mám jazierko tiež zo silážnej fólie, pre istotu som ho položil dvojmo. Dá sa zohnať použitá, keď sa likviduje siláž. Vydrží toľko ako kupovaná orig. jazierk. fólia. A skoro zadarmo.

Připojit reakci

16.1.2008 11:12

Zdravím,

jen otázka, silážní folie aspoň v ČR všichni prodávají jen v tloušťce 0,12 až 0,14 mm, je to tak i u Vás? A je možné, že silážní folie ma i při nižší tloušťce stejné vlastnosti?

Děkuji:)

Připojit reakci

host - xxx.xxx.221.138 (?)
16.1.2008 11:52

Dobrý den. Pokud je tloušťka silážní fólie ta, kterou uvádíte, tak k použití na jezírko je velmi diskutabilní.  Samozřejmě to může nějaký čas fungovat, ale jedna z hlavních vlastností speciální jezírkové fólíe je mimo samotné tloušťky její stabilita proti UV záření a taky průtažnost při měnících se ročních teplotách.  Nejsem znalec silážních fólií, ale už z principu jejich použití se mi nezdá, že by byla nějak silně stabilizovaná. Je to jen krátkodobě používaná fólie. Pokud by totiž byla stejně kvalitní, tak by ji zahradníci dávno používali. Jezírka realizuji poměrně běžně, ale ani ve snu by mě nenapadlo někomu navrhnout použítí silážné fólie. Něco jiného ale může být, když si to někdo dělá sám a pro sebe. Pěkný den přeje Stanislaw:-)

Připojit reakci

16.1.2008 17:05

Silážní folie je udajne UV stabilizovana...a co vim, tak vyse je zminovany prispevek o pouziti silazni folie a tam nekdo uvadel, ze ma jezirko ze silazni folie jiz pres pet let a nebyl s nim problem...nevim, popravde bych to rad zkusil...vyndat silazni a dat tam jezirkovou folii se da vzdycky...

Jinak ale vim, ze 0,12 mm je opravdu malo, proto se snazim zjistit, zda nekde v CR nekdo vyrabi silnejsi...nasel jsem jen v nemecku, ze vyrabi 1,5 mm divne...jako kdyby v CR zemedelci pouzivali z nejakeho duvodu ty tenke...

Připojit reakci

Martin Hrkal, Vladeko zahradní program (1203) - xxx.xxx.158.206 (?)
4.3.2008 20:26

Nezlobte se, napsat, že folii vyměníte vždycky je hloupost. Máte představu, že máte nádrže třeba 6x6metrů, osázenou, v ní několik kubíků kačírku, kameny,. atd., začne Vám téct folie a vy ji jen tak vyměníte? Zkuste se zeptat zahradníků či realizátorů, s jakou radostí po někom předělávají tekoucí jezírko. Myslím, že ostrostí jejich reakce budete překvapen...

PS - pro možné osočení - folie také prodávám, ale u síly 0,5mm se ošívám. Jestli myslíte tutéž plachtu na siláž co já, tak si myslí,m že je to krátkozraké a ve finále možná dražší pokus

Připojit reakci

5.3.2008 13:35

Promiňte, ale samozřejmě jsem myslel silážní folie německého standardu, tedy 1.5 mm a více...

To by na menší nádrž stačit stoprocentně mělo, jen jsem nenašel žádného dodavatele v ČR, který by dělal silážní tlustší než pár desetin mm, což je k ničemu.

Tenhle příspěvek vznikl hlavně proto, že je jistě spousta způsobů, jak udělat kvalitní jezírko i bez použití (někdy) předražených materiálů. Tím samozřejmě nemyslím nikoho konkrétního. Víc než co jiného mi v tomto příspěvku šlo o nápady, ale jak vidím, zřejmě i hloupí američané jich mají bohužel víc. 

Připojit reakci

host - xxx.xxx.52.210 (?)
26.1.2014 13:12

pridavam stranku zo slovenska kde je ta silazna folia o hrubke 25mm, a cena je 1e za 1m.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.166.143 (?)
26.1.2014 13:35

25mm to je dva a pol centimetra ak sa nemylim a to je hrubka dosky

Připojit reakci

27.1.2014 11:38

sorry malo tam byt 0,25mm

Připojit reakci

host - xxx.xxx.4.7 (?)
27.1.2014 13:26

Alebo mozno 2,5 mm?

Připojit reakci

host - xxx.xxx.238.6 (?)
27.1.2014 16:16

Tak to ať mi někdo vysvětlí, co je na tom výhodné. Pro jezírko to chce minimálně 0,5mm. Takže i kdyby někdo použil dvě vrstvy, tak je na ceně 2eura a za tu cenu se dá koupít jezírková fólie. Tak fakt nechápu, co tu kdo vymýšlí.

Připojit reakci

28.1.2014 11:57

za 2e nekupis jazierkovu foliu.ak ano napis kde?

tato tema je o tom co najlacnejsie si urobit jazierko...

pisal som na tu silaznu foliu ci vydrzi a kolko.

odpisali mi ze je vela ludi co si ju od nich kupuje prave na jazierka.

a pokial ju podlozis starimi kogercami ci geotextiliou...

napisali ze vydrzi 4 roky minimalne a ze je stabilna voci slnecnemu ziareniu.

a vacsina chce jazierko male len na okrasu... a nie profesionalne jazierko.

na chalupe mam jazierko len na okrasu cca 3000l a mam ho s igelitu 6 vrstiev.vydrzalo sotva rok... preto chcem foliu.ale kedze je to v horach a chodime tam len na vykend neoplati sa mi kupovat poriadnu foliu... ludia su vseliaky a uz mi s tade zmizla fontanka... a na slovensku verim ze by sa nasiel dobrak co by ukradol aj foliu...

Připojit reakci

Standa von Königgrätz (2476) - xxx.xxx.244.2 (?)
28.1.2014 13:12

Taky jde těsnit tím, že na dno dáte ty staré koberce, na ně namatláte bláto z bentonitového steliva pro kočky, na to dáte i potrhané folie "co dům dal" s určitými přesahy, položíte zase vrstvu hadrů nasycených blátem ze steliva, opět vrstvu folií "co dům dal", zase vrstvu hadrů nasycených blátem ze steliva a nakonec to co si představujete jako pohledovou plochu (kačírek apod.).

No, vždy je lepší mít jednu vrstvu spolehlivou než 2-6 vrstev nespolehlivých. Neřiďte se ani tak tlušťkou jako hmotností na m2, protože Penefol 950 / 0,6 těsní stejně nebo lépe než Penefol 500 / 1,5 (ale určitě lépe než 4 vrstvy silážové).

Připojit reakci

host - xxx.xxx.34.134 (?)
13.4.2014 14:49

Takovych penez!!! A kus plastu na zahrade to je hns.Zajdete za nejakym majitelem stavební fyrmy, v každém 5 vykopu co kopou je jíl!!! Tak si domluvte furu za hubičku, nemusí platit uskladnění na skladce.Jen za odvoz.Z m3 jilu udelate 10 M2.Mam jezirko 5*8 a stačilo 5m3.firma vam to vykope bagříkem a lžící od bagru vam rozpatlá rovnomerne jíl.Strojníci jsou borci.Nebo 5 lidí a šlapte to v gumakach. Bio jo jo máš nato HohoBach.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.224.52 (?)
13.4.2014 16:09

ano zaplatite nakladak a bager, vsetko za hubicku (netusite asi co to stoji) a potom zistiite ze ten il akosi nesplna poziadavky a preteka

Připojit reakci

host - xxx.xxx.238.6 (?)
28.1.2014 14:21

Tak nevím jak na Slovensku, ale u nás se běžně prodává jezírková fólie 0,5mm za 50-60Kč, což jsou přibližně ty 2e... Ale pokud radši dáte stejný peníz za fólii, která vydrží 4 roky, tak proč ne... Vaše věc. Já si radši koupím fólii, která vydrží 20let za stejnou cenu :-)

Připojit reakci

host - xxx.xxx.62.35 (?)
17.1.2008 22:17

Zkuste Fatru Napajedla a jejich podnikovou prodejnu. Svaří Vám folii přímo  na míru dle Vašich požadavků. Jsou tam velmi ochotní lidé.

petr

Připojit reakci

host - xxx.xxx.0.190 (?)
4.3.2008 13:02

Je to ta folie která se používá na silážní nebo senážní vaky. Sám ji mám v jezírku 4 roky.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.151.203 (?)
4.3.2008 21:23

Napiště až jí tam budete mít tak 8 let. Myslím, že budete litovat, že jste si hned na poprvé nekoupil pořádnou a kvalitní fólii. Silážní je totiž vyráběna na životnost potřebnou od překrytí silážem do doby její zkrmení. 

Připojit reakci

host - xxx.xxx.253.16 (?)
5.3.2008 7:35
Setrit na folii, radsej ma... Ma zmysel setrit na vsetkom okrem folie. To ako keby ste si povedali, ze postavite fajn vilu, ale kedze to bude taky luxus, musite niekde usetrit... date tam zaklady zo stareho cementu, alebo z malty, ci len z nahadzanych kamenov. Folia je zaklad jazierka, tam by som nikdy nesetril. Da sa usetrit na filtracii, vlastnym DIY filtrom s vyssim "vykonom" a menej vykonnym cerpadlom. Mozno aj na rastlinach ak si ich zadovazite niekde z prirody. Na vsetkom moznom sa da... ale na folii je to riziko (ak nemate v pod nou 10 cm ilu.
Připojit reakci

5.3.2008 8:23

Určitě správný názor, kdo nikdy třeba jen nehledal špatný svár nebo díru ve dva roky starém jezírku, tak to nepochopí. Máte představu, jak asi vypadá zahrada, na které rozebíráte hotové jezírko?

Připojit reakci

5.3.2008 13:38

Pane Hrkal všechny Vaše argumenty jsou samozřejmě správné, ale co když je někde nějaký kutil, který narozdíl od nás něco "kreativně" vymyslel a funguje mu to? Třeba i deset let?

Připojit reakci

Miloš Vysloužil (10674) - xxx.xxx.85.27 (?)
5.3.2008 14:34

No, já nevím. Jestli někdo sestrojí jakoukoli sestavu a jednu její součást ošidí a výrazně poddimenzuje, tak já na tom nevidím nic kreativního. A to ani v případě, že mu náhodou vydrží i 10 let.
   Myslím, že doba nápadů, jak vyrobit udírnu ze sudu na asfalt a jak upravit nádobu na asfalt ze staré udírny, je nadobro pryč. A nic na tom nemění ani fakt, že Přemek se tím stále úspěšně živí. Tak to laicky vidím i s tou silážní fólií.

Připojit reakci

Ing. Ferda Mravenec, zahradnický guru (1302) - xxx.xxx.153.130 (?)
5.3.2008 14:49

Nemohu souhlasit s tím, že "doba nápadů, jak vyrobit udírnu ze sudu na asfalt a jak upravit nádobu na asfalt ze staré udírny",  je nadobro pryč. Proč by byla? Když se někdo zabaví tím, že takové věci dělá, tak proč by je nedělal?

Připojit reakci

5.3.2008 15:10

Já mám dobré zkušenosti s plachtou co se používá na tiráky. V technolenu prodávají odřezky od 14 do 20Kč/Kg. Je to Uv stbilní, dobře se to svařuje, je to pevné a levné.

Když se pod to dá geotextilie a dobře se to svaří, tak by neměl být problém.

Oni ty odřezky jsou třeba role 1,5m*10m

Mají různí barvy a různou gramáž.

Stavba jezírek je lukrativní záležitost, na které si Výrobci folií namastí kapsy. Jezírka jsou přeci pro boháče, tak proč je nepodojit.  Ani bych se nedivil, kdyby ta silážní folie byla uplně stejný výrobek prodávaný pod jiným označením.

Také si nemyslím, že má cenu na všem šetřit, současně ale nemá cenu plýtvat financemi.

Vítek

Připojit reakci

5.3.2008 15:36

Vážený pane Vítku, sice jsem původně nechtěl reagovat, ale nedá mi to. Jezírek jsem už několik dělal a můžu Vás ubezpečit, že běžné jezírko není pouze pro bohaté. Je to pro kohokoli z nás. Není to nic nákladného. A taky jsem přesvědčen, že výrobce nevydělává závratně na tom, že vyrábí fólii, která se na jezírka hodí. Je to totiž nepatrný podíl z toho, kde se tyto fólie vlastně používají. Je to třeba stavebnictví ve všech podobách, kde je spotřeba mnohonásobně vyšší. Troufnu si tvrdit, že množství fólie, která se použije jen na jezírka, tak to ta firma vyrobí za pouhý jeden den. Asi tak. Stanislaw.

Připojit reakci

5.3.2008 15:54

No dobrá. Máte zřejmě pocit, že se v každé diskuzi chovám jako záškodník. Není to ale mím cílem.

Chtěl jsem jen říci toto. Budu-li potřebovat 6*6m folie v ceně 60kč/m2 dám za to 2160Kč což je ok.

Pokudkoupím plachtu 15kč/kg při gramáži 0,5kg/m2 vyjde mě to na 270Kč což je hodně málo.

Teď si vemte. že někdo buduje podstatně větší jezírko. Tam už to je hodně znát.

Diskuze byla na téma levné materiály, tak jsem přidal co vím. Tento materiál používá jedno zahradnictví co se zabívá pěstováním leknínů.

Vítek

Připojit reakci

Miloš Vysloužil (10674) - xxx.xxx.77.39 (?)
5.3.2008 16:12

Když si však necháte přivézt pár desítek km náklaďák třicet dvojky kačírku, a to není zdaleka všechno, zjistíte, že náklady na fólii nejsou to nejdražší. Navíc tam máte to, co do jezírka patří i s jakousi zárukou. Kde máte jistotu, že v plachtě od TIRáku se dlohodobým pobytem ve vodě nerozpadne textilie a nebudou se uvolňovat nechtěné látky?

Připojit reakci

host - xxx.xxx.76.241 (?)
5.3.2008 16:18

Ja sa na jazierko len chystam. El na folii setrit asi nebudem. Nechcel by som riesit unik vody z jazierka.

Připojit reakci

5.3.2008 16:20

Nikde jsem netvrdil, že se chováte jako záškodník. Jen jsem si vzpoměl na slova svého pana profesora, který nás učil toto. Účel, účel, účel a pak to udělejte pěkné. Jsem hodně přesvědčen o tom, že pokud chci stavět jezírko, použiju na jeho stavbu to, co je pro to určené, aby to ten účel plnilo. Nic víc. Pokud jste Vy přesvědčen o tom, že plachta z nákladního auta je ta pravá, pusťte se do toho. Přeji Vám úspěch. Stanislaw.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.162.33 (?)
31.7.2009 9:35

Dobrý den. Zvažujuji stavbu jezírka. Patřím k domácím kutilům a k lidem, kteří si pokud to jde udělají doma sami vše. A když jsem si tak pročítal tuhle diskuzi, tak jsem dost dobře nechápal.

Děkuji panu Vítkovi za nápad.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.166.33 (?)
2.10.2008 19:36

Ta vase svarovana plachta z nakladaku je pouze a jenom pro vas a na lekniny.Kdybych si delal velke jezirko, tak si tam ten drek z tiraku nedam a koupim si poradnou od vyrobce svarenou 1 mmsilnou folii.To neni louze na leknina svarena ze zbytku.Toto setreni na nespravnem miste se nevyplaci Dekuji

Připojit reakci

host - xxx.xxx.164.165 (?)
3.3.2010 18:24

velice vam fandím mate pravdu, každy nema tolik peněz na folii

Připojit reakci

Miloš Vysloužil (10674) - xxx.xxx.77.39 (?)
5.3.2008 16:15

Dobře, tak ta doba sudů z udíren nadobro pryč není, ale postrádá smysluplnost. Někdejší tvůrčí vynalézavost spočívala v tom, že tyto výrobky na trhu nebyly a současně suroviny jako železo se povalovaly všude, byly levné a daly se ukrást.

Připojit reakci

5.3.2008 16:25

... je pravda, dnes uz sa zelezo nekradne.

Připojit reakci

5.3.2008 17:41

Nejlevnější jezírko je to, co se staví jen jednou (věta, co jsem slyšel u pana Bartáka) platí u licitace nad cenou folie 2x. Chápu šetření nad filtrem, nad čerpadlem, ale nad folií - to mi zůstává rozum stát!
Jezírko už dávno není jen pro nejbohatší  - další blud. Plachta od kaminou - určitě je skvělé mít na dně jezírka reklamní nápis DHL nebo Mattoni
To jsme zvědav, co ještě přidáte.

Připojit reakci

5.3.2008 20:05

Vážený pane Hrkale, chápu vaši snahu. Jste prodejce zahradních jezírek a je třeba si občas na nějakém fóru přihřát kašičku.

Jen jsem doporučil co jsem viděl. Vzhledem k tomu, že to několik let používá zahradnictví co se specializuje na vodní rostliny, předpokládám, že jim to funguje. Mě osobně by to taky nenapadlo použít. Jinak ty plachty jsou na tirácích celou dobu na slunci. I v zimě. Opírá se do nich vítr. Takže bych řekl, že vlivem zimy a UV nestrácejí pružnost. Pokud se kvalitně svaří tak nevidím problém.

Domníváte se, že folie co prodáváte vy jsou estetičtější?

Vítek

Připojit reakci

host - xxx.xxx.161.12 (?)
5.3.2008 21:01

Děkuji pane Vítku za Vaši radu na možnou náhradu folie. Velmi si cením, že jsou stále lidé, kteří nezištně poradí. Je jasné, že obchodníci kteří prodávají folie na jezírka tvrdí, že nic jiného nelze použít.. Snaží  se prodat na čem mají velký zisk. Jsou  však mezi námi stále kutilové, kteří hledají  i pro radost alternativní, nezvyklá řešení. Nebojme se experimentovat. a předávat si zkušenosti navzdory obchodníkům.  Navíc si myslím, že vzhledem k spotřebě fólií na jezírka ani o žádnou speciálně vyvinutou folii nejde. Jedná se pravděpodobně o běžnou stavební hydroizolační folii stabilizovanou proti UV záření, která se nazve jezírková folie a prodává se mnohem dráž, než její stavební alternativa.  Aleš

Připojit reakci

host - xxx.xxx.151.203 (?)
5.3.2008 21:38

No nebudu soudit zda stavební fólie je shodná jako rybniční. Aly domnívám se, že kdo chce tak se podívá na technické listy jednotlivých fólií. A pokud najde, že fólie jsou shodné, ale mají jen jiný název a jinou cenu, česká obchodní inspekce to může ošetřit.  Ale přesto bych se přiklonil ki tomu, že když obě fólie (stavební a rybniční) jsou stejně velké, stejně černé, neznamenáto, že jednu může být pružnější za mrazu než druhá apod. No a když nechcete kupovat fólii - nejlevnější řešení je dno izolovat zhutněným jílem.

Připojit reakci

5.3.2008 21:49

Zatím co jsem pozoroval je nejzranitelnější místo, kde končí vodní hladina. Při mém prvním pokusu o jezírko pro obojživelníky jsem kvůli svému nízkému rozpočtu použil obyčejnou folii co se používá na foliové kryty. Po několika letech zteřela v místě, kde bývala hladina. Proto pokud používáte alternativní materiály doporučuji, aby mítsto kde je hladina bylo posypáno kačírkem. Co vím, tak to zmiňované zahradnictví nemělo ošetřené ani toto a nepuchřelo jim to.

Vítek

Připojit reakci

6.3.2008 11:52

S foliou sa oplati risknut ak je jazierko male, ak sme taki experti, co vsetko radi  stale menia a vieme ze ak to par rokov vydrzi, ze to bude OK a ze ak to nevydrzi, ze budeme radi, ze sa mame v com vrtat. Ja s foliou radsej nebudem riskovat.

Ma niekto info o tom, ze stavebna folia je lacnejsia nez jazierkova? Kolko vlastne stoji ta odporucana Fatra? Maju aj v nejakych rozmeroch, ze sa nemusi spajat? Napriklad na jazierko kde treba sirka 6,8 m? Ktora folia co je origos na jazierko, 1 mm je cenove nadostupnejsia?

Da sa ja s deravou

Staci mat poruke studnu, vykonne cerpadlo co bude doplnat vodu,...uz prefiltrovanu. Nejake otuzile rastlinky a rybky. A dobre nervy, ked pride ucet za elektriku.

Připojit reakci

6.3.2008 12:19

Trochu som pozrel net. Ceny stavebnych folii su vyssie ako jazierkovych. Napriklad:

http://www.dektrade.cz/pdf/cenik-2007/030-031.pdf

Mna zaujala jazierkova original 0.8 mm, co by uz mohla aj stacit za 100 SK bez dph, ale mozno to predavaju len v tych celych rozmeroch ako je tam napisane.

http://www.bio-watergardens.sk/cenniky/OASE_cennik.pdf

Aj tak ma zmazu, ze tu robim reklamu.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.182.82 (?)
6.3.2008 13:15

Ve výše uvedenén ceníku nabízí stavební hydroizolační folii Junifol tl.1 mm za 83 Kč, penefol 1mm za 73,80 Kč bez DPH za 1m2. Toto jsou nejběžněji používané folie na hydroizolaci spodních staveb, kde se používají i v tl. 0,6 mm. Co jsem se zběžně díval, jezírkové folie v uvedené tl. se nabízí za dvojnásobek i více. Dle katalogového listu je Junifol stabilizován proti UV záření a je vhodný i na izolacij jezů,přehrad, říčních kanálů,jako ochrana proti průsakům břehů jezer, moře, na nádrže na pitnou i užitkovou vodu. Takže v použití na zuahradní jezírko nevidím problém. Aleš

Připojit reakci

6.3.2008 16:38

Pravda.

Ja som porovnaval folie z rovnakeho materialu. Na jazierka su tam z PVC a tie su vo vacsine lacnejsie ako PVC folie pouzivane v stavebnictve na ine ucely, resp. nie su drahsie.

Lacnejsie su folie PE. Viem, ze bezne PE materialy pouzivane na ine ucely sa postupne v exteriery degraduju a rozpadaju. Netrufam si povedat, ci pevnostne a vlastnostami ta PE fola vydrzi to co PVC. Povedzme mraz, UV, dalsie vplyvy,... a ako je na tom pevnostou. Neviem, ci PE a PVC s hrubkou 1 mm je vlastnostami to iste a preto ich neporovnavam. Preto som porovnal folie z rovnakych materialov. Niekto tu vyslovil domnienku, ze mozno sa predava to iste za ine ceny. Lacno pre stavby a draho pre jazierka. Nezda sa mi to pravda pre pvc folie. Ine materialy davaju aj ine naklady na spajanie, lepenie alebo zvarovanie. Je vyhodne si kupit foliu v jednom kuse, ak je tato moznost. PVC takto vraj predavaju. Mozno je PE lepsia a vhodna na jazierka. Ma s tym niekto skusenost? Mozno pan Hrkal?

Připojit reakci

6.3.2008 19:38

Největší problém má folie s UV zářením, proto má tendenci tvrdnout právě při okraji nádrže, kde není nijak chráněna. Co se týče použití stavebních izolačních folií, některé jsou dtražší než naše jezírkové, některé levnější - je to asi spíš o obchodní politice té které značky. Jeden izolatér, se kterým jsme o tom hovořil, uváděl jiný podíl nějakých změkčovadel a jetšě něčeho, což podle něj zapříčíní, že "stavbení folii" 0,8 svaří bez potíží, ale jezírkovou s velkými problémy, snadno ji propálí
Ono jak tu nádrž izolujete je prakticky jedno, hlavně ať to drží a co možná nejdéle. Viděl jsme pěkné jezírko dělané z betonu natřené nějakou izolační hmotou (pán pracoval v betonárce a beton ho vyšel levněji než folie) a bylo to udělané tak, že kdyby mi to neřekl, tak jsem to nepoznal. Spíš bych opravdu varoval před tím jít až na hranu možného co se izolace týče - právě díky možnému předělávání nádrže po úniku vody.
K tomu spojovaní - u běžné folie můžete jít dvěmi cestami - tou první je koupit folii v nějaké metráži ( libovolné pro manipulaci) a přesně podle tvaru nádrže ji vyvařit nebo slepit přesně podle tvaru. Výhodou tohoto řešení je naprostá absence všelijakých záhybů a faldů, které vám hotová role bez tvarových úprav udělá.  Nejste vázáni prakticky ničím, jen šikovností člověka, ketrý to více či méně pečlivě udělá. Nevýhodou jsou právě desítky, možná stovky metrů svárů, které dělal jenom člověk.
Další možností je použití hotové role - výhody jsou relativně rychlá pokládka a to, že folie je spojena v továrně nějakým automatem, kde je možnost chyby hodně potlačena. Nevýhodou jsou pak ony zmíněné faldy a záhyby, které se vždycky nějaké objeví, a také nějaký odpad ( těžko lze předpokládat, že budete mít přesně obdelníkovou nádrž) Co vím, tak největší formát je 12x15 nebo 10x20m, u kaučuku je to tuším 15x50, nejsem si jist. Největší role v celku, se kterou jsme se setkal , měla tuším 15x31m.
Otázka, kterou verzi použít, zda hotovou roli nebo vařit, závisí na velikosti a tavru konkrétní nádrže - někdy je levnější vařit, jindy ne - to záleží
Sám mám doma jezírko z role 12x15 - a byla těžká jako .........

Připojit reakci

7.3.2008 12:43

těžká jako prase...chcete říct, že? 

rád bych poděkoval těm, kteří tu rozpoutali tak plamennou diskuzi a uvedli konečně další alternativy, díky všem a pokusme se tu vzájemně nezabít :)

Připojit reakci

7.3.2008 13:50

Tak už jsem dlouho nerozveselil pana Hrkala.

Jen mě napadl další materiál na kanálky a potůčky mezi jednotlivými vodními plochami.

U nás v oblasti uhelných pánví je mezi zahrádkáři běžně k vidění všemožné využití gumových pásů z dopravníků. Někteří to používají i místo střešní krytiny. Myslím, že pro drobné vodní stavby by byl tento materiál také použitelný.

Vítek

Připojit reakci

7.3.2008 17:25

Ano, folie byla opravdu těžká jako prase, možná i víc

S tím gumovým pásem jste mi opravdu při otravném pátečním pracovním odpoledni rozveselil. Až budu teď o víkendu čistit jezírko, budu nad tím vážně přemýšlet

Připojit reakci

host - xxx.xxx.173.232 (?)
11.5.2008 20:25

Zdravím všechny jezírkáře.

Z toho dopravníkového pásu máme udělaný nadzemní bazén a je to věc, která funguje tak 20 let bez známek poškození a voda může být i přes zimu. Jinak základ bazénu je betonové kolo průměru 3 m, okolo kterého je obmotán dopravníkoví pás šíře asi 80 cm (jsou asi i širší). Na spodní části je pás stažen po obvodu obručí a utěsněn medvědím h... m.  

s pozdravem Tonda

Připojit reakci

host - xxx.xxx.44.15 (?)
12.5.2008 7:33
Před 12-ti lety jsem udělal minijezirko o obsahu cca 70L. Jako folii jsem použil PVC ubrus.Drželo to 100% dokud do něho nezapíchl klacík jeden klučík... Pak jsem místo toho dal 2/5 uřízlého pozinkovaného 200L sudu a okraje obložil kameny dodnes to je těsné a funkční a leknín vesele kvete.
Připojit reakci

host - xxx.xxx.43.34 (?)
19.5.2008 19:59

No je tady všude napsáno nějaký ty návrhy a žádný ceny. Osobně si myslím že bych se vůbec tady měl byvit o nějakým 70litrovím jezírku. To je podle mě takoví stavební lavor na míchání malty . Nevím kde jsou jaké ceny, ale jelikož jsem prodejce v Hornbachu můžu aspoň zveřejnit naše aktuální ceny. Cena 1mm fólie je 110 Kč/m2 a 0,5mm fólie 49 kč,-m2. Jinak doporučuji fólii 0,5 mm do hloubky 80 cm a 1mm do hloubky 1,5 m. No myslím že by to sneslo asi aj víc ale jistota je jistota. Ještě cena geotextílie je 59 kč/m2. Maximální rozměr který uříznem je 8x20 metrů. Jestli je někde levněji tak se to rád dozvím. Jinak osobně si myslím že bych na tom vůbec nešetřil. Protože investice na fólii není zdaleka taková investice jako potom vše kolem. Hlavně ta filtrace je potom celkem pálka.

Připojit reakci

19.5.2008 23:28

Prakticky souhlasím skoro ve všem s konkurencí výše , jen folii 0,5mm jsem už přestal prodávat - v nabídce sice je, ale zrazuji od ní seč mi síly stačí - a to relativně nezávisle na hloubce či velikosti nádrže. Tahle síla Vám totiž v jezírku neodpustí byť jedinou chybku v modelaci dna a pokládce - bohužel většinou až po čase, kdy je nádrže plná a obvykle osázená...

Připojit reakci

host - xxx.xxx.76.65 (?)
20.5.2008 16:47

Připojím se také s konkrétní cenou, protože si pamatuji, jak jsem po podobném údaji pátral. Loni jsem stavěl zahr. jezírko 8 x 12 m (s max hloubkou přes 2 m) a stálo to od firmy téměř 40000,- Kč. Myslím, že to vycházelo 1 mm folie od Fatry+geotextilie+svaření+doprava cca 200kč/m2. Cena výkopu i s odvozem zeminy byla cca 12000, ale věřím, že se dá obojí sehnat levněji, ale určitě bych použil nějakou osvědčenou firmu, která folii umí dobře svařit.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.52.138 (?)
20.7.2008 23:44

Super ! ! !

Připojit reakci

Chemický Alí (1222) - xxx.xxx.248.54 (?)
20.5.2008 21:41

Junifol je jednoznačně dobrá volba, inertní a odolná velice kvalitní folie. Vytvořit z Junifolu o tloušťce 2mm jezírko, tak Vás přežije....

Pokud se nepletu, tak Junifolem jsou vytvářeny i dna přečerpávacích elektráren -horních nádrží. Proti takovému materiálu jsou na běžné folie pro jezírka kladeny nižší nároky.  Což je samozřejmě například vzhledem k výši vodního sloupce pochopitelné.

Ceny jsou pak například u Junifolu velmi příznivé.

Připojit reakci

20.5.2008 22:00

Ohledně debat o kvalitě folií bych do debaty vnesl trochu jiný úhel pohledu - výrazně důležitější než kvalita folie samotné je pečlivost samotného realizátora - můžete mít sebelepší folii - a pokud bude člověk, co ji pokládá flink, tak je to jedno. Osobně bych dovolil odhadnout podíl na případném úniku vody mezi "kvalitou folie" a "kvalitou rukou, co folii pokládají" tak 20% ku 80%

Připojit reakci

21.5.2008 20:45

Pane Hrkale, píšete většinou velmi fundovaně, ale tentokrát jste dal do vztahu nesouvisející proměnné. Samozřejmě je nutné dodržet technologii položení. Kdo je na ruce levý, nebo lidově řečeno na řemeslné práce čuně, má zajít za profesionálem. Nicméně položení hydroizolační folie není problematika formátu kvantové fyziky.  Pokud by laik volil například již zmíněný kvalitní a velmi levný Junifol ve velké šíři při dodržení technologických postupů výrobce, nemůže nic pokazit. (hladké stěny "výkopu" ,příslušné úhly sklonu, silná netkaná textilie jako podklad) Pokud zakoupí velkou šíři, nebude ani nucen cokoliv lepit.

To je věc týkající se pokládky, v tom s Vámi lze pouze souhlasit.

Kvalita folie je ale též velice důležitá, pokud mohu za lepší peníze koupit folii certfikovanou na větší zatížení, odolnost proti UV, nižší nasákavostí při definovaném zatížení vodním sloupcem a lepšími mechanicko fyzikálními parametry, bylo by demagogií tvrdit, že tyto parametry jsou nedůležité.. (navíc folie pro vodní stavby mají certifikaci na styk s pitnou vodou, na rozdíl od jezírkových)

A pokud bych byl maximalistou, koupím profi folii za stejnou cenu za m2 jako jsem uvažoval u jezírkové s jediným rozdílem - za stejnou cenu za m2 bude profi folie v síle 2 - 3mm... Díky tomu mi ještě podstatně naroste odolnost na mechanicko fyzikální, chemické i UV namáhání.

V případě Mechanickofyzikálních parametrů bude nárůst odolnosti v podstatě lineární...

Dávat do vztahu kvalitu pokládky a kvalitu folie, tak jak jste je definoval ve Vašem příspevku je stejné jako byste pronesl pravdu, že kvalitní anténa pro televizní příjem není nutná, protože program stojí většinou za "starou Belu."

Připojit reakci

host - xxx.xxx.187.62 (?)
21.5.2008 21:14

Sorry, Alí, ale on ten program za starou belu většinou stojí, ne-li hůř

Připojit reakci

host - xxx.xxx.35.235 (?)
21.5.2008 21:35

Pane Chemický, můžete prosím osvětlit, jak dosáhnete tohoto:

koupím profi folii za stejnou cenu za m2 jako jsem uvažoval u jezírkové s jediným rozdílem - za stejnou cenu za m2 bude profi folie v síle 2 - 3mm...

Díky,

Slávek

Připojit reakci

21.5.2008 22:50

Aritmetika je prostá Junifol se všemi svými atesty začíná při síle 1mm někde okolo 75 kč/m2, síla 2mm je někde okolo 150 kč/m2. Zakoupit můžete i 15 m široký pás, bez nutnosti cokoli svařovat, či lepit, navíc s atestem pro použití i pro pitnou vodu, pokud se nemýlím...

Proti tomu jezírková folie adekvátní kvality, např.EPDM Firestone Pond Line, kaučuková folie špičkové kvality s dlouhou životností, začíná na 230-260 kč/m2, ale při síle pouhých 1mm.

Pokud budete skromný a budete volit standard v běžných jezírkových foliích v síle 1 mm, pak se bude cena za 1m2 pohybovat v intervalu 120 - 180 kč..

Co chci zdůraznit - hydroizolačních folií pro vodní stavby s atesty jako má Junifol je na trhu celá řada, Junifol patří mezi ty nejrozšířenější, jen proto jej zde uvádím. Jeho cena by šla jistě ztlačit ještě níže. Jistě by šly sehnat i jiné hydroizolační fólie pro vodní stavby.

Ještě jsem nepátral po tom, co by stálo případné svaření folie pro hydroizolace vodních staveb, ale předpokládám (nemám jistotu), že cena by mohla být příznivější vzhledem k tomu, že vodní jezírko ve srovnání třeba například i s malým náhonem, nebo jezem směšně malé plivátko a ceny by snad mohly být nastaveny zcela jinde.

Připojit reakci

Pavel Slany (117) - xxx.xxx.225.162 (?)
22.5.2008 7:13

opravdu zajimave, viz www.juta.cz/junifol_eco.htm

Připojit reakci

22.5.2008 8:31

Pokud to někdo prodává i po částech je to asi dobrá volba - jinak ta celá role je dost velká...

Připojit reakci

Chemický Alí (1222) - xxx.xxx.166.66 (?)
22.5.2008 9:41

Uváděl jsem koncové ceny u distributorů, samozřejmě dostupný je vždy jako nejmenší běžný metr danné šíře

Připojit reakci

host - xxx.xxx.121.238 (?)
22.5.2008 10:25

Juta folia je pozoruhodna vzhladom na jej cenu. Ma niekto s nou skusenost?

Z aplikacneho materialu vyplyva, ze sa pouziva na velke plochy. Material je HDPE. Islo by ju prisposobit na malej ploche tvaru jazierka? S PVC foliamy ci kaucukovymi toto problem nie je. Staci, ak je teply slnecny den, zmaknu a prisposobia sa terenu. Neviem, ako sa chova HDPE. Pevnosti a dalsie parametre odolnosti folie nie su to jedine, co by mala mat. Ale mozno to bude fungovat. Stacila by nejaka referencia, ci tuto foliu niekto pouzil na jazierko.

Zdravi, Juro

Připojit reakci

22.5.2008 10:49

Subjektivní reference vám nepomůže - doporučuji kontakt na výrobce a dohledání technologických norem a listů, definujících pokládku. Nicméně nemáte pravdu, že pevnostní parametry nejsou pro info důležité, naopak, pokud je folie patřičně odolná v tahu, smyku, tlaku můžete si být jist, že jí přeložení neublíží.

Pokud byste ale chtěl elimininovat ohyby a přehyby, nezbývá vám, než folii stříhat a svařovat. :-))

nehledejte v problematice více složitosti, než v ní skutečně je - jezírkové folie jsou "side efect"  výroby standardních hydroizolačních folií - s  drobným rozdílem, odlišnou marketingovou politikou a menšími nároky na množství  dodržovaných norem a technologie pokládky a dalšího  zpracování.

Příklad - hydroizolační folii Vám s patřičným vybavením bez problémů spojí člověk zvyklý vytvářet zahradní jezírka, naopak to už to tak snadné není - hydroizolatér svářející folie  nádrží,  náhonů, vodních staveb  zešílí, pokud  byste od něj chtěli svařovat  folie pro zahradní jezírka - ty se sváří obtížněji a musí s nimi pracovat opatrněji. Některé technologie svařování jsou pro jezírkové technologie dokonce nedostupné. Naopak  problematika vodních staveb naopak vyžaduje, aby se na svařování folie (má- li být komerčně úspěšná) daly použít VŠECHNY známé technologie spojování - svářeči hydroizolačních folií jsou sice kvalifikované síly , ale rozhodně se nejedná o nějaké piloty raketoplánu....

Připojit reakci

22.5.2008 13:01

Pisete, ze subjektivne referencie nepomozu. Nesuhlasim. Preto sme na tomto fore, ze si cenime nielen subjektivne nazory, ale hlavne skusenosti.

Nikdy som netvrdil, ze pevnostne parametre nie su dolezite. Iba tvrdim, ze nie su jedine, co je dolezite.

Obtiaznost prace s foliou moze byt dolezita tiez. Neviem, ale ak chce niekto usetrit na foliipa r korun, nemalo by to byt na ukor rizika ze sa zvarovanim folie spravi nejaka chyba, alebo ze sa budu prehnute faldy folie vznasat v jazierku ako nejaky kitovec. Nemalo by to byt na ukor nakladov na pracu, inak si to spravim sam s drahsou foliou.

Mozno hydroizolater, ako pisete, nie je super kvalifikacia. Len ci ho zozeniete na robotu za cenovy rozdiel medzi PVC a PE foliu. Mozno na obrovske jazierko a stavby. Ale na mensie... to je otazka.

Mozno mate pravdu vo vsetkom a moje pochybnosti nie su namieste. Osobna skusenost by dala odpoved.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.250.3 (?)
22.5.2008 11:42

Díky, to vypadá velice zajímavě.

Slávek

Připojit reakci

22.5.2008 19:04

najít pečlivého a spolehlivého izolatéra je nadlidský výkon, zeptejte se některých zahradníků, kteří si nádrže nechávají vařit - a asi budete překvapený, jak málo budou sdílní :)

Připojit reakci

23.5.2008 0:11

Pane hrkale! Proč by měli být sdílní? Vždyť by se sdílností připravili o obchod! Nicméně, jistě mi dáte za pravdu, že pokud chcete cokoliv kvalitně, musíte si to bez ohledu na to, jakou firmu objednáte nastudovat a často i naučit...

Víte pane Hrkale, lehká chemie mne mnoho let živila a i nadále živí - add folie, vzpomínám si jak jeden můj kamarád, doktor přírodních věd a ředitel divize "povrchových matereriálů" věhlasné americké firmy, tedy člověk řídíci prodej laků avysoce specializovaných fólií stavěl dům. V místě s relativně vysokou hladinou spodních vod. PAn manažer velmi pečlivě dohlížel na práci dělníků při provádění hydroizolace základů. Po 3 reklamaci sundal sako, společně jsme zapůjčili svářecí ruční poloautomat a za den měli sklizeno.

Nicméně nesouhlasím s rozhořčeným kolegou zpoza Bílých Karpat - Mě nejde o úsporu několika korun, ale o použití nesrovnatelně kvalitnějšího materiálu za shodnou cenu. Stačí pečlivě číst. NAvíc pro kladení a sváření hydroizolačních folií je dostupné velké množství návodů a technologických postupů bez mlžení a tajupných šeptand o výjimečnosti technologie vedoucích pouze k vytváření dojmu falešné výjimečnosti technologického postupu, který je jinde běžný (pokud člověk umí číst).

Připojit reakci

23.5.2008 8:31

" Pane hrkale! Proč by měli být sdílní? Vždyť by se sdílností připravili o obchod! "  - to je přesně ten důvod. Pečlivých izolatérů, kteří mají nervy na vyvařování oblin ve dně nádrže je opravdu málo, a ještě méně je těch, kteří berou za svou práci i faktickou záruku.
Ohledně Vašeho tvrzení o snadném sváření - všechno chce své, a to je i důvod, proč si valná část firem někoho na tuto práci najímá - to nejsou dobrodruzi, kteří nějak vyvaří nádrže, ona začne do půl roku téct, a pak už záleží na přesvědčovacích argumentech zákazníka, zda k nápravě v rámci záruky dojde. Takových případů znám několik.

Připojit reakci

23.5.2008 9:38

...  nehovorime o oblinach bazena na dne nadrze. Jazierko, hlavne to mensich rozmerov, v podstate nema rovne plochy. Osobne si neviem predstavit zvaranie kusov folie "namieru" dna jazierka.

... mozme sa bavit aj o tom, ci naozaj parametre PE HDPE folie uvedenej firmy su naozaj lepsie ako PVC folie. Ake parametre ma pan Chemicky Ali namysli?

... mozme sa bavit aj o tom, ci skutocne ta praca so zvaranim folie je adekvatna usetrenym peniazom.

Takzacnime diskusiu na konkretnych veciach. Napr. folia Jutafol 1 mm, ma taznost pri pretrhu 800 %. Skvely parameter. Viacose namahanie, taznost pri trhu 20%. Viacose namahanie asi nie je aktualnym problemom pri izolacii rovnych ploch, ako su vodne stavby, strechy a podobne. Ale viem si tento sposob namahania predstavit v pripade jazierka. Tazko odhadnut aku vlastnost maju zvary tejto folie. Aka je odolnost zvaru pri viacosom namahani.

K materialu HDPE vseobecne, som nasiel niektore nevyhodne vlastnosti. Vyberam z nich: Poor weathering resistance, Subject to stress cracking, Difficult to bond
Posledna z nich hovori, preco asi je potrebne material zvarit hlavne tie hrubsie folie. Prve dve uvedene vlastnosti vysvetluju, preco firma Juta odporuca pouzitie drenaznych vrstiev na folii, ktora moze casom na vzduchu zvetrat.

Dalej sa v manuale pise: "Tepelne podmínené zvlnení je
prípustné, vyplívá z vlastností materiálu (tepelná
roztaznost) a nelze mu prakticky zabránit.
Technologický postup s ním proto musí pocítat,
nesmí vsk docházet k prelození vln." No tak takuto foliu by som sa bal dat do jazierka. Asi vedia, preco prelozenie vln nie je pripustne. Pravdepodobne hrozi riziko kazov. Na velke vodne nadrze, kde sa da zachovat rovnost folie bez zvlnenia by to asi mohlo fungovat. Tazko sa prelozeniu vlny folie vyhnut v jazierku standardnych rozmerov Cit.: http://www.juta.cz/Junifol_skladky.pdf

Ale zavidim panovi Chemicky Ali jeho optimizmus, ktory sa zrodi len na zaklade niekolkych lepsich parametrov, ktore skutocne polyolefiny oproti PVC maju. No nie je vsetko zlato co sa blisti. To ze sa pouziva pre jazierka PVC a kaucuk asi ma svoj dovod. Hlavne kaucuk ma dobre vlastnosti, ktore polyolefiny nemaju. Len je drahy.

Vo vyssie citovanom manuale ma tiez zaujala technologia zvarov a skusok, ktore by mali prebehnut, ktore odporuca firma, aby material fungoval ako ma. Na jazierko, ktore sa chystam a bude mat okolo 6x4m, piskotoveho tvoaru... dakujem, o tuto foliu zaujem nemam. Urcite by bola dobra pre bazen s rovnymi stenami, ale asi nie pre jazierko. Pre tych co len uvazuju o folii Jurafol, prosim nastudujte si manual aplikacie.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.228.100 (?)
23.5.2008 11:53

dobrý den,

tak jsem si postupně přečetl všechny vaše názory a s některými souhlasím a s některými ne, ale dovolil bych si přidat také svoji zkušenost se stavbou jezírka. Co se týče plachty jsem již před 5 lety dal jako podklad krycí plachtu z firmy Technolen Lomnice nad Popelkou, což je vlastně pogumovaná textýlie o síle 1,2mm a musím říci, že cena mne vyšla na 27kč/kg, což je asi metr / metr, nyní ji zvedli asi na 35 korun, což je pořád super cena. V dolní divizi 02 vám ji svaří "maxi žehličkou " a životnost garantují 8let.

Co se týče postupu při realizaci jezárka, jsem se neczhal inspirovat jedním super webem...   http://bohous.dkm.cz/lake.html

Hodně zdaru a hezkých chvil Libor

Připojit reakci

host - xxx.xxx.24.182 (?)
24.7.2008 17:10

rád by som vašu špecifikáciu materiálov z produkcie technolenu poopravil vzhľadom na to, že som v tejto oblasti pracoval 15 rokov (technológ výroby vysokopevných polysterových vláken, z ktorých sa tkaniny u nich tkajú a potom povrstvujú PVC) - nie je to pogumovaný povrch!

hrúbka PVC vrstvy (na obidvoch stranách podkladovej tkaniny) sa pohybuje podľa účelu použitia od 10-tín mm (autoplachty a pod) až po pár mm (stavebné izolácie proti tlakovej vode)

tvrdosť PVC vstvy sa môže upravovať pridávaním zmäkčovadiel (známe ftaláty) a rozsah možností je naozaj veľmi široký - od úplne "mäkkých" až po tvrdé = podľa účelu použitia sa takto dá ovplyvniť odolnosť proti oteru, klzné vlastnosti a rozťažnosť (podkladové tkaniny z PAD majú väčšiu rozťažnosť; PET menšiu ale naopak väčšiu odolnosť voči prierazu)

odolnosť PVC vrstvy voči UV sa rovnako podľa potreby upravuje prídavkom aditív - autoplachty potrebujú vyššiu, staveb.izolácie nižšiu (sú väčšinou skryté voči pôsobeniu svetla)

PVC vstva umožňuje veľmi jednoduché spracovanie - spájanie horkovzdušným zváraním, potlačovanie nápisov a pod., čím mám výhodu voči olefínom (PE) a kaučukovým vrstvám

z uvedených dôvodov by som určite doporučoval použitie povrstvovaných textílií namiesto len samotných fólií (= bez výstužnej textílie) pre záhr.jazierka a pod ne geotextíliu, alebo aspoň ako som to už videl - použiť staré koberce (výhradne syntetické!)

Připojit reakci

23.5.2008 23:35

Mno chemie mne živí :-)), takže, se bavím a nebudu odpovídat stejně ostře.

V průmyslovém použití si nemůžete dovolit luxus kompromisů, pokud nastudujete podrobně manuál pro aplikaci Junifolu (ostatní KVALITNÍ průmyslové folie jsou na tom podobně) zjistíte, že doporučovaná drenážní vrstva, event. betonová mazanina, nebo vrstava bentonitu etc. etc., je ochranou hlavně před mechanickým poškozením, přičemž cituji:

"Poněkud rozporná je problematika ochrany fólie v případě její aplikace na povrchu nosné konstrukce. S ohledem na využití vlastností fólie Junifol tj. odolnost proti slunečnímu záření a odolnost proti dalším účinkům se prosazují snahy o koncepci fóliového těsnění bez jakéhokoliv krytu. Zde se však zvyšuje nebezpečí poškození těsnění ať již úmyslného nebo neúmyslného."

Dále se v této souvislosti píše :"Přímo po povrchu položeného fóliového těsnění nesmějí pojíždět žádná vozidla ani mechanizmy. Pohyb pásových mechanizmů je možný teprve po položení dostatečně silné (nejméně 0,30m) ochranné nebo drenážní vrstvy nebo po vybudování vnitřních provizorních komunikací např. z panelů, hatí apod."

Ochrana je definována jako ochrana před mechanickým poškozením, takže máte naprostou pravdu, pokud bude po dně vašeho jezírka jezdit traktor, nebo nedej pánbůh pásové rypadlo, je lepší tuto folii (a jiné adekvátní) chránit drenážní vrstvou o mocnosti minimálně 30cm pro nákladní vozidla a o mocnosti 1 metr pro vozidla pásová. Pro koupající se děti a kapry bohužel definice síly drenážní vrstvy neexistuje.

Co se týče teplotní dilatace, ta není větší, než u PVC systémů a její charakter má lineární závislost - při velikosti jezírka 4 x 6 metrů vám skutečně "vlna" nevznikne... Jiná by byla situace pokud byste stavěl jezírko 40 x 60 metrů... Zde byste musel vytvářet kotevní příkopy i na vrstevnicích nádrže. Taktéž se bude chovat vlna odlišně, pokud na ní bude vodní sloupec 2 metry, nebo 20 metrů...

Pouze na okraj -například v systémech přečerpávacích elektráren - jejich horních nádrží jsou hydroizolační folie vystaveny opakovanému cyklu - voda x osvit (elektárny vypouští hlavně ve dne, ve špičce), tj. expozice UV. To vše doprovázeno teplotní dilatací x následné smrštění. V zimě pak totéž, navíc s mrazem. Představte si situaci, že se toto opakuje deset - dvacet let v denním cyklu. Prosím napište mi, která jezírková folie by toto vydržela...

Jinak i u velkých nádrží, vodních kanálů a kalových jímek se folie typu Junifol nekryjí a kotví se na okrajích nedestruující zátěží, jako jsou pytle s pískem, pneumatiky, nebo se folie kotví do tzv. "kotevních příkopů".

Proboha (!) uvědomte si, že na standardní jezírkové folie jsou kladeny nesrovnatelně menší požadavky, než na folie pro hydroizolační systémy pro vodní stavby ! Navíc systém hydroizolačních folií pamatuje i na takové věci, jako je texturace povrchu na kladené straně pro zvýšení smykového tření.. Pokud Vám zahapruje díky folii jezírko, škoda je malá a navíc těžko vymahatelná. pokud ale budete vyrábět hydroizolační systém a díky špatné folii by začala téci například nádrž kalového jezera, nebo přečerpávající elektrárny, Vaše firma obratem zkrachuje... ( Podobná situace panuje na trhu barev, barvičky které se prodávajíá za vysokou jednotkovou cenou kutilům se často ani nevyrábí pro průmyslové použití - jsou prostě méně kvalitní a pokud byste jimi realizoval například natření konstrukce haly, nebo mostu a barva začala "pelichat" dřív, než v deklarovaném termínu, hrozila by Vám brutální, v podstatě likvidační náhrada škody)

Přičemž na systémy "zemní" je kladen ještě vyšší nárok, než na profesionální plastové folie používané k zastřešení...

Musím s Vámi souhlasit s tím, že pokud někdo dělá jezírko o ploše 2x 3 metry, úspora nemá cenu, cenu má ale vyšší odolnost. Pokud se navíc stavitel rozhodne, že jezírko bude mít tvar korálového atolu, bude s kladením pakárna (ta bude vždy, jakmile použijete jakoukoliv folii silnější než 1 mm, pokud to nebude výše zmíněný syntetický kaučuk od Firestone. U silnějších folií máte dvě alternativy - folii poskládat a nestříhat, folii stříhat a lepit, či svařovat. Podotýkám, že lepení je možné i systémem samolepících butylkaučukových pásků, ale myslím si, že jejich atraktivita spočívá spíš v možnosti oprav malých defektů.

Poznámka k šířce - práce s jakoukoliv extrémně širokou folií není snadná, a to díky problémům s dopravou a pokládkou, ale pracovat s pruhy o šíři 5 metrů již reálné je.

Na závěr je důležité napsat následující věc - bez ohledu na to, jak je folie kvalitní, žádný výrobce Vám nebude garantovat se zárukou jiné použití, než deklarované, je to jednak alibismus, ale hlavně obchodní politika. Proč bych se snažil prodávat po troškách něco levně, když je k dispozici výrobně méně náročný systém s vyšší jednotkovou cenou... O tom opravdu něco vím. Navíc na tom není nic nemravného, průmyslové folie se spotřebovávají vždy minimálně ve stovkách metrů čtverečních, na rozdíl od jezírkových.

Zároveň bude stavebník při použití primárně stavebního systému prošlapávat cesty ve sněhu, zahradník Vám s ním logicky nepomůže ,ale to mu nemůže mít přirozeně nikdo za zlé.

A já Vás skutečně nenutím, abyste používal jinou folii, než to "správnou" jezírkovou.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.54.114 (?)
25.5.2008 16:11

Nema zmysel expandovat text, a spominat, ci po folii mozu chodit mechanizmy a rypadla a ine nepodstatne veci o ktorych sme sa nebavili....ale v zasadnej veci sme sa nepochopili.

Ja som netvrdil, ze na malom jazierku 3x5 m apodobne mozu vzniknut vlny, ako dosledok tepelnej roztaznosti. To som nikdy netvrdil. Vlny a prehyby folie vzniknu, ako dosledok nepravidelneho tvaru jazierka. Zakonite. Naopak, toto nie je problem velkych nadrzi a vodnych stavieb, kde sa teren upravi na rovnu plochu., Mna zaujal fakt, ze vznik tychto vln je podla manualu Jutafol nepripustny. Naopak u PVC folie, povedzme tej jazierkovej, pripadne kaucukovej foilie je toto dovolene, dokonca sa to predpoklada. Pre mna zhotovenie jazierka z folie bez vln je taka kompolikacia, ze by som do toho nesiel. Proti manualu by som nesiel, i ked tvrdite, ze opatrnost pre velke stavy je trochu premrstena.

Ak niekto uz Jutafol foliu pouzil, mozno sa ozve so svojimi skusenostami.

Aj ja som chemik, i ked sa polymermi nezaoberam. Myslim, ci je rozumne pouzit PE foliu by mohol rozhodnut len odbornik.

Připojit reakci

25.5.2008 23:39

OK, opět platí, co jsem napsal výše, zároveň je jisté, že Vám nikdo doporučení ZÁVAZNĚ nedá, pokud je materiál primárně schválený na jiné použití. Zde je možné pouze vyzkoušet nový materiál na základě důvěry v katalogové listy a certifikáty.

Nicméně, co se týče vln a přehybů - v hydrizolačních průmyslových systémech je obecně nepřípustné v sytému připustit přehyby (praxe bývá odlišná) a v profesionálníc systémech to platí i pro PVC (tedy stejný materiál, jako jsou jezírkovky).

Osobně bych asi svařoval a svařoval a jezírko volil jako čtyřuhelník, nebo oválné, nebo ledvinovitého tvaru a to bez ohledu na to jakou folii bych použil (Zda jezírkovou, nebo průmyslovou). Sám bych se nejspíš vyhnul PVC, jakémukoliv i pokud by obsahovalo aditiva pro zvýšení odolnosti proti UV, jedná sice o osvědčený, nicméně historicky jeden z nejstarších materiálů. Od jeho vzniku se objevilo mnoho novějších a technologicky vyspělejších materiálů.

Pokud bych byl nucen volit jezírkovku, nejspíš bych sáhnul po kaučukové folii od firestone. Ale to je spíš otázka osobních preferencí. Nicméně znám několik tzv. " surface specialists" , tj .povrchových specialistů - profesionálů, kteří se živí jako republikoví manažeři pro koordinaci prodeje folií a laků. Pokud jsme se kdykoliv bavili o tom, jakému systému dát přednost, vždy upřednostňovali materiály pro profesionální, rozumějte průmyslové použití. Důležité samozřejmě je dodržet technologie zpracování. Zde ale manuály hovoří pro profesionální systémy, návody na vlastní pokládku, spojování, a následné zkoušky bývají naprosto sofistikovaně a detalně popsané, pro lidovou tvořivost zde není místo.

Konečné rozhodnutí bude na staviteli, pokud ale nemá technickou erudici, měl by zvážit rizika a benefity. Předpokládám totiž, že největší riziko průmyslových folií nespočívá v jejich kvalitě , ale ve faktu, že pokud někdo špatně odvede svoji práci, bude se snažit vymluvit, že za to "může ta průmyslová folie"

Připojit reakci

26.5.2008 21:11

ale ona ta kaučuková firestone je taky pěkně mastná...

ne, že bych nechtěl pro svoje jezírko použít to nejlepší, ale na některé věci opravdu běžný smrtelník nemá.

Mimochodem... já jsem zakládal tenhle příspěvek a po celé diskuzi jsem nakonec koupil folii OASE (alfafol, tusim?) o tloustce 1mm.
Vysla mě na 5000 Kc a nějaké drobné...

Připojit reakci

29.5.2008 14:05

5 tis. za Oase.

Mozno ste mohli usetrit tisicku na nejakej netradicnej folii a o par rokov vymienat...

Připojit reakci

29.5.2008 18:02

A nebo mít krásně osázené a zarostlé jezírko, bez zásahů i za 5 let. Věc přístupu.

Připojit reakci

29.5.2008 19:51

Já si myslím, že folie OASE patří k těm lepším, takže doufám, že za 5-10 let ještě stále bude jezírko v provozu bez nutnosti nějakých zásahů.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.6.52 (?)
10.6.2008 13:35

Zdravicko vsem...

Chystam se vytvorit jezirka prevazne svepomoci kamarad ma bagr :)... cca55 a 90m2 max hloubka cca 3,m k tomu potucek cca 25m delka 2-4m sirka a hloubka max cca 0,9-1,5 prevazne k chovu ryb no a nemam v planu zbytecne utracet... mame selske staveni se zahradkou 1300 m2 takze nejsem tlacen prostorem aby filtr byl mala uhledna krabicka atd... muze byt velka uhledna krabicka:)

Folie : patrne zvolim nejakou profi hydroizolacni + polozeni od firmy + svareni a testovanim svaru  ---- v tomto si hrat na kutila by byla hloupost + geotextilie radeji o vrstvu o dve vic to uz je par kacek v celkovem pohledu

co se tyce jezirkovek chtel jsem porovnat technicke listy a moc jsem jich nenasel tak zvitezil patrne junifol nebo neco podobneho na jezirka ty muzou byt tak trochu hranata a u potucku tam bych si chtel vynahradit clenitost jen uvidim jak se budou tvarit na napojeni junifol a jezirkovka... zvazoval jsem udelat stavidlo (pripadne nahrazene sitem kuli odeleni ryb) ale stavidlo a jezirkova z folie jem nic nenasel... videli jste vy nejake takove reseni? nebo je to blbost?  mohl bych pak vypustit jedno jezirko dle potreby a ryby na nutnou dobu natesnat v druhem...

UV lampa standartne prodavane jsou super ale pro me pouziti ne to prave, voda proteka prilis rychle osvit je prilis kratky musel bych svitit prilis W take to neni nejlevnejsi

UVC zarivka 30w 90cm sylvania cca 400kc + dph k tomu prumyslove teleso IP 65 s elekronickym predradnikem  (o 30% vetsi zivotnos zarivky)

Varianta 1. voda bude pomalu protekat vanou nad kterou bude viset zarivka vana napriklad 150 x 50x20 vyska hladiny 10 cm
Varianta2 voda proteka trubici z laboratorniho skla (simax) prumer 150 mm zarivka z jedne strany a z druhe refletor kuli svetelnym ztratam

v obou pripadech je doba osvitu vyrazne vyssi...

Nejaky typ samocisticiho fitru na mechanicke necistoty asi koupit tohle bastlit nevim nevim, rohodne ne koupim hned ale az podle ucinnosti biofiltru

Bio filtr je trivialni jako nadoby pouziji BIGBOX skladova plastova prepravka 120x80x80 ktere se muzou radit kaskadove za sebou aby pri prepadu dochazelo k samovolnemu okysliceni (voda z jezirka bude cerpana do nejvisiho boxu odkud protece vsemy boxi pod sebou a posleze do jezirka)

Box rozdelim prepazkamy na sypkou filtraci kterou umystim bud do sitovanech nebo pevnych kazet aby byla snadna vymena a cisteni...

na filtracni rohozemy pripevnim U profil na bocich a dnu pripadne napnu pletivo aby se zabranilo pruhybu. tak pujdou rohoze krasne vyndat a ocistit, mezi rohozemy nechat mezeru 2-4 cm aby v pripade zaneseni jedne voda pretekala a protekala dalsi rohozi

spodni cistici vypust, nouzouvy prepad, pripadne indikace zaneseni je samozrejma... pripadne prokyslicovani nektere casti filtru proste v lete az nebude filtr stihat zkusit v ktere casti filtru se projevy narust cisticich procesu pri prokysliceni... pokud se projevy?

prutok vody bude plochou 120x70cm +10cm rezerva na nouzovy prepad.- volny prostor

jestli bude stacit jedna kaskada o 2-4 boxech nebo vic se uvidi, je mne jasne ze ucinnost nebude takova jako u tovarne vyrabenych filtru ale tim ze jej proste predimenzuji dosanu pomalejsiho prutoku vody a delsimy rozestupy mezi cistenim a doufam i ciste vody

jednu kaskadu boxu umistim do drevniku aby bezela celorocne a tim predesel nekterym problemum se zimovanim ryb hlavne na jare.

vodu budu filtrovat ve dvou rezimech mensi mnozstvy celodenne a kdyz je nocni proud tak tolik abych to zvladnul profitrovat do cista docista takze fitry budou muset byt dimenzovany na vyssi nocni prutok...

co se tyce rostlin tak tam v prvni fazi dam co je tak bezne doporucovano a tak po roce az se trochu stabilizuje nejaka rovnovaha v jezirku tak uvidim zda upravit rostlinou vysadbu nebo filtracni slozky o zeolit ci jine prirodni ci sinteticke menice iontu ktere napomahaji odbouravani neceho konkretniho co nepotrebujes, pripadne aktivni uhli...

v pozdejsi budoucnosti to planiji doplnit o korenovku minimalne 4*8m a nejakou predfitraci kuli zanaseni... teda az podle kvality vody a jak bude vic ryb ale pres leto by to mohlo byt potreba nemam nutnou potrebu se tam koupat tak pokud fitrace nestihne kristalovou vodu ale ryby preziji tak no problem do dalsiho roku se to vyresi...

u korenovky pro jezirkove ucely bych pouzil alespon dvojnasobnou velikost vysipoveho materialu protoze bude vyssi prutok vody a bude vic mech necistot tak aby se tak nezanasela samozrejmne bude jeji ucinnost mensi mysleno oproti standartni korenovce na sedou vodu z domacnosti..

Uvitam konstruktivni debatu :) Vse je zatim v urovni planu a nakresu zahrady, ale proste setrit na folii nebo polozeni je setrenim na spatnem miste, zvlaste v pripade ze planujete na zahrade cca 200 m3 vody ale udelat si fitr, injektor vzduchu k prokysliceni vody (za cerpadlem), UVC osvit... automaticke krmitko pro leto kdy jses treba pric je jinna a pokud neco s prominutim po... tak vam spadne zarivka do vody nebo filtr nebude stihat, krmitko nebude krmit... ale mit na zahrade a u sousedu bazinu by fakt nebylo dobre...

(s)mejte se Karel

ka-rel@atlas.cz

ps: koukal jsem ze sem chodi nejaci prodejci pokud mate tech. listy k foliim tak mne je prosim poslete. dekuji

Připojit reakci

host - xxx.xxx.235.12 (?)
11.7.2008 12:04

V baumaxu je k mání jezírková fólie 0,6 mm v rolích širokých 4m, 6m a 8m v ceně 55 Kč/m2 je maďarská, žádná Čína! Mě se hodila šíře 6m a délka 9m a nemusel jsem nic svařovat. Ještě doplním, že jako podklad stačí pár centimetrů písku a na něj starý koberec místo geotextílie.

Připojit reakci

11.7.2008 13:50

0,6 mm se hodí tak na pítko pro ptáky :-/

Připojit reakci

host - xxx.xxx.235.12 (?)
15.7.2008 8:12

Fólii 0,6 mm do hloubky 1,2 metru doporučuje i výrobce fólii Fatra N.!

Připojit reakci

11.7.2008 14:51

pokud jste myslel mne tak nikoli, ale technické listy naleznete na Webu po chvíli surfování s definíc technologie pokládky.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.165.35 (?)
14.7.2008 22:15

Zrovna stavím jezírko cca 10x 10 m . Jezírkovou folii PVC 1mm jsem sehnal v Německu za 3,99 EUR/m2. Známí mi na základě vlastní zkušenosti poradili použít pod folii místo geotextilie staré koberce.

Ve sběrném dvoře jsem si jich mohl vzít, kolik jsem potřeboval.Zdarma.

Abychom se mohli v jezírku koupat a abych mohl jezírko čistit, položím na dno(na folii) beton cca 10 cm. Vstup do rybníka bude tvořit chodník z betonu a žuly. V lomu jsem nakoupil odseky, které vznikají při výrobě dlažebních kostek - cena100 Kč/ tuna. Zbytek stěn jezírka bude zatím z folie. V budoucnu však hodlám i stěny udělat ze žulových kamenů spojených betonem - proto jsem po obvodu stěn vyhloubil do dna příkop cca 4O cm široký a 50 cm hluboký tak, aby měly stěny pevný základ.

Filtraci hodlám také řešit svépomocí. Protože mám velkou zahradu, budu ji řešit potůčkem (čerpání vody čerpadlem) - tak aby voda protékala zónami štěrku a písku a dále kaskádou 3 plastových nádob cca 2OO litrových. Určitě do jednoho použiji biomolitan -, do dalších jiné materiály . Můžete mi doporučit nějaký za rozumnou cenu ?  Na trhu je jich mnoho, ale jsou poměrně drahé (vzhledem k velikosti filtru, který potřebuji).

Může mi někdo poradit jak a z jakých rostlin vytvořit kořenovou čističku?

Zaujal mě rovněž nápad vyrobit si svépomocí UV lampu. Skutečně lze použít UV trubici do nějaké běžně vyráběné zářivky?

S pozdravem Pavel K.

Připojit reakci

18.7.2008 10:47

Zajímavý příspevek- jenom nějaké drobné poznámky. UV - pokud byste chtěl experimentovat, musel byste komorový UV zářič vyrobit například z germicidních zářivek používaných ve zdravotnictví - skoro bych se v takovém případě nehnal za chimérou a vytvořil bych komoru z akralátu, ve tvaru hranatého U o malém vnitřním průřezu, ve kterém by byla (nebo byly) zářivka (zářivky) vložené. Máte zajímavé nápady... Podotýkám, že akrylát bude působením UV degradovat a po nějaké době jej budete muset vyměnit, stejně tak budete muset myslet i na nutnost mechanického čištění vnitřních ploch..

Add. bazén.- ve vašem případě už nemůže být řeči o foliovém jezírku, vy se nyní snažíte o standardní stavbu, ve které použijete folii toliko jako hydroizolační vrstvu. V případě realizace nádrže o Vámi zmíněném objemu a velikosti bude bezpodmínečně nutné pracovat s železobetonem, jinak je desiluze nevyhnutelná. "Jezírko" bude po napuštění a vybetonování mít hmotnost   300 i více tun...  To už není situace, ve které se budeme přít o to, zda pod folii dát koberec, nebo geotextilii, protože nejlépe by jí bylo na podkladním loži ze železobetonu...

Pokud   nevytvoříte železobetonový skelet dojde s vysokou pravděpodobností k praskání konstrukce (ať již vlivem statického zatížení, či vnitřního pnutí konstrukce) a následně k porušení folie.  Ta odolává dobře zatížení, pokud je plošné a krycí vrstva plastická..

Doporučoval bych Vám konzultaci s projektantem. vybourávání festovně vytvořeného jezírka beton - kámen o půdorysu 100m2 není příjemná kratochvíle, stejně tak, jak prosakující jezírko..

Připojit reakci

15.7.2008 10:11

Tak obsáhlý příspěvek už tady dloho nebyl
CO se izolace takhle velkého jezírka týče, volil bych podle referencí od někoho, kdo podobnou nádrž má doma. Značka folie je zde podle mého druhotná, daleko větší roli bude jistě hrát pěčlivost toho, kdo ji pokládá a vaří. Jesli použijete alkor, Oasefol nebo nějaké jiné PVC by mi zas až tak netrápilo. Getoextilie je nezbytná, ale to myslím bude každý dobrý izolatér vědět :)
Pokud to myslíte s choevm ryb opravdu vážně, spodní výpusť je pro Vás ideální řešení, se stavidlem jsem se dosud u jezírka nesetkal :)
Co se UV lampy týče, nedovedu si představit, že si ji vyrobíte sám - a to mám myslím dost velkou míru představivosti :) Na Vaši námitku ohledně průtoku konstatuji, že na trhu existují UV lampy s regulovatelným průtokem podle výkonu UV zářiče uvnitř, což, když se nad tím zamyslíte, má logiku - vždyť ve finále má každý fakticky jiný reaálný průtok skrze lampu. Ten popis toho řešení, které uvádíte, se používá u komorové UV lampy - tam voda opravdu volně protéká kolem 10 55W zářivek - a tam je optimální průtok kolem 12 kubíků za hodinu

Píšete, že mechanickou část filtrace necháte na později - a já bych s ní naopak začal. Pojkud zachytíte vlanou část hrubé hmoty ještě před vstupem do aktivní části fitlru, zvýšíte jí výrazně učinnost, resp. snížíte její zátěž. Navíc Vám to usnadní čištění. Co se samotné konstrukce fitlru týče, existuje tolik řešení, že je těžké říct, které je lepší. Zkrátil bych to větou - do co nejmenší bedny nacpat co největší aktivní plochu - a to už se myslím rozebíralo v jedné z předchozích diskuzí. Pokud pak dál plánujete něco jako kořenovou čistírnu, zkuste do ní zavést vývod přímo z Vašeho fitlru - a nikoli přímo z nádrže

Připojit reakci

18.7.2008 10:49

filtr - nebo co do největší bedny, kterou mohu skrýt, co největší aktivní plochu..

Připojit reakci

Nápady na levné fólie, kamienkova

host - xxx.xxx.79.74 (?)
20.7.2008 19:17

Skusal uz niekto urobit kamienkovu foliu nalepenim, alebo napalenim? Ta by sla kvoli vzniknutym kazom na klasicku foliu. Mam nejake zbytky z okrajov a nad tymto spekulujem ako ich vyuzit. Kamene 4-8 mm mam.

Připojit reakci

20.7.2008 20:10

zkoušel jsem to, ale nedržel mi na ní ani písek... zkoušel jsem to teda horkým vzduchem, nevím když někdo poradí dobrý způsob tak to s chutí zkusím taky... zbytků mám dost :-)

Připojit reakci

host - xxx.xxx.1.251 (?)
21.7.2008 1:10

Jestli nakonec nejlevnější fólie na jezírko nebude nakonec kvůli výdrži a životnosti fólie speciálně vyrobená na jezírko.

Nalepit kamínky a písek na folii asi jednoduše nepůjde. Možná by šlo nacpat kamínky a písek do nějaké polypropylénové tkaniny, třeba do geotextilie. Každopádně, co jsem uvažoval nad fóliovým jezírkem, s tím, že obvykle fólie povolí na tom místě, co je nad vodou, kvůli UV záření, to by se podstatně omezilo, kdyby se horní partie fólie zakryly tou polypropylenovou tkaninou, ve vodě nehnije, s kamínky a pískem, aby neplavala a případně by se do tkaniny zasadily i bahenní rostliny, které by fólii zakryly ještě víc. Přirozeně ta textilie by nesměla fungovat jako knot a tahat vodu z jezírka pryč.

Připojit reakci

Frmol , FRMOL (3) - xxx.xxx.52.138 (?)
21.7.2008 1:42
Byl jsem aktérem při výstavbě jezírka o rozměru 8 x 6 metrů a to systémem laminace. Do jámy se vložil kartonovej papír a postupně se vylaminovalo dvěma vrstvami látky celé jezírko. Má to ten dotyčný už asi tak 12 let a vypadá to že je vše OK! Ale materiál cenově v dnešní době nevím jak by vyšel. Tenkrát to mněl zdarma při zrušení provozu laminovny.
Připojit reakci

host - xxx.xxx.166.33 (?)
2.10.2008 18:32

Dobry den.Letos v lete jsem dostavel rybnicek o 40 krychlovych metrech a folii jsem koupil 1 mm silnou.Koupil jsem ji zamerne, protoze silazni plachtu muzete davat kolikrat chcete na sebe a nevydrzi.Pred nekolika lety jsem si stouto plachtou, kterou jsem dostal od zemedelcu prikryl drevo a po jedne zime jsem ji musel dat pryc, protoze se uplne rozpadla na drobne kousky.V zadnem pripade nedoporucuji, skoda prace, skoda casu i penez.Tu z baumaxu mam vyzkousenou z mojeho mensiho rybnicku a vydrzi slunc, mrazy a led.Mam to na horach a tak si myslim, ze to je dost proverene.Dokonce jsem si dal poradit a ani jsem tu folii nevaril ale podle rady odbornika jsem ji slepoval k te starsi folii z mensiho jezirka.Akorat co vidim jako nedostatecne, tak to je ta podkladova geotextilie.Dal jsem do podlozi stara lina a koberce, Je to proti prorazeni a kaminkum to vidi jako lepsi.Tot vse a drzim palce pri budovani.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.161.138 (?)
31.10.2008 20:20

Tak jsem přečetl několik článků o foliich, folie z Baumaxu, značkové folie, silážní folie atd.Nikdo ale nepíše, co ryby v takovém v takovém jezírku, přežijí?Z některých folii se mohou uvolňovat toxické látky a ryby pak uhynou.Jedině, že by byl zájem o jezírko bez ryb.Jaké máte zkušenosti s toxicitou folii?

Děkuji za názory

Tom

Připojit reakci

Chemický Alí (1222) - xxx.xxx.7.210 (?)
1.11.2008 14:15

Stačí prostudovat dokumentaci výrobce té či které konkrétní folie, zde jsou jasné normované definice použití v mnoha stupních - například zmíněné folie Junifol mají atest pro styk s pitnou vodou. Průmyslové folie naopak někdy nedisponují ani atestem pro styk s vodou užitkovou.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.2.142 (?)
6.11.2008 21:34

Koupil jsem tuto silážní folii v místním ZZN na zakrytí, při rekonstrukci střechy.Její cena se pohybovala okolo 1200kč, ale její rozměry (20krát10m) za to určitě stála. Na střední jezírko by tak i s rezervou vyšla 3krát a tím se i její životnost 3kát prodlouží. Co se týče její nezávadnosti, slouží přeci na zakrytí siláže, tak by škodlivé látky určitě uvolňovat neměla.

Pepíno

Připojit reakci

host - xxx.xxx.144.55 (?)
15.5.2009 18:39

Již dlouho tu koukam na ruzné nápady jak vybudovat co nejlevnější zahradní jezírko a vůbec se mi nelíbí jak tu pořád dokola vnucují někomu drahe jezírkové folie.Mají to předražený a neví vuůbec kolik by si za to řekli, přitom se da pořídit uplně levně mluvim ze svých skušeností.Mam jezírko přes deset let a stale nepoškozené a plně funkční.Zakoupil jsem od jedné firmy silážní folii pravda je taková že je slabá ma jen 0.15mm, ale když si to dobře propočítate a zakoupite jí tak aby vam vyšla jedna plachta na dvakrát a zakoupite dvě plachty získáte tak 4 vrstvy což je slušny acena je taky uspokujicí tak mate na par let vystaráno.A jezírko vam slouží stejně jako když si koupíte jezírkovou folii.Tak přemýšlejte zatim.

Připojit reakci

Pavel (17) - xxx.xxx.106.214 (?)
15.5.2009 20:33

Mám známého který má jezírko udělaný ze zakrývací folie s oky (taková ta modrá co se prodává v marketech od 100,-). Má tuto folii danou nadvakrát a jezírko má už šestým rokem a zatím mu drží pohromadě. Je zajímavé že když s touto plachtou něco překryjete tak tomu tak dávám půl roku než se rozpadne, ale jemu zatím slouží v pohodě bez jakéhokoliv dopouštění vody.

Toto jezírko má velké asi tak 8 m2.a hluboké tak 50 cm.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.230.106 (?)
7.6.2009 11:51

Na stavbu jezírka 5x3m a hloubce do 2m / objem cca 12000 l  / jsem použil zelenou autoplachtu o rozměru 60m2. Stála mě 2000,- a jmám ji v jezírku bez jakýchkoliv problémů 3roky. Břehy a mělčinu jsem ještě překryl černou netkanou textilií abych zabránil,, vypalování,, folie od sluníčka.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.209.64 (?)
7.6.2009 14:26

mohl by sem někdo dat fofografii takového jezirka stašně by mně zajimalo jak vypada jezírko třeba z autoplachty, děkuji.

Připojit reakci

31.7.2009 11:03

Mno pepíno, skutečně zde neplatí triviální aritmetika, "dám to třikrát, třikrát déle to vydrží".

Čtu příspěvky a říkám si "každý svého štěstí strůjcem".

Podotýkám, že jsem v jiné již proběhlé diskusi s panem Hrkalem dlouho diskutoval o průmyslových profi foliových systémech pro vodní díla (folie, kterými se například hydroizilují horní nádrže přečerpávacích elektráren), která jsou kvalitní, mají všechny atesty pro styk s pitnou vodou, mají správnou tloušťku folie (Od 1,5 mm) a jsou na zlomku ceny adekvátních jezírkových folií .

Snaha nahradit hydroizolační bariéru zakrývací folií, silážní folií, nebo autoplachtou je poněkud zábavnou kategorií. Zvláště, když si představíme, co znamená odstranit závadu na tekoucím jezírku.

Ale nejsem opravdu překvapen, za posledních několik let jsem viděl neuvěřitelné věci - rozvody plynu provedené zahradními hadicemi, ústřední topení rozvedené levným plastem, horkovzdušné kanály krbu provedené novodurem, nevhodné paropropustné bariéry v sádrokartonových podhledech, hydroizolace nové budovy na igelitových pytlech. A tak dále, a tak podobně, a stále dokola. Proč proboha nejsem překvapený? Chápu snahu uspořit, ale nechápu snahu hazardovat.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.48.142 (?)
9.6.2009 9:03

Mám na zahradě širší plochu která je po mírném dešti podmáčená, snažil jsem se vyhloubyt a seatavit vodní plochu ale voda se po nekolika dnech vsákne.Muže mi někdo poradit jak svařit a čím jezírkovou folii pro pevný svár a jakou folii použít všem děkuji."(petimart@seznam.cz)".

Připojit reakci

Ladik (100) - xxx.xxx.22.158 (?)
9.6.2009 21:07

horkovzdušnou pistolí s dostatečnou teplotou, plochým nástavcem na výduchu a válečkem zahlazovat, případně v menší míře se to dá pořešit špachtlí

druhá možnost je koupit lepidlo k tomu určené

no a k těm autoplachtám a krycím plachtám jen tolik, že s nima dělám roky ale nikdy by mě nenapadlo udělat z nich jezírko, připadal bych si jako barbar :-) samo nemluvím o tůňkách s pár stovkami litrů vody

u mě platí heslo

chceš mít opici, musíš mít i na banány

Připojit reakci

host - xxx.xxx.42.197 (?)
28.6.2009 21:21

ahojky, nevíte náhodou kde sehnat nějakou hezkou a samozřejmě ne moc drahou zahradní japon.lampu?

Kamenné jsou úděsně drahé, alespoń pro mě a tak jsem se obrátila na obchodní domy jako baumax atd. Jedna se mi tam líbila a když ji manžel přivezl zjistila jsem že je z betonu. Do dneška jsem netušila že se vyrábí i betonové. Připadá mi moc mohutná a velká a prostě se mi nelíbí. Přemýšlím že ji vrátím a potřebovala bych nějaký odkaz kam se obrátit. Nemáte někdo zkušenosti s nákupem zahradních japonských lamp?

Věra

Připojit reakci

Holding Infinity, Orenji Ryuu (155) - xxx.xxx.47.182 (?)
29.6.2009 0:34

Zkuste osvědčená bonsai centra... libčany, nebo Uherské Hradiště, tam je tuším Rinko a ještě Isabelia... možná i Jezírka Banat v.. Olomouci (tuším) a nebo Alcedor ve Zlivy (tam nevím, ale každopádně se zabývají chovem koi kaprů, takže třeba lampy by se u nich našly taky).

Každopádně podobné věci nekupovat v Baumaxech apod. :) Držím palce ať se Vám podaří najít "ten správný kousek".

Připojit reakci

24.1.2014 11:08

mat super foliu... ale na filtry setrit?aky toto ma vyznam?filtracia je takysto zaklad dobreho jazierka! naco mi je nefungujuce zakalene jazierko s polomrtvimy rybamy a ziadnym ekosistemom... jaj bude napustene 15rokov...!?

som vasnivy akvarista a viem ze bez poriadneho filtra nikam nezajdem...

Připojit reakci

host - xxx.xxx.60.162 (?)
28.9.2009 16:49

Ahoj,

doporučuji se podívat na společnost Fatra Napajedla mají folii 1mm za 150kč - když ji dodají svařenou tak 175Kč.

Připojit reakci

Holding Infinity, Orenji Ryuu (155) - xxx.xxx.15.47 (?)
2.10.2009 14:59

Oase 1mm nebudu říkat ve které firmě, stojí aktuálně 125 kč/m2...

co se týče mě, tak si Fatra může svou folii nechat :-)

Připojit reakci

Juro (343) - xxx.xxx.60.171 (?)
2.10.2009 19:15

...aj ja som videl podobnu akciu asi pred rokom, neviem ci nie za 100 KC, Ale bolo tam ale,...nakup filtra cerpadla a ja neviem coho este.

Připojit reakci

Ladik (100) - xxx.xxx.22.158 (?)
4.10.2009 20:22

no ja bych věřil spíš farře

letos jsem překopával část jezírka a fatru několik let starou jsem v asi třetině částěčně vypuštěného jezírka nadzvedl podsypal, položil zpět a funguje dál, pěkně si zase sedla

v odkalovacím malém jezírku mám tu co máte vy 0,5mm a v odkrytém místě ji slunce poškodilo tak, že se normálně protrhla a voda se ztrácela, nebyla nijak zatížená, namáhaná jen prostě vyčnívala nad hladinou kolem břehu, to se mi stalo ve třech místech, fatra je taková jak bych to řekl,,gumovější,,

Připojit reakci

Holding Infinity, Orenji Ryuu (155) - xxx.xxx.15.47 (?)
5.10.2009 18:15

To ale není stejná folie...0.5 mm je hobbyfol...1mm je alfafol...

Jinak Oase folie spolehlivě už pátý rok, včetně vynořených okrajů v létě i zimě... pohoda :-)

Možná záleží i na kusu, zkušenostech se značkou, no kdo ví :) hlavně ať slouží :-)

Připojit reakci

K.KAREL (94) - xxx.xxx.210.254 (?)
30.1.2011 10:36
našel jsem ted na netu, nechci dělat reklamu, jez.folii 1mmza 95/m2 nebo maj 1.2 za 115,-/m2 prý i stabilizoaná UV svaří na míru za stejnou cenu.. má s tím někdo zkušenost?pořeboal bych plachtu cca 15/12 m, kterou bych vyložil jezírko-tj.nesvařoval na místě, snese tato folie faldy přehyby?..
Připojit reakci

host - xxx.xxx.65.130 (?)
30.1.2011 21:43

Ano máme ji, sice na po druhé ale přece. Ony jsou dva druhy za tu cenu jedna je něco jak koženka, od firmy Brokar tu jsme použily na jimku,  ta je za 95,- a druhý eshop ji mají za 94,- tak to je pravá folie. Nenalette jako my. Hodně štěstí. Nejlépe si ji nechat svařit na místě a zaslat vzorek.

Připojit reakci

benistr (107) - xxx.xxx.195.153 (?)
1.2.2011 14:37

jak máte jezírko hluboké za cenu 115kč/m2 mám epdm folii a myslím že by žádné falby nebyly.

Připojit reakci

1.2.2011 17:42

hm, jedině válcovku ekofoil a nebo firestone, parametry stejné firestone o 20,- na metru dražší. 

Připojit reakci

1.2.2011 18:13

Je mi líto ale co jsem koukal ekofoil není EPDM, ale jinak reakci nechápu

Připojit reakci

3.2.2011 0:42

EPDM to není ale průtažnost je stejná a rozdílem je Etylpropylénový kaučuk časem ubírá na síle. Každopádně EPDM 100% záruka m2 už za 130,-

Připojit reakci

3.2.2011 8:27

Za cenu kterou jsem uváděl níže mám 100%  EPDM folii se zárukou a cetifikátama.

Připojit reakci

Martin Hrkal, Vladeko zahradní program (1203) - xxx.xxx.73.81 (?)
6.10.2009 9:13

Fatra se v poslední době zlepšila, už to není ten tvrdý plast, co kdysi býval...

Připojit reakci

host - xxx.xxx.91.130 (?)
8.7.2010 22:34

Na Fatráckou fólii (Fatra Napajedla) nedám dopustit. Mám jezírko cca 6*13m skoro 8 let a doposud jsem neměl jediný problém i přesto, že v některých místech je fólie nekrytá. Do dneška je ohebná a víceméně na omak pružná. Do dneška jsem nezaznamenal ani nějaký únik. Neříkám, že byla tehdy nějak moc levná, ale ráno přijeli dva chlapíci, natáhli geotextilii na ni fólii, někde uřezali, někde svařili, udělali a večer byli pryč. Jo a ještě mi tvrdili, že mi vydrží minimálně 25 roků, když nebude vystavená slunci. Dnes už jim začínám věřit. Pamatuji si jen že ta fólie se jmenovala něco805 (jak Tatra  - Kačena) a bral jsem tu silnější (nabídli mi 1 a 1,5mm).

Připojit reakci

host - xxx.xxx.104.24 (?)
12.11.2010 20:05

Fatra je podle mých zkušeností lepší fólie, než většina dražších z Hornbachu a OBI, to je jisté.  Sám bych ji ale nesvařoval. Ke mě přijeli dva neuvěřitelně rychlý "roboti" a než jsem se rozkoukal, tak 100m2 velmi členitého ztraceného bednění a betonu bylo pokryto luxusní folií.  Její největší výhoda je, že je zelená!!! Když máte čistou vodu, pěkně probarvené ryby a temně rudé lekníny je to nádherný pohled. A to koupání!!! Nevýhoda je, že když mám jezírko opravdu čisté, tak na dně čtu nápisy Fatra, Fatra, Fatra. Mám vnitřní fitraci 400l a každý rok na jaře vše čistím vapkou úplně dočista. Pak naleju 35 kubíků Poděbradky (ano, skutečně Poděbradky i s H2S) a začínám znovu a znovu od začátku.  PH neklesá pod 8,2 a po 5 letech je zelená fólie skoro přebarvená vrstvou sanitru na bílo (škoda).  Jak dopadne letní koupací sezóna nikdy napřed nevím, ale většinou jsem na tom mnohem lépe než soused s bazénem. Ten napouští Poděbradku taky, koupe se v Savu (smrdí to tak) a zelenou vodu má i se škraloupem a fitrace mu nepomáhá.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.177.97 (?)
14.11.2010 12:33

Nemel byste prosim nejake fotky vaseho jezirka?

A tou vnitrni filtraci myslite presne co?

Diky Pavel

Připojit reakci

host - xxx.xxx.6.20 (?)
18.3.2010 15:02

Proboha jen to nedělejte, my to zkusili a předělávali celé jezírko po zimě znovu. Folie silážní je sice levná, ale ráda praská hlavně při větších mrazech, navíc není odolná průrazům kořenů z různých rostlin. Takže i když jsme vykopali staré rybíze, nějaký ten kořínek tam zbyl a vyrazil nám pěkné díry do folie už během léta, to byla první předělávku, u které už nás to mělo varovat. Určitě neušetříte.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.49.247 (?)
6.3.2011 22:29
Chci se zeptat na zkusenosti s PVC folii 0,5mm (konkretne Heissner), potrebuji dobudovat filtracni nadrz - 4m3 a zaizolovat jimku na destovku 8m3 - v pripade poskozeni by to znamenalo "jen" vycerpat pripadnou vodu, ale stejne, je u teto sily folie riziko poskozeni opravdu tak velke? Cenove rozdily jsou znatelne: pro tu 0,5 mne vychazi cena cca 4000 Kc a pro silnejsi nebo epdm skoro 9000kc tak nevim. Diky za radu. Pavel
Připojit reakci

host - xxx.xxx.195.153 (?)
6.3.2011 23:34

Mám folii 0,5 mm v jezírku protože jsem také loni řešil finance, dnes vím že to byla chyba, nejde napojovat kromě lepení a to se mi moc nelíbí, svařit se nedá, takže to dopadlo tak že jen co to počasí umožní budu celé jezírko upravovat a hlavně měnit folii za mnohem silněší a nebo EPDM na tomhle už šetřit nebudu. Mimochodem žádná úspora to nebyla.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.160.5 (?)
14.4.2011 21:34

PVC folie Ekofoil síla 1.0 mm

Má někdo nějakou zkušenost z touto folii.Dík

Připojit reakci

host - xxx.xxx.195.153 (?)
14.4.2011 21:49

roztaženost 300% u PVC folie mi přijde jako nesmysl. To mají jen kaučukové EPDM folie.

Připojit reakci

14.4.2011 21:53

Co je zajímavé nikde nenajdete odkaz na výrobce aby jste zjistil technické paramety folie.

Připojit reakci

Meeeda1 (37) - xxx.xxx.92.74 (?)
14.4.2011 23:34

Dobrý den
Folie ekofoil jse vlastně folie pro použítí velkých membrán, jako je vodní elektrárna a pod. Díky její vlastností nezúženlivostí a dobré průtažnosti jsme se dohodli s výrobcem pro výrobu malých rozměrů jako je od 50m2 do 350m2 rozměrů. Jde o to že výrobce a firmy, které v tomto oboru pracují s EPDM si tuto folii chválí oproti ostatních folií z důvodů a to že EPDM je lehce prorazitelná a má tendenci po letech se zůžovat. Tato folie umí pracovat s velkou zátěží kámen na kámen což EPDM neumí. Lehce svařitelná bez chemických prvků a přípravků. Její pevnost při zkouškách s 12 druhy folie obstála na 1 místě.

Co se týče ceny
Zatím je cena mimosezonní jedná se o doprodej z roku 2010. kde se částka pohybuje z 92 až 94,-s DPH
Sezonní cena se nyvýší o 55%, kde jí bude možno zakoupit ve velkých řetězcích naší čr.
Termín výše uvedené situace nastane v šestém měsíci 2011.
naše ceny stoupnou na eshopu o 35%.

S pozdravem Martina Brchelová

Připojit reakci

14.4.2011 23:35

Taky mi to prislo divne na zacatku ale po pul roce si asi odnich objednam folii :-D

Připojit reakci

14.4.2011 23:38

No zas sunku prodavat nemuzou i kdyz u nas muzes vsechno :-((

Připojit reakci

15.4.2011 0:33

Prosím o uvedení výrobce?

Připojit reakci

15.4.2011 0:39

K příspěvku o vlastnostech PVC folie ekofoil, to je snůška nesmyslů je vidět že tek kdo tohle napsal v životě v ruce nedržel EPDM foii a ani jí neviděl. Rád bych vyděl výsledky testů a nějaké protokolární měření, je zajímavé že nidke na internetu se folie ekofio nevyskytuje, nedá se najít výrobce, není jediný technický list prostě vůbec nic a jediné co je jsou mraky inzerátu paní Martiny Brchelové.

Připojit reakci

16.4.2011 16:27

Tak co odepsala vam? Me jo, ale ne k tematu :-D

Připojit reakci

16.4.2011 18:25

Mě nic, co poslala Vám?

Připojit reakci

16.4.2011 21:19

No jestli si ji chci objednat tak at ji dam cislo. Tak jsem ji znovu napsal kdo je vyrobce abych vedel od jakeho vyrobce kupuju folii a nic.. smesny

Připojit reakci

16.4.2011 21:19

Jakou folii by jste si vybral pokud byste musel? OASE?

Připojit reakci

17.4.2011 6:40

Mám zdroj na EPDM takže te moc řešit nemusím i když "kdybysta musel" já musím, přestavuji svoje jezírko

Připojit reakci

host - xxx.xxx.16.180 (?)
17.4.2011 10:11

Také jsem se jednou ptal na výrobce a bez odpovědi. Chtěl sem si ji od nich koupit a s tímhle přístupem na to kašlu. To si radši objednam od Fatry Aquaplast 805 za 105Kč, těch 10 Kč rozdíl už mě nezrujnuje a mám záruku kvality. Popřípadě ve velkých zahradních centrech jsem viděl 1mm za 99Kč, ale tam je nevýhoda dané šířky, že se to pak musí lepit nebo svařit. Takže mě nejlíp vychází ta od Fatry.

Připojit reakci

17.4.2011 10:39

To záleží jestli Vám navadí faldy při překládání folie, když je v kuse, jinak se stejně svařuje, v horším prípadě u běžných folií lepí, EPDM jen lepí vysoce kvalitní folie i spoj, nevím jaké jsou folie ve velkých zahradnických centrech, jestli myslíte obi a podobně nebude to o nic slavnější.

Připojit reakci

17.4.2011 12:19

Ty faldy budou u kazde folie ktera bude v kuse ne sefe?

Připojit reakci

17.4.2011 18:08

U EPDM mín ale samozřejmě v místech kde bude folie dlouha budou, ale o něco menší

Připojit reakci

host - xxx.xxx.48.28 (?)
22.4.2011 0:00

Dobrý den,

zajímal by mně druh testu a zkoušek u 12 folii, proč není nikde zveřejněný? Nikdy jsem nic takového neslyšel..

Výrobce ani výrobek Ekofoil neexistuje. Nejsou k němu dostupné žádné informace...

Co se týká cenové politiky velkoobchodních řetězců, tak se 100% pravděpodobností se fólie nebude prodávat za slibovaných 150Kč/m2.

Jelikož k této "superfolii" nejsou dostupné žádné další informace, tak si troufám tvrdit, že ve velkoobchodních řetězcích ani nebude. Kdyby tam náhodou byla, tak odhadovaná cena by byla cca 80Kč/m2.

Poslední věci, které nerozumím jsou mimosezónní slevy. Pochopil bych to v prosinci, nezlobte se na mně, ale sezóna už přeci "dávno" začala.

Nedalo mi to a také jsem si napsal o jméno výrobce:-) uvidíme...

Toto jsou mé postřehy jako majitele zahradního centra. Pavel

Připojit reakci

22.4.2011 9:11

Buďte v klidu s paní komuniku vemli sporadicky druhý týden v snaze zjistit výrobce, po zaslání poptávky a informací které jsem chtěl jako cena na velké množství a max. šířka folie mi bylo sděleno že folie by vážila 9t, když jsem odpověděl že jsem se naptal na váhu ale cenu a rozměry bylo mi napsáno 62kč/m2 podotýkám že jsem poptával 6500m2 a max šíře role 1m.

Poté jsem se zeptal jstli by bylo možné ke kolaudaci dostat techické listy, bylo mo odpvězeno že samozřejmě ano.

Tak jsem odpvěděl jestli je mohu dostat emailem a kdo je výrobce, odpověď už nepřišla a nemyslím že přijde. Každý dotaz na výrobce skončil mlčením.

Možná se pletu ale v polsku jsem nalezl firmu jmenující se ekofoil třeba je to jen náhoda, ale je divné když někdo prodává foili a nechce uvést výrobce ani technické listy. Prodávám epdm folii o síle 0,7mm a nemám problém uvést na dotaz výrobce a zaslat technické listy, nemám se za co stydět když je folie kvalitní a má všechny parametry co má mít.

Připojit reakci

23.4.2011 14:45

Benistr rekni mi neco o ty EPDM 0,7 mm.. Ja znam jenom 1 mm. Hodi se do rybnicku do hloubky 2 metry?

Připojit reakci

host - xxx.xxx.230.13 (?)
26.4.2011 21:12
to já jsem nejdříve se ptal jestli dokážu tuhle fólii svařit svépomocí s horkovzdušnou pistolí, paní odepsala, že je to možné horkým vzduchem 500 až 600 °C, pak jsem se ptal na cenu fólie bez svařování, současná cena 1,5 je 138,- paní mi odepsala, že bez svařování je cena 141,-, když jsem napsal, že tomu nerozumím, tak už žádná odpověď...:-(
Připojit reakci

26.4.2011 21:48

Paní to má troch divně postavené, zajímalo by mě kolik toho prodá, mimochodem nákupní cenu této folie má v přepotu něco okolo 45-50kč/m2 takže tomu říkám dobrý job.

Připojit reakci

27.4.2011 20:19

Kdyz nevite kdo je vyrobce. treba ji ma za nizsi cneu to nikdo nevi... od ty zensky nic nebrat...

Připojit reakci

host - xxx.xxx.216.102 (?)
27.4.2011 21:18
dneska mi jeden zhotovitel jezírek říkal, že by se mělo jednat o folii z číny, která se přebaluje na slovensku a prodává se v polsku... na kvalitu nenadával, ale říkal, že nikdo neví jak dlouho to vydrží... třeba to byla jen blamáž, abych si koupil značkovou folii... už jste ji někdo měl v ruce?
Připojit reakci

27.4.2011 21:26

Jesli je to folie z číny a není o žádného značkového prodejce nikdy bych do toho nešel, nevíte co to bude uvolňovat do vody a o UV stabilizaci bych také dost pochyboval, nám neznačkové čínské výrobky pro stavebnictví, viz izolace a je děsně fajn když takovým čínkým polystyrenem zateplíte dům a polystyren se Vám odpaří.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.178.253 (?)
12.5.2011 23:36

Zdarec příznivci jezírek na tomto foru jsem celkem krátce. A toto téma je o levných materiálech. Vím že levné je někdy dvakrát placené. Ale doufám že můj nápad se bude někomu líbit - a je levný!!! udělal jsem z něho nejdříve malé jezírko cca 2-3 m3 funkční do ted již asi 8 zim. A pak jsem se pustil do velkého 5,5m × 7m a 20m3 vody největší hloubka 1,40m. A jezírko drží již dvě zimy. Ptáte se na ten materiál levný?!  Je to malta, fasádní stěrka na zateplování,  perlinka, penetrace, a na velké jezírko též obyčejná tekutá izolace ze stavebnin.  Tak zatím Franta

Připojit reakci

FanZJ6 (5) - xxx.xxx.178.253 (?)
13.5.2011 0:58

Ahoj tak jsem se zaregistroval, at mám výhody. Jsem zvědav jaké reakce budou na mé jezírko. Franta

Připojit reakci

host - xxx.xxx.193.247 (?)
15.5.2011 10:36

No tohle mě zajímá! Popiš prosím technologický postup.Fotky výroby nejsou?

Připojit reakci

16.5.2011 23:41

Tak ted se pokusim napsat a popsat vyčerpávající postup prací na jezírku. Takže nejdříve si uděláte nějakou jámu. Já si ji též udělal na cca 70 procent a z nedostatku času zůstala přes zimu nezabezpečena a tak jsem další rok kopal znovu. Takže ke stavbě: Na hotový tvar z hlíny může být i část (uvidíte na fotkách) nanesete cca 2cm malty (měl jsem různé zbytky pytlovaných ze stavby) může být malta "hrubá" nebo i "fajnová-jemná". Až malta zavadne (ten den nebo i příští) tak se nanese fasádní ledidlo a do lepidla dávát perlinku, zahladit hladítkem, lžicí či špachtlí. A po mírném zavadnutí zahladit do hladka štětcem namočeným ve vodě. (na perlince poctivě dodržovat přesahy 10cm). Po zaschnutí jsem na celé jezírko aplikoval ještě jednu vrstvu perlinky. Na místa kde jsem si myslel že budou nějaké tlaky a pnutí jsem přidál nějaký pasek perlinky při první či druhé vrstvě perlinky. Tvar mám členitý a tak jsem musel perlinku řezat na menší kusy. Velkých kusů tam moc nemám cca 10ks - 1m2 i míň. Potom jsem udělal konečnou vrstvu stěrky (lepidla) nanést vrstvu zahladit po mírném zavadnutí (v létě hned) opět zahladit štětcem s vodou do hladka.  Lepidlo používat mrazuvzdorné, "na perlinku".  Po uplném zaschnutí, penetrace (obyčejná) a pak jsem celé dílo natřel tekutou izolací obyč. Denbraven ze stavebnin. Fotografie ukážou více. A letos jsem zhotovil potůček cca 3m délky s 2 tůnkama - ta samá technologie s rozdílem (jen jedna vrstva perlinky, a místo tekuté izolace jen penetrace asi 3×.

Jezírko "drží" (po zimě jen na horní hraně trošku odlepeného lepidla) ale únik vody žádný, spravila to hrstka lepidla a pak penetrák.

FanZJ6

Obrázky:

Připojit reakci

16.5.2011 23:50

ještě další foto

Obrázky:

Penetrováno
Penetrováno
Říjen 2009
Říjen 2009
Zima
Zima
Duben 2010
Duben 2010
letos 2011
letos 2011
Připojit reakci

17.5.2011 0:01

Ještě dodám fotky potůčka at je to komlet.

Obrázky:
rok 2010
rok 2010
rok 2010
rok 2010
rok 2011
rok 2011
rok 2011
rok 2011
rok 2011
rok 2011
rok 2011
rok 2011
rok 2010
rok 2010
Připojit reakci

Jaro- (56) - xxx.xxx.229.105 (?)
22.12.2013 18:50

Rad by som sa spýtal p. FANZ ZJ6, čo ma nové z jazierkom, či mu drži, či mu neunika voda a ako to vyzera po zime, veď ľadykeď sa rozpínajú tak to je obrovská sila.Plánujem aj ja niečo podobné, tak rád by som vedel, či má s takouto stavbou niekto skúsenosti. Jaro.

Připojit reakci

17.5.2011 9:44

Velmi zaujimave. Ja som obbetonoval foliu, kedze mi slo na nervy ako sa zle foliove jazierku udrzuje. Beton je pevny a a dobre drzi aj pobreznu zonu. Kamene z nej sa nesmykaju dole. Da sa v nej cizmamy chodit.

Připojit reakci

Branislav Trnkócy (11) - xxx.xxx.100.238 (?)
18.5.2011 10:17

velice zajímavé, členité tvary vypadají výborně. Technologie se zdá být jednodušší, než použití fólie a vypadá to taky lépe. Kterou konkrétně tekutou izolaci jste použil? Díval jsem se na stránky De Braven a mají tam:

Tekutá elastická hydroizolace (06.93), jednosložková, kbelík 5 kg, která se používá pod obklady, které se lepí flexibilním lepidlem QUARTZ

nebo Tekutá lepenka (09.S-T8), dvousložková, šedá, kbelík 7 kg.

Skutečně byla vrstva malty pouze 2 cm tlustá?

Připojit reakci

18.5.2011 19:22

Musím souhlasti, tvar a provedení nádhere, technologie k ničemu nevěřím že to vydrží fungovat dlouhodobě pevnost skořepiny musí být mizivá a dokážu si představit co s tím udělá větší množství vody který zmzne se zeminou za skořepinou, moc nevěřím v dlouho životnost toho provedení a osmi letům života bych říkal zázrak ne dobrá technologie.

Napadlo Vás někdy spočítat kolik stále m2 takto udělané hydroizolace jezírka?

Připojit reakci

Martin Hrkal, Vladeko zahradní program (1203) - xxx.xxx.73.81 (?)
19.5.2011 12:33

Souhlasím s Benistrem - krásná, téměř sochařská práce. Mám ale pochyby o trvanlivosti řešení, stejně jako Benistr. Dodávali jsme technologii do jedné velké, z železobetonu tvořené nádrže, a i tam byly potíže s úniky vody. A to stěna byla násobně silnější, než tady

Připojit reakci

29.5.2011 15:43

Tekutou izolaci jsem použil dvousložkovou Den Braven S-T8 (stačil mi 1 kýblík 25kg). Izolaci bych řekl čím kvalitnější tím lepší (doporučoval bych dvousložkovou každopádně)

Malta je opravdu jen cca 2cm.

Stěny musí být šikmé (kvůli ledu)

Obrázky:

Připojit reakci

host - xxx.xxx.57.149 (?)
4.7.2011 8:46
Neměl byste někdo tip kde by se daly koupit odrezky jezirkove folie - Jizni Morava. Diky Pavel
Připojit reakci

host - xxx.xxx.105.131 (?)
13.12.2013 14:28

Ahoj, sice o nějkaý ten rok později, ale přece :) Plánuji teď jezírko na jaro a zajímá mě, zda nemáte zkušenost s EPDM fólií PondGard a jesti ji lze zařadit do sekce "levné fólie"? Našel jsem ji na internetu, ale nikde se nedopátrám ceny.. případně, je ta fólie Firestone pro jezírko dobrá volba? Děkuji, Míla K.

Připojit reakci

Markon Heron (26) - xxx.xxx.176.14 (?)
13.12.2013 19:34

Firestone EPDM lacná zrovna nie je, ale podla mňa je to najlepšia volba. Cena za m2 okolo 7.5€, Dá sa aj lacnejšie, len treba hladať napr.  EPDM fólie Firestone akce výprodej!          

Připojit reakci

Pylorus (67) - xxx.xxx.153.234 (?)
24.1.2014 11:13

Zdravím - čistě z jazykového hlediska je "Silo Cap" vrchlík sila. Myslím, že se jedná o uřízlý vrchní díl nějakého sila. Je to možné? 

Připojit reakci

Standa von Königgrätz (2476) - xxx.xxx.220.186 (?)
24.1.2014 19:29

významově je to "Silo Cap" = krycí folie dočasné skládky.

Asi podle dočasnosti a druhu skladovaného materiálu budou rúzná provedení. Silo_cap je i ta tenká mikrotenová folie co se s ní zakrývá nábytek sestěhovaný doprostřed pokoje při malování. Asi jako kdyby jste napsali "hrábě zahradní", tak nepoznáte, jestli jsou to vertikutační, dřevěné nebo 12 zubé kované.

Připojit reakci
Založit nové téma Nápověda
  Název diskusního téma   Počet příspěvků   Datum   Počet návštěv
PH metr - jaký1328.8.2014591
Čo to je za červy? 127.8.2014102
Obyčejný rýč (i fiskars) vs. bronzový1924.8.20143780
Potrubi ke gule 75mm2223.8.20141141
Zakrytí jezírka na zimu1922.8.2014790
Koupací jezírko svepomocí 421.8.2014789
Fotky jezírek a filtrací10618.8.201498194
Přestavba jezírka a ochrana žab115.8.2014221
Přestavba jezírka212.8.2014345
Pijavice1112.8.2014850
Jak rychle roste potěr Karásků?310.8.2014530
Tipy na plastová síta65.8.2014645
Zelená voda 131.8.20141804
kolik vody se vypaří za den? 1929.7.20148339
Založení jezírka pro rybičky728.7.2014743
Půjčení vysavače628.7.2014656
Hnědá voda2023.7.20142363
Kalné jezírko2123.7.20142596
Svařování jezírkové fólie2210.7.201426034
Krmení pro malé líny58.7.2014621
Jednoduhý jazierkový filter - domácej výroby 77.7.20147186
Ancistrusi67.7.2014945
Jezirko se stálým přítokem vody ze studny217.7.20148622
Doma dělané filtrace18730.6.2014129726
Záhadnė úmrtí Koi128.6.2014350
Návrh filtrácie v jazierku - váš názor 1827.6.20146514
Jak vyčistit jezírko od řasy.3424.6.201431306
Zahradní koupací jezírko svépomocí12324.6.2014127182
Vzduchování v jezírku1523.6.20143479
Sterbinovy filtr 7022.6.201424766
Štěrbinový filtr zapojený gravitačně a za tím další filr3221.6.20146644
Filtrace Tripond x Tripond eco11712.6.201419840
Přemnožení žab v jezírku911.6.20141346
Lekníny a kapři77.6.20141283
Menší jezírko: plastové nebo foliové?27.6.2014893
Domácí výroba filtrace - návod (plánek)456.6.201474898
Okusování ryb33.6.2014654
Zajímavé ceny čerpadel, UV lamp a filtrů 6131.5.201414172
Lepení gule / příruby229.5.2014590
Reálný výkon/spotřeba čerpadla228.5.2014562
Další diskuze: 1, 2, 3, 4, 5 >  
Paliva a motorové pily, topení, krby a kamna, komíny, zateplení a úspory energií
Moc benzinu7:53
Moc benzinu27.8.2014
Moc benzinu27.8.2014
Moc benzinu27.8.2014
Moc benzinu27.8.2014
Další příspěvky > 
Úvodní stránka | Informace o serveru | Reklama | Podněty a připomínky | Kosmetika
(c) Lupo Media s.r.o. 1999 - 2014