Nápady na levné fólie či materiály na jezírko



host - 180.133 (?)
7.3.2008 13:50

Tak už jsem dlouho nerozveselil pana Hrkala.

Jen mě napadl další materiál na kanálky a potůčky mezi jednotlivými vodními plochami.

U nás v oblasti uhelných pánví je mezi zahrádkáři běžně k vidění všemožné využití gumových pásů z dopravníků. Někteří to používají i místo střešní krytiny. Myslím, že pro drobné vodní stavby by byl tento materiál také použitelný.

Vítek

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
                     
host - 76.241 (?), 6.3.2008 12:19

Trochu som pozrel net. Ceny stavebnych folii su vyssie ako jazierkovych. Napriklad:

http://www.dektrade.cz/pdf/cenik-2007/030-031.pdf

Mna zaujala jazierkova original 0.8 mm, co by uz mohla aj stacit za 100 SK bez dph, ale mozno to predavaju len v tych celych rozmeroch ako je tam napisane.

http://www.bio-watergardens.sk/cenniky/OASE_cennik.pdf

Aj tak ma zmazu, ze tu robim reklamu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 182.82 (?), 6.3.2008 13:15

Ve výše uvedenén ceníku nabízí stavební hydroizolační folii Junifol tl.1 mm za 83 Kč, penefol 1mm za 73,80 Kč bez DPH za 1m2. Toto jsou nejběžněji používané folie na hydroizolaci spodních staveb, kde se používají i v tl. 0,6 mm. Co jsem se zběžně díval, jezírkové folie v uvedené tl. se nabízí za dvojnásobek i více. Dle katalogového listu je Junifol stabilizován proti UV záření a je vhodný i na izolacij jezů,přehrad, říčních kanálů,jako ochrana proti průsakům břehů jezer, moře, na nádrže na pitnou i užitkovou vodu. Takže v použití na zuahradní jezírko nevidím problém. Aleš

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 76.241 (?), 6.3.2008 16:38

Pravda.

Ja som porovnaval folie z rovnakeho materialu. Na jazierka su tam z PVC a tie su vo vacsine lacnejsie ako PVC folie pouzivane v stavebnictve na ine ucely, resp. nie su drahsie.

Lacnejsie su folie PE. Viem, ze bezne PE materialy pouzivane na ine ucely sa postupne v exteriery degraduju a rozpadaju. Netrufam si povedat, ci pevnostne a vlastnostami ta PE fola vydrzi to co PVC. Povedzme mraz, UV, dalsie vplyvy,... a ako je na tom pevnostou. Neviem, ci PE a PVC s hrubkou 1 mm je vlastnostami to iste a preto ich neporovnavam. Preto som porovnal folie z rovnakych materialov. Niekto tu vyslovil domnienku, ze mozno sa predava to iste za ine ceny. Lacno pre stavby a draho pre jazierka. Nezda sa mi to pravda pre pvc folie. Ine materialy davaju aj ine naklady na spajanie, lepenie alebo zvarovanie. Je vyhodne si kupit foliu v jednom kuse, ak je tato moznost. PVC takto vraj predavaju. Mozno je PE lepsia a vhodna na jazierka. Ma s tym niekto skusenost? Mozno pan Hrkal?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Martin Hrkal - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1463) - 158.206 (?), 6.3.2008 19:38

Největší problém má folie s UV zářením, proto má tendenci tvrdnout právě při okraji nádrže, kde není nijak chráněna. Co se týče použití stavebních izolačních folií, některé jsou dtražší než naše jezírkové, některé levnější - je to asi spíš o obchodní politice té které značky. Jeden izolatér, se kterým jsme o tom hovořil, uváděl jiný podíl nějakých změkčovadel a jetšě něčeho, což podle něj zapříčíní, že "stavbení folii" 0,8 svaří bez potíží, ale jezírkovou s velkými problémy, snadno ji propálí
Ono jak tu nádrž izolujete je prakticky jedno, hlavně ať to drží a co možná nejdéle. Viděl jsme pěkné jezírko dělané z betonu natřené nějakou izolační hmotou (pán pracoval v betonárce a beton ho vyšel levněji než folie) a bylo to udělané tak, že kdyby mi to neřekl, tak jsem to nepoznal. Spíš bych opravdu varoval před tím jít až na hranu možného co se izolace týče - právě díky možnému předělávání nádrže po úniku vody.
K tomu spojovaní - u běžné folie můžete jít dvěmi cestami - tou první je koupit folii v nějaké metráži ( libovolné pro manipulaci) a přesně podle tvaru nádrže ji vyvařit nebo slepit přesně podle tvaru. Výhodou tohoto řešení je naprostá absence všelijakých záhybů a faldů, které vám hotová role bez tvarových úprav udělá.  Nejste vázáni prakticky ničím, jen šikovností člověka, ketrý to více či méně pečlivě udělá. Nevýhodou jsou právě desítky, možná stovky metrů svárů, které dělal jenom člověk.
Další možností je použití hotové role - výhody jsou relativně rychlá pokládka a to, že folie je spojena v továrně nějakým automatem, kde je možnost chyby hodně potlačena. Nevýhodou jsou pak ony zmíněné faldy a záhyby, které se vždycky nějaké objeví, a také nějaký odpad ( těžko lze předpokládat, že budete mít přesně obdelníkovou nádrž) Co vím, tak největší formát je 12x15 nebo 10x20m, u kaučuku je to tuším 15x50, nejsem si jist. Největší role v celku, se kterou jsme se setkal , měla tuším 15x31m.
Otázka, kterou verzi použít, zda hotovou roli nebo vařit, závisí na velikosti a tavru konkrétní nádrže - někdy je levnější vařit, jindy ne - to záleží
Sám mám doma jezírko z role 12x15 - a byla těžká jako .........

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 105.97 (?), 7.3.2008 12:43

těžká jako prase...chcete říct, že? 

rád bych poděkoval těm, kteří tu rozpoutali tak plamennou diskuzi a uvedli konečně další alternativy, díky všem a pokusme se tu vzájemně nezabít :)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 180.133 (?), 7.3.2008 13:50

Tak už jsem dlouho nerozveselil pana Hrkala.

Jen mě napadl další materiál na kanálky a potůčky mezi jednotlivými vodními plochami.

U nás v oblasti uhelných pánví je mezi zahrádkáři běžně k vidění všemožné využití gumových pásů z dopravníků. Někteří to používají i místo střešní krytiny. Myslím, že pro drobné vodní stavby by byl tento materiál také použitelný.

Vítek

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Martin Hrkal - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1463) - 158.206 (?), 7.3.2008 17:25

Ano, folie byla opravdu těžká jako prase, možná i víc

S tím gumovým pásem jste mi opravdu při otravném pátečním pracovním odpoledni rozveselil. Až budu teď o víkendu čistit jezírko, budu nad tím vážně přemýšlet

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 173.232 (?), 11.5.2008 20:25

Zdravím všechny jezírkáře.

Z toho dopravníkového pásu máme udělaný nadzemní bazén a je to věc, která funguje tak 20 let bez známek poškození a voda může být i přes zimu. Jinak základ bazénu je betonové kolo průměru 3 m, okolo kterého je obmotán dopravníkoví pás šíře asi 80 cm (jsou asi i širší). Na spodní části je pás stažen po obvodu obručí a utěsněn medvědím h... m.  

s pozdravem Tonda

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 44.15 (?), 12.5.2008 7:33
Před 12-ti lety jsem udělal minijezirko o obsahu cca 70L. Jako folii jsem použil PVC ubrus.Drželo to 100% dokud do něho nezapíchl klacík jeden klučík... Pak jsem místo toho dal 2/5 uřízlého pozinkovaného 200L sudu a okraje obložil kameny dodnes to je těsné a funkční a leknín vesele kvete.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 43.34 (?), 19.5.2008 19:59

No je tady všude napsáno nějaký ty návrhy a žádný ceny. Osobně si myslím že bych se vůbec tady měl byvit o nějakým 70litrovím jezírku. To je podle mě takoví stavební lavor na míchání malty . Nevím kde jsou jaké ceny, ale jelikož jsem prodejce v Hornbachu můžu aspoň zveřejnit naše aktuální ceny. Cena 1mm fólie je 110 Kč/m2 a 0,5mm fólie 49 kč,-m2. Jinak doporučuji fólii 0,5 mm do hloubky 80 cm a 1mm do hloubky 1,5 m. No myslím že by to sneslo asi aj víc ale jistota je jistota. Ještě cena geotextílie je 59 kč/m2. Maximální rozměr který uříznem je 8x20 metrů. Jestli je někde levněji tak se to rád dozvím. Jinak osobně si myslím že bych na tom vůbec nešetřil. Protože investice na fólii není zdaleka taková investice jako potom vše kolem. Hlavně ta filtrace je potom celkem pálka.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika