Jak pouzivat UV lampu



host - 148.34 (?) 
27.6.2016 10:45, zobrazeno: 5714x

Zdravim,

mnoho z vas pouziva ruzne typy UV lamp, ale nedocetl jsem se, jak tyto lampy pouzivat. Ruzne typy lamp maji ruznou zivotnost, rekneme, ze cca 8.000 hodin je takovy normalne dostupny typ UV lampy. A kdyz toto vydelite 24 h, tak vam vyjde zivotnost na 333 dni coz se da povazovat, ze vam lampa pri nepretrzitem provozu 5-6 mesicu za kalendarni rok vydrzi efektivne pracovat 2 roky/sezony. Pri cenach UV lamp to dle meho nazoru neni mnoho, takze pokud tento cas rozdelime na nejake useky, tak bychom se mohli dostat na zivotnost 5-6 let coz uz je rozhodne lepsi.

Ma to, ale hacek. Na nemeckych servrech jsem se docetl, ze kazde sepnuti a vypnuti UV lampy zkracuje jeji zivotnost. Oni dokonce doporucuji UV lampu menit nejlepe 2 x za rok (coz je masakr), ale pripopusti, ze jedna lampa na sezonu je dostacujici (i to je podle me masakr).

Prosim vas, jak pouzivate UV lampy vy?

Jakou mate realnou zivotnost?

Nejake typy a rady?

Ja jsem premyslel, ze by mozna stacilo lampu zapnout na 24 hodin 1 x tydne (i 48 hod 1x tydne vyrazne prodlouzi zivotnost). Vsechna voda pres ni projde nekolikrat, rasy atd. se znici a UV lampa nejakou dobu vydrzi. Navic nebude dostavat moc soku z casteho sepinani a vypinani.

Co myslite mohlo by to takhle fungovat?

Pekny den

Alan D.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
host - 106.21 (?), 27.6.2016 17:45

Zdravím,

nevím, jak zapínání a vypínání lampy ovlivňuje její životnost. Já jsem začal UV lampu používat až letos (od začátku června) spíš pro zajímavost, protože nemám s čistotou vody větší problémy, ale nastavil jsem režim 10h/den (8-18h, protože mám fotovoltaiku) a to se objem vody jezírka přečerpá zhruba 2x přes lampu. Myslím si  (spekulace), že nápor řas, mikroorganismů bude trvalý každý den a je lepší je zničit před jejich namnožením.  Režim 1x za týden se mi zdá málo. Ale pokud by zapínání/vypínání lampy mělo podstatný vliv na zkrácení životnosti, asi by stálo za to přehodnotit režim. Třeba přidá někdo další zkušenosti.

S pozdravem,

Jarda S.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 44.228 (?), 27.6.2016 20:46

Zdravím,

já používám UV druhým rokem. Mám TMC 55 na asi 13 kubíků vody.  Čerpadlo dává papírově 6.5 kubíků/h.  UV používám jen 1x až 2x týdně podle potřeby asi 20 až 40 hodin týdně.  Nezdá se mě, by to mělo nějaký vliv na UV lampu.  Mám koi a voda je čistá. S UV to nepřeháním. Ryby nějaké ty parazity ve vodě potřebují, aby neochabla jejich přirozená obrana. Jen snad když se voda hodně ohřeje, tak pouštím UV asi 60 hodin týdně. Ja ale možné, že časem to změním, pokud to bude z nějakého důvodu lepší. Určitě ale nepoběží UV pořád.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 242.95 (?), 28.6.2016 15:49
Děkuji vám za sdílení vašich zkušeností, ale musím se přiznat, že jsem čekal větší odezvu. Nicméně nevadí třeba se ještě někdo přidá. Já lampu ještě nepoužívám, protože mám vodu relativně čistou, jen když se přehreje a trochu zanese, tak koupím přípravky od Vodnáře za cca 1500,- Kč a mám po zbytek sezóny vystaráno. Proto se zajímám o UV lampu a její používání, co vyjde levněji. Ona ta UV lampa má taky svoje specifika. Pěkný den Alan D.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 212.101 (?), 28.6.2016 19:19

Zdravím, přesně jak píšete, jsem měl stejnou zkušenost, nasypal jsem granule, voda se pročistila, bylo po problému, ale co na to ryby atd. Letos jsem si pořidil TMC 55 za nemalé peníze, a teď podle doporučení měnit trubici za 1000 každý rok není zas tak ekonomické, jako nasypat za 1500 granule. Čerpadlo a filtrace mi jede nepřetržitě, a UVC připínám denně v době nižší sazby na dvě hodiny, a voda je do 1,7 metru průhledná. Zvolil jsem si cestu asi drahšího provozu, ale bez chemie. To si asi musí každý rozhodnout sám kterou cestou půjde. Toť moje zkušenost.

Jirka.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika